Backing Track Yapımı Hakkında

Merhaba arkadaşlar,
Size birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı şarkıların (çoğunlukla Türkçe şarkılar) backing tracklarini internette bulamiyorum. Kimse bu şarkıların backing track ini yapmamış.
Benim çalmak istediğim şarkının da backing track î yok. Ben bu şarkıdan gitarı nasıl çıkarabilirim ve bunu backing track yapabilirim ?
Birde şarkının üstüne çal demeyin hiç sevmiyorum öyle yapmayı.
Çalacağım şarkı : Mor ve Ötesi - Cambaz

up up deyip kendinize özel cevap isteyeceğinize bir arasanıza önce daha önce konuşulmuş mu bu diye?

backing track diye başlıklarda aratınca ilk gelen linkin ilk mesajını bir okuyun, sizin yazdığınızın aynısı.. 2-3 sayfa yazı var, onları da okuyun, kesmediyse o başlıktan devam edin..

madem aramaya üşeniyorsunuz, buyrun tıklayın en azından;

Backing Track

Ben Nurkan Renda'nın yüklediği Hanon etüdü çalışıyorum bu ara. Kafa patlatan bazı etüdler sayesinde inanın çıkartmakta zorlandığınız bazı soloları giderek daha kolay çıkartabilir hale gelebiliyorsunuz. Çünkü dendiği gibi notaların ileri perdelerdeki konumlarını da kavrıyorsunuz bir yerde

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben Nurkan Renda'nın yüklediği Hanon etüdü çalışıyorum bu ara. Kafa patlatan bazı etüdler sayesinde inanın çıkartmakta zorlandığınız bazı soloları giderek daha kolay çıkartabilir hale gelebiliyorsunuz. Çünkü dendiği gibi notaların ileri perdelerdeki konumlarını da kavrıyorsunuz bir yerde
Bu kulaktan solo çıkarma işi mi ? Onu da merak ediyorum , nasıl yapılabilir diye. İnternette var mi bu etüd? Yoksa nereden bulabilirim ?

Merhaba arkadaşlar,
Size birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı şarkıların (çoğunlukla Türkçe şarkılar) backing tracklarini internette bulamiyorum. Kimse bu şarkıların backing track ini yapmamış.
Benim çalmak istediğim şarkının da backing track î yok. Ben bu şarkıdan gitarı nasıl çıkarabilirim ve bunu backing track yapabilirim ?
Birde şarkının üstüne çal demeyin hiç sevmiyorum öyle yapmayı.
Çalacağım şarkı : Mor ve Ötesi - Cambaz
Mp3'ten gitarları çıkaramazsın.Aslında çıkarılabilir fakat çıkarmak için de yine aynı gitar kaydının fazını ters çevirmek gerekir vs vs.Kısacası kayıt elinde proje olarak yoksa imkansız bişey o dediğin.Bunlara kafa yormaktansa şarkıyı basit haliyle kendin kaydet,sadece akor basarak ve bir davul vst kullanarak,üzerine de istediğin gibi çal.

Dediğin gibi bir teknoloji yok. Ya kaydın orijinali olması gerekiyor ya da stüdyoya da tekrar çalınması gerekiyor. Senin yapabileceğin tek çözüm cambazın güzel guitar pro şeklinde yazılmışları var onun bateri ve bas gitarını alıp gitarları kendin çalacaksın. Olduğunca basit özetlemeye çalıştım ama arkadaşların dediği gibi araştırırsan zaten bu sonuca ulaşacaktın. Ya da şarkının üzerine çal.

Cambazın guitar pro larini biliyorum zaten.
Ama sırf o şarkı için değil. Youtubede görüyorum. Adamlar şarkının orjinalinden sadece gitarı çıkartıp yapıyor. Selim ışık in da öyle backing track ları var. Nasıl oluyor hiç anlamadım

Bu kulaktan solo çıkarma işi mi ? Onu da merak ediyorum , nasıl yapılabilir diye. İnternette var mi bu etüd? Yoksa nereden bulabilirim ?
kullaktan solo çıkarma değil de hani dinlediğiniz karmaşık bir melodiye parmağınız gitmez arada ya hata yaparsınız. Bu etüdü çalışında parmaklarınız tembelliğini atar, daha iyi motive olursunuz.

Şarkı üzerine solo çalmakla doğrudan ilgili bir etüd değil ama eğer biraz daha karmaşık soloları tam doğru çalabilmek için orijinal müzikteki solo kısmını çıkarabilmek için bir daha bir daha geri alıp dinlersiniz ya. bu etüdü çalıştığınızda parmaklarınız tembellikte daha da kurtuluyor. Gerçekten çok zevkli ve oradaki pozisyonlara alternatif de üretiyorsunuz ilerledikçe

kullaktan solo çıkarma değil de hani dinlediğiniz karmaşık bir melodiye parmağınız gitmez arada ya hata yaparsınız. Bu etüdü çalışında parmaklarınız tembelliğini atar, daha iyi motive olursunuz.

Şarkı üzerine solo çalmakla doğrudan ilgili bir etüd değil ama eğer biraz daha karmaşık soloları tam doğru çalabilmek için orijinal müzikteki solo kısmını çıkarabilmek için bir daha bir daha geri alıp dinlersiniz ya. bu etüdü çalıştığınızda parmaklarınız tembellikte daha da kurtuluyor. Gerçekten çok zevkli ve oradaki pozisyonlara alternatif de üretiyorsunuz ilerledikçe

Hanon etüdünü araştırdım. Piyanoda kullanılıyor. Elleri açmak ve egzersiz yapıp ısınmak içinmiş. Bu etüdü gitarda yaptığımızda da elimiz ısınıp açılıyor mu noluyor ? Şarkıları düzgün hatasız çalmaya katkısı var mi sizce ?

Hanon etüdünü araştırdım. Piyanoda kullanılıyor. Elleri açmak ve egzersiz yapıp ısınmak içinmiş. Bu etüdü gitarda yaptığımızda da elimiz ısınıp açılıyor mu noluyor ? Şarkıları düzgün hatasız çalmaya katkısı var mi sizce ?
Doğrudur. Zaten orda da diyor aslında piano için olduğunu, gitara da uyarlanabileceğini. Notaların klavye üzerindeki yerlerini iyice öğrenmeye katkısı olacağını düşünüyorum, ben de ara ara çalışmaktayım. video açıklamalarında notalar pdf olarak verilmiş, o sayfayı çıktı alıp çalışmak ekrana bakmaktan daha iyi olur. Nurkan Renda'nın dediği gibi bazı yerleri kendiniz farklı çalabiliyorsunuz. mesela si telindeki 5.perdeden alıyorsa mi'yi, sen sol telinin 9.erdesini kullanabilirsin. sanırım siz de yeni başladınız bu egzersiz işlerine

Arkadaş ya yanlış anlamış olayı ya da ben yanlış anladım ama eklemek istediğim bilgiyi ekleyip kaçayım en iyisi :D

Selim Işık vb gitaristler, sanatçılar backing tracklari kendileri oluşturuyor.

eger elınde ıstedıgın sarkının .wav versıyonu var ise ve stereo sekilde kaydedılmıs ıse garage band gıbı bı programdan stereoyu left ve right olarak ikiye bolup lead sesı cıkartma sansın var ancak bu kayıt yontemıne baglı X grupta olur Y grupta olmaz. dream theaterda bu ıslemı yaparsan davul seslerınin bir kısmı left bir kısmı right ve genelde sololar tek taraftan gelır ama dedıgım gıbı grubun kayıt yontemıne baglı. mp3 de olacagını sanmıyorum, orjınal cdsını alıp yada o datayı edınmen lazım yani .wav dosyasını. ben boyle bılıyorum yanlıs olabilir tabi

eger elınde ıstedıgın sarkının .wav versıyonu var ise ve stereo sekilde kaydedılmıs ıse garage band gıbı bı programdan stereoyu left ve right olarak ikiye bolup lead sesı cıkartma sansın var ancak bu kayıt yontemıne baglı X grupta olur Y grupta olmaz. dream theaterda bu ıslemı yaparsan davul seslerınin bir kısmı left bir kısmı right ve genelde sololar tek taraftan gelır ama dedıgım gıbı grubun kayıt yontemıne baglı. mp3 de olacagını sanmıyorum, orjınal cdsını alıp yada o datayı edınmen lazım yani .wav dosyasını. ben boyle bılıyorum yanlıs olabilir tabi
Dosya formatları konusunda aşağıdaki sayfada yazanları okumanızı tavise ederim:
Flac (free lossless audio codec) nedir?

Garageband'de stereo olarak ayırsanız dahi wav/mp3'lerden lead sesleri çıkartamazsınız. 50-60'lı yıllardaki kayıtlarda ya da günümüzde bilerek sadece 1 kanala kaydedilen şarkılar haricinde lead'ler de stereo kaydediliyor, hatta stereo chorus, delay ve pan efektleriyle geçişler yapılıyor. Ancak lead gitarın frekans aralığına gelen alanlarda bu frekansları equlizer veya bu amaçla yapılan özel programlar vasıtasıyla kısabilirsiniz. Kalite düşmekle beraber idare edebilecek kalitede bir backing track verebilir.

Bitmiş bir kaydın içinden her hangi bir enstrümanı çıkaramazsınız.
Ekolizer ile belli bir kısmı compres edebilirsiniz, buda altan boğuk olarak gelmesini sağlar...
Ben şöyle bir yöntem izliyorum.
Şarkının Midi dosyasını internette araştırıyorum.
Ya da Guitar Pro dosyasını varsa onu Midi'ye çeviriyorum.
Midi dosyayı Cubase programında açıyorum.
Tüm enstrümanlar kanal kanal açılmış oluyor.
Kendi zevkime göre tonlarını ayarlıyorum....
Kendi backing track'ım oluyor...
Hakan adında birisi kısaca anlatmış.
Tabii Cubase içindeki enstrüman ayarlarını ne kadar iyi yaparsanız, kayıt gerçekliği artıyor...

Son düzenleme:
Geri