Sanal Ortamda Albüm

Spotify, Apple Music gibi yerlerden albüm çıkartıyor insanlar. Yani kendi hazırlayıp kaydettiği albümleri oradan sunuyorlar insanlara ve resmi olarak bir albümleri olmuş oluyor. İnternetten çok araştırdım ama ulaşabildiğim tek şey eğer birileri ile bir anlaşmam yoksa dijital müzik depoları arayıcılığı ile bu işi gerçekleştirebiliyor oluşum.

Ama bunu nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok. İleride (çok ileride[birkaç yıl sonra]) kendi işlerimi yayımlamak istediğimde tam olarak ne yapmam gerekiyor? Sanırım bu depoların hepsi yabancı. Onlarla iletişime geçip, paralarını ve hazırladığım albümü gönderdiğimde bu iş oluyor mu?

distrokid ve cdbaby gibi dijital platformları araştırmanızı öneririm.Buralara belirli bir para karşılığında albümünüzü upload edince gerisini onlar hallediyor.Itunes,spotify vs gibi platformlarda satışa çıkıyor şarkılar o şekilde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
distrokid ve cdbaby gibi dijital platformları araştırmanızı öneririm.Buralara belirli bir para karşılığında albümünüzü upload edince gerisini onlar hallediyor.Itunes,spotify vs gibi platformlarda satışa çıkıyor şarkılar o şekilde.
Parasını verip hazırladığım albümü gönderiyorum, onlar resmi işleri hallediyorlar ve albüm bir süre sonra çıkışını gerçekleştirmiş oluyor. Bu kadar değil mi?

Hazır forumda albüm konusu hortlamışken aklıma takılı soruları sorayım. Şayet albümü, cdbaby, distrokid, gibi sitelerde onaylattık. Onlar da spotify, itunes, youtube gibi yerler yüklüyormuş. Bildiğim kadarıyla bu 3 siteden de sanatçılara belli bir tıklanma ve dinlemeden sonrası para ödeniyormuş. Bu para sadece sanatçıya mı ait olacak. ayrıca bunun vergisi nasıl takip ediliyor?

Hazır forumda albüm konusu hortlamışken aklıma takılı soruları sorayım. Şayet albümü, cdbaby, distrokid, gibi sitelerde onaylattık. Onlar da spotify, itunes, youtube gibi yerler yüklüyormuş. Bildiğim kadarıyla bu 3 siteden de sanatçılara belli bir tıklanma ve dinlemeden sonrası para ödeniyormuş. Bu para sadece sanatçıya mı ait olacak. ayrıca bunun vergisi nasıl takip ediliyor?
Distrokid kullaniyorum ben. Sarkilarin dinleme basina para veriyorlar. Hicbir kesinti yok. Ama senelik uyeligini yebilemen lazim 20 dolara.

Dün tunecore'a yükledim albümümü . 9 şarkı spotify ,applemusic, fizzy, aklınıza neresi gelirse paylaşıma çıkacak. 1 yıl için 29 dolar ödüyorsunuz. Geçen yılda bir EP yayınlamıştım. Sonraki senelerde 45 dolar ödüyorsunuz .

Geri