Gitar Teli Konusunda Yardım

Arkadaşlar meraba.İbanez grg170dx kullanıyorum.Gitarın tellerini 7 ay önce degiştirdim.Elixir 10-46 kullanıyorum.Daha çok metal çalıyorum.Ama bazı tekniklerim baya zayıf.(palm mute,sweep picking).10-46 almamın sebebi parmaklarımın güclenmesini sağlamaktı.Ama bunu sağlayayım derken biraz acı cekiyorum ve bazı parcaları tam anlamıyla kaliteli çalamıyorum.Derdimi anlayanlardan gitar teli önerisi almak isterim.Amac sweep ve thrash metalde pm'i ilerletmek :)))

Gitarda yaylı köprü varken ve ayarları tamken tel seti değiştirmek epeyi zahmet (sap ayarı, köprü ayarı, entonasyon vs.) çıkarır.

10-46 gayet iyi bir set. Parmaklarınız nasırlaşıp parçalanıncaya kadar devam edin. Kolay değil bu işler. Acı çekmeden olmuyor.

9'a geç gitsin. Ben de standart akort sistemi ile 10-46 kullanıyorum Elixir, tam bir kalas. Elixir kullanmak şart değilse (ellerin terlemiyorsa çok) zaten başka bir tel kullanabilirsin. Mesela Dean Markley, Ernie Ball vs. Ha yine de zamanla ona da alışırsın. Tonundan çok memnunsan dokunma alışmaya çalış derim.

7 ay falan sakın ha bekletme telleri bir de. Elixir bile olsa 3 ayı geçmesin derim. Tabi çok seyrek çalıyorsan bilemem. Ve mutlaka çaldıktan sonra tellerini sil.

10 Elixir gerçekten kalas, @forbidden_city geçenlerde bir videonun ortasında ağlamıştı, @cenkcakmakci hatırlayacaktır.

Bunun dışında 9 Elixir güzel olur. Ben ise son zamanlarda Thomann'ın yaptığı coated tellerden kullanıyorum, Elixir'in 1/3 fiyatına satıyorlar ve bence güzel teller.

Yalnız daha önce forumda konuştuk, Elixir tellerin fretleri, normal tellere oranla daha hızlı aşındırdığı durumu da var. Aşınmayan aşındırır hesabı. 7 ay kalan tel de bu bağlamda artık fretlere zarar vermeye başlar. Normal tellerin 2-3 haftada, Elixir türü tellerin ise ben 2-3 ay süreçte değiştirilmesini öneririm, günde 1-2 saat çalan biri için...

9a geç 25.5 skalada 0.9 en ideali arkadaş. Elixirde iyidir ama 7 ay dayanmaz. Elixir bir yerden sonra taş gibi oluyor aslında tel öluyor ama kaplamadan dolayı anlaşılmıyor. Aşındırma mevzusuda burda başlıyor. Telin öldüğünü anlamayanlar öyle kullanıp aşındırıyorlar fretleri. Yoksa aşınjdırmıyor. Ben de bir ara bu yanlış bilgiye sahiptim. Sadece tel ölünce değiştireceksin. Oda telin renginden falan anlaşılmıyor diğer tellerde ki gibi. Zaten tonu falan gidiyor sertleşiyor tel.

10 Elixir gerçekten kalas, @forbidden_city geçenlerde bir videonun ortasında ağlamıştı, @cenkcakmakci hatırlayacaktır.

Bunun dışında 9 Elixir güzel olur. Ben ise son zamanlarda Thomann'ın yaptığı coated tellerden kullanıyorum, Elixir'in 1/3 fiyatına satıyorlar ve bence güzel teller.

Yalnız daha önce forumda konuştuk, Elixir tellerin fretleri, normal tellere oranla daha hızlı aşındırdığı durumu da var. Aşınmayan aşındırır hesabı. 7 ay kalan tel de bu bağlamda artık fretlere zarar vermeye başlar. Normal tellerin 2-3 haftada, Elixir türü tellerin ise ben 2-3 ay süreçte değiştirilmesini öneririm, günde 1-2 saat çalan biri için...

Kardeşim o videoda yüzükle çalıyordum ondandı biraz da o. Salıncakta gitar pratiği yaparken birden video çekmeye kalkışınca böyle oluyor işte.

Valla iyiki atmışsın onu gruba, kaydettim, açıp açıp gülüyorum. Hahahahahaahahahaha

Herkes indirdi herhalde zaten...

O son zamanların en iyi videosudur. Foruma neden koymadı anlamış değilim.

Arkadaşlar meraba.İbanez grg170dx kullanıyorum.Gitarın tellerini 7 ay önce degiştirdim.Elixir 10-46 kullanıyorum.Daha çok metal çalıyorum.Ama bazı tekniklerim baya zayıf.(palm mute,sweep picking).10-46 almamın sebebi parmaklarımın güclenmesini sağlamaktı.Ama bunu sağlayayım derken biraz acı cekiyorum ve bazı parcaları tam anlamıyla kaliteli çalamıyorum.Derdimi anlayanlardan gitar teli önerisi almak isterim.Amac sweep ve thrash metalde pm'i ilerletmek :)))
acı çektiğin yerde gitar çalmayı kesmelisin yoksa gitara uzun süre ara verdirecek bir hasar verebilirsin kaslarına...

ernie ball slinky 10-46 takımı dene kodu 2221 elixir den daha yumuşak gelecektir...

Parmaklarını güçlendirmek istiyorsan bunu farklı gitarla yapmalısın aynı gitarla olmaz...andy james akustik gitarla sürekli egzersiz yaptığını söylemişti klasik gitara akustik teli takılarak da yapılabilir çok hızlı şeyler çalmaya da gerek yok sonra esas gitarına geçince farkı anlarsın...sakatlanma yeter bol şans :)

Merhaba, anladığım kadarıyla tel ve parmak güçlendirmek şeklinde iki soru var.
Tel konusunda naçizane önerim DR marka teller. Bana göre güzel tonları var. Elixir konusunda ben de yukarıda değerli yorumlarını paylaşan
arkadaşlarla hemfikirim. Elixir bildiğim kadarıyla telleri kendi üretmiyor, zira Elixir bir firma değil, marka. Marka sahibi firma GORE markası.
GORE-TEX'i üreten firma bu firma.
GORE telleri üreticiden alıp teflon benzeri bir katmanla kaplıyor, Elixir diye satıyor. O nedenle tellerin kalitesinden açıkça şüpheliyim,
zira "kaplaması olmayan Elixir ve diğer marka teller" kaplamalı tellere göre daha iyi ton sağlıyor bence.

İkinci husus parmak güçlendirmeye gelince; Biraz ağırlık kaldırmak gibi düşünürsek, sakatlamamak kaydıyla tabii ki; klasik ya da akustik gitarla çalışmak
çok mantıklı. Elektro gitara göre daha kalın bir sap kesinlikle rahatsızlık vereceğinden güçlendirecektir de. Bunu haricinde, daha kalın tel seti, söz gelimi
0.11 veya 0.12 den başlayan tel seti kullanılabilir. Buradaki şart tabii ki yavaş pratik yapmakta, haldır huldur davranmamakta parmaklara. Zamanla
güçleneceklerdir.
Sakatlanma konusunda kasınızı yırtmazsınız kolay kolay ama tendonlarınıza zarar verirsiniz. Bu daha büyük beladır. Umarım yardımcı olur bu öneriler.
İyi günler ve esenlikler dilerim.

valla... 7 ayda tel değiştiriyorsan ellerin fena olmuştur, ya da bu duruma alışmışsın belli ki. o tel değil artık bildiğin lehim teli gibi olmuştur :D

Geri