Loop Pedalı Önerisi

Merhabalar, Daha önce açtığım Chill Out yapma durumum olduğu için, evde Jam takılmak için hazır şu Zuhal Müzik'te indirim varken bir tane Loop pedalı alayım diyorum, Boss Rc-1 hem kullanışlı hem de basit bir pedal gibime geldi, Tc Electronic'in Ditto Looper'ı, Digitech'in de Jam Man modelleri var, kullananlar hangi pedalı önerir acaba?

Ditto kullanan biri olarak tek önerim başlangıç-bitiş için dedike tuşu olan bir pedal almanız olur.

Karışık bir loop yaratmaya çalışıyorsanız, partiyi çaldıktan sonra tam zamanında double tap olayı çok zorlayıcı olabiliyor. TC de bunu düşünmüş olacak ki Ditto x2 çıktı daha sonra.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ditto kullanan biri olarak tek önerim başlangıç-bitiş için dedike tuşu olan bir pedal almanız olur.

Karışık bir loop yaratmaya çalışıyorsanız, partiyi çaldıktan sonra tam zamanında double tap olayı çok zorlayıcı olabiliyor. TC de bunu düşünmüş olacak ki Ditto x2 çıktı daha sonra.

Double tap yapmaktansa bi ölçü bekleyip devam etme durumu mümkün değil mi acaba Ditto Looper'da?

Ya Boss Rc-1 indirime girmiş 400 tl olmuş, Ditto mu alsam Bunu mu alsam bilemedim, satacağım bir pedal olmayacak, yani evde takılacağım için de öyle üst birşey almak istemiyorum. Bana bi alt yapı hazırlasın, çaldığım gam üstünde solo yürüyeyim şeklinde bir beklentim var açıkçası, çok karmaşık looplara girmeyeceğim için şu anda aslolan şey loop kalitesi, mesela Ditto Looper 24 Bitmiş sanırım, en yükseklerden biriymiş.

Bir ölçü daha beklediğiniz noktada boş olarak kayıt etmeye devam ediyor, yani siz o double tap olayını yapmadıkça kayıt etmeye devam edecektir, dolayısıyla benim bildiğim kadarıyla dediğiniz şeyi yapmak mümkün değil. (yanlış biliyor olabilirim)

RC-1'in çalışma mantığını bilmiyorum ama Ditto da 400 lira civarı olmalı. Eğer tek dokunma ile durdurulabiliyorsa ben RC-1 tercih ederdim, ama basit ritmler atıp, üzerine solo çalışırım diyorsanız tek tuş son derece yeterli olacaktır. Hani timing'i çılgın şeyler olmadıktan sonra.

Selam @Telecast bu loop olaylarında bütçen ne durumda bilemem ama rc1 ve o klasmandaki loop stationlar biraz kısıtlı aletler. 1 track içinde loop yaptığın için şarkıyı indirip kaldırma ve outro kısımlarında ep ey eğreti oluyor. Eğer boss rc50 ve üzeri bi şey alamayacak durumdaysan korg kaoss pad var ( korg kp-3 ), bu alet ile 4 bağımsız loop kanalı oluşturabilirsin ve chill out çalmak için inanılmaz keyifli efektler var. Fakat dez avantajlarıda var tabi. Ayakla kontrol edemediğin için ilk loop u el ile bi şekilde yapmalısın diğerlerinde zaten senkronize olacağı için başlama anından önce basman sıkıntı yaratmaz, bir diğer dez avantaj ise enstrüman sayını arttırırsan mini bir mixer kullanman gerekir. Ben Boss RC300 kullanıyorum ve özellikle RC300 için teknik bilgim ep ey yüksek seviyede. Loop station konusunda bi sorun sıkının olursa yardımcı olmaya çalışırım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selam @Telecast bu loop olaylarında bütçen ne durumda bilemem ama rc1 ve o klasmandaki loop stationlar biraz kısıtlı aletler. 1 track içinde loop yaptığın için şarkıyı indirip kaldırma ve outro kısımlarında ep ey eğreti oluyor. Eğer boss rc50 ve üzeri bi şey alamayacak durumdaysan korg kaoss pad var ( korg kp-3 ), bu alet ile 4 bağımsız loop kanalı oluşturabilirsin ve chill out çalmak için inanılmaz keyifli efektler var. Fakat dez avantajlarıda var tabi. Ayakla kontrol edemediğin için ilk loop u el ile bi şekilde yapmalısın diğerlerinde zaten senkronize olacağı için başlama anından önce basman sıkıntı yaratmaz, bir diğer dez avantaj ise enstrüman sayını arttırırsan mini bir mixer kullanman gerekir. Ben Boss RC300 kullanıyorum ve özellikle RC300 için teknik bilgim ep ey yüksek seviyede. Loop station konusunda bi sorun sıkının olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Merhabalar!Bu güzel ve detaylı yazını için çok teşekkür ederim! Aslında çok haklısınız, kısıtlı aletler falan benim bütçem daha üst için çok ama çok yetersiz malesef, bu nedenle daha aletermatif modellemelere bakma durumundayım. Hatta forumdan bir Rc-2 aldım sayılır :) Şimdilik kısıtlı kısıtlı fakat iş hayatına geçince daha detaylı ekipmanlara geçebilirim :)

@Telecast evet bu loop staion fiyatları malesef biraz yüksek, benim hedefim RC300 olduğu için bende ep ey bi sabrettim pedalı almak için. Sana ekstra bi tavsiyem daha gitar müziği dışında elektronik kafalarda chill out, trip-hop, house gibi tarzlar yapmak istiyorsan birde "Ableton Live Looping" konusunda biraz tutorial araştırması yap ;) Kolay gelsin..

Ben de loop pedalı almak için araştırma yapıyordum.Ama bu pedallara sadece tek kanal kayıt yapılabliyor.Yani katman katman kayıt yapılıyor.dolayısıyla istediğimiz katmanı istediğimiz zaman susturamıyoruz.Loop içeren prosesör arayışına girdim. en azından tonu da değiştirme olanağım olur ve birden fazla kanla kayıt yapabilirim diye düşündüm ancak loop özelikli prosesörlerde 40 sn çivarı kayıt alabiyor.Yeterlimi kestiremiyorum.çünkü pedal kulanmıyordum bu güne kadar.Ses kartı ve referans monitörü kullanıyorum.

tavsiyeleriniz varsa herkes faydalanır .Fiyat performans ikilisini bir arada barındıran bir prosesör iyi olur.

Ben de loop pedalı almak için araştırma yapıyordum.Ama bu pedallara sadece tek kanal kayıt yapılabliyor.Yani katman katman kayıt yapılıyor.dolayısıyla istediğimiz katmanı istediğimiz zaman susturamıyoruz.Loop içeren prosesör arayışına girdim. en azından tonu da değiştirme olanağım olur ve birden fazla kanla kayıt yapabilirim diye düşündüm ancak loop özelikli prosesörlerde 40 sn çivarı kayıt alabiyor.Yeterlimi kestiremiyorum.çünkü pedal kulanmıyordum bu güne kadar.Ses kartı ve referans monitörü kullanıyorum.

tavsiyeleriniz varsa herkes faydalanır .Fiyat performans ikilisini bir arada barındıran bir prosesör iyi olur.
Ben dün forumdan RC-2 aldım, sabah kadar gitarı elimden bırakamadım, bikere aşırı keyifli. Ama ilk izlenimim genel olarak ev kullanıcıları için olduğu, yani çok detaylı bir alet değil. Ama gerek ritm seçeneğiyle gerek ses kalitesiyle bence ev için çok ideal bir pedal gibi durdu ilk izlenimimde.

Ben dün forumdan RC-2 aldım, sabah kadar gitarı elimden bırakamadım, bikere aşırı keyifli. Ama ilk izlenimim genel olarak ev kullanıcıları için olduğu, yani çok detaylı bir alet değil. Ama gerek ritm seçeneğiyle gerek ses kalitesiyle bence ev için çok ideal bir pedal gibi durdu ilk izlenimimde.

Ben de bosun pedallarını düşünüyordum başta ancak uzun vadede yeterli gelmeyeceğine kanaat getirdim.Hatta aliexpresten Boss2un benzeri bir ürün bulmuştum çok daha ucuza.youtube yorumları başarılı olduğu yönündeydi.

Pedal şu
NUX Loop Core Violao Guitar Electric Effect Pedal / Durable Guitarra Effect Pedal 6Hours Recording Time Guitar Parts Accessories-in Guitar Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

Uygun bir prosesör bulamazssam ben de boss u veya nux ü alacam.

Ustad Bias için ben de ipad düşünüyorum. Hayatımda ipad hiç kullanmadım. Hangi modelini ve ergonomi açısından hangi boyutunu öneriyorsunuz.
Canlı performans için ipad kullanmak daha uygun. gecikme sorunu yok, istediğin yere taşıyabiliyorsun . PC de sampling rate düşürmek gerekiyor o da kaliteyi etkiliyor.
ben A7 işlemcili ipad mini retina kullanıyorum. A5 lerde sıkıntı yaratabiliyor, bir arkadaşım o nedenle model yükseltmek zorunda kaldı . Netekim A7 ve sonrası işlemcilerde sorunsuz kullanırsınız. Boyutlar arasında performans değişmez , ben mini öneririm; taşıması ve kapladığı yer az olur, Sahnede mikrofon standında daha az yer işgal eder, önünüzü kapamaz.

Geri