Beste Yapma Şekilleri

Merhabalar
Geçenlerde my gitar forumunda bir yazı gördüm. Arkadaş ağzından çıkanları telefona kaydedip beste yapıuorum diyordu. Sizce böyle beste yapılabilir mi? Ağızdan besteleyip gitarın klavyesine aktarabilir miyiz? Olursa nasıl olur? Ve aramızda böyle beste yapan arkadaşlar var mı?

en güzel beste - bence - sözlerin melodisiyle kafaya/beyne/kalbe geldiği, içinizden ya da yüksek sesle mırıldanırken altyapıyı kafanızın içinde duyabildiğiniz ilham anlarında ortaya çıkanlar.. 1-2 kez oldu bana..

eğer yeterli altyapıya sahipseniz, atıyorum bir maj7 ya da eksik beşlinin koyacağınız yerde nasıl duyulacağını biliyorsanız, tamamen kağıt kalem alıp şiir yazar gibi beste yazabilirsiniz.. o teorik dolgunlukta değilseniz kabaca ne istediğinizi bilerek gitar, piyano vs bir enstrümanda biraz deney - deneme yaparak kafanızdakini arayabilirsiniz.. o da olmuyorsa bence evet, içinizden geldiği gibi mırıldanıp biryerlere kaydedebilirsiniz.. keyif sizin değil mi?

pro değilseniz anything goes :)

son soru için de: her türlü sesi her türlü enstrümana aktarabilirsiniz evet.. vaktiyle mesela, bizim grupta benim gitar sololarımdan 1-2 tanesini trompetçimiz ağzıyla söyleye söyleye yazmıştı.. onun ve saksofonun birkaç solosunu da ben ağızla ya da gitarla çalarak onlara yazmıştım.. hepimiz iyi kötü duyduğumuz bir melodiyi enstrümanınızda çalacak kadar hakimdik, notaya dökmeye gerek kalmadan işi götürüyorduk..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarı elime alıp deneysel çalışıyorum. Riff yazabiliyorum. Fakat melodi yapmaya gelince tıkanıyorum. Ağzımdan mırıldanarak solo melodi vs. yapabiliyorum. Bunu gitara aktarırsam hoş olur mu? Teorik olarak ileri değilim. Basit de olsa kendi şarkılarımı yapmaya başlamak istiyorum. Riffleri yazıyorum güzel gibi oluyor ama melodi 0.

Hocam internetten demoları arayın Metallica'nın denk gelirsiniz belki. James Hetfield önce şarkıları nanananna diyerek kayıt ediyor, sonra sözleri ekliyordu oraya. Sonra Marty Friedman bir roportajında ıslıkla melodiler çıkartıp onu çalmaya çalıştığını söylemişti ki bu adam bir şey yapıyorsa herkes yapmalı bence. Sende ağzınla çıkarttığın melodileri gitara dökmek istiyorsan riffden ziyade tek tel üzerinden git gel. Zamanla elin ister istemez doğru sesleri çıkartıyor ama kulağının bütün perdelere aşina olması gerek.

bir referans olur mu bilemiyorum, ama alaylı bir gitar/vokal olarak ağzımla söyleyebildiğim/mırıldanabildim hemen hemen her şeyi rahatça çalabiliyorum, tab mab falan da aramadan.. ağızla söylemek iyidir fikrimce.. beste için de bir kural yok yine bence.. müziği kurcalamak iyidir.. sağlam bişeyler çıkarabilmek için kimse kimseye ehliyet vermiyor.. vivaldi dört mevsimi yazdı, nirvana smells like teen spirit'i.. ikisini de dinlemek güzeldir ortamına göre..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Birde selim ışık derste şöyle demişti:Bir melodi yazmazsanız saatlerce akor basın bir şey besteleyemezsiniz. Böyle mi sizcede? Yani ilk melodiyimi yazacağım yoksa riffi?

riff dediğiniz şey melodidir..
böyle katı çizgilere hapsolmayın..
bence zorlayarak yazılmaz bu işler.. mektebinde okuyorsanız doğru altyapı ile hazırlanıyorsunuz.. değilse - bence - çevrenizdekileri endişe ettirecek kadar dinlemek ve bunları sindirmek ilk kural.. 1-2 grup 8-10 albüm değil, ne varsa.. ve çalmaya gayret etmek, ne yaptığını bilerek anlayarak, şarkının yapısını farkederek, başka şarkılarla melodilerin, akor yapılarının benzerliklerini görerek.. çalım mekaniğinizi belli bir seviyeye getirerek.. hazır olduğunuzda gelmeye başlar..

yanlışsam düzeltin, soundcloudda youthanasia albümünden bir cover koymuştunuz galiba.. kötü manada söylemiyorum, oradaki tuşeyi hakimiyeti temel alarak, daha acele etmeyin.. elinizi ve kulağınızı ve müzik dağarcığınızı geliştirmeye bakın.. çook uzun bir yolun çok başındasınız daha.. (ben de oralarda yakınlarınızda bir yerlerdeyim haha)

Birde selim ışık derste şöyle demişti:Bir melodi yazmazsanız saatlerce akor basın bir şey besteleyemezsiniz. Böyle mi sizcede? Yani ilk melodiyimi yazacağım yoksa riffi?
O düşünce baştan kaybediyor. Başkalarına bağlı kalmayın, kendi yolunuzu bulun. O öyle dedi o zaman bu böyledir farklı şeyler. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

O düşünce baştan kaybediyor. Başkalarına bağlı kalmayın, kendi yolunuzu bulun. O öyle dedi o zaman bu böyledir farklı şeyler. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

aynı akoru basmıyorsanız melodi yazıyorsunuz demektir zaten :)
melodi, riff tek telde olacak diye bir kural yok.. heavy metal tab kitaplarının bağnaz kurallarından azad olun, her şarkı intro riff, rhy fig1, rhy fig2, verse1, rep, rhy fig1, verse2, rep, bridge, solo, fill1 fill2 diye gitmek zorunda değil.. dediğim gibi, müzik okumayacaksanız ve kafaya taktıysanız, hayatınız buna bağlıymış gibi dinliyor olmalısınız her janr'ı.. (her türlü gitar müziğini diyeyim, thrash, heavy, hard rock, blues, jazz, country vs demeden).. öyle değilse bir yerlerde bir sorun var muhtemelen..

sorundan kastım şu mesela; sadece alex skolnick dinliyor ve çalmaya çalışıyorsanız tutkunuz gitara ya da müziğe değil alex skolnick'edir.. gidip konuşmak lazım belki o da boş değildir :) şakası bir yana, bunu bir gitarist ya da bir janr'a yöneltmek hemen hemen aynı şey gözümde.. "sadece atmospheric doom death çalarım abi" tutumu gibi.. e çal tabi, yasak değil.. gidip lunapark serserisi olmaktan da bin kez evladır da, hürmetle karşılar yine de uzağında durmak isterim o kafanın..

Merhabalar
Geçenlerde my gitar forumunda bir yazı gördüm. Arkadaş ağzından çıkanları telefona kaydedip beste yapıuorum diyordu. Sizce böyle beste yapılabilir mi? Ağızdan besteleyip gitarın klavyesine aktarabilir miyiz? Olursa nasıl olur? Ve aramızda böyle beste yapan arkadaşlar var mı?
Bu konuda ders ilanı açacak kadar ileri gittiğime göre, bir kaç şey söyleyeyim dedim:)
Bestenin nasıl yapılacağına dair bir kural filan yok. Ağzından çıkanları kaydedip beste de elbette yapılabilir. Eğer:
  1. Siz oraya kaydedilen melodiyi armonize edecek düzeyde akor ve armoni (akorların biribirine bağlanışı) bilgisine sahipseniz
  2. Parça formu hakkında bilginiz varsa ve telefona kaydettiğiniz melodi hali hazırda belli bir şarkı formuna uygun ise. Aksi takdirde kaydedilen sadece bir melodiden ibarettir ve bunun bir parçaya dönüşmesi için elbette daha fazla çalışmak gerekir.
Bahsettiğiniz şekilde beste yapan bir vokalist arkadaşım vardı. Davul dışında hiç bir enstrüman çalmıyordu, nota ve armoni bilmiyordu, sözleri de aslında melodiyle birlikte yazıyor ve sözleri melodiyi kafasına kazımak için kullanıyordu. Ama çok iyi bir dinleyici olduğu ve iyi de kulağı olduğu için parçalarının melodik hattını ve trafiğini baştan sona (sözler de dahil) yazmış olarak geldiği olurdu. Hatta bazen ağzı ile söylediği gitar riffleri de sözlerin altına cuk otururdu filan... O derece yani:)

Beste yapmak, içinizdeki müzik ile temasa geçerek yaptığınız bir şeydir. Daha fazla teori-armoni öğrenip sevdiğiniz şarkıların yapısını ve formunu çalışırsanız da bunu yapmak daha da kolaylaşır. Ama neticede iş yine de içinizdeki müziği duyup duyamadığınıza bağlıdır.

İzleyiniz efenim fikir verir, güzel bilgiler var.

Link için teşekkürler ama büyük bir kısmı o kadar yukarıdan konuşuyor ki... Ve bu bize has bir durum. Dünya çapında müzisyenleri dinledim bu konu üzerine konuşan. Ama bu kadar gülünç olanına pek rastlamadım. Özdemiroğlu ve Köroğlu istisna diyelim.Tayfur, Kayahan, Sabah... tam bir komedi...
5. dakikadan sonrasını dinleyemedim. Hele o baştaki aranjör vatandaşın o basit modal melodisini teknik analize tabii tutttuğu kısım yok mu... Zannedersin 9. senfoniyi yazmış arkadaş.

Videodaki adamlardan ego akıyor resmen. Elbette emek harcamışlar, kariyer yapmışlar. Lakin çoğunun yaptığı şey şarkıya melodi yazıp enstrümanlarla tekrar etmek. Hepsi için söylemiyorum ama çoğu öyle.

Benim de orda görüşlerini dikkate aldığım bir iki kişi var başta özdemiroğlu. Zaten besteci diye serdar ortaçı oraya koyan yapımdan da çok şey beklemiyorum.

Selim Işık kimdir bilemeyeceğim ama beste konusunda en hafif tabirle saçmalamış. Bir bestenin armonik yapısı aynı zamanda size melodi için de yol göstericidir. Yinede bunun bir kuralı yok, yani o kişi söylediği gibi beste yapıyor olabilir ama o şekilde ''yapamazsın'' diye bir şey söylüyorsa asla ciddiye almam.

Arkadaşlar doğaçlama rifflerden bi beste yaptım elimden geldiğince. Soloyu yapamadım. 2.40 dan 3. 20 ye kadar akorlar solo akorları. Ağzımdan mırıldanarak yaptım soloyu kendimce. Melodi güzel oldu gibi ama onu nasıl klavyeye aktarabilirim onu bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım yapmalıyım?
Ayrıca beste nasıl olmuş yorum yaparsanız.
Gitarın toonu berbat baştan söyleyeyim.

Arkadaşım bu beste falan değil kusura bakma, bu işler bu kadar basit işler değil, melodi nerede ?

Bu işte gerçekten ciddi isen sana Berklee Press Songwriting Harmony ve Melody kitaplarını tavsiye ederim.

Arkadaşım öncelikle eleştiriye açık olman olumlu bir nokta ve bu eksiklerini kapatıp ilerlemen konusunda yardımcı olacak bir özellik. Bestecilik meselesi forum mesajı ile anlatılabilecek kadar basit bir şey değil. Eğer minimal derece İngilizce biliyorsan sana tavsiye ettiğim kitaplardan bu iş için gerekli herşeyi öğrenebilirsin gerisi senin yaratıcılığına kalmış. Gitar rifleri, düzenleme vs en son yapılacak iş.
Ayrıca şöyle bir kitapta var yeni başlayanlar için:

Beginning Songwriting - Berklee Press

Arkadaşım öncelikle eleştiriye açık olman olumlu bir nokta ve bu eksiklerini kapatıp ilerlemen konusunda yardımcı olacak bir özellik. Bestecilik meselesi forum mesajı ile anlatılabilecek kadar basit bir şey değil. Eğer minimal derece İngilizce biliyorsan sana tavsiye ettiğim kitaplardan bu iş için gerekli herşeyi öğrenebilirsin gerisi senin yaratıcılığına kalmış. Gitar rifleri, düzenleme vs en son yapılacak iş.
Ayrıca şöyle bir kitapta var yeni başlayanlar için:

Beginning Songwriting - Berklee Press
Kitabı okumaya okumaya çalışacağım.
Yaptığım kayıttaki eksiklerimi daha net söylerseniz daha iyi anlarım.
Kayıtta solo olmadığı için mi beste değil? Melodi ne tarz bir şey olacak?
Beste olması için ne gibi özellikler taşıması gerekiyor?
Teorik bilgim çok çok az olduğundan zayıfım bu konularda. Basit de olsa şarkı besteleyebilmek istiyorum.
Ayrıca mırıldanarak yazdığım bi melodiyi gitar klavyesine nasıl aktarabilirim?

Geri