Gitar Boyası Kazıma Ve Yeniden Boyama

decal için hobi sitelerinden şeffaf sticker kağıdı alabilirsin..
lazer printerda sticker opsiyonuyla (normal ayarlarda yakıyor sticker kağıdını) print et, kes, ılık suda çöz, uygula..
yansıması ve dokusu belli olacaktır ışıkta, üstüne vernik atıp, decalli kısmı çok ince hafifçe zımparala..
bu işi 2-3 kez tekrar ettiğinde belli olmaz hale gelir..

bu arada şu an favorim stain.. hem nefis görünüyor, hem uygulaması kolay, hem kuruması hızlı, boya atmanın zahmetlerinden kurtarıyor vs..

decal için hobi sitelerinden şeffaf sticker kağıdı alabilirsin..
lazer printerda sticker opsiyonuyla (normal ayarlarda yakıyor sticker kağıdını) print et, kes, ılık suda çöz, uygula..
yansıması ve dokusu belli olacaktır ışıkta, üstüne vernik atıp, decalli kısmı çok ince hafifçe zımparala..
bu işi 2-3 kez tekrar ettiğinde belli olmaz hale gelir..

bu arada şu an favorim stain.. hem nefis görünüyor, hem uygulaması kolay, hem kuruması hızlı, boya atmanın zahmetlerinden kurtarıyor vs..
Sapta şuan hiç vernik yok decal işlemi öncesi vernik atmalımıyım ?

kaça kadar zımparaladın?
1000 ve üzeriyse gerek yok bence..
yine de aklıma şu geliyor.. ağaçla temas etmesindense iki vernik tabakası arasına hapsolması ömrünü uzatabilir..
çok ince bir vernik.. çok ince hafif zımpara.. decal.. sonra yukarıda anlattığım gibi.. muhtemelen en iyi sonucu verebilir..
decal uygulaması diye bir başlık var.. orayı da bir oku..

volkan manyetik yuvalarını nasıl zımparaladın? özel bi yöntemi var mı yoksa zımparayla ince ince uğraştın mı?

boya sökücü dediğiniz selülozik vernik mi? yoksa ayrı bişey mi? Izmir'de nerden bulunur bu tarz malzemeler?

marka/sticker işini water slide decal olarak halledebilirsin. aliexpressten getirtebilirsin, zaman alır. Türkiye'de de var sanırım sipariş edebileceğin siteler. Kullanma klavuzlarina bakarsan, bardaklara canaklara resim basan fotoğrafçılarda bile bulunabilir. altına vernik atmana gerek yok ama ustune sentetik veya var mı bilmiyorum ama akrilik vernik atman lazım. selulozik vernik eritiyo.

volkan manyetik yuvalarını nasıl zımparaladın? özel bi yöntemi var mı yoksa zımparayla ince ince uğraştın mı?

boya sökücü dediğiniz selülozik vernik mi? yoksa ayrı bişey mi? Izmir'de nerden bulunur bu tarz malzemeler?

marka/sticker işini water slide decal olarak halledebilirsin. aliexpressten getirtebilirsin, zaman alır. Türkiye'de de var sanırım sipariş edebileceğin siteler. Kullanma klavuzlarina bakarsan, bardaklara canaklara resim basan fotoğrafçılarda bile bulunabilir. altına vernik atmana gerek yok ama ustune sentetik veya var mı bilmiyorum ama akrilik vernik atman lazım. selulozik vernik eritiyo.
Manyetik yuvalarını zımparalamadım boya bantı yapıştırdım yarım santim içerden yapılmasına gerek yok bence manyetik yuvasına yinede bir iki kere kalın zımpara ile yaptım ama valla boya sökücüyle yapılan işlemin fotosunu gördüm çokta hoşuma gitmedi nerde satılır bilmem

selülozik vernik değil, başka birşey. Bauhaus gibi marketlerde bulabilirsiniz. İthal olanlar işe yarıyor, yerli olanlardan uzak durun.
Boya sökücü kullandıktan sonra, yani boyayı kazıdıktan sonra yüzeye ince zımpara çekmekte fayda var.
Boya sökücünün en kötü tarafı yaydığı koku ve ahşabı nemlendirme ihtimalinin olması. zımparadan sonra , ahşabın iyice kuruduğundan emin olmanız gerek. Eğer ahşap nemli ise boya sökücü kullanmasanız bile attığınız boya bir süre sonra çatlama ve kabarma yapabilir.

Son düzenleme:
Boya sökücünün en kötü tarafı yaydığı koku ve ahşabı nemlendirme ihtimalinin olması. zımparadan sonra , ahşabın iyice kuruduğundan emin olmanız gerek. Eğer ahşap nemli ise boya sökücü kullanmasanız bile attığınız boya bir süre sonra çatlama ve kabarma yapabilir.
Ya tabi bende komple zımparayla yapmak isterim ama sağolsun gitarin benden onceki sahibi yarım santim kadar boya atmış. hem de macunlu falan gibi. ona 60lık zımparayla dahi dalsam 1 ay uğraştırır beni. ah olmadı ki bi atölyemiz titreşimli zımparayı takıp 2 saatte halledelim. :(

Decal işi bi hafta sarktığı için dayanamayıp bi test sürüşü yapayım dedim :D
IMG_4859.JPG

IMG_4858.JPG

Öncelikle @dingdongdaddy onur abiye çok teşekkür ediyorum çok kalender bi insan burda ne kadar övsem azdır :) bugün decallerim elime ulaştı pek vaktim olmadığı için uğraşamadım ama en kısa zamanda uygulayacağım kendimi denemek için süpürge sapında bir deneme yaptım :D
IMG_4892.JPG

IMG_4893.JPG

adamın süpürge sapı bile havalı :)

kalenderlik öğrenilen bir şey, @sinan123 de eksik olmasın, bana sticker basıp yollamıştı zamanında.. yarın bir gün sen de başka bir ihtiyacı olana yardım edersin.. bu tutum refleks haline gelirse yaygın şekilde, belki eski yunan felsefecilerini dinleyip yönetme erkini en yeterli ve en talip olmayan kişiye itelemeyi öğrenir, düzgün yaşayan ve düzgün yönetilen bir topluma evrilime şansı buluruz..
(konu neydi ya, nereden geldim buralara)

adamın süpürge sapı bile havalı :)

kalenderlik öğrenilen bir şey, @sinan123 de eksik olmasın, bana sticker basıp yollamıştı zamanında.. yarın bir gün sen de başka bir ihtiyacı olana yardım edersin.. bu tutum refleks haline gelirse yaygın şekilde, belki eski yunan felsefecilerini dinleyip yönetme erkini en yeterli ve en talip olmayan kişiye itelemeyi öğrenir, düzgün yaşayan ve düzgün yönetilen bir topluma evrilime şansı buluruz..
(konu neydi ya, nereden geldim buralara)
Abi kürsüye çıkan okul müdürü moduna geçtin bi anda tuvaletlere pet şişeleri kim tıkıyor diye bitirecektin bi anda :) inşallah günü gelecek bizde başkalarına decal basıcaz :)

Geri