gitar upgrade...

arkadaşlar forumda arama yaptım ama bulamadım . "Elimizdeki bir gitarı nasıl upgrade ederiz ne tür parçalar kullanabiliriz, bunların fiyatları nelerdir,neleri tercih edebilliriz bunları nasıl temin ederiz, yada yaptığımız upgrade işlemleri nelerdir" gibi soruların cevaplarına kolayca ulaşmak için bir başlıkta sayılanları toplamanın (tabi modlarında oluruyla) uygun olacağını düşündüm,

başlangış olsun diyerekten yeni aldığım bir gitarla ilgili olarak yaptığım iyileştirme işlemlerini aşağıda anlatayım;

Gitar 2006 model meksika yapımı 60 ıncı yıl özel üretimi tam adıyla " fender 60'th anniversary commemorative standart stratocaster"

http://www.musiciansfriend.com/prod...ndard-Stratocaster-Electric-Guitar?sku=517894

gitarı deneyerek aldım, ancak aklımın aynı gitarın amerikan üretimi olanda kaldığını yanlız onunda nerdeyse bunun 3 katı fiyata sahip olduğunu söyleyerek anlatımımıza başlayalım :)

Gitarın, üzerindeki tex-mex pickuplarında etkisiyle texas sounduna yakın bir soundu vardı ve oldukçada hoştu ancak kişisel saplantım gereği "glassy" tabir edilen bir sound arayışı içinde olmam ve gitarın, switch pozisyonlarına göre her pozisyonda tamamen farklı bir ton vermesini istemem ve blues dan rock a kadar geniş bir yelpazede bu gitarı kullanmak istemem sebebiyle, bazı değişiklikler yaptım şöyleki

1- Teller ; önce işe telden başladım gitarın üzerinde fender bullet serisi teller vardı ki berbattı bunlar 0.10 elixir tellerle değişti (pan müzik 14 EUR)

2- Potans; ları fender custom shoplarda kullanılan CTS 250 K potanslarla değiştirmek istedim fakat burda garip bi durum oldu aletin içindende aynı potanslar çıktı :) hatta 5 yollu switch i de değiştirmek için dimarzio 5 yollu switch aldım oda seri numarasına kadar aynı çıktı... ama yinede inadımız inat bir ton ve bir de volume potansını yeni CTS lerle değiştirdik ( forumdan aldım 2 potans 7 USD)

3- Üst eşik : gitarın üzerinde malzemesinin ne olduğunu çıkaramadığım beyaz bir üst eşik vardı bu da GRAPH TECH firmasının trem nut denilen üst eşiği ile değişti ( yüksel ustaoğlu 10 USD)

4- Manyetikler; ilk önce bridge manyetiği ile işe başladım burda hatırlatılması gereken nokta manyetik işinin tamamen beğeni meselesi olması ve denemeden bilmenin nerdeyse imkansız olması :(

neyse önce bridge değişti seymour duncan(HB) Jb. Jr. (kıvılcım 119 usd) + dimarzio push pull potans takıldı (kıvılcım 15 usd)

sonra neck ve middle için fender 57/69 single'lar kullanıldı (SRV music 159 usd)

şimdilik bu kadar :)

SONUÇ : gitar şaha kalktı denilebilir ... canavar gibi bişey oldu kullandığım peavey classic 50 4x10 amfi, gitarın dinamiklerine ve tuşeye çok daha iyi tepki vermeye başladı

saygılar...

Bende de buna benzer bir durum mevcut;

2006 Fender Strat Meksika. DrB Hocam'ın bilgi ve fiziki uygulama konusundaki yardımı ile;
-Seymour Duncan Custom Shop Antiquity II Surf Strat Set
-2 adet CTS 250 K potans.
-Orange Drop kapasitör
Muthis tona sahip bir gitar oldu çıktı kereta :)

Bu arada burguları değiştirmek istiyorum; tavsiyesi olabilecek olan var mıdır?

obigun demiş ki:
Bende de buna benzer bir durum mevcut;

2006 Fender Strat Meksika. DrB Hocam'ın bilgi ve fiziki uygulama konusundaki yardımı ile;
-Seymour Duncan Custom Shop Antiquity II Surf Strat Set
-2 adet CTS 250 K potans.
-Orange Drop kapasitör
Muthis tona sahip bir gitar oldu çıktı kereta :)

Bu arada burguları değiştirmek istiyorum; tavsiyesi olabilecek olan var mıdır?

Ozgur selamlar,

Burgular dert mi yaratti?

Bana saglam gibi gelmislerdi yani degistirmeye gerek yok gibi dusunurdum.

Tavsiyem gotoh mini locking tuners. Tam emin degilim ama bunlari takarken deliklerin ebatlarinin tam olarak ayni olmadigini gorereceksin. Ya biraz genisletmek ya da bol olursa iyi sabitlemek gerekiyor. Bu burgular hic akor kacirmiyor ne yaparsan yap. Inanilmazlar. Ve de locking oldugu icin sapta daha fazla kitle yarattiklarindan sustaini artiriyorlar. Dalga gecerdim bu lafla (daha once baskalarindan duydugumda) ama deneyince cidden fark fark ediliyor.

Kolay gelsin.

Lazim olursam haber ver cekinme.

B

Başlık için teşekkürler yalnız başlık ismini daha anlaşılır daha ilgi çekici bir şeyle değiştirsek? Biraz da daha Türkçe olan bir şeyle :) Ama neyle değiştirsek bilemedim :mrgreen:

1.Ebay'den bir adet 05' yapım maple fender deluxe stratocaster sapı aldım,
2.izmirdeki erkan usta bana bir kasa yapıverdi,
3.wilkinson/gotoh köprü aldım ,
4.Bridge e dimarzio super distortion(mini) , mid ve neck e kinman AVn62 aldım ,
5.Schaller kilitli burgu aldım ,
6.CTS 250K potlar , ve 5 yollu superswitch aldım ,
7. ve işte kalan strap,pickguard,knoblar falan...

Sonuç: Mutluyum :):)

Gitar avatarımdaki gitardır, isteyene daha büyük foto da gönderebilirim,veya bu parçalar hakkında öneri/fikir isteyen olursa yardım ederim...

Ha bi de ben son hallerini yazdım,bazı değişiklikler oldu. Mesela önce sperzel burgu takmıştım ama tesadüfen elime geçen schaller daha çok hoşuma gitti onunla değiştirdim. Ayrıca, ilk başta fender lace sensor lar ve seymour duncan hot-rails vardı,sonra lace lerin yerine kinmanları taktım. Hot-rails çok beğendiğim bir manyetik olmasına rağmen kinmanlarla pek uyuşmadı ben de Dimarzio super ds. denedim tencere-kapak gibi uydu :) Bu videoda gitarı görebilirsiniz, el kamerasıyla barda çekim olduğu ve youtube a sığsın diye dosya bayutu küçültüldüğü için ses kalitesi gayet düşük ama yine de fikir verir diye düşünüyorum... :

http://www.youtube.com/watch?v=hmcie-MA8mc

Schechter C-1 Exotic gitarıma köprüye gibson 498t taktım öncelikle sonuç istediğim gibiydi fakat boyun için hala araştırmalarım sürmekte en son Dr B den aldığım Pg istediğimden biraz uzak bir manyetik oldu ben daha crisp bir sound isterken o daha basslı takılmakta benim zevklerime göre. İleriki hedefler arasında Jazz ve 59 var ama Jazz sanırım aradığım şey. Onun dışında potans değiştirmeye gerek duymadım çünkü üstündekiler iyi gözüktü bana.

250 500 ün farkı tona yaptığı katkı(aslen tondan götürdüğü miktar :D) dır. 250 k lar daha az tiz olurlar ki strat tadında gitarlar fazla tiz olup kulak yırtmasın diye dengelemek amacı ile kullanılır. 500 lerde benim gördüğüm hep humbucker kullanılan daha tok lp tadında gitarlarda bulunur daha çok tiz verip dengelesin diye yine. CTS lerde iyi bir marka potans lar arasında. Yani kalite işte daha iyi demekte kullananlar.(bknz: DrB :) )

Gitar modifikasyonları olsun bencede.

İyi günler.

Me_ThuS demiş ki:
Schechter C-1 Exotic gitarıma köprüye gibson 498t taktım öncelikle sonuç istediğim gibiydi fakat boyun için hala araştırmalarım sürmekte en son Dr B den aldığım Pg istediğimden biraz uzak bir manyetik oldu ben daha crisp bir sound isterken o daha basslı takılmakta benim zevklerime göre. İleriki hedefler arasında Jazz ve 59 var ama Jazz sanırım aradığım şey. Onun dışında potans değiştirmeye gerek duymadım çünkü üstündekiler iyi gözüktü bana.

250 500 ün farkı tona yaptığı katkı(aslen tondan götürdüğü miktar :D) dır. 250 k lar daha az tiz olurlar ki strat tadında gitarlar fazla tiz olup kulak yırtmasın diye dengelemek amacı ile kullanılır. 500 lerde benim gördüğüm hep humbucker kullanılan daha tok lp tadında gitarlarda bulunur daha çok tiz verip dengelesin diye yine. CTS lerde iyi bir marka potans lar arasında. Yani kalite işte daha iyi demekte kullananlar.(bknz: DrB :) )

Gitar modifikasyonları olsun bencede.

İyi günler.

Ankara'da evrensel müziğe götürmüştüm gitarımı. Kenan usta schecter imdeki potanslar için çok kalitesiz demişti. gerçi ben potanstan anlamam ama paylaşayım istedim. :)

Valla bilemiyorum Kenan ustanın dimarzio dan farksız diye sattığı potansların kalitesi de ortada ya neyse bilgisi şüphe götürmez öyle diyorsa öyledir herhalde.

İyi günler.

selamlar

Elimde İbanez Rg 320 FM var.
Bridge dimarzio evo, necke dimarzio paf pro taktım.kasada volume potu ile ton potu arasına iki delik açtırıp iki yollu 2 tane swich taktırdım.Gitarın üzerinde zaten 5 yollu swich var bu 2 yollu swichlerin teki manyetiklerin hepsini single yapıyo fender tonlarına yakın tonlar elde ediyorum diğeri ise manyetikleri aktif pasif yapıyo gitarın bağlantıların olduğu yerde bir adet pil bulunmakta.birde üzerine ibanezin örümcekli bir stickerı var onu yapıştırdım bence hoş durdu.yakında resimlerini koyucam....

TubeScreamer demiş ki:
1.Ebay'den bir adet 05' yapım maple fender deluxe stratocaster sapı aldım,
2.izmirdeki erkan usta bana bir kasa yapıverdi,
3.wilkinson/gotoh köprü aldım ,
4.Bridge e dimarzio super distortion(mini) , mid ve neck e kinman AVn62 aldım ,
5.Schaller kilitli burgu aldım ,
6.CTS 250K potlar , ve 5 yollu superswitch aldım ,
7. ve işte kalan strap,pickguard,knoblar falan...

Sonuç: Mutluyum :):)

Gitar avatarımdaki gitardır, isteyene daha büyük foto da gönderebilirim,veya bu parçalar hakkında öneri/fikir isteyen olursa yardım ederim...

Ha bi de ben son hallerini yazdım,bazı değişiklikler oldu. Mesela önce sperzel burgu takmıştım ama tesadüfen elime geçen schaller daha çok hoşuma gitti onunla değiştirdim. Ayrıca, ilk başta fender lace sensor lar ve seymour duncan hot-rails vardı,sonra lace lerin yerine kinmanları taktım. Hot-rails çok beğendiğim bir manyetik olmasına rağmen kinmanlarla pek uyuşmadı ben de Dimarzio super ds. denedim tencere-kapak gibi uydu :) Bu videoda gitarı görebilirsiniz, el kamerasıyla barda çekim olduğu ve youtube a sığsın diye dosya bayutu küçültüldüğü için ses kalitesi gayet düşük ama yine de fikir verir diye düşünüyorum... :

http://www.youtube.com/watch?v=hmcie-MA8mc

Gitar da süper sen de süper çalmışsın hocam. Setup'ın ne acaba? Tonu çok beğendim de...

fender

selamlar,

forumdaki custom gitar yazını okudum da, bende fender kullanıyorum ve bir gitar yapma düşüncem var, muhtemelen o da fender tipi olacak.

acaba bu gitar sana ne kadar mal oldu? ve bu konuda tavsiyelerin nelerdir, erkan usta demişssin mesela ben kendisini tanımıyorum, nasıl ulaşabilirm kendisine?

ayrıca ben de izmirdeyim, belki birbirimizi izlemek nasip olur zamanla : D

Arkadaşın Squier Stratocaster'ını upgrade edeceğiz. Kendisi sert tonlar istiyor... Hard Rock ve Metal soundunu verebilecek humbucker bir manyetik arıyoruz. Hangisini önerirsiniz?

Geri