Türk Gruplarının Yükselişi

'Müzik - Genel' forumunda dandik gitar tarafından 17 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar dostlarım. Hepimizin illa bildiği bir sıkıntı. Bu ülkede metal müzik veya rock müzikle ilgili kurulan gruplara ilgi çok az. Bu konu üzerinden fikirlerimizi, görüşlerimizi birbirimizle paylaşabiliriz diye düşündüm. Şimdi bir kaç küfürlü söz ile bir kaç bin ergeni konserinize çekebiliyorsunuz. On altı yaşında "çocuk"ların erotik dansları ve müzik adına bir şey üretmedikleri o video klipleri 60-70 milyon izlenebiliyor. Bunları geçelim. Ben metal, rock tarzı gruplardan gideceğim. Yeterli ilginin yakalanamamasını iki yönden değerlendirmek istiyorum. Grupların hataları ve dinleyicinin hataları.

  Grupların hatalarını kendi gözlemlerimce şöyle anlatabilirim. Tekrara çok düşüyoruz. Elbette başka gruplardan esinlenmek güzeldir. Lakin benzerlikleride aşıp kopyalayan çok fazla grup var. Üretme noktasında sıkıntı çekiliyor. Kesinlikle kimseyi aşağılamıyor veya yadırgamıyorum. Lakin öyle işler çıkıyor ki şarkının başı The Call of Ktulu sonu devamı Dyers Eve. Sonra grup kötü yorumlar alınca müzisyenler Türk dinleyicisine atıyor suçu. Bu böyle olmamalı. Özgün bir çalışma, grubun bir imzası olmalı. Bir başka hata, müzisyenler kendini yeterince geliştirmiyor. Bakıyorsunuz grubun dört albümü var. İlk albümün ilk şarkısı nasılsa sonuncu albümde öyle. İstikrar değil bu bakın, aynı hataların devamı, düzeltememek ve elde olan şeylerin üzerine koyamamak. Bir diğer hata tepkisiz durmak. Zaten ender olan sahne şanslarını bir çokları heba ediyor. Sahnede en ufak bir şov yok. Odun gibi durup, çalıp söylüyoruz. Gidip dans edelim demiyorum, en ufak bir duygu yok. Pratik yapar gibi kafa klavyede, öylece sahneden iniyoruz. Daha böyle bir kaç ufak tefek çözülebilir şeyler var. Şimdi geçelim.

  Dinleyicinin hatalarına gelecek olursak, bunlar çoğu zaman üzücü ve heves kırıcı oluyor. Kimsenin yaptığı işi beğenmek zorun değilsin. Hiç kimseye olumlu yorum yazmak zorunda da değilsin. En sert şekilde de olsa eleştirmek senin hakkın. Lakin ilk defa bir klip yüklemiş adamın tişörtü ve bileklikleri siyah diye sen ona James Hetfield özentisi diyorsan o iş eleştiri değil terbiyesizlik olur. Bir başka yapılan ayıp, çok gereksiz karşılaştırmalar oluyor. Adam güç bela ekipman yapmış, bir hevesle ilk bestesini oluşturmuş. Adam gelmiş diyor sound çok kötü. Tamam kötü, bunu dile de getirebilirsin saygı duyarım. Ama sen neden gidip o adamın çıkarttığı sesi Megadeth ile karşılaştırıyorsun? Bak bu grubun soloları taş gibi kulak yırtıyor, senin soloların çok kötü ses veriyor ne? Bakın aynen denk geldim, buna cevaben adam param olsa daha iyi ekipmanlar alırdım demişti ve diğeri paran yoksa bu işe girmeseydin dedi. Bu tarz söylemler eleştiriden uzak, terbiye sınırını aşan şeylerdir. Bir diğer hata yerli gruplara destek olamamak. Albüm satışına falan girmeyeceğim hiç. Zaten bu ülkede büyük grupların bile albümleri alınmıyor. Siz grup olarak albüm çıkartıyorsunuz ve en fazla eşiniz dostunuz satın alıyor. Albüm almayı geçiyorum, konserlere gelmek diye bir şeyde yok. Müzik seven bir insansın, şehrinde güzel bir grup var. Yeniler henüz. Git izle konserini. Yirmi kişi izleyecekse seninle yirmi bir olsun. Başarı bu tarz ufak ayrıntılarla yakalanır. Keşke yerli grupların gösterilerine ilgi daha fazla olsa.

  Neden ülkemizden dünya çapında bir grup çıkmıyor? Avrupa da, Amerika da festivaller olduğunda neden Türk gruplarını kimse çağırmıyor? Ee kendi ülkemizde bile kimse takmıyor ki o grupları. Hangi organizatör yeterince adil bir şekilde gruplara şans veriyor? Bu ülkede adam akıllı saygı gören bir kaç şov var. Festival tarzı. İnsanları zan altında bırakmamak adına isim vermeyeceğim. Belli başlı gruplar çıkartılıyor hep. Headliner olarak da bir Thrash grubu tamam. Bu ülkede en pahalı eşyası enstrümanı olan bir sürü insan var. O kadar emek harcıyorlar, sağa sola başvuruda bulunuyorlar. Bol bol kayıtlar gönderiyorlar, birilerinin kapılarında yatıyorlar. Yinede şans alamıyorlar. Ama herifin teki internete bir şarkı koyuyor, böyle farklı bir tarzda coverlıyor. Binlerce beğeni yüzlerce yorum. O adam hemen sahneye çıkartılıyor. Yıllarını, parasını ve emeğini harcamış onca insan varken bir içki masasında iki dakika şarkı söylemiş adamlar o sahnelere çıkartılıyor. Kalçalarıyla insanlara hoş gelen, internete danslı klipler yükleyen ergen kızlar o sahnelere çıkartılıyor. Popüler kültür işte. Demem o ki, neredeyse her alanda olduğu gibi maalesef müzik alanında da adalet yok. Hepimiz ülkemizi seviyoruz. Yönetenleri sev sevme, vatandaşını sev sevme. Cennet gibi topraklarda yaşıyoruz. Ama çoğu zaman düşünmekten alı koyamıyorum kendimi. Falanca grup Amerika da kurulsa ne olurdu? Şu gitarist Amerika da olsa neler olurdu?

  Neyse çenem düştü kusura bakmayın. Sizinde düşüncelerinizi dinlemeyi çok isterim. İyi günler.
   
  Kemal06, cemborek3, berdin123 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. Çok güzel bir başlık olmuş tecrübeli arkadaşlarımızı beklerim :D
  Bende çok düşündüm neden böyle dünya çapında çok bilinen türk grubu yok diye. Pentagram,Mor ve Ötesi,Duman gibi tek tük gruplar yurtdışında biraz dinleniyor diye biliyorum. Fakat biraz. Öyle festivalde çıkacak kadar değil. Kısacık bir yurtdışı türü yapip geliyorlar. Zaten bu gruplara ülkemizde bile hakettiği değer verilmiyor.
  Hemde rock grupları birbirini çok tekrar ediyor, bu noktada biraz daha özgün olmak lazım.
  Ben dünyaca ünlü bi türk grubumuz olsun isterim.
  Ama dinlenme bakımından da dünyada ve turkiyede rock müzik düşüş yaşıyor. Hala çok iyi şarkılar çıkıyor görüyoruz. Ama eskiler gibi değil .( eskileri çok bilecek yaşta değilim ama dinlemeye keşfetmeye çalışıyorum)
  Bence tüm bunların temelinde turkiyede müzik eğitimindeki sorunlar, turkiyenin müzik yapmak için zor bir ulke olması gibi şeyler yatıyor. Çünkü müzikle ilgilenen bir öğrenci üniversite sınavı gibi çok ağır sınav zamanlari gitarı bırakıyor ve tekrar baslamıyor. Başlasa bile çoğu şeyi unutmuş oluyor ve gitardan soğuyor.(İnternette, forumlarda çok gördüğüm bir durum)
  Şimdilik yazacaklarım bunlar. Devamı gelecektir.
   
 3. Biz eğitim seviyesi düşük, fakir bir ortadoğu ülkesiyiz bunu kabullenip beklentileri bu seviyeye koymak gerek...10 milyonluk istanbulda metal dinleyebileceğin kaç mekan var mesela?
   
 4. Abi sen yinede ülkemizi o kadar küçümseme :D
  Ermenistan dan bile büyük gruplar çıkıyor dünyayı sallıyorlar. Bizden mi cikmayacak !
   
 5. tunus tan myrath var mesela efsane müzik yapıyorlar ama etnik müzik sonuçta...ermenistandan çıkan kim bilmiyorum ama onlarda da etnik öğeler vardır eminimki...ülkemizi küçümserim çünkü festivallerde yerli grupları yuhalayan dünyada başka seyirci ben bilmiyorum :) organizatörler de korkuyor doğal olarak yerli gruplara yer vermeye hep en garantiye oynuyorlar...kendi müziğini çalacağın mekan kalmadı memlekette...ben 1993-1994'te izmitte biletle para verip düğün salonunda tiyatro salonunda athena cultus badluck nekropsi antisilence diken gibi grupları dinleyebiliyordum şimdi o ortam yok...çekme kaset demo, konser bileti satarak ekipman alırdı hiç bilinmeyen gruplar bile...iki grup split demo yapardı bir tarafı bir grup diğer tarafı öteki grup mesela...
   
  dingdongdaddy bunu beğendi.
 6. Ermenistan dan çıkan grup system of a down. Çok dinlenilen bir grup diye biliyorum.
  İşte bundan sonra yeni nesil müziğimizi geliştirmek biz yeni nesillere düşüyor. Geçmişi eleştireceğiz eksikleri görüp tamamlamaya çalışacağız.
   
 7. Aslında nedeni gayet basit.
  Kaç tane Türk ve bu coğrafyada doğmuş büyümüş, buradan beslenmiş dünya çapında ressam, heykeltraş, endüstriyel tasarımcı, mimar-içmimar var. En basitinden etrafına bir bak kaç tane estetik kaygı içeren yapı var? Normal yani. Çok da şey yapmamak lazım :)
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 8. Ecnebi daha zeki ve yetenekli değil elbette bizde de çok ciddi yetenekler var. Ancak bağlamayı avrupalı gavur ortadoğu coğrafyasından daha hissiyatlı çalabilir mi? biraz aynı şey gibi geliyor bana.
  Bu zamana kadar yapılan işlerin hepsini takip ettim.( yaşım müsait :) ) üzülerek söyleyeyim hepsi tekrar dinlemek istemeyeceğim özenti tınılardan öteye gidemiyordu.
   
  masterofmasters ve tunckk bunu beğendi.
 9. Hocam peki cidden size göre parmakla gösterilecek, türünün en iyi örneklerinden biri olabilecek kalitede albümler çıkartan bir grup, dünyada tanınabilir mi? Yoksa o güzelliklerle kaybolup gider mi?
   
 10. system of a down amerika da olmasa dünyaca tanınamazdı bence...ermenistan doğumlu var mı aralarında bilmiyorum ama ermenistandan çıkma grup olarak kabul etmek zor o zaman necrophagist te türk sayılır :)

  ben nesil ayrımı yapmam pek, iyi müzik yapan her yaştan insan zaten yapıyor ama en baba dediğimiz adamlar bile hayatlarını sadece müzikle sürdüremiyorken ileri gitmesini beklemek hayalcilik olur...sana 20 tane örnek sayarım bu adam nasıl geçiniyor diye bak altından gitar dersi vermek, ekipman alıp satmak, reklam cingıl müziği yapmak, popçu arkasında piyasa çalmak çıkacaktır...

  hayalinin peşinden giden tutkuyla bir işe sarılan insana saygı duyarım ama doğru yerde olmalı bu...o yüzden yaş çok geçmeden yurt dışına çıkmak şart bu tarzda bir yerlere gelebilmek için...
   
  masterofmasters ve sixfeetunder bunu beğendi.
 11. Çok doğru şeyler söyluyorsun katılıyorum sana.
  Fakat bu topraklarda kim geliştirecek müziği tüm yetenekli müzisyenler yurtdışına giderse ?
   
 12. Bence gruplar bir araya gelip kendi gösterilerini sunmalı. Mesela üç grup bir mekan kiralasa her türlü güzel ortam oluşur. Kendi arkadaşlarını çağırır millet, samimi bir ortam olur.
   
 13. genç dostum ben herkes gitsin demedim rock/metal müzik tarzında grupta çalayım sürekli turne yapayım merç satayım day job olayına girmeden hayatımı devam ettireyim diyorsan gitmelisin başka yolu yok diyorum...
   
 14. Mesela yabancı müzik forumlarında sürekli tanıtım yapabilir gruplar. Belki birileri beğenip çağırır. Çünkü kendi başına yabancı ülkeye gidip konser vermek zor iş.
   
 15. zaten sorun şu önce adam gibi mekanların olacak kendi şehirlerinde senede 7-8 konser yapabileceksin, bir kitlen olacak ki yurt dışına çıkabil gönül rahatlığıyla, armut gibi çıkarsan sonu hüsran olur daha sahne duruşu, canlı performans deneyimi yokken çağırsalarda gidilmemeli hatta :)
   
 16. +1
   
 17. Zamanında ilk gitarımı aldığım dönemlerde amcamlar ilçeden bize misafirliğe gelmişti. Yaş 19 felan, nasıl hevesliyim. Asioyu kurmuşum bilgisayara, şu an ismini hatırlayamadığım bir vst, deli gibi Smells Like kasıyorum evde. Neyse amcam geldi gürültüye, "Oğuz oğlum bu alet şeytan işi değil mi yav, sen ne uğraşıyorsun bunla, gel sana bağlama alalım bir tane" felan dedi. Böyle yazdığıma bakmayın, amcamlar muhafazakarlardır evet ama öyle sarıklı cübbeli hacı hoca tayfasından da değiller.

  Neyse ne diyorduk? Rock müzik? Ha evet... Gelişir ağbi ya niye gelişmesin.
   
  berdin123 bunu beğendi.
 18. Tek sözcük: İNGİLİZCE...
  Türkiye'nin pazarı çok büyük, pek çok Avrupa ülkesinden çok daha büyük. Zaten Avrupa grupları bütün kıtayı tek bir ülke gibi görme avantajına sahip... Ama o kıtada İngilizce evrensel dil resmen.
  Bizim büyük pazarımızda İngilizce müziğin yeri çok kısıtlı. "Yerel" olanın pazarı ise çok büyük.
  O yüzden de rock-metal tayfası Türkçe'ye yöneliyor, yoksa adam aç kalır. Türkçe'ye yönelenlerin çoğou da illa ki Ortadoğu-Akdeniz motfileri katıyor işin içine. Bir yerden sonra "elveda rock" oluyor o zaman da...
  Mesela: Çalışını da yaptığı işleri de pek beğenmem, ama İngilizce neoklasik hard rock yapmayı başarmış bir adam vardı (Cem Köksal...)
  Nerede şimdi o adam ? Ne oldu İngilizce projelerine ? Mecburen Türkçe denedi, o da olmayınca bitti o iş. Adam Mats Leven ile, Joe Lynn Turner ile bile çaldı. Olmadı. Başka işten para kazanmasa herhalde aç kalırdı.
  Bu ülkeden çıkacak grup büyük olacak ise şayet, biraz tuzu kuru olmak zorunda. Türkiye'yi hiç umursamadan ülke dışı pazarı hedeflemeli, hatta belki de başka ülkeye yerleşmeli. Üzgünüm ama gerçek bu.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 19. Peki durum bu iken, o zaman Rock müziği İngilizler Metalide Amerikalılar yapsın mı demeliyiz. Yani bu müzik türleri bu memleketlerin hegamonyasında mı kalmalı ? Elbete hayır.
  Etnik öğelerden bahsetmiyorum ama, kendine has bir şeyler üretilmezse yani Amerika'da vs. örneği olmayan şeyler, bizim yada diğer ülkelerin pek şansı yok bu tarz müziklerde. Çünkü adamlar zaten herşeyi denemiş bu müzikte. @Single_FACTOR e kesinlikle katılıyorum, nasıl ki elin Amerikalısı ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir Neşat Ertaş yada Arif Sağ gibi bağlama çalamayacaksa, bir Aşık Veysel gibi sözler ortaya koyamayacaksa, bizlerinde Amerikalılar gibi Metal müzik yapabilmemiz; işin, kültürel faktörlerin, kulağın, coğrafyanın, tarihin doğasına aykırı. Yani mutlaka ve mutlaka kendimize özgü birşeyler üretmeliyiz. Yoksa taklitten öteye gidemeyiz. Taklitlerde asıllarını yaşatır.
  Bu konu hakkında aslında sayfalarca yazabilecek kadar düşüncem var (ne kadar doğru ne kadar yanlış o ayrı bir konu tabiki). Ama umarım ne demek istediğimi yukarıda özetle anlatabilmişimdir.
   
  Son düzenleme: 17 Ekim 2016
  gurkanisevic bunu beğendi.
 20. Abim sana katılmakla birlikte İngilizce'nin tek faktör olmadığını düşünüyorum. Ne kadar İngilizce yaparsan yap taklitten öteye geçemiyoruz. Özetle onları (onlar her kimse) taklit ediyoruz. Bir adım fazladan atabilen oldumu benim bildiğim olmadı.
   

Bu Sayfayı Paylaş