Steve Winwood

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Frosty tarafından 7 Mart 2004 tarihinde açılan konu

 1. Bu adam hakkında bilginiz varmı?Çaldığı gruplar varmı,en iyi albümü hangisidir ?bende sadece refugees of heart var.Ne tarz yaptığını tam anlamış değilim.Yardım edebilirseniz çok sevinirim.
   
 2. O amca bir dahi çocuktur yahu, 1960'larda daha 15 yaşındayken Spencer Davis group'a klavyeci solist olarak girmiş, Spencer Davis Group'tayken "Gimme Some Lovin'" gibi bir blues/soul klasiğini bestelemiş (Blues Brothers filmini bilenler bu şarkıyı daha iyi hatırlarlar :D ), sonra 19 yaşındaklavyeci/solist olarak Traffic grubunu kurmuş, oradan ayrılıp Eric Clapton ve Ginger Baker ile beraber Blind Faith adlı bir albümlük bir süpergrup çalışması yapmış, sonra solo olarak 70 ve 80'lerde çok güzel çalışmalarına devam etmiş, "While You See A Chance (Take It)", "Valerie", "Back In The High Life Again", "Higher Love", "Roll With It", "Arc Of A Diver", "Don't You Know What The Night Can Do?" gibi süper parçalar yapmış klavye olayını yemiş bitirmiş bir amca.

  http://www.stevewinwood.com adresindeki resmi web sitesinde Discography kısmına girerseniz orada stream olarak bazı parçalarını dinleme şansını bulabilirsiniz.

  Tür olarak bir yere koymaya çalışma, Steve Winwood tür olarak ancak kendi adıyla adlandırılabilen ender insanlardan biri. Müziği artık mainstream değil tabii ki ancak zirvede olduğu 70'li 80'li yıllara göre popüler müzik yaptığı söylenebilir, ne var ki Pop müziği yaparken bile tüketilip atılacak türden değil de bir dönemi anlatırken en iyi örnekleri olarak verebileceğin türden müzikler yapmış bir multi-enstrumanist olarak tanımlasak yanlış olmaz. Dönemdaşı Jan Hammer ile beraber klavyeli çalgılarda pitch-bend/modulation olayını popüler etmiş, o fonksiyonları kullanış tarzı artık trademark olmuş (ör. 1980'den "While You See A Chance"), müzisyenlik açısından Mike Oldfield gibi bir yerlerde bir amca. Müziğinde Blues, Soul, Caz, Rock, Keltik/Amerikan Folk gibi muhtelif etkileşimler bulunan ama neticede Pop olarak adlandırabileceğimiz bir müzik. İşin açıkçası 1987-88 gibi çıkardığı Roll With It'den sonrasını bilmiyorum ama o dönemde 80'lerde dinlerken de, bugün duyduğumda da son derece kaliteli bulduğum bir müziktir Steve Winwood müziği. Arc Of A Diver, Talking Back To The Night ve Back In The High Life albümleri kesinlikle edinmeye değer.

  Çoook severim.
   
 3. Saolasın.
   
 4. Steve Winwood ilk solo calismalarinda butun enstrumanlari caliyordu. Zaten Trafic'de de bayagi gitar caliyordu, tabi asil olayi keyboard. Blue eyed soul dedikleri yani beyazlarin zenci gibi soyledikleri sekilde vokali var, hafif girtlakta ezerek. Tenor oldugu icin tepelerde dolasir vokali :)
  Ozetle komple bir muzisyen, nihayet solo calismalari ile de sanirim Hall Of Fame'e bu sene giriyor yanilmiyorsam.
   
 5. Yakışıklı adamdı da, ben hep Clint Eastwood'a benzetirdim onu, sadece daha iyi gülümserdi. Yaşlandı artık ama...

  [​IMG] 1960'lardan


  [​IMG]
  1987 - Roll With It

  [​IMG]
  1988
   
 6. Refugees of the heart albümündeki resimleriyle alakası yok bu adamın ya!
   
 7. Yaşlandı artık dedik ya ;)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 8. Bence Steve Winwood gelmiş geçmiş en iyi vokallerden biridir. Blind Faith gibi bir grup ve albüm muhteşem. Eric Clapton gitar çalıyo,Ginger baker davuş, Steve Winwood da piano ve vokalde daha ne isterim all-star gibi
   
 9. Dear Mr. Fantasy,

  Something is happening to me day by day

  Either light up or leave me alone..

  PEARLY QUEEN
   
 10. Glad’deki ‘Ejder Kalesi’ nden ‘Jackie Brown’a geçiş ne kadar yağ gibiyse; Stranger to Himself’ den No Time to Live’e geçiş de o denli sancılı olmuştur herhalde.
   

Bu Sayfayı Paylaş