Line® 6 FBV Express Foot Controller (Footswitch)

Line 6'in galiba en son çıkarttığı footcontroller. Şu anda Kıvılcım Müzikte (Ankara) bir adet var bunlardan. İnsanların bu aleti aradıklarını biliyorum, sadece başlık açıp bu aletten ellerinde var arayan gitsin alsın demek yerine hazır başlık açmışken biraz da bahsedeyim aletten dedim :)

İlk olarak beraber kullanılabildiği aletlerin bir listesini vereyim

# Spider™ III**
# Spider™ II**
# Flextone™ III
# Vetta™
# Vetta II™
# HD147®
# POD® 2.0***
# POD® XT
# POD® XT Pro
# Bass POD® XT
# Bass POD® XT Pro
# LowDown™

Resimler:

fbvexpresslargecv8.jpg

750fbvexpressimgrearcm3kz5.jpg

Detaylı bilgi için:

http://line6.com/footcontrollers/

Bu aletin üstünde herhangi bir amfi modellemesi vs. yok, onu belirteyim, sadece bir footswitch.

Görebildiğiniz gibi aletin üzerinde ton değiştirmek için 4 buton ve bir adet de expression pedalı var. Bu expression pedalı wah ve volume pedalı olarak kullanılabiliyor, yalnız FBV expressi bağladığınız alette wah opsiyonu olmalı. Yani FBV express'in üzerinde bir wah devresi yok, bağladığınız aletteki wah özelliğini aktif hale getirebilmenizi sağlıyor sadece. Ayrıca gördüğünüz gibi en üstte bir adet tuner var. A ve B pedallarına beraber basılı tuttuğunuzda tuner açılıyor fakat yine FBV'yi bağladığınız aletin kendisinde tuner olmalı. Yani bu aleti bir adet 30 watt spider II'ye bağladığınızda tuner ve wah özellikleri çalışmıyor bildiğim kadarıyla. Son olarak da bu pedalla "tap tempo"yu da ayarlayabiliyorsunuz...

Neden diğer footcontrollerları değil de bunu tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili olarak en önemli şey herhalde taşınabilirliği olsa gerek. Bir adet pod xt live veya pod xt + floorboard kullanmaktan çok daha kolay bence. İlk olarak istediğim zaman bunu yanıma almayıp sadece pod xt'yi götürebiliyorum. Ayrıca en çok sevdiğim özelliği sahnedeyken önümde oldukça basit bir pedalın olması ve sadece 1 kablonun bu pedaldan çıkıyor olması. Pod Xt'live ile çalarken önünüzde bir sürü kablo ve bir sürü pedal oluyor. Şahsen ben bazen 4 pedallı bu footcontroller'da bile yanlış yere basabiliyorum ton değiştirmeye çalışırken onun için basit olması benim için çok önemli...

Aletle ilgili olarak söyleyebileceğim 2 tane kötü özellik var 1.si Çin yapımı olması, şu ana kadar herhangi bir arıza çıkartmamış olmasına rağmen Çin yapımı olduğundan biraz dikkat edilmesi çok hor kullanılmaması gereken bir alet olduğunu düşünüyorum. Çok nadiren tutukluk yapabiliyor kablosunu çıkartıp yeniden taktığınızda düzeliyor. 2. olarak da volume pedalının duyarlılığının fazla olmaması. Yani pedala bastıkça değil de genelde bir yerden sonra aniden biraz fazla miktarda açılıyor ses seviyesi ama alışamayacağınız bir şey değil..

Bunların dışında bir sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplayabilirim :)

Re: Line 6 FBV Express Foot Controller (Footswitch)

DaveMustaine_64 demiş ki:
Acaba bir tondan diğerine geçerken seste bir kesiklik oluyormu ? Biliyosun bu processorlerin en önemli dez avantajlarından biri. Mesela tonuna sadec basir bir chorus ekleyeceksin ama çalaken ,parça içinde, duraksamadan . Bunu deneme şansın olmuştur mutlaka ? ben de pod 2.0 var ama...yine cevabın yardımcı olacak...saol

Re: Line 6 FBV Express Foot Controller (Footswitch)

fat-strat demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:
Acaba bir tondan diğerine geçerken seste bir kesiklik oluyormu ? Biliyosun bu processorlerin en önemli dez avantajlarından biri. Mesela tonuna sadec basir bir chorus ekleyeceksin ama çalaken ,parça içinde, duraksamadan . Bunu deneme şansın olmuştur mutlaka ? ben de pod 2.0 var ama...yine cevabın yardımcı olacak...saol

topluca kaydettğin tonsa(amp modu ayrı stompu ayrı modülasyonu ayrı delayi comp u ayrı microfonu ayrıysa) normal aletten çevirdiğinde aşırı kısa bir kesilme oluyor, ama çalarken mod comp delay stomp eklediğinde kesilme olmuyor pod üzerinden. ama foot cont le nasıl olur bilemem, dave e sorarım:D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim tonlarım çok sade oluyor, stomp, mod delay comp vs. genelde olmuyor onun için söylediğim ne kadar yardımcı olur bilemiyorum ama ben çok kez konserde kullandım hiç sorun olmadı :)

Geri