Baştan Sona Kaç Şarkı Çalabiliyorsun?

'Müzik - Genel' forumunda MehmetSunguralp tarafından 18 Ekim 2016 22:24 tarihinde açılan konu

 1. Genç arkadaşlara sesleniyorum (sanırım buna ben de dahilim)! Biraz düşündüm ve "kaç baba parçayı baştan sona çalabiliyorum" diye sordum kendime, ve bir elin parmaklarını geçmedi... Bazılarının sadece solosunu öğrenmişim, bazılarının da girişlerini sadece. Tamamını çalabildiğim bir kaç tane :( O daldan bu dala atlayarak bir yere varamayacağımı farkettim ve bundan sonra başladığım bir şeyin sonunu getirmeye karar verdim. Sadece gitar için değil :) Bence siz de öyle yapmalısınız :D Bilmiyorum belki de bu durum sadece benim için geçerlidir :D Saygılar...
   
  tunckk bunu beğendi.
 2. J-P

  J-P

  Sıfır
   
  eyazıcı ve MehmetSunguralp bunu beğendi.
 3. Evet aynı sorunu ben de yaşamıştım aylar önce. Çeşitli grup ve tarzlardan yarım yamalak da olsa bildiğim belki 100 şarkı vardır, solo ve ritmiyle tam açabildiğim belki 5, belki 6 ^^ Artık aralarından 3-4 tane seçip bitirene kadar onların üzerine yoğunlaşıyorum, bitirdiklerimi de 2 günde bir tekrar ediyorum. Hem dediğin gibi daldan dala atlayınca soloların, ritmlerin gerektirdiği teknikleri, püf noktalarını ve hatta şarkının, solonun duygusunu kaçırıyor insan
   
 4. Darısı bizim başımıza hocam, başlayıp da devamını getirmek zor Valla :D
   
 5. Ben son iki senede çoğunun solosu hariç 100 belki daha fazla şarkı öğrenip çalmışımdır. Çalmak dediğim eşlik ederek . Sorun şu devamlı yeni şarkı öğrendiğinde 1 hafta sonra devamlı çalmazsan o şarkıyı hatırlamıyorsun. Şu anda ezbere 30 tane filan çalarım heralde. Birde kondisyon olayı var özellikle eski thrash parçalarında eğer sık tekrar edilmezse ben bunu rahat çalıyordum ne oldu durumu oldukça yaşanabilir.
   
  inhumanform bunu beğendi.
 6. Ayni dert bende de var. Bir hevesle başlanan parçalar doğru düzgün çalmadan intro ya da solonun bir kısmını çalınca sıkılmaca ve yeni bir parçaya geçiş bu böyle devam ediyor kısır döngü şeklinde. bundan sıkıldığım için son zamanlarda sadece Chromatic egzersiz çalışıyorum arada doğaçlama takılıyorum :)
   
 7. 2 senem böyle geçti malesef. Dank edince anlıyor insan. 2 sene düzgün bir şekilde gam çalışsaydım keşke. Doğaçlama çalarak kendi tarzını bulmak gibisi yok.
   
 8. Sıfır. Solo konusunda pek bir beceriksizim. O yüzden genelde şarkının ritim kısımlarını ezberler geçerim. Tabi ki bu iyi bir şey değil.

  Aslında düşündüm de For Whom the Bell Tolls ve A Tout le Monde var. Ama a tout le monde'un ilk solusunu berbat çalıyorum o yüzden onu saymayabilirsin.
   
  MehmetSunguralp bunu beğendi.
 9. Ne mutlu size hocam :)
   
 10. Hocam süreklilik önemli valla :D Ben de bir kaç haftadır sıkı egzersize başlıyım diyorum, bir-iki gün çalıyorum bir gün kaçırıyorum hoop başa :D
   
 11. Gam az çok öğrendim sayılır, solo çıkartırken de çok işe yarıyor şu notadan sonra şu gelir diye tahmin edebiliyorum fakat parça da öğrenilmeli diye düşünüyorum :)
   
  Mustafa Kuru bunu beğendi.
 12. Hocam sanırım gitarla fazla ilgilenemiyorsunuz :)
   
 13. Şuan az eskiden daha çoktu, şimdi çal desen çalamam hatırlamam yada eskisi gibi çalamam. Gitar çalmadığımdan mı hayır çaldıkça güzelleşiyor şarkılar çalmadıkça çirkinleşiyorlar. Nankör aga bunlar.
   
 14. Üniversiteye hazırlık, staj, hafta sonu kursları vesaire pek fırsat olmuyor.
   
 15. 15 eser sayabilirim.
   
 16. Aynen abi nankör hem de ne nankörler :D
   
 17. Zor hocam o zaman kolay gelsin size :)
   
 18. Fingerstyle mı çalıyorsunuz hocam ?
   
 19. evet pena da kullanabiliyorum.
   
 20. 50'ye yakın var. ama hepsini şu an çalabilmem için tab/nota bakma gerek... şu anda elime alsam 20'ye yakın hatasız giderim.
   

Bu Sayfayı Paylaş