Yamaha Hs50m Vs Yamaha Hs5

Merhabalar,

Odam için bir çift referans monitör alacağım. 1000 tl gibisinden bir bütçem var. Yamaha düşünüyorum şuan için ancak şöyle bir sorum var. İkinci elde yamahanın hs50m serisi hs5 lerden ortalama 200 tl daha ucuz bulunmakta. Aradaki fiyat farkının sebebini merak ediyorum. O 200 tl farkı verip hs5i almaya değer bir durum var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Konusu açılmışken ben de bir soru sorayım,
JBL LSR 305 almayı düşünüyorum. Canım sıkıldığında müzik canım sıkıldığında da elime gitarı alıp bir şeyler çalmak istiyorum.

Bunlar bu monitörün amacına uygun şeyler midir?
Yoksa daha farklı bir monitör ya da hi-fi aramalıyım?

Ses ve kayıt konularında çok yeni olduğum için tecrübeli birilerine sormak daha cazip geldi :rolleyes:, şimdiden teşekkürler. :)

yakın ve orta mesafe dinlem monitörleri ve high end speakerlar birbirlerine çok karıştırılan aletlerdir. herbirinin detay ve duyumları birbirinden farklıdır. jbl için ayrılan parayla, bahsettiğiniz işleri yapmak için orta karar bir amfi ve bir ses sistemi almanız daha uygun olur. ancak kayıt ve miks de yapılacaksa ya da öğrenmek için bu gibi gerece ihtiyaç varsa, tekrar durumu değerlendirirsiniz.

krk belli bi seviyenin üstünde çok iyi aletler yaparken, aynı seviyenin altındaki muadillerine tercih edilmeyecek ürünler yapıyor. stüdyomda krk vxt8 kullanıyorum ama bu iki alet arasında kalsam jbl alırdım.

Konusu açılmışken ben de bir soru sorayım,
JBL LSR 305 almayı düşünüyorum. Canım sıkıldığında müzik canım sıkıldığında da elime gitarı alıp bir şeyler çalmak istiyorum.

Bunlar bu monitörün amacına uygun şeyler midir?
Yoksa daha farklı bir monitör ya da hi-fi aramalıyım?

Ses ve kayıt konularında çok yeni olduğum için tecrübeli birilerine sormak daha cazip geldi :rolleyes:, şimdiden teşekkürler. :)
Jbl lsr 305 her yola gelen bir monitördür ,rahat olsun içiniz ama yamaha hs serisiyle müzik dinleme keyif vermez,bunu derkende eski bir hifi high end ci olarak diyorum,jbl alternatifi tannoy reveal 502..

Merhabalar,

Odam için bir çift referans monitör alacağım. 1000 tl gibisinden bir bütçem var. Yamaha düşünüyorum şuan için ancak şöyle bir sorum var. İkinci elde yamahanın hs50m serisi hs5 lerden ortalama 200 tl daha ucuz bulunmakta. Aradaki fiyat farkının sebebini merak ediyorum. O 200 tl farkı verip hs5i almaya değer bir durum var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.
Ben olsam jbl lsr 305 veya tannoy reveal 502 alırım.

Mix ve kayıt amaçlı kullanımda Jbl lsr305, yamaha hs5 den daha mı kullanışlıdır peki ?

@sixfeetunder @ugur86 @CaglarS

yamaha hs5 de güzel monitör, ancak alt frekans cevabı yanıltıcı, yetersiz geldiği için mixte basslara yüklenme riskiniz var, jbl'in bass frekansları daha sıkı ve güçlü, fazla değil bakın dengeli, soundu da çok net ve keskin, dinlerken yormuyor. yamah hs serisinde ısrarcı iseniz hs7 düşünebilirsiniz.

Yamaha hs 7 varken 1 hafta zor dayanabildim,5 le 7 çok fark edeceğini sanmıyorum,hatta foobardan eq dan bile bası açıyordum müzik dinlerken ama illa yamaha deniyorsa msp5 olur ,fakat ondada fiyat yüksek, msp5 i dinlediğimdede beğenmiştim.
Başka iyi örneklerde olabilir , ama tercihler uygun fiyatlı tannoy reveal 502-Jbl lsr 305
Daha üst dynaaudio bm5a compact, Adam a5x.

JBL'lerin şu an ülkede distiribütörlerin yanlış fiyat politikaları sebebiyle yeterince kullanıcıya ulaşamadıklarını düşünüyorum, yurtdışı ile bura arasında iki kat fiyat farkı olmamalıdır, bu çok yanlış. Normalde yerli firmaların desteklenmesi taraftarıyım ama enayi yerine konmak da yanlış.

Amazon.de den jbl305 çift olarak 1100 TL gibi bir ücrete kapınıza kadar gelir. Burda tekine 1200 TL vermeyin...

edit : Ben yamaha hs modellerini jbl'lerden daha dengeli daha iyi buluyorum. O yüzden kendim hs8 kullanmaktayım..

Amazon.de den jbl305 çift olarak 1100 TL gibi bir ücrete kapınıza kadar gelir. Burda tekine 1200 TL vermeyin...

edit : Ben yamaha hs modellerini jbl'lerden daha dengeli daha iyi buluyorum. O yüzden kendim hs8 kullanmaktayım..

Yan yana hs ve lsr'leri geçişli olarak dinleme imkanınız oldu mu? ben studyoda yan yana test ettikten sonra ev için jbl'leri alma kararı aldım, çünkü bariz bir detay farkı var, belki dinlediğiniz ortamla da alakalı olabilir denge hissiyatınız. akustik olarak düzenlemesiz veya küçük-yankılı bir odada basslar abartılı ve uğultulu duyulur, yamaha'nın bass frekans başarımı daha zayıf olduğu için sizin odanızda daha dengeli tınlayabilir, ama bu onu objektif olarak daha dengeli bir monitör yapmaz. İşlevsel açıdan; bassları kontrol etmekte güçlük çektiğiniz kadar küçük bir odanız varsa hs serisi alınabilir evet. Bir de yeni çıkan IK Multimedia iLoud Micro Monitörler var, yurtdışı forumlarda övgüler alıyor, boyutlarına göre değerleri çok iyi, fiyatı biraz pahalı olmasa alır denerdim mutlaka.

Geri