Hızlı Gitar Çalmak

Bakış açın hatalı. Senin açından bakıldığında hiç gitar çalmasan bile birşey kaybetmezsin gitar çalmayan milyarlarca insan var dünya üzerinde. Sevdiğin şeyleri çalabiliyorsan kafi. Gerisi önemli değil.

Ayrıca gitarda duygu denen şey kişiden kişiye değişir senin aman allhım ne duygusal bir solo dediğin solo bir başkasına "bu ne la" olabilir. dolayısıyla duygu tabiri şahsi kanatim hatalı bir tabirdir.
Abi benim fikrimi yazıyorsun :)

Hız kazanmaktan bahsetmiyorum. Malmsteen gibi lülülülü çalmayı söylüyorum. Kendi yaptığım müzikte bestelerde çok hızlı olmasam hafif duygusal oldam diyorum
Malmsteen'in yaptığı neo-classic müziği ''lülülülü'' olarak nitelendirmeni yaşına yada cahil cühelanın söyleminden etkilenmene veriyorum.Senin ''duygusal'' olarak tarif ettiğin ballad parçaları ballad yapan parçanın metronomu ve içli olma halidir ,nota değeri değildir yoksa shredding olarak icra edilen tonla parça mevcuttur.Shredding tekniğine gelirsek kökeni klasik müziktir ve en bilinen örneği Flight of the Bumblebee'dir.

Malmsteen'in yaptığı neo-classic müziği ''lülülülü'' olarak nitelendirmeni yaşına yada cahil cühelanın söyleminden etkilenmene veriyorum.Senin ''duygusal'' olarak tarif ettiğin ballad parçaları ballad yapan parçanın metronomu ve içli olma halidir ,nota değeri değildir yoksa shredding olarak icra edilen tonla parça mevcuttur.Shredding tekniğine gelirsek kökeni klasik müziktir ve en bilinen örneği Flight of the Bumblebee'dir.

Malmsteenin bazı şarkılarını severek dinlerim, gerçekten güzeldir. Ama bazılarıda sürekli shredle dolu. Genelleme yapmadım. Bazı parçaları üzerinden örnek verdim.

hızla gitaristlik arasında bence bağlantı yok.Başkasına göre vardır.Ben kendime bakarım.Saniyede 250 nota basmakla bence müzik olmuyor.Hissiyat bence daha önemli .Çalışmalara devam et ,çalıştıkça da hızlanacaksın ama ne istediğini bilerek bilinçli ve melodik çalmak bence daha önemli.Hıza takılma derim,müzik ayrı şov ayrı.Slash'e de takılı kalma yelpazeni geniş tut.Satriani mesela ,dinleyebilirsin popüler olarak.Hızla işi olmaz ama kime sorsan alemin kralıdır.

hızla gitaristlik arasında bence bağlantı yok.Başkasına göre vardır.Ben kendime bakarım.Saniyede 250 nota basmakla bence müzik olmuyor.Hissiyat bence daha önemli .Çalışmalara devam et ,çalıştıkça da hızlanacaksın ama ne istediğini bilerek bilinçli ve melodik çalmak bence daha önemli.Hıza takılma derim,müzik ayrı şov ayrı.Slash'e de takılı kalma yelpazeni geniş tut.Satriani mesela ,dinleyebilirsin popüler olarak.Hızla işi olmaz ama kime sorsan alemin kralıdır.
Slash'e takılmadım, onu o tarza örnek olarak verdim de. Satriani nin hangi şarkılarından başlayayım sizce? Adını çok duydum ama hiç dinlemedim.

Şarkıyı sevdim de satriani belli bir altyapı akor falan hazırlayıp onun üstüne solo mu atmış bu parçada?
Ayrıca tuşe nedir nasıl bi şeydir ve nasıl geliştirilir? Bunu basit bir şekilde anlatırsanız?
evet genellikle enstrumental şarkılar böyle olur.Tuşe kişiye özeldir.İleri seviyelerde çaldıkça tuşeniz kendi imzanız gibi olur.Şimdi tuşeyle kafa karıştırmayın.Bol bol pratik ,parmak ve pena egzersizlerine konsantre olmanız daha önemli.Çalmayı geliştirdikçe tarzınız,istekleriniz ve beğenileriniz de değişecektir.Şimdilik sadece çalışma yapın.

Şarkıyı sevdim de satriani belli bir altyapı akor falan hazırlayıp onun üstüne solo mu atmış bu parçada?
Ayrıca tuşe nedir nasıl bi şeydir ve nasıl geliştirilir? Bunu basit bir şekilde anlatırsanız?
İlk soruyu size sorduran şey ne ? İlk defa mı enstrümantal rock dinliyorsunuz ?
Satriani gibi adamlar çok iyi doğaçlama çalabilirler, ama bu nota nota yazılmış bir ŞARKI. Sadece doğaçlama solo filan değil yani:) Solo, sadece vokali olan şarkıda çalınan gitar bölümü değildir; enstrümantal parçaların da solo kısımları olur. Ama diğer kısımları tıpkı diğer şarkılar gibi yazılır.
Tuşe, Fransızca bir sözcük. İngilizcesi "touch". Yani "dokunmak". Türkçe'de na yazık ki ota b.ka tuşe diyoruz, bu çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Mesela, gitarın klavye kısmına tuşe diyenler var. Ayrıca, başka pek çok şeye de hatalı olarak tuşe diyoruz. Mesela temiz çalan adama "tuşesi güzel" diyoruz. (Yanlış, temiz çalmak ayrı bir beceridir. Tuşesi güzel olan ama temiz çalamayan bir sürü insan gördüm...)
Tuşe ile kastedilen genel olarak iki farklı ama ilişkili unsur var. Bunlardan ilki, dinamik kontrolü dediğimiz şey. Yani düşük-yüksek volüm ile çalabilmenin kontrolü.
İkinci unsur ise, fingerstyle'ın kastetiği şey: Yani, enstrümana dokunduğunuz zaman kendinize has bir tını çıkartıyor olmanız. Yeni başlayan-acemi arkadaşların oturmuş bir tuşesi genellikle yoktur ve bu hemen kendini belli eder. Tuşe oturdukça, çalışınıza belli bir karakter de gelir.
Tuşenizi geliştirmek için bol bol çalmalısınız. Benim tavsiyem akustik gitar ile çalışmaktır. AKustik gitarda kaçamak yapamazsınız, kabak gibi belli olur her şey...

Merhabalar
Arkadaşlar malmsteen gibi adamlar çok çok hızlı gitar çalıyolar. Ben tamamen hızlı shredli soloları dinlemeyi sevmiyorum. Çalmayıda sevmiyorum, istemiyorum. Slash gibi gitaristlerin attığı melodik, arada hızlanan soloları seviyorum. Mesela marty friedman arada çok hızlı ama melodik onu da seviyorum.
Sonuca gelirsek sizce hızlı gitar çalmak şart mı gereklilik mi? Ben hızlı çalmayı sevmem. Hızlı çalmasam çok şey kaybeder miyim? Slash gibi melodik orta hızda çalmak istiyorum. Sürekli aşağı yukarı gam çalmak shred çalmak istemiyorum. Siz, hızlı çalmayı önemser misiniz sever misiniz?
Not:Arada hızlanan soloları hızlı olarak kastetmiyorum.
Bu sorunuz da enteresan olmuş. Ben size şunu sorayım: Madem siz hızlı çalmaktan hoşlanmıyorsunuz ve bu konuda kararınızı vermişsiniz, niye bunu onaylatmak istiyorsunuz ? Birisi burada "hayır, hızlı çalman lazım" dese fikriniz mi değişecek ?
Benim anladığım şey şu: Siz şu anda çok hızlı çalabilmeyi kendinize çok uzak görüyorsunuz. Kendinize o kadar uzak da görmediğiniz ve bir gün çalabileceğinize inandığınız kişilere ise (bkz: Slash) sempatiniz var.
Benim size tavsiyem, müziği bu kadar kategorize etmeden dinlemek. Ben yıllarca Malmsteen dinlemiş ve onun tarıznı da çalışmış birisiyim. Ama 10 sene önce shred ile iilgilenmeyi bıraktım. Bu değişen zevklerimizn bir sonucuydu. Bugün artık neredeyse hiç Malmsteen dinlemiyorum, ama bunun Malmsteen'in hızlı çalmasıyla hiç bir ilgisi yok. Müzik bir zevk meselesi ve ne seviyorsanız onu dinlemelisiniz. Ama eğer sadece çalışına sempati duyduğunuz insanları dinlerseniz bu sizi çok kısıtlar. Daha geniş bir pencereden bakmaya çalışın müziğe. Müziğin hızlı - yavaş olması ile iyi-kötü olması arasında bir bağ yok; o iş o kadar basit değil.

İlk soruyu size sorduran şey ne ? İlk defa mı enstrümantal rock dinliyorsunuz ?
Satriani gibi adamlar çok iyi doğaçlama çalabilirler, ama bu nota nota yazılmış bir ŞARKI. Sadece doğaçlama solo filan değil yani:) Solo, sadece vokali olan şarkıda çalınan gitar bölümü değildir; enstrümantal parçaların da solo kısımları olur. Ama diğer kısımları tıpkı diğer şarkılar gibi yazılır.
Tuşe, Fransızca bir sözcük. İngilizcesi "touch". Yani "dokunmak". Türkçe'de na yazık ki ota b.ka tuşe diyoruz, bu çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Mesela, gitarın klavye kısmına tuşe diyenler var. Ayrıca, başka pek çok şeye de hatalı olarak tuşe diyoruz. Mesela temiz çalan adama "tuşesi güzel" diyoruz. (Yanlış, temiz çalmak ayrı bir beceridir. Tuşesi güzel olan ama temiz çalamayan bir sürü insan gördüm...)
Tuşe ile kastedilen genel olarak iki farklı ama ilişkili unsur var. Bunlardan ilki, dinamik kontrolü dediğimiz şey. Yani düşük-yüksek volüm ile çalabilmenin kontrolü.
İkinci unsur ise, fingerstyle'ın kastetiği şey: Yani, enstrümana dokunduğunuz zaman kendinize has bir tını çıkartıyor olmanız. Yeni başlayan-acemi arkadaşların oturmuş bir tuşesi genellikle yoktur ve bu hemen kendini belli eder. Tuşe oturdukça, çalışınıza belli bir karakter de gelir.
Tuşenizi geliştirmek için bol bol çalmalısınız. Benim tavsiyem akustik gitar ile çalışmaktır. AKustik gitarda kaçamak yapamazsınız, kabak gibi belli olur her şey...
Enstrümantal rock dinledim de hani vokalli şarkılarda intro riff verse chorus outro gibi kısımlar var bu şarkı öyle değil onu çözmeye çalıştım. Arkada hep aynı altyapı devam ediyor.

Geri