Selim Işık Tutunamayan Albümü

Solo bence o kadar kötü değil. Hatta biraz güzel. Ayrıca albümün tamamını dinlerseniz daha güzel şarkılar da var. Örneğin efsaneler kadıköyde, yüzyıl ve Tutunamayan güzel şarkılar. Bir şarkı üzerinden albümü çöpe atmayalım. Zaten adamakıllı şarkının, albümün çıkmadığı ülkemizde üretim yapan,müzik yapmaya çalışan adamları dinleyelim ve yorum yapalım.

hala dinlemedim, iyi kötü diyemiyorum, ama ülkemizden doğru dürüst iş çıkmıyor diye de iyi değilse iyiymiş gibi davranmayı saçma buluyorum.. ülkemizde düzgün bişeyler olmamasının temel sebeplerinden biri de bu olabilir.. bizden çıkmıyorsa çıkan yerlerin müziklerini dinlemeyi yeğlerim.. abdurrahman çelebi kültürü tembelliğe iter.. "salladım tuttu, ne kasıcam"a yol verir.. vermeyecek idiyse de zaten, o kafadaki adam "bu olmadı, ya düzelteyim ya çöpe atayım" der ve kötü haliyle yayınlamaz.. (tekrar: bu mesaj selim ışık'ın işine değil, genel anlamda yazılmıştır)

şimdi dinledim de, herhalde o kadar gömülmüş olmasının ve selim ışık'ı ilk kez dinlememin (potansiyelini bilmememin) de etkisiyle bana o kadar da kötü gelmedi..

evet "aa naptı orada öyle" dedirten bişey yok, solo cidden eh işte, vokaller de metin türkcan'dan iyi (ihtimal okuyorsa kusuruma bakmasın).. baladımsı şarkılar rock eksenli müzisyenlerin türkiye'de geniş kitle yakalamak için tek umudu gibi bişey.. o denenmiş belli ki..

hala dinlemedim, iyi kötü diyemiyorum, ama ülkemizden doğru dürüst iş çıkmıyor diye de iyi değilse iyiymiş gibi davranmayı saçma buluyorum.. ülkemizde düzgün bişeyler olmamasının temel sebeplerinden biri de bu olabilir.. bizden çıkmıyorsa çıkan yerlerin müziklerini dinlemeyi yeğlerim.. abdurrahman çelebi kültürü tembelliğe iter.. "salladım tuttu, ne kasıcam"a yol verir.. vermeyecek idiyse de zaten, o kafadaki adam "bu olmadı, ya düzelteyim ya çöpe atayım" der ve kötü haliyle yayınlamaz.. (tekrar: bu mesaj selim ışık'ın işine değil, genel anlamda yazılmıştır)
Bende tek şarkıda gömmeden tüm albümü dinleyip yorum yapmanın daha objektif ve daha faydalı olacağını düşünüyorum. İyi yada kötü(zaten kişiden kişiye değişir) farketmez müzik yapmak ve yapmaya çalışmak önemli. Tabiki her zaman daha iyisini yapmaya çalışmalıyız.
(bu albümle yada sizle alakalı değil yani genel olarak)

Mixleme çok kötü olmuş bence. tiz mid arası frekansı çok baskın. Kulağım acıdı dinlerken. Solo olarak ta sırasıyla bend yap bend yap. Melodiye göre nota git... Tuşe hakikaten çok zayıf. Klip falso, vokal falso, söz falso, kayıt falso, gitar Allah'a emanet. Ha ama melodiler tam lise 1 platonikçilerine göre o yüzden bu şarkı olmuş.

Selim ışık iyi kötü bu ülkede yetişmiş önemli müzik adamlarından birisidir. Binlerce müziksevere gitarı sevdirmiş temel ve pratik bilgilerini içtenlikle aktarmış bir insandır. Çok süper über bir gitarist olmasa da gömmeden önce bu açıdan değerlendirilmesini isterdim açıkcası.

Bütün yorumları okuduktan sonra şarkıyı dinledim. Bazı yorumlar çok acımasız geldi. Selim Işık'ın gitaristliğini vokalistliğini eleştirmeyeceğim herkesin yeteneği farklı. Biraz meyve veren ağaç taşlanır durumu olmuş. Ülkede herkes her şeyin en iyisini kendisinin yaptığını düşünür durumda maalesef. Düşünün burada Kirk Hammett'ın gitaristliği bile tartışıldı. Sen ondan daha iyi gitar çalabilirsin. Ama o Metallica'da sen ise evinde amfinin dibinde kuzu kuzu çalıyorsun. Demek ki iyi olmak yeterli değil başarılı olmak için. Bu çekememezlik de oradan geliyor zaten. Ben ondan daha iyiyim o zaman niye buradayım mantığı. Adım gibi eminim ki medya bölümünde tıngır mıngır gitarını çalıp videosunu çeken ve onlarca beğeni ve yorum alan arkadaşlardan bir tanesi kendi kitlesini oluşturup biraz ses getirmeye başlasın onu bile topa tutmaya başlarız. Bizim işimiz çalmayla falan değil aslında.

Biz ne cüretkar bir toplumuz arkadaş. En iyisini yapmak, çok çalışmak, çok para harcamak, virtüöz olmak her zaman başarılı olacağınızın garantisini vermez. Bir kişi çok iyi gitarist, çok iyi vokalist olmayabilir. Ama bazen kimsenin akıl edemediği bir fikri hayata geçirmek, kendi kendine bir kapı açıp o kapıdan ilerleyip insanların taktirini kazanmak, kendine bir çevre yaratmak, o çevreyi genişletmek, kendini kendi imkanlarıyla insanlara bir şekilde tanıtmak da bir başarıdır. Selim Işık bunları gerçekleştirdi şimdide kendine bir albüm yaptı. Ben yapılan yorumlardan gerçekten bir kıskançlık, çekememezlik olduğunu çıkarıyorum. Çünkü dinlediğim kadarıyla normal, iyi düzenlenmiş, beni rahatsız etmeyen, akılda kalıcı bir şarkı bu. Resmen yerin dibine sokulmuş. Youtube videosunu laptoptan izlerken laptopun hoparlöründen dinlediğimiz şarkı hakkında teknik analiz yapan insanlarız biz. Ülkemizden düzgün bir şey çıkmıyor lafını bir tarafa bırakalım. Ülkemizden düzgün şeyler çıkıyor ama herkes ben daha iyisini yaparım mantığında olduğu için o düzgün şeyler düzgün olarak raflarda düzgün düzgün kalıyorlar. Cem Yılmaz'ın dediği gibi herkes komik memlekette. Aslında herkes her şey. Bizim sorunumuz sosyolojik.

Son düzenleme:
Bütün yorumları okuduktan sonra şarkıyı dinledim. Bazı yorumlar çok acımasız geldi. Selim Işık'ın gitaristliğini vokalistliğini eleştirmeyeceğim herkesin yeteneği farklı. Biraz meyve veren ağaç taşlanır durumu olmuş. Ülkede herkes her şeyin en iyisini kendisinin yaptığını düşünür durumda maalesef. Düşünün burada Kirk Hammett'ın gitaristliği bile tartışıldı. Sen ondan daha iyi gitar çalabilirsin. Ama o Metallica'da sen ise evinde amfinin dibinde kuzu kuzu çalıyorsun. Demek ki iyi olmak yeterli değil başarılı olmak için. Bu çekememezlik de oradan geliyor zaten. Ben ondan daha iyiyim o zaman niye buradayım mantığı. Adım gibi eminim ki medya bölümünde tıngır mıngır gitarını çalıp videosunu çeken ve onlarca beğeni ve yorum alan arkadaşlardan bir tanesi kendi kitlesini oluşturup biraz ses getirmeye başlasın onu bile topa tutmaya başlarız. Bizim işimiz çalmayla falan değil aslında.

Biz ne cüretkar bir toplumuz arkadaş. En iyisini yapmak, çok çalışmak, çok para harcamak, virtüöz olmak her zaman başarılı olacağınızın garantisini vermez. Bir kişi çok iyi gitarist, çok iyi vokalist olmayabilir. Ama bazen kimsenin akıl edemediği bir fikri hayata geçirmek, kendi kendine bir kapı açıp o kapıdan ilerleyip insanların taktirini kazanmak, kendine bir çevre yaratmak, o çevreyi genişletmek, kendini kendi imkanlarıyla insanlara bir şekilde tanıtmak da bir başarıdır. Selim Işık bunları gerçekleştirdi şimdide kendine bir albüm yaptı. Ben yapılan yorumlardan gerçekten bir kıskançlık, çekememezlik olduğunu çıkarıyorum. Çünkü dinlediğim kadarıyla normal, iyi düzenlenmiş, beni rahatsız etmeyen, akılda kalıcı bir şarkı bu. Resmen yerin dibine sokulmuş. Youtube videosunu laptoptan izlerken laptopun hoparlöründen dinlediğimiz şarkı hakkında teknik analiz yapan insanlarız biz. Ülkemizden düzgün bir şey çıkmıyor lafını bir tarafa bırakalım. Ülkemizden düzgün şeyler çıkıyor ama herkes ben daha iyisini yaparım mantığında olduğu için o düzgün şeyler düzgün olarak raflarda düzgün düzgün kalıyorlar. Cem Yılmaz'ın dediği gibi herkes komik memlekette. Aslında herkes her şey. Bizim sorunumuz sosyolojik.

Muhteşem bir yorum. Dediklerine katılıyorum. Şarkıyı sevmedim bence de kötü fakat kötü olması öznel bir konu ve bence kötü olmasının hiç bir anlamı yok benim dışımda.
Başarı bu gibi öznel yorum ve aşağılamalardan ayrı bir mesele. Aynen dediğin gibi bizim sorunumuz sosyolojik.

Mahallede futbol oynarsın çok sevilirsin arka bahçelerde küçük sahalarda süper çalımlar atarsın ,ama gerçek futbol sahasına çıkınca profesyonellerle oynayınca herşey değişir.herkes senden o seviyede oynamanı ister. Müzik de aynı şekilde , albüm olayına girince başka bir klasman ve statüde değerlendirmelere maruz kalırsın.Sanırım buradaki durum da bu şekilde.

Ben yapılan yorumlardan gerçekten bir kıskançlık, çekememezlik olduğunu çıkarıyorum.

Bu çıkarımı yaptın ya artık bu da senin en büyük başarın bence. Kıskanılacak şey bu değildir. Mesela Model'i kıskanabilirsin adam çünlü başarılı oluyor tutuluyor filan. Adam youtube'dan verdiği gitar dersleriyle Ferrari alıp filan gezse çekemezsin tamam da bu paçavrayla dinleyiciye hakaret eden adamın nesini kıskanacaksın ?

Bu çıkarımı yaptın ya artık bu da senin en büyük başarın bence. Kıskanılacak şey bu değildir. Mesela Model'i kıskanabilirsin adam çünlü başarılı oluyor tutuluyor filan. Adam youtube'dan verdiği gitar dersleriyle Ferrari alıp filan gezse çekemezsin tamam da bu paçavrayla dinleyiciye hakaret eden adamın nesini kıskanacaksın ?
Ortada büyük bir emek var. Beste var. Paçavra demek çok büyük haksızlık. İyi yada kötü olabilir. İstediğimiz kadar eleştiririz. Ama ortaya çıkan sanat eserini aşağılamak kötü bir şey. Elbet şarkının seveni var.
Sözleri akılda kalıcı, genel olarak melodi de iyi gibi.

Başarı kriteriniz Ferrari alıp gezmekse bir şey diyemeyeceğim. Ben müzikal başarıyı kastetmiştim. Burada kaç kişi Metin Türkcan'a kendi albümüzde gitar çaldırabilir, şarkı söyletebilir? Bu bile bir başarıdır. Şimdi aramızdan birileri de çıkıp "Metin Türkcan da kim ki?" diyecektir. İşte bizim sorunumuza bir örnek daha. En iyisi biziz çünkü.

Eğitmenliğine, gitar çalmasına lafım yok. Beğenen beğenir, kesinlikle çekememezlik de yok. Benim eleştirim kayıtla alakalı, gitar boğuk ve drive aşırı yoğun geliyor. Solo duygusal olarak nitelendirilebilir peki ama biraz daha efekt ve soloya özen arıyor kulak.
Bendler sıkıntılı tınlıyor, ya da kayıttan dolayı öyle, bilemiyorum.

Fazlasıyla mükemmeliyetçi ve çok keskin eleştirel tavırlar sergilemek, muhtemelen kişilerin kendilerine bakış açısını da yansıtıyor (birinci elden deneyimim var bu konuda...). O yüzden başkalarından da mükemmellik bekliyor ve acımasız eleştiriyorlar.
Ama bunu çekememezlik-kıskançlık-"sen daha iyisini yap sıkıysa"cılıka bağlamak da yine çok kişiselleştiriyor olayı.
Eleştiriyi "kıskançlık" diye yaftalamak aşırı reaktif ve doğrudan kişiye yönelik bir tavır; bu tip bir yaftalama, aşırı kişisel eleştiri yapan kişilerle aynı noktaya getirir bizi.
Benim önerim, bu tip yaklaşımları "aşırı yargılayıcı" şeklinde nitelemek.

Burası donanımhaber gibi bir site olmadigindan dolayi, yoğunluklu olarak gitaristlerin uğrak yeri olmasindan dolayi, gitar kismi ile ilgili yorumda bulunmak istiyorum; Selim isik'a bir cok yerde rastladim, sololarini dinledim. Bendleri inanılmaz derecede kötü bir gitaristtir. Kisiligine lafim yok, nasil insanlar sabri'ye kotu futbolundan dolayi yorum yapiyorsa bu da ayni kefededir benim icin. Şu video'da çaldığı kısımları beğenen insan varsa da başka birşey demiyorum.

Yorumlar sert ve üzücü olabil
Burası donanımhaber gibi bir site olmadigindan dolayi, yoğunluklu olarak gitaristlerin uğrak yeri olmasindan dolayi, gitar kismi ile ilgili yorumda bulunmak istiyorum; Selim isik'a bir cok yerde rastladim, sololarini dinledim. Bendleri inanılmaz derecede kötü bir gitaristtir. Kisiligine lafim yok, nasil insanlar sabri'ye kotu futbolundan dolayi yorum yapiyorsa bu da ayni kefededir benim icin. Şu video'da çaldığı kısımları beğenen insan varsa da başka birşey demiyorum.

Tek tel üzerinden haşin sololar :)

Geri