Gövde Boyası Değişimi,relic Işlem Için Luthier Önerisi ?

Elimdeki fender stratın boyasını beğenmiyorum.
Gövde boyasını değişip (sea foam ya da sunburst olacak) gövdeye nitroselülöz cila atılacak ve relic hale getirilecek.
Sapa da fret değişimi yapılıp,cila atılıp (sap cilası kalmamış durumda şuan) relic hale getirilecek.Sap maple.

Bu işlem için Fatih Usta (İstanbul/Fatih Yılmaz) dışında önerebileceğiniz başka usta var mı

Normalde olay bakım - tamir olda bu başlığı açmaz ve doğrudan Fatih Usta'ya gönderirim gitarı.Çünkü daha önceden onarım için stratlarımı Fatih ustaya göndermiş ve memnun kalmıştım.
Ancak boya değişimi ve relic işlem uygulamasını Fatih usta yapıyor mu,ya da nasıl işçilik çıkarıyor
bilmiyorum.

Boyanın sırıtmasını istemiyorum (ki onlarca re-paint,relic işlem uygulanmış gitara rastladım ve tamamı "bana işlem uygulandı" diye bağırıyordu adeta).
Dışarıdan bakıldığında kendiliğinden eskimiş durumu anlaşılmayacak bir uygulama yapılması mümkün müdür ?

Yönlendirme yorumlar için şimdiden teşekkürler

Gövde boyasını değişip (sea foam ya da sunburst olacak) gövdeye nitroselülöz cila atılacak ve relic hale getirilecek.
Sapa da fret değişimi yapılıp,cila atılıp (sap cilası kalmamış durumda şuan) relic hale getirilecek.Sap maple.

Bu işlem için Fatih Usta (İstanbul/Fatih Yılmaz) dışında önerebileceğiniz başka usta var mı

Normalde olay bakım - tamir olda bu başlığı açmaz ve doğrudan Fatih Usta'ya gönderirim gitarı.Çünkü daha önceden onarım için stratlarımı Fatih ustaya göndermiş ve memnun kalmıştım.
Ancak boya değişimi ve relic işlem uygulamasını Fatih usta yapıyor mu,ya da nasıl işçilik çıkarıyor
bilmiyorum.

Boyanın sırıtmasını istemiyorum (ki onlarca re-paint,relic işlem uygulanmış gitara rastladım ve tamamı "bana işlem uygulandı" diye bağırıyordu adeta).
Dışarıdan bakıldığında kendiliğinden eskimiş durumu anlaşılmayacak bir uygulama yapılması mümkün müdür ?

Abi Volkan Özdemir diyorum, net.

Gövde işi bence astarı yüzünden pahalı olur. Boya sökülecek, yeniden boyanacak, çok meşakatli bir iş olan nitro cila üzerine ve eskitme olacak.
Ben açıkçası yurt içinde iyi bir eskitme yapan bir enstrüman yapımcısının işini görmedim. Benim tercihim elimdeki gövdeyi satıp MJT guitars'dan gövde sipariş etmek olurdu. Sap içinse forumdan da üye olan Matt Guitars Hakan bey fret değişimi konusunda çok iyi bence.

Son düzenleme:
Gövde işi bence astarı yüzünden pahalı olur. Boya sökülecek, yeniden boyanacak, çok meşakatli bir iş olan nitro cila üzerine ve eskitme olacak.
Ben açıkçası yurt içinde iyi bir eskitme yapan bir enstrüman yapımcısının işini görmedim. Benim tercihim elimdeki gövdeyi satıp MJT guitars'dan gövde sipariş etmek olurdu.
gövdeyi satabilmem için tüm gitarı satmam lazım. elimdeki gitar poly boya+cila Epi LP Custom. Sadece boya sökülüp nitroselülozik cila+boya atabilcek birisi olsa bana yeterli bile.

bilmiyorum.

Sevgili @helalmustafaabi

Bence gövde için @uvidinli abiyle konuşup, kendine özel bir tasarım yapabilirsin...Sap cilası için mat cila düşün, nitro cilalar çok yapışıyor, eğer el cilası atılırsa da devamlı bakım gerekiyor...Relic işi bence çok zor, nedense hiçbir zaman fabrika çıkışı reliclere benzemiyor sonradan yapılan relic işlemi, bu durum sadece Türkiye'ye özgü değil, genelde bu şekilde gözlemliyorum...

Sevgiler ve saygılar...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sevgili @helalmustafaabi

Bence gövde için @uvidinli abiyle konuşup, kendine özel bir tasarım yapabilirsin...Sap cilası için mat cila düşün, nitro cilalar çok yapışıyor, eğer el cilası atılırsa da devamlı bakım gerekiyor...Relic işi bence çok zor, nedense hiçbir zaman fabrika çıkışı reliclere benzemiyor sonradan yapılan relic işlemi, bu durum sadece Türkiye'ye özgü değil, genelde bu şekilde gözlemliyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Merhaba,ben de bu durumdan dolayı luthier tavsiyesi istemekteyim.Gitaristlerin kendileri ev ortmaında uyguladıklar gördüğüm tüm relic işlem uygulanan gitarlar bariz derecedegöze batan başarısız uygulamalardı.
Profesyonel ortamda atölyede uygulanan relic işlem çok az gördüm,ancak onlarda da durum ev ortamında uygulanan örneklere göre daha iyi olsa da onlar da bariz derecede ''doğal eskimemiş,işlem görmüş'' dedirten uygulamalardı.

Sanırım istanbul'da herkesin tanıdığı 7-8 tane luthier mevcut.Bunlara gidip de gitarına relic işlem uygulatan bir turkrock kullanıcısı olmuş mudur ve memnuniyet durumu nedir bilgi alayım diye bu başlığı açmıştım.Çünkü almayı düşündüğüm bir stratın berbat bir gövde boyası mevcut ve eğer bu gitarı alırsam gövde yeniden işlem görecek+ sap cilası bitmiş durumda.

Bu arada sap cilası için tavsiyenizi dikkate alarak niro değil mat cila yaptırırım.

Merhaba,ben de bu durumdan dolayı luthier tavsiyesi istemekteyim.Gitaristlerin kendileri ev ortmaında uyguladıklar gördüğüm tüm relic işlem uygulanan gitarlar bariz derecedegöze batan başarısız uygulamalardı.
Profesyonel ortamda atölyede uygulanan relic işlem çok az gördüm,ancak onlarda da durum ev ortamında uygulanan örneklere göre daha iyi olsa da onlar da bariz derecede ''doğal eskimemiş,işlem görmüş'' dedirten uygulamalardı.

Sanırım istanbul'da herkesin tanıdığı 7-8 tane luthier mevcut.Bunlara gidip de gitarına relic işlem uygulatan bir turkrock kullanıcısı olmuş mudur ve memnuniyet durumu nedir bilgi alayım diye bu başlığı açmıştım.Çünkü almayı düşündüğüm bir stratın berbat bir gövde boyası mevcut ve eğer bu gitarı alırsam gövde yeniden işlem görecek+ sap cilası bitmiş durumda.

Bu arada sap cilası için tavsiyenizi dikkate alarak niro değil mat cila yaptırırım.
Tamamen paralel düşünüyoruz ancak verilebilecek Luthier tavsiyesi acaba seni mutlu edecek mi, işte ben bunu kestiremiyorum o_O...Mutlaka ama mutlaka, tavsiye edilen Luthier'in daha önce yapmış olduğu relic işlemini incelemek gerekiyor ki, belirttiğim gibi, sonradan yapılmış görüntüsü olmayan bir gövdeye rastlamadım...Ancak gariptir MJT yada Rittenhouse gövdelerindeki relic işlemi, gayet doğal (daha doğrusu görmeye alıştığımız/görmek istediğimiz türden), TR'de boya+relic işlemi belki MJT yada Rittenhouse'dan arzu ettiğin renkte gövde getirmenden daha pahalı yada yakın olabilir, bunu da değerlendirebilirsin...Hatta, gövdeyi hazır temin eder ve beğenirsen, elindeki gövdeyi de satabilir ve masrafın bir bölümünü çıkartabilirsin, ancak gövde ve sap bağlantısının uyumunu dikkat etmek gerekiyor :coffee:...

Sevgili Gürkan'ın tecrübeleri belki yardımcı olur ve olası gövdeler hakkında fikir verebilir;

Michael Delaney’s Partscaster Project
Michael Delaney's Fiesta Red Partscaster Project

Sevgiler ve saygılar...

Sevgili @Grundar ilgi ve tavsiyen için teşekkür ederim kardeşim...:)
Herhalde sap ile saman yine karıştı, bu da normaldir çünkü herkes herkesi şahsen tanımıyor forumda...:)
O zaman bu vesileyle bazı şeyleri açıklayayım :
1. Ben yaşamı boyalarla geçmiş bir profesyonelim, pigmentleri ithal edip kendi özgün yağlıboyalarımı bile yapabilirim(saklama problemi), ama luthier değilim... bununla beraber müstakil ve 800 m2 bahçeli evde yaşayan hem bodrum katında 25m2'lik özel ; bahçede de yine yaklaşık 25 m2'lik olmak üzere 2 adet özel kurduğum atölyeye sahibim. Ayrıca yine kendi yaptığım 30 m2'lik yarı kapalı çardağımı da (kuzineli ve ufo'lu) zaman zaman atölyeye (soğuk havalarda) dönüştürebiliyorum.
2. CNC hariç hiç bir alet-edevat eksiğim olmadı ve bu her zaman böyleydi... Örnek vermek gerekirse sadece farklı işlerde kullanmak üzere 4 adet zımpara makinem var, kırıcı deliciden profesyonel hızara polisaj makinasından matkaplara el frezesinden dremel setlerine kadar neye sahip olduğumu ben bile bilmiyorum. O kadar ki aradığımı bulamadığım zaman yanlışlıkla tekrar aynı seti alabiliyorum... Benim gördüğüm hiç bir lüthier bu kadar zengin malzemeyle çalışmıyor.
3. Ben sanatçıyım, luthier değil... Para için değil, yaptığım işi biricik (unique) olması kaygısını taşıyarak yaparım... Bu konuda da konuşmayı-teknik bağlam dışında- sevmiyorum, işim konuşuyorsa kafidir.
4. Kişiliğinden keyf aldığım insanlara keyf duyduğum projelerde yardım ve ilgimde sınır yoktur ; herkesi, her işi kabul etmem... Yalnızca saygılı ve sevgi dolu insanlarla işim olur ve benim profesyonelliğimin sınırı da budur...
Sergi açtığım dönemlerde atölyemi ziyaret etmek isteyen çok olurdu, hatta yurt dışından bile... Ne herkesi kabul ettim ; ne de herkese resim sattım... Hatta, üzülerek de olsa, bazı saygısızları atölyemden kibarca kovduğum da olmuştur maalesef...
5. Selüloz boyalarla resim bile yapmış bir insan olarak konuşuyorum... Çalışmalarım dekoratif özellikli ve imzalı sanat çalışmalarıdır...Picasso'nun zamanında seramik atölyelerinde ustaları izleyip ürettiği tabaklar gibi.. Yani... yani ne demek istediği anladınız işte!..
Yaptığım çalışmayı standart işlerle karıştıran kişiler vardır ve olacaktır da...Sanıyorum, @barrios üstat ya da @devastator kardeşim benden daha güzel ifade etmişti, gitarı tuval olarak kullandığımı vurgularken...
Benden bu kadar... Umarım yanlış anlaşılmamış ve fazlaca vaktinizi almamışımdır.
Şen ve esen kalın sevgili kardeşlerim...:)

Uğur abi,

Bu açıklamanın sebebini tam olarak anlayamadım ve içeriğini konuyla bağdaştıramadım, karıştığını düşündüğün sap ve saman nedir?:confused:

Sevgili @helalmustafaabi 'ye benim önerim, madem boyanacak, standart bir gövde yerine, kendine has bir gövde için seninle temas etmesi, sonrasında bir luthier'e temas ederek bu gövdeyi relic hale getirmesiydi...

Sevgiler ve saygılar...

Uğur abi,

Bu açıklamanın sebebini tam olarak anlayamadım ve içeriğini konuyla bağdaştıramadım, karıştığını düşündüğün sap ve saman nedir?:confused:

Sevgili @helalmustafaabi 'ye benim önerim, madem boyanacak, standart bir gövde yerine, kendine has bir gövde için seninle temas etmesi, sonrasında bir luthier'e temas ederek bu gövdeyi relic hale getirmesiydi...

Sevgiler ve saygılar...
Uğur abi,

Sevgiler ve saygılar...
Sevgili Erke kardeşim,
"Gitaristlerin kendileri ev ortmaında uyguladıklar gördüğüm tüm relic işlem uygulanan gitarlar bariz derecedegöze batan başarısız uygulamalardı." cümlesinin açılımı babında bir açıklama yaptım...
Çünkü benim boyadığım gitarlarımda da hafif relic uygulamaları da var, o kadar natureller ki relic oldukları bile anlaşılmıyor...
Beni tanırsın, fikir bazında tartışırım, o da gerekliyse... Kişileri hedeflemem ve sakınırım da bundan....
Ama fikir olarak : Sanki lüthier olmayanlar boya işinden anlamazlar ve başarısızlar gibisinden kafa karışıklığına neden olan yanlış anlaşılmaları tetikleyen bir paragraf gibi algıladım, niyet öyle olmasa da...
İsmim dolaylı olarak geçse bile bir açıklama mecburiyeti hissettim.
İsmim ve imzam markamdır, gereksiz alınganlık ettiysem veya yanlış anladıysam herkesin affına sığınır, özür dilerim.:)

Sevgili Erke kardeşim,
"Gitaristlerin kendileri ev ortmaında uyguladıklar gördüğüm tüm relic işlem uygulanan gitarlar bariz derecedegöze batan başarısız uygulamalardı." cümlesinin açılımı babında bir açıklama yaptım...
Çünkü benim boyadığım gitarlarımda da hafif relic uygulamaları da var, o kadar natureller ki relic oldukları bile anlaşılmıyor...
Beni tanırsın, fikir bazında tartışırım, o da gerekliyse... Kişileri hedeflemem ve sakınırım da bundan....
Ama fikir olarak : Sanki lüthier olmayanlar boya işinden anlamazlar ve başarısızlar gibisinden kafa karışıklığına neden olan yanlış anlaşılmaları tetikleyen bir paragraf gibi algıladım, niyet öyle olmasa da...
İsmim dolaylı olarak geçse bile bir açıklama mecburiyeti hissettim.
İsmim ve imzam markamdır, gereksiz alınganlık ettiysem veya yanlış anladıysam herkesin affına sığınır, özür dilerim.:)
Uğur abi,

Tam aksine, benim boya işi için önerim, luthier olmayan "sensin" ;) ...Burada bahsi geçen relic işlemi, sadece boya üzerinde değil, gövdeye de etki eden bir işlem olduğu için senin yerine bir luthier ile temas edilmesini önermiştim, senin yaptığını bilmiyordum açıkçası...

fender-1962-stratocaster-relic-sonic-blue-r63393-body-bk__wwg.jpg

d636046bde1d0d749735642c6e2056a8.jpg

Sevgiler ve saygılar...

Uğur abi,

Tam aksine, benim boya işi için önerim, luthier olmayan "sensin" ;) ...Burada bahsi geçen relic işlemi, sadece boya üzerinde değil, gövdeye de etki eden bir işlem olduğu için senin yerine bir luthier ile temas edilmesini önermiştim, senin yaptığını bilmiyordum açıkçası...

fender-1962-stratocaster-relic-sonic-blue-r63393-body-bk__wwg.jpg

d636046bde1d0d749735642c6e2056a8.jpg

Sevgiler ve saygılar...
Yok be kardeşim, olay o değil...:LOL:
Yüz yüze konuşmayınca hep böyle yanlış anlamalar oluyor...
Elbette tavsiye edeceksin, bu çok doğal... Hatta, benim yanımda bile başka birini tavsiye edebilirsin, alınmam... Sana, hiç bir konuda alınmam...:)
Ben o tırnak içindeki cümledeki kesin yargıya itiraz ettim, hepsi odur...
İtiraz etmesem yaptığım işi ezmiş olacaktım...:)

Geri