Callaham Gitar Aksesuarları Hakkında

Arkadaşlar selam,

Callaham hakkında forumda arama yaptım ama hep başka konulara kısa kısa cevaplar verilmiş. Bu adamlar ayrı bir başlığı hak ediyordur diye düşünüyorum.

Amcaların yaptığı şey genel haliyle Strat, Tele, Gibson ve Bigsby için metal aksam (az da olsa pickguard, pot, potans vs) üretmek. Kısaca bu tipteki gitarlara yapılabilecek iyileştirmeler üzerine yoğunlaşmışlar. Özellikle Strat'lar için geliştirdikleri köprü bloğu ve saddle sistemleri, standart Stratocaster gitarını modifiye etmek isteyenler tarafından oldukça tercih ediliyor. Aşağıda American Deluxe Stratocaster köprü bloğu ile Callaham köprü bloğunun fotoğraflarını ekledim.

Soldaki American Deluxe Stratocaster sağdaki ise Callaham blok.

Callaham2.jpg

Callaham3.jpg

Fender blokları ya kurşun/çinko alaşımlı sıcak haddelenmiş ya da kalıba döküm metalden yapılırken Callaham soğuk haddelenmiş yekpare bir metalden yapılıyor. Tel takma delikleri de biraz farklı. Fender blokta teli topuzu bloğun yarısından fazlasına kadar girerken Callaham blokta tel topuzu neredeyse bloğun dışında kalıyor. Böylece tel blok boyunca bloğa temas ederek daha fazla sustain ve netlik kazandırdığı iddia ediliyor.

Kaynak: Callaham Vintage Bridge And Tremolo Upgrades Review

Peki gelelim asıl can alıcı soruya :) Bu sistemi gitarına takan, kullanan ve yarattığı fark hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar var mıdır? İnternette çoğunluk "çok iyi oldu" derken bir kesim de "eh o kadar da farketmedi sanki" gibi yorumlar yapıyor. Birinci elden kullanan birisinin yorumunu merak ettim.

Teşekkürler,

Selamlar.
En başta, profesyonel bir müzisyen olmadığımı belirtmek isterim. Grup deneyimim dahi yok. Fırsat buldukça, evde kendince takılan biriyim. Elimde Japon yapımı bir Fender strat var. Tüm aksesuarları Callaham olarak değiştirdim. En belirgin değişiklik gitarın daha tane tane tınıması oldu sanki. Daha bir net geldi kulağıma. Aynı şekilde bir de Mjt gövdeye sahip toplama bir telecaster ım var. İlk başta üzerinde Wilkinson köprü vardı. Callaham ile değiştirince, aynı farkı onda da hissettim. Vintage burgular gayet stabil. Bence güzel arkadaşların ürünleri. Svl komple Callaham kullanıyor bildiğim kadarıyla. İzmir'de olup denemek isteyenlere de zaman imkan verdikçe yardımcı olmaya çalışırım.

Eğer gitarın doğal tonu yani tını hadisesi,doğuşkanlar fialn açısındn iiyse işe yarayan bi modifikasyon .ama alet iyi diilse çok şey değiştirmeyeccktir

İki strat kopyası ( tokai ve fernandes daha evvel de ibanez ) gitarımda meksika olandan takılı. USA ölçüleri genişlik olarak farklı, alırken ona dikkat edin teller klavyeden dışarda veya en azından fret out olacak şekilde dışa meyilli kalmasın. Gerçekten güzel alet, yayları da akortlayınca spring reverbümsü bir rezonans duyulur hale geliyor, ayrı güzel yani.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İki strat kopyası ( tokai ve fernandes daha evvel de ibanez ) gitarımda meksika olandan takılı. USA ölçüleri genişlik olarak farklı, alırken ona dikkat edin teller klavyeden dışarda veya en azından fret out olacak şekilde dışa meyilli kalmasın. Gerçekten güzel alet, yayları da akortlayınca spring reverbümsü bir rezonans duyulur hale geliyor, ayrı güzel yani.
Sitesinden doğrudan American Deluxe Stratocaster ile uyumlu Saddle ve blok aldım. Yaylar ve kol zaten standart. Kısa kol aldım bu arada Gilmour Style diye geçiyor.

Yayları akortlamaktan kastınız nedir?

Yay konusunu atlamışım, yay akortlama dediğim köprünün gövdeye olan mesafesini yani yüksekliğini, poposu kalkıklığını afedersin ayarlamaktı. Hatta yay sayısı da buna girer, böylece yaylar belli bir notada rezonant olur, misal boş tel A gibi. bunu kastetmiştim, yaylı reverb etkisi yaratıyor duyumda.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hah tamam. Akort diyince kafam başka yere gitti :) Yoksa aynı şeyi anlamışım.

Köprü altı bloklarının kalitesi arasında dağlar var. Fender ucuza kaçmış belli ki. Şöyle basit bir test yaptım. Callaham bloğa parmağınızın kemiğiyle vurduğunuz Zaman titreşimi hissediyorsunuz. Titreşim yavaşça sönüyor. Fender blokta ise ne kadar sert vurursam vurayım titreştiremedim. Resmen hiç tepki yok. Bu çok bariz bir farktı mesela.

Taktım bu arada bence çok güzel oldu. Rezonansı çok arttı. Resmen can geldi gitara. Hatta takarken video da çektim bi ara düzenler koyarım buraya.

Ben önceden köprüyü gövdeye dayayıp (yayları çok gergin ayarlayarak) sabit köprü gibi kullanıyordum. Şimdi sizin dediğiniz gibi ortada dengeli bir şekilde ayarladım. Böylece iki yönlü tremolo yapabileceğim.

Genel olarak ilk izlenimler çok güzel. Es geçilmemesi gereken bir iyileştirme. Kullandıkça birşeyler daha eklerim.

Takipteyim, ben de bendeki AM DLX Ash Strat'a takmak niyetindeyim bu seti uzun zamandir, ayni gitar uzerinde memnuniyeti gorunce istahim kabardi. Gule gule calin oncelikle.

Saddle konusunda bir fark var mi malzeme acisindan? Hafif-agir bazinda. Bendekiler Modern saddle'lar mesela, bu settekiler Vintage saddle'lar. Sizin koprude vintage'lar mi vardi?

Bir de üst esiginiz nedir? Bazi DLX'lerde stok Roller Nut oluyor, bende mesela stok beyaz sunni kemik(plastik) üst esik var. Onu ucurup pirinc ya da teflon yapayim bir ara.

Takipteyim, ben de bendeki AM DLX Ash Strat'a takmak niyetindeyim bu seti uzun zamandir, ayni gitar uzerinde memnuniyeti gorunce istahim kabardi. Gule gule calin oncelikle.

Saddle konusunda bir fark var mi malzeme acisindan? Hafif-agir bazinda. Bendekiler Modern saddle'lar mesela, bu settekiler Vintage saddle'lar. Sizin koprude vintage'lar mi vardi?

Bir de üst esiginiz nedir? Bazi DLX'lerde stok Roller Nut oluyor, bende mesela stok beyaz sunni kemik(plastik) üst esik var. Onu ucurup pirinc ya da teflon yapayim bir ara.
Benimkiler de Modern di. Callaham Vintage olanlar ile değiştirdim. Ağırlık çok farketmiyor da bildiğim kadarıyla malzeme yine döküm değil de soğuk hadiselenmiş Çelik vs.

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz Saddle'ları eriyik halde kalıba dökerek değil de düz bir şeritten güçlü presler ile eğip bükerek bu hale getiriyorlar. Fender de eskiden böyle yaparmış (belki hala bazı gitarlarda yapıyordur bilmiyorum ama DLX'te kesin döküm ona eminim) Biraz o tekniğe gönderme var.

Bir de Saddle üzerinde telin geçmesi için bir oyuk vs yok. Tel bendlerde rahatça yukarı aşağı hareket edebilir. Bu da bir avantaj bence.

image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg

Bendekiler 6 vidalı, bu da güzel kısa sapla beraber. Hayırlı olsun. köprü popo yüksekliği zaten Fender'in kendi tavsiye ettiği bir ölçüsü var ona göre yapılınca, hele 3 yayla tam istediğim tel tansiyonu, sap açısı ve yüksekliği ile elime uygun bir gitar oluyor. Yoksa çift yönlü tremolo maksatlı düşündüğümden değil, ama o da yanına kar ( ka değil ke ile :) ) kalıyor.

Bendekiler 6 vidalı, bu da güzel kısa sapla beraber. Hayırlı olsun. köprü popo yüksekliği zaten Fender'in kendi tavsiye ettiği bir ölçüsü var ona göre yapılınca, hele 3 yayla tam istediğim tel tansiyonu, sap açısı ve yüksekliği ile elime uygun bir gitar oluyor. Yoksa çift yönlü tremolo maksatlı düşündüğümden değil, ama o da yanına kar ( ka değil ke ile :) ) kalıyor.

Ya ben de tremoloyu öyle aktif olarak kullanmıyorum ama eski sistemde ufak vibratoları hep tek yöne doğru yapmak zorunda kalıyordum. Bir de böylesi tel gerginliği bakımından daha yumuşak oldu :) Teşekkürler.

resimde birşey farkettim kalın mi manyetik neck başına tam hizalı, ince mi hem mid hem neck manyetik başına göre hizasız duruyor. tellere dikkat edince, klavye üstüne göre ince mi içerde kalmış, kalın mi yeterince iyi gibi. Üst eşit ölçünüzde problem var gibi, evet hatta var. İnce mi içerde kalmış. Yeni bir üst eşik iyi olur. Hatta tüm teller neck başlarına göre hafif hafif kaymış, ince miye gelince fark fazlaca olmuş.

Ülkenin 3. dünya ülkeleri sinifina girmesinden ötürü bir marka düskünlügü , herseyi ithal getirme tembelligi ile yarim kilo celige 150 dolar paralar veriyoruz malesef , halbuki teknik cizimleri kayniyor internette , sirf su forum sitesinde en az 500 tane strat calan adam var , bir araya gelinse ve 500 tane siparis verilse torna tesviye ustasinin birine , ya da bu isleri yapan bir yerli sanayi kurulusuna , tanesi 20 liradan ucuza gelir iscilik dahil. Alan da kazanir satan da , otomatik olarak milli sermaye de kazanir , cari acik azalir , euro düser , bakarsin disaridan da talep gelir ,günün birinde sen de bir callaham bir fender olursun .

resimde birşey farkettim kalın mi manyetik neck başına tam hizalı, ince mi hem mid hem neck manyetik başına göre hizasız duruyor. tellere dikkat edince, klavye üstüne göre ince mi içerde kalmış, kalın mi yeterince iyi gibi. Üst eşit ölçünüzde problem var gibi, evet hatta var. İnce mi içerde kalmış. Yeni bir üst eşik iyi olur. Hatta tüm teller neck başlarına göre hafif hafif kaymış, ince miye gelince fark fazlaca olmuş.
Evet haklısınız ben de hiç farketmemiştim. Bugün ince ayarlar için Feridun Usta'ya bıraktım. Sağolsun düzeltmiş. Şu an teller kalın mi'nin sağ tarafına ve ince mi'nin sol tarafına daha eşit mesafede duruyor. Hala tel kalınlığından kaynaklanan çok ufak bir fark var ama göz ardı edilebilir bir durum bence.
image.jpeg

Geri