Amazondan Gitar Almak

Merhabalar.
Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler öncelikle.
İngiltere'den bir gitar almak niyetindeydim ki bugün bu hadiseden haberdar oldum.
Gümrük Bakanlığı'nda çalışan bir arkadaşım CITES'ten haberdar fakat gitar için gümrükte uygulama yapıldığına dair bir şey duymadığını söyledi. İnternet üzerinde de hep kargo konusunda sorun yaşandığı söyleniyor.
Fakat bir ülkeye gidip elden buraya getirmek istediğinizde ne gibi bir sorun çıkabilir?
Pratikte bunu tecrübe etmiş kimse var mıdır acaba?
Teşekkürler.
Sezon dışı giderseniz uçağın içinde getirebilirsin ben öyle yaptım yan koltuğuma koyup getirdim onun dışında uçakta enstrüman için +40€ bagaj parası istiyorlar ancak düşük ihtimal gitarı sırtına tak en aşağı indir kimse bişey demez uçağa alırsın

Merhabalar.
Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler öncelikle.
İngiltere'den bir gitar almak niyetindeydim ki bugün bu hadiseden haberdar oldum.
Gümrük Bakanlığı'nda çalışan bir arkadaşım CITES'ten haberdar fakat gitar için gümrükte uygulama yapıldığına dair bir şey duymadığını söyledi. İnternet üzerinde de hep kargo konusunda sorun yaşandığı söyleniyor.
Fakat bir ülkeye gidip elden buraya getirmek istediğinizde ne gibi bir sorun çıkabilir?
Pratikte bunu tecrübe etmiş kimse var mıdır acaba?
Teşekkürler.

Kendin getireceksen problem degil, sahislarda 10kg sinirini gecmedigin sürece dert yok. 10kg derken, koruma altindaki agac veya kakma malzemesinin toplamindan bahsediyorum. Eger komple masif gülagaci gövde ile gelirsen, biri de kontrol ederse takilabilirsin.

Gerci havaalani gümrügünde bunu anlayacak adama rastlamadim daha...

Sezon dışı giderseniz uçağın içinde getirebilirsin ben öyle yaptım yan koltuğuma koyup getirdim onun dışında uçakta enstrüman için +40€ bagaj parası istiyorlar ancak düşük ihtimal gitarı sırtına tak en aşağı indir kimse bişey demez uçağa alırsın

Pegasus ile ucmayin. Ne yaparsaniz yapin gitari bagaja almak istiyorlar yoksa bileti yakiyorsunuz, haberiniz olsun. THY en babasi, cok da anlayislilar.

İngiltere'den Rosewood bir gitar aldım.
Yolcu beraberinde taşıdığı sürece henüz CITES konusunda bir pürüz çıkmıyor.
Sadece kargoyla alacak olan arkadaşlar dikkat etsin. Çok büyük ihtimal sorunla karşılaşırsınız.

Arkadaşlar selamlar, yurtdışından gitar getirteceğim UPS ile mi yoksa USPS ile mi getirtsem karar veremedim. İkisinin de ücreti aynı olacak farketmiyor.

Hangisi daha güvenilir olur sizce? USPS anladığım kadarı ile Türkiyeye getirince PTT'ye devrediyor orada kargonun güvenliğinden ve bana sağlam ulaşacağından korkuyorum açıkçası.

Sanki UPS daha sağlam getirir ve garanti vs konularında daha güvenilir gibi düşünüyorum ne dersiniz?

Aynı fiyat değilmiş maalesef USPS'den seçmek durumunda kaldım. Süreç burada kelle koltuk mu olacak yoksa sıkı takip vs için önerisi olacak var mıdır?

Gitarı sap-gövde demonte şekilde getirtiyorum ve hardcase yok :(

Aynı fiyat değilmiş maalesef USPS'den seçmek durumunda kaldım. Süreç burada kelle koltuk mu olacak yoksa sıkı takip vs için önerisi olacak var mıdır?

Gitarı sap-gövde demonte şekilde getirtiyorum ve hardcase yok :(
USPS in birkaç seçeneği var priority, express gibi. Kargo seçeneği takipli ise çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten ülkeye girdikten sonra PTT getirecek size ürünü. Umarım herhangi bir sıkıntı yaşamadan kavuşursunuz.

Amerikadan sipariş ettiğim gitar USPS ile elime 9 günde sapasağlam ulaştı. Gövde sap ayırtarak göndertmiştim. Bu kadar kısa sürede gelmesi çok sevindirici, gerçekten şaşırdım. Herkese tavsiye ederim.

Teşekkürler, MJT’den custom tele yaptırdım, uzun zamandır hayalini kurduğum fiesta red bir tele. Greg Koch replikası gibi yaptırmaya çalıştım daha montaja geçemedim çok merak ediyorum bir yandan nasıl görünecek diye :)

Cok guzel bir gitardir MJT eminim. (y) Sap Musikraft'dan mi yoksa USACG'dan mi? Speklerini paylasabilirseniz seviniriz. Tabii montajdan sonra fotograf da paylasirsaniz super olur.
Bu arada bende de var Fiesta Red bir tele (rosewood fretboard) (Limited Edition American Standard).

Ayrica Turkiye'ye USPS ile gonderim yaptiklarina cok sevindim. USPS en ucuz ve en guvenli posta secimi bence Amerika'dan Turkiye'ye gonderim icin.

Montaj sonrası hali için ben de merak halindeyim. SAP 10' radius C shape, maple on maple ve USACG'den ama kesinlikle USACG şu aralar tavsiye etmiyorum. Olaylı günlerden geçiyor arkadaşlar. Benim sapın temini 5 ayı buldu. 4 ay sonunda sapı yaptık dediler sonra eğiklik tespit edip tekrar yaptılar. Şirketin eski ortağı işten ayrılmış, ayrıca CNC'lerinde arıza vs derken dünya çapında tepki topladılar genel temin sürelerinden ötürü. Sapı Türkiyeden yaptırmadığıma pişman oldum, bir dahaki sefere öyle yaparım herhalde. Burgular vintage Kluson, geri kalan hardware allparts, manyetik ise Porter Pickups.

Özetle 6 ay sürdü benim gitarın bitmesi. Ama gönderimi gayet hızlı imiş, USPS priority mi yapmışlar ona da bakayım. Bu kadar hızlı gelince herhalde öyledir diye düşünüyorum.

Evet, USACG'nin kurucu sahibi ve en onemli adami Tommy firmadan ayrildi artik. USACG eski USACG degil artik ne yazik ki. Bu ayrilma surecinde ve sonrasinda da bircok problem
yasanmis USACG'de. Zamanlamanin tam size denk gelmesi sanssizlik olmus...Burada da USACG'deki son durum hakkinda bilgi var:

The scuttlebutt on USACG

Artik USACG'den siparis vermeden once iyi dusunmek lazim. Bakalim yeni sahibi firmayi eskisi gibi kaliteden odun vermeden devam ettirebilecek mi? Bunu ancak bekleyip gorecegiz ileride.

Aşağıda yazacağım bilgiler sanırım durumu açıklayıcı olacaktır..

Yurtdışından alacağınız gitar, amfi, ekipman vs. her durumda gümrüğe tabii. Yalnız bazı detaylar var. ÖTV sadece ticari kategorideki ürünler için uygulanıyor.

Şahsınıza aldığınız 1500 Euro ve/veya 31 kg altı ürünler kişisel kullanımınız için olduğunda, Avrupa Birliği’nden gelenler için %18, diğer ülkelerden gelenler için %20 bir vergi uygulaması var. Bunun dışında devlet bir ücret almıyor.

Ürün 1500 Euro ve/veya 31 kg üstünde ise, o zaman ticari kategoriye giriyor, her ne kadar şahsınıza almış olsanız bile. O zaman gümrük vergisi, KKDF, varsa ÖTV ve KDV fiyata ekleniyor. Ayrıca bir gümrük müşavirine ihtiyacınız oluyor, o da ücreti karşılığı. Gitarda ÖTV yok, ama yine de gümrükte %40 civarı bir ek ödeme oluyor toplamda. Amfilerde %20 ÖTV var ve fiyatın üzerine %60-70’e varan bir ek vergi çıkabiliyor.

Buradaki ince detay, ürünü alırken fiyat ve ağırlığına dikkat etmeniz ve gerekmedikçe 1500 Euro üstü ya da 31 kg’den ağır ekipmana yönelmemeniz.

Geri