Gitara Yeni Başlıyorum, Ne Yapmalıyım?

Abilerim kardeşlerim ben elektro gitar çalmak istiyorum fakat daha önce elime hiç gitar almadım.Araştırma yaptım bilene bilmeyene sordum çokca müzik terimleri kullanıldı pek anlayamadım ,nerden başlayacağım nasıl başlayacağım lütfen yardımcı olun...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
forumda senin soruna cevap olacak şekilde en az 20 tane başlık vardır araştırmanı öneririm
Bir kaç başlığa baktım,herkes kendi fikirlerini söylemiş fakat yeni başlayanlar için ideal bi elektro gitar önerisine rastlamadım bide şöyle birşey var pedal,amfi gibi şeylerdenbahsediliyor bunlarla ilgili hiç bir bilgim yok yukardada belirttiğim gibi çok fazla terim kullanılıyor.

Bir kaç başlığa baktım,herkes kendi fikirlerini söylemiş fakat yeni başlayanlar için ideal bi elektro gitar önerisine rastlamadım bide şöyle birşey var pedal,amfi gibi şeylerdenbahsediliyor bunlarla ilgili hiç bir bilgim yok yukardada belirttiğim gibi çok fazla terim kullanılıyor.

İngilizcen varsa, You tube'dan kolayca amfiler, efekt pedalları hakkında bilgi edinebilirsin. Ne nedir, ne işe yarar vs. Ama pedal meselesi için henüz erken.

Kendine yol çizebilmen adına bir eleştiri. Basit bir arama ile, temel iki olayın gitar ve amfi olduğunu belirten pek çok mesaj var forumda. Yine bu tip yüzleri aşkın başlıkta da cevap yazılmadan önce sorulan bir kritik sorunun da "tarz nedir?" olduğunu görebilirsin. Daha hırslı ve bilgiye aç davranmalısın. Bilgiye erişmek arkeoloji gibidir. İki kırıntıya ulaşmak için dahi saatlerce kazmayı, elemeyi gerektirir.

Kafanı karıştıran terimleri de yazıver bir ara. Büyük ihtimal çok fazla gereksiz ayrıntıya boğdular seni.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İngilizcen varsa, You tube'dan kolayca amfiler, efekt pedalları hakkında bilgi edinebilirsin. Ne nedir, ne işe yarar vs. Ama pedal meselesi için henüz erken.

Kendine yol çizebilmen adına bir eleştiri. Basit bir arama ile, temel iki olayın gitar ve amfi olduğunu belirten pek çok mesaj var forumda. Yine bu tip yüzleri aşkın başlıkta da cevap yazılmadan önce sorulan bir kritik sorunun da "tarz nedir?" olduğunu görebilirsin. Daha hırslı ve bilgiye aç davranmalısın. Bilgiye erişmek arkeoloji gibidir. İki kırıntıya ulaşmak için dahi saatlerce kazmayı, elemeyi gerektirir.

Kafanı karıştıran terimleri de yazıver bir ara. Büyük ihtimal çok fazla gereksiz ayrıntıya boğdular seni.
Öncelikle yardımın için teşekkür ederim her geçen saat yeni şeyler öğreniyorum,farklı kaynaklarda pedal olsun anfi olsun daha detaylı bilgiler için sanırım elektro gitar metodu kitapları var faydalı olacağını söylediler. İngilizcem yerle bir derecede kitap bana daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Tarz konusunda ise pentagram şu anlık için daha yoğun,yani ben elektro gitarla daha çok gündüz gece parçasını ve benzerlerini çalmak istiyorum.

Elektro gitar alma konusunda yardımcı oluyolar fakat gitar hakkında hiç birşey bilmediğimi unutuyorlar,perdesinden,gövdesinden,sapından,switch,humbuckervb şeylerden bahsediyolar anlayacığınız iş tekrar başa düşüyor :)

Hocam bende farklı bir öneri sunayım. Ben gitar alalı iki sene oluyor ama hala çömezim bende. Sen sen ol düzenli çalış, iki yıla çok iyi bir seviyeye gelirsin. Benim gibi haftada bir saat eline alırsan yine benim gibi fazla gelişemezsin.

Bilmediğin terimleri araştır internet bilgi kaynıyor. Sonuçta kimse bunları bilerek doğmadı. Eninde sonunda öğrenmek gerek. Yarın bir gün istediğin şeyi bulmak için. Hayırlı olmasını dilerim

Uygulamalar, Online dersler çok yaygın. Bu şekilde ingilizcene de bir katkı sağlarsın. Terimlerin çoğu ingilizce olarak kullanılıyor, Türkçe çevirisi yok mu? Tabiki var. Heves olmaması açısından internet üzerindeki Videoları ileri dersleri izle misal 20. Ders 21.ders bir şekilde ipin ucunu yakala. İlerleyen seviyelerde zora gelip lades yapabilecek misin? Ben bu metodu denedim ve karar verdim.

Uygulamalar, Online dersler çok yaygın. Bu şekilde ingilizcene de bir katkı sağlarsın. Terimlerin çoğu ingilizce olarak kullanılıyor, Türkçe çevirisi yok mu? Tabiki var. Heves olmaması açısından internet üzerindeki Videoları ileri dersleri izle misal 20. Ders 21.ders bir şekilde ipin ucunu yakala. İlerleyen seviyelerde zora gelip lades yapabilecek misin? Ben bu metodu denedim ve karar verdim.
Bir kaç hocayı izlemeye başladım az çok bişeyler anlıyorum,yani sıfırdan değilde orta seviyerlerden başlamamı mı öneriyorsun ?

gitar alırken muhakkak yanınızda gitar çalan / anlayan biri olsun. floyd rose lu gitardan şimdilik uzak dur. en azından bridge manyetiği humbucker olan bir gitar olsun. başlangıç diye çok dandik bir gitar alma. floyd rose olmayan cort marka gitar, başlangıç için gayet uygun olacaktır. muhakkak amfi için kenarda bir miktar para bırak. mümkünse gitarı alırken yanında ufak bir amfi de al. amfisiz çalarsan sıkılıp bırakma ihtimalin yüksek.

@Albert6 yok hocam yanlış anlaşıldım sanırım. :)
Tabiki başlagıç seviyesinden başlayacağız. Ancak, ilerleyen zamanlarda ne kadar zor olacağını görmenin faydası olur. Yani gitar çalmak çok basit, kolay bir zanaat değil demek istedim. :)

Geri