Gitar Cilasını Kazıtmak

Merhabalar, direk konuya girmek istiyorum. Relic gitar sevdamdan dolayı gitarımın üzerindeki poly cilayı kazıtmak istiyorum. gitarımda boya yok natural bir gitar üzerine direk poly cila çekmişler diye biliyorum. Ama sorup soruşturduğuma göre bir kısım tonu etkilemez derken diğer kısım tonu etkiler diyor. Forumlarda kesin bir sonuç bulamadım gitar ucuz bir şey olmadığı için ve yenisini alamayacağım için de denemeye korkuyorum var mı bilgisi olan yardımsever birisi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Bol bol çalın, elinizde eskisin" yöntemi, en iyi relic yapma yöntemidir kanımca :) Hem relic düzgün yapılması çok zor bir hadise, hem de şahsen, bence, bana özentilik gibi geliyor. (Özellikle benim fikrimce olduğunu belirttim ki sonra "biz özenti miyiz" diyor millet.) Bence gitara yazık etmeyin, kullanın, o kendi eskir zaten.
malesef üzerindeki ciladan dolayı kendi başına eskiyecek bir gitar değil. zaten görünüş olarak eskimesi değil asıl amacım yani zaten bu olamaz çünkü gitarın kendi boyası yok :) asıl amacım üzerindeki poly cilayı kaldırıp gitarın nefes almasını, yıllar içinde kurumasını sağlamak. yani çalarak eskitmek istiyorum ben de ama üzerindeki cila izin vermiyor :)

bunu zaten ev ortamında yapmak için zamanım, imkanım ve tecrübem yok o yüzden iyi bir luthier araştırmasına girip ona yaptırmak istiyorum. gitarıma zarar vermek en korktuğum şeylerden birisi. sonuçta canımdan kanımdan gibi görüyorum :)
Sanırım poliüretan cilalı bir telecaster vardı birisinde. Adam 4-5 yıldır aktif olarak çalıyorum cila hala yerinde gibi bir şey yazıyordu bilgin olsun :)

Sanırım poliüretan cilalı bir telecaster vardı birisinde. Adam 4-5 yıldır aktif olarak çalıyorum cila hala yerinde gibi bir şey yazıyordu bilgin olsun :)
evet işte bu cila meselesini araştırdım ve poliüretanı 100 yıl da çalsam çalarak eskimeyecek gitar. o yüzden gitarın üzerindeki cilayı direk kaldırıp sadece tahtanın kalmasını sağlamak istiyorum ama tonu nasıl etkiler hiçbir bilgim yok

evet işte bu cila meselesini araştırdım ve poliüretanı 100 yıl da çalsam çalarak eskimeyecek gitar. o yüzden gitarın üzerindeki cilayı direk kaldırıp sadece tahtanın kalmasını sağlamak istiyorum ama tonu nasıl etkiler hiçbir bilgim yok
Emin değilim ama fikir yürütünce gitarın cilasını kazıdıktan bir süre sonra ağaç kurumaya başlar ve tonu güzelleşmeye başlar diye düşünüyorum olumsuz olarak bir etki eder mi bilmiyorum zaten sende ağacın kurumasını istediğini yazmışsın.

Açıkçası ben yakmayı düşünmedim değil.

Bkz: Jimi Hendrix

jimi-hendrix-burnt-guitar.jpg

Sanırım benim söylemek istediğim şey yanlış anlaşıldı :) gitarımın şu an relic bir görüntüye sahip olması doğal olarak imkansız.çünkü üzerinde çok kalın ve yapay bir cila var. ben de gitara direk hasar vererek cilasını kaldırmaktansa tüm cilayı kaldırarak zaman içinde kurumasını istiyorum. bunun tona bir etkisi olur mu onu merak ettim :)

Diyorum ki cila çok kalın ise kazıtınca gövdenin ağırlığı ve rezonansı değişir haliyle, ama size göre iyi yönde mi kötü yönde mi olur bu değişim, bilemeyiz. Gitarın "ağacı kurudukça" tonun güzelleşmesi olayı ise safsata, o sevda için kazıtacaksanız, hiç kazıtmayın.
Tam olarak ne gibi bir değişiklik olur? Ve ağaç kurudukça daha oturmuş bir ses geldiğini söyleyen bu kadar insan varken tam tersini savunmanızın sebebi nedir? Bilgilendirirseniz mutlu olurum

cilayı kazıyıp ağaç kuruması olayında ağacın kuruması için yıllar geçmesi gerekir ki oluşan farkı sadece piyano akort eden abiler gibi aşırı yetkili olanlar anlar (belki)

Sicak hava tabancasi kullanarak (dikatli bir sekilde, ayni yere uzun sure tutarsaniz agacta yaniklar olusur) poly ciladan kurtulabilirsiniz.7-8 gitar boyadim tona hicbir negatif etkisi olmadi.Bu benim fikrim.Yani size ayni sonuc olur diyemem.Tabi gitarin yeni boyasi ve cilasi hatiri sayilir kalinlikta olmasi lazim. Ne kadar kalin olursa olsun yine de poly'den cok daha kolay relic islemi yapilcaktir.Sadece relic yapmak goruntu olarak gercek izlenimi vermicek.Acikta kalan yerlerdeki agaci da eskitmek zorundasiniz gerceksi gorunmesi icin.bunun icin de yontemler var.Ilk deniyeceginiz gitar cok pahali olmasin cunku muhakkak yanlislar olacaktir.Deneyimle daha iyi sonuclar elde edebilirsiniz.

tonun güzelleşmesi tabiri çok saçma bir tabir. diğer yandan bildiğim kadarıyla ağacın kurumasıyla gitarın tonu değişmiyor fakat sanırım rezonansı artırıcı bir etkisi var. bana öyle geliyor. öyle hissediyorum. bir yıl önce kesilip gitar yapılmış bir ağaç ile 50 yıl önce kesilip gitar yapılmış ağaç arasında bence bu açıdan ciddi fark vardır.

Sicak hava tabancasi kullanarak (dikatli bir sekilde, ayni yere uzun sure tutarsaniz agacta yaniklar olusur) poly ciladan kurtulabilirsiniz.7-8 gitar boyadim tona hicbir negatif etkisi olmadi.Bu benim fikrim.Yani size ayni sonuc olur diyemem.Tabi gitarin yeni boyasi ve cilasi hatiri sayilir kalinlikta olmasi lazim. Ne kadar kalin olursa olsun yine de poly'den cok daha kolay relic islemi yapilcaktir.Sadece relic yapmak goruntu olarak gercek izlenimi vermicek.Acikta kalan yerlerdeki agaci da eskitmek zorundasiniz gerceksi gorunmesi icin.bunun icin de yontemler var.Ilk deniyeceginiz gitar cok pahali olmasin cunku muhakkak yanlislar olacaktir.Deneyimle daha iyi sonuclar elde edebilirsiniz.
Gitara yeni bir cila sürmeyi düşünmüyorum. Zaten profil fotoğrafınızdaki gitara cilasız bir şekilde dönüştürmek asıl amacım. Gitarımın fotoğrafını danburays koyuyorum daha anlaşılır olması için

Yazık günah edersin gitara. Bir şehir efsanesinin peşine düşme. Ton oturması diye bişey yoktur. Ağacın oturması olayı ise. Yıllar yıllar geçtikten sonra kirden, tozdan sağın artık oynamayacak düzeye gelmesi olabilir.

Gitarda kuru agac kullanilmasi olayi zaten, kullanilan agacin ozunun, tahtayi terk etmesi durumu diye biliyorum. Yani zaten gitar, yapim asamasindan once, bu evreden geciyor. Agaci kurutayim derken, agaci ciladan ayirmak, cevresel etmenlere karsi gitari koruyan tabakayi kaldiracak olmak; gitarin zamana dayali cokmesini hizlandirmak sizinki. Yani agacin zaten nefes almaya ihtiyaci yok. Ses degisimi de daha iyi ya da daha kotu degil, daha farkli olacak. Ayrica sesiyle ilgili problem yasamiyorsaniz, yillar sonra gitarinizin ilk gunku gibi kalmasinin bir sakincasi da olmayacaktir. Ha bu mesaji, relic goruntusu istemiyorum zaten dediginiz icin yazdim. Gorsel bir durum olsaydi farkli cevaplardim.

Son düzenleme:
Geri