Underrated Guitar Players

Izzy Stradlin ve Adrian Smith ... bu iki isim asla underrated değildir bence. İkisi de son derece sağlam gruplarda hak ettikleri yeri almış ve gitar dünyasında kime sorsan bilinen abilerdir. Severiz kendilerini ...

Kudos :notworthy:

Demek istediğim; hem de Izzy Stradlin and The Ju Ju Hounds ve A.S.A.P. Silver and Gold albümleri hakkettikleri ilgiyi görmemiştir, hem de bu kişileri bizim gibiler bilir. Ben öğretmenim, GnR dinliyorum, Axl'ın, Slash'ın hastasıyım diyen çoğu öğrencime ben de Izzy'yi severim dediğimde 'o kim ya' tepisini çok aldım. 14 years'ı çok beğenen vardır da bestecisi Izzy dediğinizde o kim ya diyen, bilenlerden çoktur. O bilmeyenlerin hepsi de Slash ve Axl'ı biliyorlardır. Bunu demek istedim. Aynı şey Adrian için geçerli.

Doğru söylüyorsun, aynılarına ben de tanık oldum.

Hak ettikleri yeri almış demem tabi bizim jarnımızdaki kişiler arasında ... yani bizim gözümüzden kaçmamıştır elemanlar.

Bu arada Robben Ford ve Scott Henderson i liste basi yaparim ama her zaman Greg Howe en underrated ve uvey evlat herhalde. Robben Ford ve Scott Henderson muthis derslere sahipler.

Kendime edit: @Single_FACTOR zaten tam olarak söylemek istediğimi daha önce söylemiş. Greg Howe o denli underrated ki kimsenin aklıan dahi gelmemiş:)

Justin Timberlake' e çalıyordu en son takip edebildiğim Greg Howe. Nuno Rihanna' ya çalıyor mu aklıma takıldı bak.

Videoları izlemedim ama ön tanıtım resimlerinde Brian May ve Richie Sambora'yı görünce ne alaka demedim değil yani. Bunların hakkı yenmişse, yenmemişler nasıl oluyorlar acep :D

İlk sayfada yazılan gitaristlerden roy buchanan ve şu kırgız türkü müzisyen dışında hepsi gitar camiasında tanınan bilinen kişiler.

Vito Bratta'yı Steve Lukather'ı,rory gallagher'ı,criss oliva'yı tanımayan gitarist arkadaş çalmaya biraz ara verip işin dinleme kısmına vakit ayırsım "ben önce babaları dinlim" diye.

Eskiden bu gruplara (2000 öncesi) kaset dışında ulaşılma şansı zaten yoktu,şuan youtube'de journey diye arattığınızda sağ tarafta "toto" diye çıkıyor zaten.

Ama tabi onun için "journey" ne onu da bilmek lazım

Rory gallagher. Genelde pek bilinmeyen ama bilenler için de efsane olan bir gitarist
Bu elemandan benim de haberim yoktu, ta ki Donegal (Irlanda)' da yanlışlıkla bir puba girene dek. Mekanın her yanı Rory Gallagher resimleri ile kaplıydı. Meğerse adamın sürekli takıldığı, arada tıngırdattığı yerlerden biriymiş. Daha sonra dinlemeye başladık. Çok çok iyi bir gitarist gerçekten. Hatta doğduğu ilçede bir heykeli bile var elinde stratı ile..

Kimse eklememiş ve belki itirazı olan da olur ama: Scotti Hill var Skid Row tayfasından..

Ayrıca ne yazık ki hak ettiği üne kavuşamadan dağılan Yuhu grubunun gitaristi Namık Nagdaliyev var.. Kendisine yerli Malmsteen diyebilirsiniz :)

Steve Lukether bence ve bircok gitariste gore hakettigi yerde degil.

Hakettiği yer derken neyi kast ediyorsunuz ? Bir müzisyen olarak icra ettiğiniz müziğinizle hangi durumda neyi hak edersiniz veya etmezsiniz ? " Evet, bu adam bunu hak etmiş ya da hak etmemiş " dedirten ölçüt nedir ?

Bana göre bu soruların net bir cevabı yok ve birçok kişiden farklı cevaplar alabilirsiniz. Aldığınız cevaplara da "hayır öyle değil " diyemezsiniz.

Mesela bu işin bir ölçütü maddiyat ise Steve Lukather sanırım hatırı sayılır bir servete müzik kanalı ile sahip olmuştur. Virtüözite derseniz, adam yeteri kadar bir saygınlığa dünyada sahip.

Evet... Nedir bu underrated olayı ?

Ya, pratikte underrated olması için, once biliniyor sonra hakletiğini gormemiş olması lazım ki, oturup kendilerinden bahsedelim. Keşfedilmemişle, underrated karıştı sanki. Eminim, bu forumdakilerden de birçok keşfedilmemiş vardır

Yuxu-Namık Nagdaliyev

sanırım şuana kadar yazılanlardan en bilinmeyecek olanlarının başında gelebilir.
Ben de kendisini 2000 yılında gitar çalmaya başladığım ilk yıl kısa bir süre ders aldığım hocamdan öğrenmiştim.(Onun hocası da yuxu'nun bas gitaristiymiş,Cengiz'di sanırım adı).Bize bir kaset vermişti ve ''bunları mutlaka dinleyin'' demişti.Kaset ''hazar sahili'' (xazeri sahili gibi yazılı sanıyorum albümde) adlı efsane parçalarını barındırıyordu.Daha sonradan sumgayıt albümü ve diğer 3.albümü de edinmiştim.
Yuhu - Vikipedi

Yuxu (yuhu diye de bilenler var) en bariz özelliği kıyafetlerine bakılıp yaptıkları müzik duyulunca geçirilen şok tablosudur.Google görsellerde aratırsanız dediğimi anlarsınız.

Uzun dönem Kıraç'ın gitaristliğini yaptı.
2000'lerin başındaki ''kıraç imzalı dizi müzikleri furyası''ndaki bazı dizi müzikleri de ona aittir.
Yuxu Azerbaycan'dan çıkan en büyük rock grubudur.

Hepsi burada! :whistle:

IMG_5764[1].jpg

Yuxu-Namık Nagdaliyev

sanırım şuana kadar yazılanlardan en bilinmeyecek olanlarının başında gelebilir.
Ben de kendisini 2000 yılında gitar çalmaya başladığım ilk yıl kısa bir süre ders aldığım hocamdan öğrenmiştim.(Onun hocası da yuxu'nun bas gitaristiymiş,Cengiz'di sanırım adı).Bize bir kaset vermişti ve ''bunları mutlaka dinleyin'' demişti.Kaset ''hazar sahili'' (xazeri sahili gibi yazılı sanıyorum albümde) adlı efsane parçalarını barındırıyordu.Daha sonradan sumgayıt albümü ve diğer 3.albümü de edinmiştim.
Yuhu - Vikipedi

Yuxu (yuhu diye de bilenler var) en bariz özelliği kıyafetlerine bakılıp yaptıkları müzik duyulunca geçirilen şok tablosudur.Google görsellerde aratırsanız dediğimi anlarsınız.

Uzun dönem Kıraç'ın gitaristliğini yaptı.
2000'lerin başındaki ''kıraç imzalı dizi müzikleri furyası''ndaki bazı dizi müzikleri de ona aittir.
Yuxu Azerbaycan'dan çıkan en büyük rock grubudur.
yuhu Türkiye de albüm yayınladı, ben albüm çıktığında almıştım kaset hala arşivimde durur. 90 lı yıllarda bizim tvlerde de bolca boy gösterdiler.

Katılmayanlar olacaktır ama bence;John Norum.
Üstte belirtilmiş kesinlikle Shrapnel Records'un fedailerinden Greg Howe
Lee Altus(Exodus'la takılan Heathen kurucusu.Bu herif kabul etmeyince Marty Megadeth'e seçilmiştir.)
Özgür Çalı.

Son düzenleme:
Criss Oliva ölmeseydi muhtemelen yerini bulurdu,ama Savatage ile birlikte gerçekten underrated in dibi oldular ve çok yazık oldu.Bir de Gary Moore var ki aslında ...got the blues tarzı işleri (messiah will come,seperate ways...) üzerine yapışmış olsa da ne kadar farklı tarzlarda ne güzel işleri olduğunu şükür ki biliyoruz,mesela ;

-SHAWN LANE
(Underrated denince listenin başına bence açık ara bu adam gelir.Jason Becker'le aşık atabileceğini düşündüğüm yegane gitarist odur.Dinleyen bilen var mıdır bilmem)

-AL PİTRELLİ
(savatage,megadeth,testament,asia maceraları var.Çaldığı grupları görünce mükemmel bir kariyer,ama sanmıyorum ki sitede bilen dinleyen fazladır)

-TOM SCHOLZ
(boston)

-DANNY GATTON
(Tele severler kaçırmasın)

-ROY BUCHANAN
(gerçekle anlamda bir değeri bilinmemiş tele üstadıdır,52 model fender tele'siyle (nancy'dir gitarın ismi) pedal kullanmadan direkt amfiye girip muazzam ton alan bir gitarist)

-CHRİS REA
(Fiesta red fender stratla en özleştirdiğim gitarist(knopfler'la beraber).adamın bütün şarkıları yazın sahilde dinlemelik)

-PAUL KOSSOFF
(Free gitaristi,sanırım 54 ya da 57 fender stratını dave murray alıp modifiyelemiş ve elindeki o siyah,maple strat onun gitarı)

-ALVİN LEE
(10 years after'la 69 woodstock'ta efsane olmuş gitarist.Hendrix'in onu izlerken "onun gibi çalmak isterdim" dediği rivayet olunur

-DUANE ALLMAN
(Clapton'ın kankası,allman brothers band'in kurucusu,layla'da slide guitar'ı sanırım o çalmıştı)

-SHAWN LANE
(Underrated denince listenin başına bence açık ara bu adam gelir.Jason Becker'le aşık atabileceğini düşündüğüm yegane gitarist odur.Dinleyen bilen var mıdır bilmem)

-AL PİTRELLİ
(savatage,megadeth,testament,asia maceraları var.Çaldığı grupları görünce mükemmel bir kariyer,ama sanmıyorum ki sitede bilen dinleyen fazladır)

-TOM SCHOLZ
(boston)

-DANNY GATTON
(Tele severler kaçırmasın)

-ROY BUCHANAN
(gerçekle anlamda bir değeri bilinmemiş tele üstadıdır,52 model fender tele'siyle (nancy'dir gitarın ismi) pedal kullanmadan direkt amfiye girip muazzam ton alan bir gitarist)

-CHRİS REA
(Fiesta red fender stratla en özleştirdiğim gitarist(knopfler'la beraber).adamın bütün şarkıları yazın sahilde dinlemelik)

-PAUL KOSSOFF
(Free gitaristi,sanırım 54 ya da 57 fender stratını dave murray alıp modifiyelemiş ve elindeki o siyah,maple strat onun gitarı)

-ALVİN LEE
(10 years after'la 69 woodstock'ta efsane olmuş gitarist.Hendrix'in onu izlerken "onun gibi çalmak isterdim" dediği rivayet olunur

-DUANE ALLMAN
(Clapton'ın kankası,allman brothers band'in kurucusu,layla'da slide guitar'ı sanırım o çalmıştı)

Kesinlikle Shawn Lane
Benim için Dünya'ya gelmiş en üstün gitaristtir.

Geri