Ben Bu Kadar Mı Yeteneksizim

'Müzik - Genel' forumunda tunckk tarafından 16 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar merhaba,
  Müzik yapmanın kesinlikle bir yetenek olduğuna inanırım ve bunu tartışmam bile. Fakat başka birinin yaptığı müziği coverlamanın yetenekten daha çok sabır ve tekrar gerektirdiğini düşünüyorum. Örneğin benim gibi amatörce ve acemice gitar çalan biri sabırla sürekli çalışarak tekrarlayarak bir parçayı coverlayabilir.

  Bu noktada;
  Yahu arkadaş neredeyse 1,5 yıldır aynı soloya çalışıp hala çalamadığımı gördükçe moralim bozuluyor. Diyorum ki ben gerçekten bu kadar mı kazmayım :) Yoksa çalışma şeklimde mi sıkıntı var. Hayır neredeyse gitarı bırakma noktasına gideceğim bu gidişle. Ne yapsam ne etsem bilemedim. Amacım profesyonel olmak değil ama, bu kadar zaman ve emek verdikten sonra insan birşeyler görmek istiyor. Göremeyince de canı sıkılıyor doğal olarak.
   
  tornado405, mustafa ve sixfeetunder bunu beğendi.
 2. Muhtemelen siz işli güçlü birisiniz,bu soloya ne kadar çalıştınız? bence aralık verilerek yapılan çalışma (sporda,hatta çoğu şeyde olduğu gibi) çok verimli olmuyor. Carcass'ın necroticism:descanting the insalubrious albümündeki tüm soloları 3 günde çaldım tamamen,günde yaklaşık 10-12 saat çalıştım, düşük tempodan hızlıya gittim. Çalışma sonunda %125 hızda bile çalabiliyodum(şu an çalamam o hızda mesela). Mesela başka bi solo var hiç bi zaman oturup saatlerimi vermediğim yine de 1-2 saat ayda yılda bir baktığım,dediğim sololardan çok çok çok basit bir soloyu (pentagram(usa) - 20 buck spin'in 2. solosu) hala çalamıyorum. İnanılmaz yetenekli değilseniz köpek gibi çalışmak gerek diye düşünüyorum ben.
   
  tornado405 ve tunckk bunu beğendi.
 3. Aynı şeyi tekrar ederek farklı sonuç alamazsınız:) Tekrar, pratik yapmada en önemli unsurlardan biridir. Ama tekrar edilen şeyin hatasız olması gerekir. Her seferinde hata oluyorsa, siz hatanın pratiğini yapmışsınız demektir ve 15 sene de çalışsanız aynı sonucu alırsınız:)
  O yüzden, hatasız çalabileceğiniz kadar yavaş biçimde bir kez çalır hale gelip, önce bunu tekrar etmelisiniz.
  Ek olarak, eğer teknik olarak sizi aşan bir nokta varsa önce bunu çalışmalısınız.
  Ayrıca, klavye mantığı açısından çalışılan şekle armonik-melodik zeminde de bir anlam verebilmeniz gerekir. (Dizi, arpej, mod... gibi)
  İster buradan ister özel mesaj ile soloyu ve takıldığınız noktayı bana yazın. Size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
   
  Son düzenleme: 16 Ekim 2016
 4. Hocam yoktan o besteleri yapmak elbette yetenek ama hali hazırla şeyleri çalmak yetenek değil. Onunda yolu belli ; çalışmak. Bir buçuk sene aslında çok uzun bir zaman. Bu süre zarfında öğrenemediyseniz en iyi ihtimalle az çalışmış, en kötü ihtimalle yanlış çalışmışsınızdır. Çünkü cidden çalışınca her şey hallolur. Tabi ki parmakları açmayı başarıp hemen Tornado of Souls solosu çalmaya çalışmak pek mantıklı bir hareket olmaz. Siz o çalamadığınız soloyu boş verin, daha basitlerini deneyin. Kademe kademe gitmelisiniz.
   
  Son düzenleme: 16 Ekim 2016
  tunckk bunu beğendi.
 5. İnan bana kardeşim alakası bile yok!..;)
  Kalbini ferah tut, @barrios benim söylemek istediklerimi söylemiş...:)
  Ben, müzik konusunda konuşamam ama sanatın dili ortak olduğundan yola çıkabilirim ancak...
  Sonucu belirleyen şeylerin : Yöntemlerden (metodoloji), bakış açısı, benimsenecek tarza yönelik uzmanlaşma ve çok fazla çalışma olduğunu kendi alanımda-resim- öğrenmiş bulunuyorum.
  Bakış açısı değişimi her şeydir : yoksa diğer adımları kabullenmekte zorlanıyor insan... Senden önce bu yollardan geçmiş bir usta yapabiliyor bu değişimi sende ancak!..
  Örnek olarak, Orhan Taylan'la çalışmadan önce yıllarca resim yaptım, iyiydim de üstelik... Ancak hep gelip bir yerlerde takılıyordum... Bana bir ustayla çalışmamı söyleyenlere de, bana bir ustanın farklı ne öğretebileceğini söylüyordum onlara hep... Yaşım da 38-40 filandı hani... Kaz kafalı olmak için biraz yaşlıydım da!..:ROFLMAO:
  Bunu söylerken gerçekten çok utanıyorum, ama gerçek bu!..
  Sanatta, en azından belirli bir seviyeye gelene kadar-yeterlilik- bir ustanın gözetim ve yol göstermesine (guidance) gerek var...
  Yoksa senin ifade ettiğin sendromları yaşamak kaçınılmaz oluyor...
  Maalesef aynı ve hatta senden de kötü durumdayım gitar konusunda.... Benim gitar çalmamı ve bakış açımı da değiştirecek iyi bir ustaya başvuracağım sonunda...
  Ancak, şunu da biliyorum : Bir şey dayanılmaz oluncaya kadar değiştirilmez genelde...
  Benim de sabrım olmuş nar gibi çatlamaya başladı bu aralar!.. :ROFLMAO:
  Bana hep şu söyleniyor : "Cin Ali bile çizemem ki yağlı boya yapabileyim!.."
  Şematik çizim üzerine çalışan ve kafa yoran herkes orantısal anatomik her yapıyı güzel çizer ; Yağlı boyanın da beyaz tuvali boyamak olmadığını öğrenen herkes güzel yağlı boya resim yapabilir.
  Anlayış aynı, ama kullanılan enstrümana yönelik ilişkisel yöntemler haliyle farklı...:)
   
  antbalci, sixfeetunder ve tunckk bunu beğendi.
 6. Teknikleri oturtmadan hazır soloları doğru çalmak çok zor.Bence sololardan önce teknikleri kendi oluşturacağınız etüdlerle geliştirin.Kendi esksiklerinizi en iyi kendiniz bilirsiniz.Ona göre etüd yazıp onlara çalışın kısa sürede toparlarsınız.
   
  tunckk bunu beğendi.
 7. Bazı soloları eğer o sitile aşinaysam daha az zaman harcıyorum; misal randy rhoads, jake e lee, marty freidman. 1-3-2-4 / 1-3-2-4 gibi aynı düzende tekarlayan lickler vakit almıyor. ama van hallen, steve avi gibi adamların hendine has ; 1-4-2-3 / 2-2-1-4 gibi ezber gerektiren üstüne üçlemeli lickleri kastırıyor. o nedenle çok uzun bir soloyu 4 nota-4 nota loop yapıp defalarca çalıştığımı bilirim.
   
  Son düzenleme: 16 Ekim 2016
  tunckk bunu beğendi.
 8. @tunckk kardeşim,
  Bu işler biraz da el melekesi işi. Sana kendimden örnek vermek isterim.
  Klavye/piano çalma işine 2002 senesinde ara vermiştim. 2012 senesinde ; bir hevesle tekrar başladım. Ellerim tamamen durmuş vaziyette idi. Sanki sıfırdan yeni başlıyor gibi idim. Haftada 3-4 akşam 2'şer saat civarında çalmağa başladım. 2002 senesindeki seviyeme yaklaşmam ( gelmem değil ) inanır mısın tam bir yılımı aldı. Dolayısıyla bu işlerin biraz çalışma ve sabır işi olduğu kesin .
   
  antbalci ve tunckk bunu beğendi.
 9. @tunckk hocam cover konusunda ben biraz farklı düşünüyorum. Gitarist özelinde ele alırsak, her gruptaki gitaristin bir tarzı, bir öğrenme şekli ve çalış farklılığı var ve sololarını da geçmişteki bu bilgi ve tecrübe birikimine göre atıyor. Sonra çıkıyoruz ortaya (kendim de dahil), aynı enstruman da olsa çok farklı bir altyapı ve geçmişimiz olmasına rağmen çalmaya çalışıyoruz. Eh haliyle de bazı yerlerde şişeceğiz tabi. Kendimden örnek verirsem, bende büyük etkisi olan Eric Clapton, David Gilmour, Mark Knopfleri Gary Moore vs (ki bunlar da zaten kendi kendine öğrenmiş gitarsitlerdir) tarzı şeyleri çalarken biryere kadar gelebiliyorum ve kendimi çalarken iyi hissediyorum. Ama bu tarzın dışına çıktığım anda kalakaldığım çok oluyor, özellikle iyi bir klasik gitar eğitimi sonrası elektroya geçen gitarsitlerin soloları falan.

  Son sözüm, bizim gibi hobiciler yapamadığı ile üzülmemeli, yapabildiği ile mutlu olmalı ;)
   
  tunckk bunu beğendi.
 10. İnsan tam anlamıyla sonuca odaklanırsa çalamıyorum yapamıyorum zanneder ama aslında çok yavaşta olsa mutlaka bir yol alır.

  Bunu görmek için çalıştığınız parçayı haftalık olarak kayıt etmek gerek. Örneğin her cuma günü aynı alıştırmalarınıza aynı rutinde devam edin ama bi yandan kayıt açık dursun. Amfi simulasyonu, impulse response, vst mst sallayın önemli değil cep telefonu ile dahi olur. Maksat sadece duyabilmek. Düzenli olarak çalışıldığında, 5-6 hafta sonra dönüp eski kayıtları dinlediğiniz zaman farkı çok rahat anlayacaksınız.
   
  tunckk bunu beğendi.
 11. Kesinlikle haklısınız, ilerleme oluyor elbette. Hatta bunu kayıt yapmadan bile farkedebiliyorum (bahsettiğim solo için söylüyorum) Ama daraldım artık aynı şeyi çalışmaktan :)
  Benim gitarla ilgilenmemdeki en büyük etkenlerden biri pes etmeyi sevmemem, profesyonel iş hayatımda da böyleyim ben. Hayatımda, bu iş olmuyor deyip bıraktığım bir şey olmadı çok şükür. Yalnız bu durum gerçekten beni germeye başladı. Fakat tekrar sakinleşip ısrarla çalışmaya devam, 10 yılda sürse uğraşacağım elimden geldiğince :) Sonuçları da burada paylaşacağım.
   
 12. Kesinlikle!..:)
  Churcill'in 2. Dünya savaşında İngiltere Almanlar tarafından bombalanırken kürsüden İngiliz halkına yaptığı o ünlü ve müthiş kısa konuşmadan :
  “We shall go on to the end, we shall fight in France, we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender, and even if, which I do not for a moment believe, this Island or a large part of it were subjugated and starving, then our Empire beyond the seas, armed and guarded by the British Fleet, would carry on the struggle, until, in God's good time, the New World, with all its power and might, steps forth to the rescue and the liberation of the old.”
   
  sixfeetunder ve Single_FACTOR bunu beğendi.
 13. Kardeşim gel senle beraber ders alalım, bu parasızlıkta hiç olmazsa biraz maliyeti düşük olur.:D
  Ama ilk önce bana sabır göstermen gerekecek bayağı!...:ROFLMAO:
   
  tunckk bunu beğendi.
 14. Merhaba @tunckk üstad!
  Söz konusu solo ile ilgili olarak;tam anlamıyla çalabildiğiniz metronomdan başlayıp,her gün en az yarım saat çalarak ve günde 3-5 metronom arttırarak(disiplinli bir şekilde) çözüm yoluna ulaşılabilir.Biliyorum klişe bir şey ama çoğumuz o şekilde yapmıyoruz,bir anda hızlanmaya çalışıyoruz.
  Tabi bu çalamama durumu insanı gitara küstürecek seviyelere getirebiliyor maalesef.Benim şahsi fikrim:Çok takılmayın o soloda,daha iyi yapabildiğiniz/yapabileceğiniz,çalarken keyif aldığınız/alacağınız,özellikle daha önce çalmadığınız,denemediğiniz ve az da olsa sizi zorlayacak parçalar seçin ve onları coverlayın.Yeni herşeyde insan yeni bir şeyler öğrenip,bazı tekniklerini geliştiriyor.Bazen zorluyor biraz ama,ufak tefek şeyler katıyor her seferinde.Bu şekilde devam ederek belki 4-5 ay sonra,belki birkaç yıl sonra siz bile farketmeden bazı teknikleriniz ciddi anlamda gelişebiliyor.İşte o zaman eskiden çalamadığınız,zorlandığınız bir şeyi denerken çok daha rahat çalabiliyorsunuz.Burda asıl önemli olan konu morali bozmamak bence.
  Tüm bu anlattıklarımı eminim siz de biliyorsunuz ama bazen bilmek değil,duymak güç veriyor insana.Ben o soloyu çalabileceğinize de,güzel besteler de yapabileceğinize inanıyorum.Because,why not? :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 15. +1 de benden... =))
   
  tunckk bunu beğendi.
 16. Farklı şeyler çalışıp ufku hep genişletmek lazım. Pratik isteyen teknikleri (sweep - Economy picking vs) yılmadan çalışmak lazım.
  İnsan vücudu şoklanınca başarıya ulaşır. Rutinin dışına ne kadar çıkarsa o kadar iyi sonuçlar alır.
  Ayrıca her gitarist kendi sevdiği tarzda yazar ve en iyi icra ettiği teknikler ile süsler. Mesela çok iyi bir gitarist Steve Vai, Zakk Wylde'ı coverlasa ortaya nasıl bir şey çıkar :) biri bol tremolo'lu üretir diğeri bol pentatonic bol pinch harmonic'li Melodiler üretir ve icra eder. E bizim gibi adamların da aynı havayı verememesi gayet normaldir. Biz de kendi havamız ile bu melodileri gayet güzel calabiliriz ki medyalar bölümünde bu arkadaşlar bolca mevcut. Gerisi azim istek.
   
 17. Strese gerek yok, çalabildiğin şeyi çal, eğlenmene bak ;)
   
  tunckk bunu beğendi.
 18. Çok merak ettim, hangi şarkının solosu sizi bu kadar gerdi :)

  Bu arada belirtmek isterim, azmin ve disiplinin elinden hiçbir şey kurtulmaz! :)
   
 19. Bırakırsa @tunckk un evini öğrenip,ziline basıp basıp kaçalım. :)
   
  tunckk ve Single_FACTOR bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş