Collective Soul

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Blademistress tarafından 8 Mart 2004 tarihinde açılan konu

 1. Bir arkadaşım bu grubun müziklerini Türkiye`de hiç bulamayacağımı söyledi ve 2 adet parçasını yolladı bana (tabi çok fena keklenmiş de olabilirim). Şarkıların isimleri "Where The River Flows" ve "Gel". İki parçaya da aşık oldum. Çok eğlenceli ritmleri var böyle kıpır kıpır çok tatlı parçalar. Bilen eden varsa n'olur aydınlatsın beni. Kimdir bunlar, nedir? Hakikaten Türkiye`de bulamaz mıyım bu adamları ben? Bu arada sizde bu parçaları bulun, dinleyin mutlaka!!!!
   
 2. evet araştırdım yazıyorum. kendi sorumu kendim cevapladım ama en azından size de güzel birşey tavsiye etmiş olayım:

  1992`de kurulmuş.

  kadro: Ed Roland (vokal/gitar), Will Turpin (bass), Dean Roland (gitar), Ross Childress ve Shane Evans (davul)

  diskografi:
  1993 Hints, Allegations, and Things Left Unsaid...
  1995 Collective Soul
  1997 Disciplined Breakdown
  1999 Dosage
  1999 Dosage [Bonus CD]
  2000 Blender
  2001 Blender [Australia Bonus Track]

  ah şimdi de "shine", "Vent", "Forgiveness" ve "why" parçalarını çektim allahım çooook güzel çok. ama genede favorim "GEL"dir. "Where The River Flows"da çok güzel. e 2 tane favorim olsun, son yazdığım 2 parçayı mutlaka dinleyin..
   
 3. blademistress ben collective soul un 2004 cikisli son albumu "youth" u dinledim gerçekten çok tatli melodileri var bu elemanlarin....
  benim sana ozellikle tavsiyem eger indirebilirsen "satellite" (sahane 1 sarki) ve "how do you love" (güzel) tatli sarkilar...
   
 4. söz konusu parçalar collective soul'un grupla aynı adı taşıyan ikinci albümünden. ilk iki albümü cok iyidir bu heriflerin. bir de shine vardir ilk albümden. ucuncu album discipline breakdown'dan sonra baydi adamlar. ama elemanların hepsi berkeley müzik koleji mezunudur.
   
 5. daha ikinci albümünde 10 senelik grupların ulaştıkları olgunluğa sahip olan fakat sürekli kendilerini tekrar ettikleri için artık kendilerinden de sıkılan 90 ların ortalarında 26 hafta Amerika modern rock listelerinde 1 numara kalarak december ve shine ile ayrı bir rekorun sahibi olan grubun özellikle kendi isimlerini taşıyan collective soul (mavi kapaklı) albümlerini rocktan haz alan herkese tavsiye ederim, kanadanın güneyinden seattle ' a 200 km uzaktan gelen bu grup çok popüler olmasa da gerçekten sağlamdır.
   
 6. iki numaralı albüm gerçekten iyidir. türkiyede de o dönem dinleyenleri vardı. ama modern rock denilen olay sıkıcı bir şey olduğu için özünde adamlar da daha fazla iyi bir şeyler üretemedi.
   
 7. modern rock

  aslında sıkıcı olan modern rock değil , bu tür çok geniş bir yelpaze, sıkıcı olan türün şanssızlığı bu tarz müzik yapan gruplar kendilerini malesf çok tekrara gidiyorlar neyseki Pearl Jam varda kurtarıyor durumu hala.
   
 8. modern rock'ın esas açmazı basit müzik bilgisiyle yapılabiliyor olması. çok üstün bir teknik gerekmiyor. ama elemanlar çalmayı öğrendikce, tıpkı green day gibi, tarzları otomatik olarak değişiyor ve arada bir yerlerde sıkışıyorlar.

  collective soul'un durumu ise daha ilginc. müziği çok iyi bilen insanlar olarak modern rock sınırlarında tutmaya çalıştılar kendilerini. açılım gösteremeyince de bir kaç iyi parça kaldı geriye ki, gel ve shine hala muhtesemdir bence....
   
 9. bu grup bir yandan modern rock'tan besleniyor bir taraftan da rock'n roll kökenli topluluklardan ilham alıyor bence. yani buna benzer goo goo dolls, live, pearl jam, third eye blind, smashing pumpkins gibi toplulukların müzik dünyasına katkısı olduğunu düşünüyorum. modern rock iyidir ;) bu toplulukların kendilerini tekrar ettiğine de katılmıyorum. zaten modern rock'ın çoğu topluluğu eski gruplardan beslenir. bu ya folk olur ya da daha rock kökenli topluluklar olur. yani modern rock tertemiz bir aynadır bana göre. rock müziğinin daha basit tarzları vardır.
  bu topluluğun "youth" albümü nasıldır acaba?
   
 10. ben ilk iki albümü sevdim. sonra dicipline breakdown'ı aldım. tüm çabalarınakarşı sevemedim. sonra çıkan adını hatırlamadığım albümün de gidip gıcı gıcır cd'sini aldım. hala tek bir parcası aklımda degil. caba gösterim yani :) ama herhalde beste kısırlıgına girdiler.

  ben modern rock'a ısınamadım. belki faith no more'un bazı parçaları, biraz collective soul, offspring, pearl jam'in ten'i.. radiohead'den nefret ettim... geriye aklımda bir şey kalmadı. rock'n roll temelli olmadığı zaman fenalık basıyor içime.
   
 11. işte modern rock denince onlarca tür bir arada düşünülmeli faith no more ve radiohead arasında çok fark var, bu genişlik sayesinde grunge dan blues a kadar olan türleri içine alabilen bir tarz, modern rock iyidir, herkesi kabul eden sıcacık bir yuva gibi (biraz abartılı mı oldu?)
   
 12. "youth" ve "blender" albümlerini buldum. gayet iyi albümler. gitar tonları direk rock'n roll'muş.:) aralarda alternatife kaçan yerlerse ayrı bir tat vermiş.
   

Bu Sayfayı Paylaş