Ben Yapamadım, Yapanın Yanına Komam

Bu videodaki insanımsıyı tanıyan var mı acep? Kimdir bu insan hülasası? Bin yıldır girmeyeyim bu rock forumlarına dedim, dakka bir gol bir ... valla helal olsun.

Adama ne diyim bilemedim. Ölmüş adamın arkasından konuş ... konuş da ettiğin lafı bil. Öğrencinmiş YÇ, e mutlu olsana ego küpü, kendimden büyük bi adam yetiştirdim desene.

Abiler kim bu adam? Adresi var mı birinizde, kendisiyle tanışıp bir iki kelam etmek isterim, sıkıntılı bi abi belli ki?

Bahsettiğiniz kişi Hsan Cihad Örter'dir.
Yavuz Çetin,Hasan Cihad Örter'in bir dönem öğrencisiydi (sanırım 15 yaşlarındayken)
Hasan Cihad Örter biraz tuhaf tarzı olan bir gitaristtir.Özellikle klasik gitar konusunda gitara hakimdir.Bildiğim kadarıyla Berklee College of Music'te eğitim almış ama o konu hakkında doğruluğu şüpheli diyenler de var.(Vikipedi'deki sayfasında ve kendi sayfasında 1977-79 yılları arasında burs kazanarak berklee'ye gittiği yazıyor)
Ben tarzını beğenmiyorum ancak klasik gitar hakimiyeti başarılı.Rastladıkça dinlerim

Kızan arkadaşlar olacaktır belki ama üniversite yıllarında HCÖ bizim epey bi mizah malzememizdi. Videolarını izler izler gülerdik hey gidi(bu arada 30 sene öncesinden bahseder gibi olmuşum ama 5-6 sene öncesi).

İnsanlara saygım sonsuzdur fakat üsluplara değil, üslubunu hiç beğenmediğim bir insan. Dediklerini önemsemiyorum bu yüzden.

Yavuz Çetin... Mekanı cennet olsun, döneminde dinleyen olsun, daha sonra dinleyenler olsun herkesin özlediği, gitaristliği ve müzisyenliği ile sadece "ölüye saygı" babında değil, genel olarak saygı duyduğu bir kişidir, müzisyendir. Ben ilk dinlediğimde Türk gitarist olduğunu duyunca şaşırmıştım, öldüğünü de sonradan öğrenmiştim. Arkadaşım dinletiyordu, oradan öyle öğrendim yani. Dediğim gibi mekanı cennet olsun, büyük bir müzisyendi.

Üstad falan diye yakıştıranlar oluyor bu arada. Bu "üstad"lık mertebesi çok ucuzlatıldı bence. HCÖ'den bin kat daha iyi gitar çalan gençler var, daha iyi müzik yapan insanlar var ülkemizde. Üstad dediğiniz Erkan Oğur gibi olur, İlber Ortaylı gibi olur, bilmem anlatabildim mi. Şunu bırakayım;

Bahsettiğiniz kişi Hsan Cihad Örter'dir.
Yavuz Çetin,Hasan Cihad Örter'in bir dönem öğrencisiydi (sanırım 15 yaşlarındayken)
Hasan Cihad Örter biraz tuhaf tarzı olan bir gitaristtir.Özellikle klasik gitar konusunda gitara hakimdir.Bildiğim kadarıyla Berklee College of Music'te eğitim almış ama o konu hakkında doğruluğu şüpheli diyenler de var.(Vikipedi'deki sayfasında ve kendi sayfasında 1977-79 yılları arasında burs kazanarak berklee'ye gittiği yazıyor)
Ben tarzını beğenmiyorum ancak klasik gitar hakimiyeti başarılı.Rastladıkça dinlerim
Mektupla kurs gibi birşey bitirmiş adam Berklee'den diye duydum. Mezun olduğu tartışmalı.
HCÖ gerçekten çok yetenekli ve onu çalıştıran klasik gitar hocası da (Antonio Domeziç gibi bir şeydi ismi...) muhtemelen HCÖ'ye çocukluğunda bayağı emek vermiş.
Ancak klasik gitar (klasik müzik yorumcusu olarak çalmak anlamında) disiplinsiz olacak iş değil. Şu anki haliyle de klasik gitar yorumcusu olabilecek düzeyde değil HCÖ.
Gerçekte adamın en iyi yaptığı iş, "fingerstyle" tabir edilen tarzın bu coğrafyadaki muadili. İlk albümde tek gitar ile yapıp çaldığı aranjeler muazzamdı ve tek gitar ile gerçekten çok kuvvetli bir armonik birikimi var adamın. Çok iyi kulağı var ve sağlam caz da çalıyor.
Gelgelelim, söyleminde ne kadar çok haset ve horgörü barındıran bir insan olduğunu anladığımdan bu yana uzak duruyorum kendisinden.
İnsanlar kendini sevmiyorsa başkasını da sevemimyor, takdir edemiyor.

Rock hicbir zaman en iyi gitaristin, müzisyenin ocağı olmadı. En vasatlar bile en teperlerde bolca hatun ve gani gani sipali götürmüştür.
Çekim meselesi neticede, yaptığın işle tutunamaman mümkündür. Oralara bulaşmasa bu kadar nefret edilen biri olmayacaktı.

Bu videodaki insanımsıyı tanıyan var mı acep? Kimdir bu insan hülasası? Bin yıldır girmeyeyim bu rock forumlarına dedim, dakka bir gol bir ... valla helal olsun.

Adama ne diyim bilemedim. Ölmüş adamın arkasından konuş ... konuş da ettiğin lafı bil. Öğrencinmiş YÇ, e mutlu olsana ego küpü, kendimden büyük bi adam yetiştirdim desene.

Abiler kim bu adam? Adresi var mı birinizde, kendisiyle tanışıp bir iki kelam etmek isterim, sıkıntılı bi abi belli ki?

Bulursanız haber verin :D

Kendisini sevmem ama simdi egri oturup dogru konusmak lazim. Klasik gitara ve baska diger sazlara baya hakim bir gitarist.. Ayrica herseyden once bircok basariya imza atmis bir gitarist.. Yani biz kisa sortla gezerken yada dunyada yokken adam caliyordu :) haa yaptigi bir cok davranisi hos bulmuyorum hatta muzikten alakasiz olan videolarinin hic birini hos bulmuyorum ama genc insanlarin ona karsi yaptigi davranislari hic ama hic dogru bulmuyorum. Kimse kimseyi sevmek zorunda degil ama saygi sinirlarinida asmamak lazim. Herseyden once oyle yada boyle yasca buyuk bir insan ve senelerini bu ise vermis biri..Yanlis hatirlamiyorsam seker hastasi ve arada git geller olabilmesi mumkun.. Etrafimda diger ayni hastaliktan muzdarip insanlardan gordugum budur. Yani seker hastaliginin uzerinde etkisi buyuk.. Ozellikle asabiyetinde.. O yuzden herseyi karsidan beklememek lazim. Bazende gencler idare etmeli..

Amcanın dediğine göre zaten Amerika da falan yapıldığı için diğer ülkeler Rock, Blues, Metal müzik icra edemez. Ederse de bir değeri olmaz çünkü zaten onu Amerika da 12-13 yaşında çocuklar yapabiliyor. İstediği kadar başarılı gitar çalsın, güzel albümleri olsun. Bu adama saygı duymam için bir sebep yok. Ha ben duymazsam o adama zarar mı? Hayır...

Adamı haklı bulmak ve üslubunu beğenmemekle beraber rock ve türevlerinde dünya çapında ün yapmış özgün eserler yaratmış ve hayran kitlesi oluşturmuş bir müzisyen ve grubumuz yok bildiğim kadarı ile. Çok iyi çalan müzisyenler var fakat kendi kendimize çalıp dinliyoruz. Tabi ki bu bizim müzik yapmamıza engel değil. Günün birinde belki bir arkadaşımız başarır biz de gurur duyarız.

Adamı haklı bulmak ve üslubunu beğenmemekle beraber rock ve türevlerinde dünya çapında ün yapmış özgün eserler yaratmış ve hayran kitlesi oluşturmuş bir müzisyen ve grubumuz yok bildiğim kadarı ile. Çok iyi çalan müzisyenler var fakat kendi kendimize çalıp dinliyoruz. Tabi ki bu bizim müzik yapmamıza engel değil. Günün birinde belki bir arkadaşımız başarır biz de gurur duyarız.
Güzel bir reklam bütçesi veya sağlam bir plak şirketini arkasına alamamış hiç bir grup üne kavuşamıyor zaten hocam. Bunun Amerikası Türkiyesi Guatemalası falan yok maalesef.

Burda pek oluye saygizislik gormedim acikcasi.Kisiliginden degil tarzindan bahsediyor.Bazi insanlari oldugu gibi kabullenmek gerek.Hasan Cihat Orter'in bazi haraketkeri kibirli ve kendini begenmis gibi olsa da bu onun sanatciligini ve yetenegini karalayamaz.Soyledigi seye kismen katiliyorum ayrica.Bircok gitaristin yapmaya calistigi seyden oteye gecmedi Yavuz Cetin'in tarzi.Topragi bol olsun iyi bir gitaristti evet ama bana gore siradandi tarzi.Begenen de olabilir begenmeyen de.Tarzini begenen de arkasindan konusabilir begenmeyen de.

Hasan Cihat Orter kendini ispatlamis ve gercek bir muzisyen oldugunu kanitlamistir bircok kez.90 larda cikardigi bircok album TV ve radyolarin vazgecilmezi olmustur ve yalan oldugu iddaa edilenin aksine onlarca ulkede konserler vermistir.Anatolian Folk Music albumu Turkiye de uretilen sayili kalitede aranjmanlara sahiptir.

Kendisini tanimam ama sanatini iyi bilirim.Uslubu farkli ve hosumuza gitmiyor diye bir insani hatta sanatciyi alasagi etmek cok dogru degil bence.

Burda pek oluye saygizislik gormedim acikcasi.Kisiliginden degil tarzindan bahsediyor.Bazi insanlari oldugu gibi kabullenmek gerek.Hasan Cihat Orter'in bazi haraketkeri kibirli ve kendini begenmis gibi olsa da bu onun sanatciligini ve yetenegini karalayamaz.Soyledigi seye kismen katiliyorum ayrica.Bircok gitaristin yapmaya calistigi seyden oteye gecmedi Yavuz Cetin'in tarzi.Topragi bol olsun iyi bir gitaristti evet ama bana gore siradandi tarzi.Begenen de olabilir begenmeyen de.Tarzini begenen de arkasindan konusabilir begenmeyen de.

Hasan Cihat Orter kendini ispatlamis ve gercek bir muzisyen oldugunu kanitlamistir bircok kez.90 larda cikardigi bircok album TV ve radyolarin vazgecilmezi olmustur ve yalan oldugu iddaa edilenin aksine onlarca ulkede konserler vermistir.Anatolian Folk Music albumu Turkiye de uretilen sayili kalitede aranjmanlara sahiptir.

Kendisini tanimam ama sanatini iyi bilirim.Uslubu farkli ve hosumuza gitmiyor diye bir insani hatta sanatciyi alasagi etmek cok dogru degil bence.

Hcö herkese sataşıyor. İşini yapsa müziğini yapsa insanlara saldırmasa insanlar da onu sevecek. Yetenekli müzisyen, orası kesin. Ama üslubunu beğenmiyorum. Çok itici oluyor. Adama fena gıcık oldum. Adamın adı şarkılarından müziğinden değilde sataşmalardan duyuluyor.
Bir de güzelim şarkıları jazz blues versiyonu diye saçma sapan coverlayıp berbat ediyor.

Bircok sanatciyim diye gecinen de ona satasiyor.Bu adamin tarzi bu kimse sevmek zorunda degil ama dalga gecmek yanlis kanaatimce.Hasan Cihat Orter hakettigi saygiyi ve ilgiyi cok goremedi Turkiye'de.Asiri entellektuel bir kisi ve bu beni de rahatsiz ediyor ama yapacak birsey yok.Birakin gicik ve itici olsun ama sanat yapsin.Diger yapmacik, yalaka, sanatin s'sini bilmeyen cok var ulkede.

Şu da sanatçılığı ve yeteneğini karalayamaz mı ;

Bence sanatın sanat olabilmesi için insanların kendini eserin içinde hissetmesi lazım.Ama ben kendisinin çaldığı parçaların hiç birinde bunu hissetmiyorum önemli olan hatalı yada doğru çalması değil.günümüzde de Gönüllere taht kuran sanatçılar kişiliği ve hissettirdikleri ile bunu yaptığını düşünüyorum.

Geri