Aliexpress Ve Gitar

Merhaba arkadaşlar. Aliexpress isimli siteyi geziyordum dün gece ve süper gitarlar gördüm. Üstelik çok çok ucuz fiyatlara. Gibsonlar var espler var. 100-300 dolara bile çok güzel explorer ve v kasalı gitarlar var. Fiyatlar olması gerekenden çok fazla düşük. Farkındayım, muhtemelen orijinal manyetiklerini söküp dandiklerini takmışlardır ama problem değil. O kasalar için değer bence. Bu siteden gitar alan var mı? Gümrüğe falan takılır mı?

Merhaba,
Sadece görüntüsü benziyor. O da yakından inceleyince aynısı değil:) Ağaç kalitesi,rezonans falan baya zayıf diye duydum. Sırf görüntü için alınacaksa alınır. Yoksa o 200-300 dolara mükemmel ikinci el gitarlar alınır forumdan. Özetle, şahsi görüşüm; ne beklediğin süreye değer, ne verdiğin paraya:)

Muhtemelen orijinal manyetiklerini söküp dandiklerini takmışlardır ama problem değil. O kasalar için değer bence.

Foruma hoşgeldin. Yazdıklarından, muhtemelen "Sahte Gitar" kavramını henüz bilmediğini düşünüyorum.

O gördüğün gitarlar, dandik malzemeler ile üretilmiş son derece adi ve illegal kopyalardır. Hatta o sitede satılan köprüler, manyetikler vs. donanım da işte o adi gitarlarda kullanılan donanımlardır.

O siteden tamir, bakım malzemeleri, kulaklık, cep telefonu kılıfı vs. alınabilir. Hatta düz işlerde kullanılmak üzere windows tablet bile alabilirsin. Ama gitar ve gitar malzemesi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Iphone ile beraber en kötü oldukları alanlardan birisi.

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldin. Yazdıklarından, muhtemelen "Sahte Gitar" kavramını henüz bilmediğini düşünüyorum.

O gördüğün gitarlar, dandik malzemeler ile üretilmiş son derece adi ve illlegal kopyalardır. Hatta o sitede satılan köprüler, manyetikler vs. donanım da işte o adi gitarlarda kullanılan donanımlardır.

Budur.

Farkındayım, muhtemelen orijinal manyetiklerini söküp dandiklerini takmışlardır ama problem değil.

Gövdeyi orijinal manyetiklerden ayırıp sadece manyetikler için 300$ isteseler o zaman inandırıcı olurdu :D

Çok kötü bir karşılaştırma bence. Herif prosesöre girerek sahtelerin daha iyi olduğunu iddia etmiş, ama bana prosesörde bile sahtelerin tonu daha kapalı geldi.

Arkasında lambalı Marshall var, ona gireymiş keşke gitarları.
Karşıt görüş olması açısından önemli bir video @hackeiommi hocam.. Bence konu başlığı altında bulunmasında fayda var o yüzden ekledim. Headstock üzerine başkasının markasını koymak resmen hırsızlık, o ayrı mevzu..

Kaliteli bir malı ucuza almakla, ucuz bir mala ucuz gibi görünen miktarda para vermek ayrı şeyler diye düşünüyorum.
Aslında bunu da söylemek gerekli mi bilmiyorum, çünkü genci yaşlısı, tecrübelisi tecrübesizi herkes biliyor bu durumu...
Ama durum farklı...
Benim tespitim şu :
Gençler sabretmek istemiyor ve sabretmeyi zaman kaybı olarak görüyorlar !..
Haklılar mı? Evet!.. Çünkü, zaman hızla akıp gidiyor ve tutku her şeye galebe çalıyor...
Haksızlar mı? Evet!.. Çünkü, sabretmeden ve yeterli bedeli ödemeden yeterliliği olan hiç bir şeye erişilemeyeceğini zaman öğretiyor insana. :)
Peki sabretmek güzel mi? Hayır!... Asla!.. Ben bu yaşta sabır ve yavaş kelimelerinden hiç hoşlanmıyorum... Ama "sabır" gerçekliğine karşı son derece sabırlı davranmaya çalışıyorum... :ROFLMAO: Çünkü, gereken maalesef bu!..
Bence, itidalli olmak ve dengeyi yakalamaya çalışmak mutlu ediyor insanı : Ne ağırdan almak, ne de sabırsız olmak...:)
Daha önemlisi de amaçlı olmak ve o uğurda bedel ödemek...
Batıda papazın duası olarak bilinen Etiler'den çalıntı olduğu iddia edilen bir deyiş, bir yakarış var : "Tanrım!.. Bana yapabileceklerimi yapma gücü ; yapamayacaklarımı kabullenme sabrı ve ikisinin arasındaki farkı anlayabilme bilgeliği ver. Amin!.."

Şimdi arasıra ben de bakıyorum Aliexpress ve Dghate gibi sitelere, ama şunu unutmamak lazım, alacağınız gitar 250 Usd + 50 dolar gibi kargo oluyor (Zaten kargo bedava ise aynı şeye geliyor). 300 Usd verdiniz diyelim gitara, kazasız belasız geldiğini varsayarsak ve de cilasında, bindinginde vs'inde kozmetik bir problemi olmadığını varsayarsak (Sap çeliği - truss rod konusunu hiç açmıyorum zaten), o gitarı adam edebilmek için bir sürü masraf yapmanız gerekecek. Öncelikle bir çift manyetik seti (En ucuz adam gibi Wilkinson alsanız 50 Usd +- kargo), yeni eşik 15Usd, köprü seti 50 Usd, akort kulakçığı 50Usd, elektronikler ve kablolama , knoblara da en ucuzundan 30 Usd desek toplamda 500 Usd geçmiş oluyoruz ve tamamen bir risk olayı. O parayı verdikten sonra gidip Schecter, Prs Se, Ltd'den güzel bir gitar alabilirsiniz.

Ama şöyle de bir durum var, eğer hali hazırda kaliteli gitarlarınız varsa ve şansınızı denemek istiyorsanız, piyango bileti alır gibi deneyebilirsiniz. Youtube'da gerçekten başarılı upgrade edilmiş taklit gitarlar var, hatta üretici ile iletişime geçip custom ürünler ürettirebiliyorsunuz (markasız yada klavye seçeneği farklı olan vs gibi). Özetle alacağınız gitar tek gitarınız olacaksa kesinlikle Aliexpress,Dh falan Çin çakmaları almayın.

Son düzenleme:
Karşıt görüş olması açısından önemli bir video @hackeiommi hocam.. Bence konu başlığı altında bulunmasında fayda var o yüzden ekledim. Headstock üzerine başkasının markasını koymak resmen hırsızlık, o ayrı mevzu..

Karşıt görüş önemlidir, kıymetlidir. Yanlış anlama olmasın. Ama yanlış örnek veya istisnai durumlar hele ki enstrüman sözkonusu olduğunda doğruya ulaştırmaz bizi. Bu konularda bizden daha tecrübeli bir çok insan var. Mesajları da genelde "Ben bu haltı yedim, ama risk aldım. Denemenizi tavsiye etmiyorum" şeklinde. Arada istisnalar çıkıyor. Ben de o istisnaları buraya asmayı bilirim ki bildiğim birkaç tane var.

Mesela bir adet strat. Hangi model olduğu bana kalsın ki yüksek bir model. Aynı gitarın Türkiye'ye yollanmışını da gördüm. Videoda da çok güzel tınlıyordu stok hali bile. Ama videodan anlaşılmayan şeyi, gitarın sahibine kemik eşik modlaması yaparken gözümle gördüm. Klavye aynı SX klavyesi radiusunda, olması gereken radiusta değil. Halbuki adam da lambalı amfiye bağlıyor gitarı videoda. Bu gitara "İşte iyi bir Çin replikası" desem, videosunu da görüp bir heves alsan, bana beddua edersin inan :)

Senden illk alıntıladığım mesajdaki görüşüm de burada yazdıklarım da ne olursa olsun benim kişisel görüşlerim eni konu. Belki biri çıkar, "Lambalı amfim yok ki, nasılsa prosesörle, modelleyici amfi ile falan çalıyorum. Bir şansımı deneyeyim, en azından görünüşü güzel, orjinale yakın, fiyakalı bir gitarım olsun" diyebilir. Ama şansı yaver gitmezse en azından günah benden gitmiş olur :D

Derdimi anlatabilmişimdir umarım :)

Yorum atan herkese teşekkür ederim. Bu konuyu açma sebebim Türkiye'de çok çok pahalıya satılması bu gitarların. Mesela James Het.'ın özel bir esp gitarı 600 dolar civarı diyelim. Türkiye de 6-7 bin tl (yeni çıkan vulture 13-14 bin) ve Aliexpress de 300 dolardı. Emg manyetiklere baktım 200-300 dolara var. Herhalde manyetikleri sökülmüştür ama olsun o görüntü için değer dedim. Şimdi mesajlarınızı okudum ve bulaşmıyorum kesinlikle. Bu arada çalıştığım ofisteki bir kaç kişi bu siteden alışveriş yapıyordu ondan güvenilir diye düşündüm. Gerçi onların aldığı en baba şey deri ceket.

2j010j.png

bu ne yav

Yorum atan herkese teşekkür ederim. Bu konuyu açma sebebim Türkiye'de çok çok pahalıya satılması bu gitarların. Mesela James Het.'ın özel bir esp gitarı 600 dolar civarı diyelim. Türkiye de 6-7 bin tl (yeni çıkan vulture 13-14 bin) ve Aliexpress de 300 dolardı. Emg manyetiklere baktım 200-300 dolara var. Herhalde manyetikleri sökülmüştür ama olsun o görüntü için değer dedim. Şimdi mesajlarınızı okudum ve bulaşmıyorum kesinlikle. Bu arada çalıştığım ofisteki bir kaç kişi bu siteden alışveriş yapıyordu ondan güvenilir diye düşündüm. Gerçi onların aldığı en baba şey deri ceket.
O kadarda fark yok canım 1200 liralık gitar yurtdışı fiyatıysa 1700 lira civarı türkiye satış fiyatı oluyor.

Geri