Albüm Çıkartmak

Merhabalar arkadaşlar. Sorum başlıktaki gibi. Yalnız bu iki aşamalı bir şey, kayıt ve insanlara sunmak. Kayıt kısmını geçiyorum orası ayrı bir dünya. Şimdi albümü komple kaydettik diyelim. Bu albüm nasıl resmiyet kazanacak? Resmi olarak kim bu albümü çıkartıyor, yasallaştırıyor? Yani işin bir adı olmalı, o albümün sanatçıya ait olduğuna dair. Devlete falan para mı ödememiz gerek? Yoksa bir şirkete götürüp onlar mı hallediyor? Bu işin maaliyeti ne oluyor tam olarak? Gelip on binlerden bahsetmeyiniz lütfen stüdyo kısmını geçtim çünkü. Albüm hazır diyelim. Anlatabilmişimdir umarım. Kültür bakanlığına falan mı gitmemiz gerek? O şarkıların teker teker haklarını nasıl alacağız? Teşekkürler şimdiden arkadaşlar.

Not: Albümü basma, plak yapma vesaire işlerin ücretini sormuyorum. Sadece o albümün resmileşmesini merak ettim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Haklısınız hocam onu bir yerde okumuştum. Ama bu ülkede resmi olarak bir iş yapmak için illa devlete para ödememiz gerekiyor. Nasıl resmiyete kavuşturacağız merak ediyorum.

bir sürü başlıkta uzun uzun yazıldı..
notaya dökmek, notere onaylatmak falan da gerekmiyor..

biraz baktım, bu uzun uzun yazmalar hep dağınık ya da detay konular hakkındaymış..

albümünüze resmiyet kazandırmak için yapmanız gereken tek şey var, o da isrc almanız.. bunu almak için de yapımcı lisansınız olması lazım.. ya bir yapımcı bulacaksınız, ya da cdbaby, mondotunes vs gibi bir online şirkete yaptıracaksınız.. ikinci bir iş de kültür bakanlığına onaylatma aşaması.. ve cd olarak piyasaya çıkacaksa barkod alınması..

bunları çok da bilmenize gerek yok, zira yapımcı değilseniz kendiniz peşinden koşturup halledemiyorsunuz. bakanlık onayını belki edersiniz ama barkod alamazsınız..

sadece online olarak dağıtılacaksa, online yapım şirketleri herşeyinizi tek kalemde halledecektir.. bir albüm için 80-100$ civarı bir masraf ile itunes'dan bilmemneye eserleriniz dağıtılacaktır..

cd bastıracaksanız minimumda 5-6000₺'yi gözden çıkarın peşinen..

bu dönemde mantıklı olan online halletmek..

Son düzenleme:
Basılı CD den bahsediyorsanız mevzuatı farklı, Dijital yayın için farklı. eskiden CD zamanlarında çok uğraştırıyordu şimdi daha kolay olduğunu biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bir sürü başlıkta uzun uzun yazıldı..
notaya dökmek, notere onaylatmak falan da gerekmiyor..

biraz baktım, bu uzun uzun yazmalar hep dağınık ya da detay konular hakkındaymış..

albümünüze resmiyet kazandırmak için yapmanız gereken tek şey var, o da isrc almanız.. bunu almak için de yapımcı lisansınız olması lazım.. ya bir yapımcı bulacaksınız, ya da cdbaby, mondotunes vs gibi bir online şirkete yaptıracaksınız.. ikinci bir iş de kültür bakanlığına onaylatma aşaması.. ve cd olarak piyasaya çıkacaksa barkod alınması..

bunları çok da bilmenize gerek yok, zira yapımcı değilseniz kendiniz peşinden koşturup halledemiyorsunuz. bakanlık onayını belki edersiniz ama barkod alamazsınız..

sadece online olarak dağıtılacaksa, online yapım şirketleri herşeyinizi tek kalemde halledecektir.. bir albüm için 80-100$ civarı bir masraf ile itunes'dan bilmemneye eserleriniz dağıtılacaktır..

cd bastıracaksanız minimumda 5-6000₺'yi gözden çıkarın peşinen..

bu dönemde mantıklı olan online halletmek..
Cd basmak gibi bir düşüncem yok hocam. Zaten büyük grupların bile albümünü almıyorlar Türkiyede fazla. Şimdi demek istediğin, albümü bir yapımcıya onaylattıracağım. O resmi ıvır zıvırları halledecek. Sonra o albüm benim olacak. Peki kaç paraya yapıyorlar bu işi?

Mesam diye bir şey var. Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği.
Oraya sanatçılar şarkılarını, eserlerini kaydedip tescilliyorlar diye biliyorum.
Ücret hakkında hiç bilgim yok.
Sevdiğim Türk sanatçılarına baktım hepsi kayitli burada.

Hocam şarkılarınızı önce tasdix gibi bir online sistemde tasdikleyin.
Ondan sonra MESAM veya MSG gibi bir birliğe kayıt yaptırın eser bildirimi yapın.
Bundan sonra bir yapım firması bulup şarkıların lisanslanması gerekiyor.
Şarkıları çeşitli firmalarla paylaşıp dijitalde yayınlamalarını sağlayabilirsiniz.
Bu noktada hiçbir firma sizlere dijital satışlardan kar veya pay vermez.
İşin tanıtım ve promosyon kısmı bambaşka tabi.

Bu arada tasdik işlemleri yaptıktan sonra arzu edersen şarkılarını bana gönder ben sana yapımcı konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

distrokid.com,cdbaby.com gibi siteleri araştırmanızı tavsiye ederim.
Youtube'dan SpectreSoundStudios isimli kanaldaki abimizin verdiği linkle distrokid.com'da %7 indirime sahip olabiliyorsunuz.Link bu video'nun açıklamalar kısmında :

sadece dijital olacaksa mesam vs bakanlık hiçbişeyle uğraşmayın.. cdbaby, mondotunes vs siteleri bir araştırıp okuyun, her işinizi hallediyorlar.. ucuz da..
albüm çıkana kadar da korumanız gerekecek, tasdix iyi fikir + mp3leri ve bir txt dosyasına varsa sözleri yazın, bir cd'ye kaydedin, kendinize iadeli taahhütlü postalayın ve teslim alınca açmadan güvenli bir yere koyun.. bunlar yeterli olacaktır muhtemelen..

forumda da bir sürü albüm çıkarmış insan var, bilfiil yapmış kişilerden tavsiye almaya bakın, zira tonla şehir efsanesi dolaşıyor.. çoğu gereksiz..

ha bir de para gelir mi diye beklemeyin, gelmez..

Bir de şu var albüm yayınlamak artık çok sıradan ve herkes yapabiliyor. Elinize giçbirşey geçmez.
Asıl üstünde durmanız gereken Tanıtımını, dağıtımını, Konser vb organizasyonlarını kim yapacak? ve neden yapacaklar?
eğer bu işe ciddi paralar yatırabiliyorsanız bir firma ile anlaşırsınız, yani siz onların müşterisi olursunuz. Yeni eskilerde olduğu gibi sadece albüm çıkarmakla şan şöhret sahibi olup bütün kapılar önünüze açılmayacak.

Son düzenleme:
distrokid'le yayınlamak için Türkiye'den telif hakkı almaya gerek yok diye anlıyorum buradaki konuşmaları. Peki distrokid mi alıyor sizin için telif hakkını?

Ben resmi olmadan kendi şarkılarımı kaydedip spotify, apple music gibi yerlerde yayınlamıştım.
Sağol indiedub. Yayınlamak tamam ama yani şarkılarının telif hakkı olmuş oldu mu bu süreç sonunda. Şarkın şimdi başkası tarafından çalındı, senin hakkın korunuyor mu? Distrokid bu işi de mi yapıyor yoksa orası kişiye mi bırakılmış. Ben şarkılarımı yayınlamak istiyorum ama telif hakkımı da almak istiyorum.

Sağol indiedub. Yayınlamak tamam ama yani şarkılarının telif hakkı olmuş oldu mu bu süreç sonunda. Şarkın şimdi başkası tarafından çalındı, senin hakkın korunuyor mu? Distrokid bu işi de mi yapıyor yoksa orası kişiye mi bırakılmış. Ben şarkılarımı yayınlamak istiyorum ama telif hakkımı da almak istiyorum.

tunecore.com bu konuda destek veriyor. İlk yayınlama için 29 dolar sonraki yıllar için 49 dolar veriyorsun. Haklarının korunacağını söylüyor tabi ki

Geri