Uzakdoğu Sineması

Ichı the killer dan çok midem bulanmıştı komedi filmimiydi anlayamadım ama çok da güldüm. Japon korku filmlerini çok seviyorum. Bu arada Battle royal 2 yi izleyen var mı? Cevapsız aramada güzel sayılabilir korku filmleri içinde. Old boy süper filmdi. Hero'yu ilk olarak alt yazısız İngilizce olarak izledim pek ısınamadım.Aslında ağır geldi. Türkçe alt yazılısını izleyenler filmdeki felsefenin çok güzel olduğunu söylediler. bu arada çok kötüleri de var mesela ring 2 ve dark water...

güney kore best ofu yaptım ben
failan
oldboy
dolls
hana bi
zatoichi
my sassy girl
memories of murder süperdir.....çounluk güney kore filmi....

3 iron
sypmpathy for mr. vengeance
joint security area
da sırada bekliolar :p

uzak doğu sinemasımı hım nerden başlasam uzak doğu sineması sadece vurdu kırdı olayı değildir açıkçası en aşağı bir hollywood kadar renklidir her türlü filme açıktır.Akira K. Ran , 7 samurai,Kagemusha bu türü ilk olarak bana sevdiren filmler arasında,inkar etmiyorum spagetthi western tadındaki dövüş sanatı filmlerinide seviorum.
Neyse son dönemde my sassy girl muhteşem bir film sonra il mare (hollywood bu muhteşem filmide yeniden çevirior sandra bullock ve keanu reeves li kadro ile),marriage is a crazy thing yine son donem filmleri eskilerden gene Lone Wolf & Cub tavsiye ederim.Ayrıca yaşı 18 den büyükler için green chair,snake of june ilginç yapımlar(başarılı bence),sonra the isle ve legend of the zu da iidir son dönemde.İnternal affair die bir seri vardır die hardin japon versionu gibi bişidir en aşağı onun kadarda başarılı.Takeshi kitano ve benzeri yönetmenlerin fiilmlerinden bahsetmiyeceğim bile çünkü zaten sinemayla biraz arası olan bilir.Genede yönetmenin gohatto adlı filmi muhteşşemdir bilinen filmleri haricinde. En son olarak da twilight samurai önereyim ve eğer uzak doğu sinemasını seviyorsanız kesinlikle anime olayına girin derim çünkü filmlerde ki duygulardan çok daha yoğun şeyler analatılabiliyor bir kaç çizginin içinde.Birde Chinese ghost story vardı eskiden izlemiştim baya hoşuma gitmişti.

amerikan sinemasına bin basar uzakdoğu.

dolls cok da iyi değil belkiama aklıma bişey gelmiyo. haa üç sıradışı iyiydi. old boy mükemmeldi. unuttum izlediğim filmleri.

Ya bir film vardı...

Bisikletçi bir adam var. Bir de hayat kadını. Adam kadına aşık oluyor. Elbise fln alıyor. Sonra otele gidiyorlar fln...
Bu arada bir de küçük bir kız ve erkek çocuğunun sevgileri anlatılıyor. sokakta bunlar da...
Filmin sonunda mükkemmel bir sahne vardı. Adam kadını sarı -kahverengi yapraklarla kaplı bir yola getirip gözlerini açıyor.. Ağlamıştım orada...

Bu filmin adını bilen var mı?!? Lütfenn...

Deadnightwarrior dediği gibi özelikle RAN ve SEVEN SAMURAY izlenmesi gerek başyapıtlar.Zaten izlerken sinemanın bir sanat dalı olduğunu tekrar idrak etiriyor insana.

amerikan egosu üzerine kurulu, rüya ülke amerika rüya kent newyork kavramlarının işlendiği saçma sapan hollywood yapımlarından bıktıysanız (bağımsızları bu kategorinin dışında tutuyorum.keza sevdiğim biçok rejisör vardır........) kavramların, mükemmel görüntülerle kurgulandığı uzakdoğu sinemasıyla tanışma vaktiniz gelmiş dimektir. örneğin; daha önce hiç uzakdoğu filmi izlemediyseniz öncelikle Akira Kurosawa 'nın "Seven Samurai" ını izlemenizi tavsiye ederim....

Takeshi Kitano hayranı biri olarak, Dolls adlı filmi, sinema şöleni yaşamak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim. tek kelimeyle muhteşem bir filmdi...

"Failan" diye bi Güney Kore film izledim, olamaz böyle bişey. 100 tane en iyi amerikan filmini toplasanız bununla karşılıklı tartıya koysanız ancak dengelenir. Başka hiç bişey demiyorum.

wong kar wai ( böle mi yazılıyor bilmiyorum ) ilk aklıma gelen isimlerden aşk zamanı filmi beni baya bi etkilemişti daha sonra 2046 yı çekti ama izleme fırsatım olmadı - en son yapılan cannes film festivalindede juri seçiçi kuruldaydı hatta başkanıydı - süper adam antonioni'den etkilendiği söylenir ki kendiside buna benzer açıklama yapmıştı bi röportajında - taiwan sineması dikkate değer kesinlikle...

uzakdoğu sinemasını çok seviyorum ve ilgiyle takip ediyorum. bana göre kendini tekrar eden hollywood sinemasından çok daha nitelikli işler yapıyorlar. akira kurasawa ve Takeshi Kitano dan bahsetmiştim ancak Takashi Miike, pang brohters, hideo nakatadan bahsetmeden geçemicem. gerçekten çok kaliteli yönetmen hepsi ve beni asıl üzen hideo nakatadan sonra pang brother kardeşlerinde hollywooda transfer olması. nedense hollywooda transfer olayları beni üzüyo.

anarchist_hippy demiş ki:
Ya bir film vardı...

Bisikletçi bir adam var. Bir de hayat kadını. Adam kadına aşık oluyor. Elbise fln alıyor. Sonra otele gidiyorlar fln...
Bu arada bir de küçük bir kız ve erkek çocuğunun sevgileri anlatılıyor. sokakta bunlar da...
Filmin sonunda mükkemmel bir sahne vardı. Adam kadını sarı -kahverengi yapraklarla kaplı bir yola getirip gözlerini açıyor.. Ağlamıştım orada...

Bu filmin adını bilen var mı?!? Lütfenn...

http://www.imdb.com/title/tt0138874/

Not: Gerçekten de çok güzel bi filmdi. Bunu sevdiysen şunu da izlemeni tavsiye ederim:

http://www.imdb.com/title/tt0330229/

uzakdoğu sineması denince aklıma herkesn aklına gelen ilk isim geliyor. Akira Kurosawa kesinlikle 7 samuray ve Ran tartışılmaz yapıtları. ama bahsedilmesi gereken diğer bir insanda Hayao Miyazakidir.Belki sinema dedince akla sadece filmler gelirse böyle bir ayrıntıyı atlamak hoş karşılanabilir.belki de bize uzakdoğuyu en güzel haliyle anlatan küçük bir çocukken izlediğimiz japon animleridir.bence filmlerden çok animelriyle dikkat çekiyor uzakdoğu .

not: filmleride çok güzel ama yinede animelerin yeri bende ayrıdır :)

Geri