......REVİZYON

Tunc birinci kisa kayidi ve s24'u dinledim. birinci kayitta bas gitar duyamadim, davullar iyi fakat ziller sanirim mp3'e gecerken flanger'a girmis gibi olmus, hangi mp3 encoderi kullaniyorsun?
Gitardaki nameler guzel, ikinci gitarin tonu benim zevkim icin solo bolumde biraz tiz kaldi ama bu sahsi gorus. Her yigidin yogurt yiyisi farkli :)
Ikinci kayit 48 kbs de oldugu icin sonik kalitesi hakkinda yorum yapmak guc, sanirim 128kbs'de cok daha iyidir.

Herkes süper kayıt yapacak,ancak öyle gönderilebilir siteye,diye bir koşul görmedim ben burada..
İnsanlar zaten yanlışlarını eksiklerini öğrenmek için gönderiyor parçalarını,ha diğer bilgili abilerimizde bakın arkadaşlar çalışınca böyle yapılıyor.Bunu şöyle yaptım,şu tonu şöyle bulup şu programı kullandım diye açıklıyor.

Ayrıca her kayda yapılan bir iş gibi bakıp yazılarından onlarında bu işe saygı duyduklarını anlayabiliyoruz.

Sende ne zaman bu mütevaziliğe ulaşırsan kanımca o zaman hakkaten iyi kayıtlar yapıyor olucaksın.

Kayıtlar hakkında iyi yada kötü bi yorum yapmıycam ama daha iyisini elbet yapabilirsin.Ancak bu kayıt bomba herkesi deler geçer kafasıyla gelişemezsin bu kötü olur.

Aynen devam,hırs a gerek yok kimse yarışmıyor,herkes çok seviyeli bu forumda ilk defa bu şekilde muhabbetler görüyorum üzüldüm.

Bir ben eksik kalmışım. Birazdan indirip dinleyeceğim arkadaşın kaydını. Nedir bu forumdaki fırtınalar, bir göreyim anlayayım. Dinlemeden konuşmak olmaz. Görüşürüz :)

Dinledim.
Bu bir tema ve distortion arpej gitarının tonu güzel.
Davulda trampet ve zil sorunlu. Frekansları ve volumleri yeniden elden geçirmeli.
Elektrogitarların low midleri çok fazla gibi.
Beste kıvamında olmadığı için bu dinletiyi sadece sound göstermek için göndermişsin galiba.
Beste yap, onu dinleyelim.
Kolay gelsin.

Son yazdığım msj da tamamen bitmiş bir parçamın linkini koydum ama kimsenin dikkatini çekmedi sanırım. Parçada akor yürüyüşleri başkasının ancak sadece bu yürüyüşlerden ibaret klasik gitarla ritim şeklinde çalınan bi plaj parçasıydı o. Düzenlemeyi de eleştirirseniz sevinirim. Sözler bana ait olmadığı için enst. olan kayıdı gönderdim. Bu bahsi geçen ilk kayıttan sanırım daha iyi. Gerekli açıklamayı bu konunun 2. sayfasının sonunda yapmıştım.

http://www.tuncaksoy.com/chan.mp3

Son kaydını da dinledim tuncaxoy.

En başta bu parça bitmemiş. Çünkü bu bir beste değil, bir altyapı. Bu altyapının üzerine "konuşan, hikayeyi anlatan" bir vokal olmasa bile, bir enstrüman olmalı. Yani, parçanın en önemli bölümü henüz eksik. yani, parçanın A, B, C si var ama ezgisi yok.

Kayıt amatörce olduğu için miks ve soundlar hakkında yorum yapmıyorum.

Kolay gelsin.

tunc,

Duzenleme ile ilgili elestiri istemissin. Oncelikle bu parcada oldugu gibi yalnizca iki akor arasinda gidip gelen parcalari duzenlemek gercekten zordur, cunku iki akor ilgincligini cabucak yitirir. Bunu engellemek icin armoni bilginin elverdigi olcude modal takilip degisik armonik renkler yakalamaya calisabilirsin. Miles Davis'in So What adli parcasini dinlemediysen mutlaka dinle. O da iki akor ustunedir ama oyle zengin bir armonik derinligi vardir ki nefesini tutarak dinlersin.

Bunun disinda duzenlemeye getirdigin cesitlilik hosuma gitti (enstrumanlarin giris cikislarini kastediyorum). Bu forumdaki calismalarda daha cok gormek istedigim birsey bu.

Mikse gelelim. Enstrumanlarin kombinasyonlari degistigi zaman miksin enerji duzeyi degisecekse bu senin kontrolunde olmali ve parcanin dinamik yapisina hizmet etmeli. Elinde Wavelab veya Cooledit gibi bir editing programi varsa spectrum analiz penceresini acip parcani gorsel olarak incele. Piyanonun oldugu bolumlerde 80 Hz'in altinda muthis bir faaliyet var, sonra distorsiyonlu gitarlar girdiginde 80 Hz'in alti neredeyse kayboluyor ve hersey 120 Hz civarina ususup bir tepe olusturuyor. 80 Hz ve alti "sub bass" mahallesidir, mikse muthis guc verir. Bunu saniyorum bir cesit synth bass ile elde etmissin. Bunu cekip aldigin zaman on planda distorsiyonlu gitar da olsa ses genel olarak zayifliyor, oysa senin niyetin o bolumde sesi zayiflatmak degil tam tersi guclendirmek.

Davul ve bass dengeni begendim, bu konuda digerlerinin soylediklerini toleransla dinle, hep soyledigim gibi bu forumdakilerin mikslerinde bass frekanslar hep zayif oluyor, tahmin ediyorum cogunlugun ses sisteminde multimedia tipi subwoofer var ve bass'lar biraz abartili geliyor onlara o yuzden.

Sifir yanki verecek sekilde tasarlanmis ozel ses olcum odalari vardir, bunlara anechoic chamber denir. Insan hicbir zaman piyanoyu anechoic chamber'da dinlemez. Piyano sesinde her zaman bir miktar reverb vardir. Reverb kullanmaktan ozellikle kacindigini ve "in your face" denen turden bir ses elde etmeye calistigini tahmin ediyorum, ama piyanoyu buna katma. Gercekten kulaga tuhaf geliyor. Reverb kullanmak istemiyorsan piyano yerine baska bir ses dene.

Piyano sag kanala pan edilmis ama solda onu dengeleyecek birsey yok. Insanda sol kulagi tikaliymis hissi uyandiriyor.

Benden bu kadar...

Domokun, abi pan olayı yok yaw. Senin sistemde bir sorun olabilir mi? Kulaklıkla dinliyorum ve gayet center geliyo. İlginç geldi. Reverp konusunda bahsettiğin çiğlik aslında özellikle yakalamak istediğim birşeydi çünkü elektronik alt yapıda yeterince reverb ve delay var diye düşünmüştüm. Aslında şimdi tekrar dinliyorum ve gitar a bir genişletme iyi olurmuş gibi geliyor. Onun dışında şu Hz olayına bakacağım. Uyarın için teşekkürler. Cool Edit kullanıyorum edit için. Zamanım olursa onla biraz daha kurcalarım. Akor yürüşlerinin kısır olmasının bir sebebi bana parçanın böyle gelmesi. Onun dışında müdahale etmek istedim ama araya koyduğum bi 4 lü akor vokalisti dağıtınca hiç ellemim ben bunu dedim ve böyle oldu. Eleştiriler için tekrar teşekkürler. Ben dikkatle takip etmeye devam ediyorum.

Tuhaf, bugun playmaker'in parcasini dinlerken de tuhaf bir pan sorunuyla karsilastim, ki playmaker'in gozunden (kulagindan) kacacak birsey degil. Benim sistemde bir sorun olabilir.

Veya, kullandigin piyano sample'lari kendi icinde pan edilmis olabilir. Cogu piyano sample'ini piyanistin perspektifinden pan ediyorlar (ince sesler sagdan, kalin sesler soldan gelecek sekilde). Bunun mantigini da anlayabilmis degilim, cunku insan piyanoyu o pozisyondan degil karsidan dinler, ama konuyu dagitmayalim. Eger elindeki sample bu turdense, sen ozellikle pan etmesen dahi ses sagdan gelmis olabilir (cunku ince sesleri kullaniyorsun).

skatheist demiş ki:
Onurcum nerde çektirdin o güzel fotorafı :) Söyle bende çektirim :) Burdada küçük st24ü kurduk :)

Kuzen unuttun mu rockstar olduğumu :) zahmet edip cd'mizi almadığından foto kaynaklarını göremedin tabi :p Neyse dağıtmayayım konuyu, Tunç kızıyo sonra, hep ben yapıyormuşum :p Bu arada niye bu ekip bu konuyu deplasmanda tartışıyor ? ;)

B laftan anladığım kadarıyla Mulder studyo24 e üye değil :)

Abiler herkesi bekleriz.
Buraya rakip biryer falan değil. Kulvar tamamen farklı.
http://www.studyo24.net

Sağlam bir müzisyen bankasıdır. İstediğiniz kritelere göre arama yapabiliyorsunuz.

Studyo 24 bana cok kaotik geldi, gerek web design gerek icerik acisindan.

Frame olayini oldum olasi itici bulmusumdur, ekranin kullanilabilir kismini ciddi olcude daraltir, arama motorlarinin sayfayi endekslemesinde sorun cikarir, "parmagim gozune" bir havasi vardir (bak, bu menu, cok onemli, bak, bu menu, cok onemli, bak, bu menu, cok onemli...) Hele frame ile sayfanin govdesini ayiran hicbir gorsel unsur olmayinca is daha da karisiyor.

phpbb gibi bir guzelligin oldugu gunumuz standartlarina gore forum cok ilkel kaliyor, mesajlar istiflenmis gozu rahatlatacak bosluk yok, ayrica mesaj silsilesinin asagidan yukari dogru gitmesinin mantigini cozebilmis degilim, sayfa yuklenince once en asagi ineceksin, oradan yukari dogru cikacaksin, son derece ters ve "counter-intuitive".

Son olarak, her forumda moderatorlerin varliginin bizim forumdaki kadar hissedilir olmasi gerekli degil, ama genel olarak ortam biraz basibos geldi bana.

Herneyse oranin da epey bir katilimcisi olduguna gore demek ki bu dediklerim cok da onemli degil. Sonucta senin de dedigin gibi kulvarlar tamamen farkli.

Davet için teşekkürler. Kayıt şartlarında çok fazla özel soru vardı, yok doğum tarihi, şehriniz, kaç gitarınız var, şarkı söylüyor musunuz, tonunuz ne, detone misiniz, en az iki yıl iş tecrübeniz var mı, kıçınızın kılı ağardı mı, banka hesap numaralarınız, repoda paranız var mı, İmarbankzede misiniz filan. Doldurmakla uğraşamadım kusuruma bakmayın, fazla "nosy" bir kullanıcı profili çıkarma yaklaşımı, benim doğum tarihim, ana enstrumanım, şarkı söyleyip söylemediğim, enstruman listem site sahibini ne ilgilendiriyor anlayamadım. Ben katılımcıların haklarında kendi istedikleri kadar bilgi vermelerinden yanayım. Öyle fazla "burnunu sokan" tip anket formları beni rahatsız eder.

Hem orada sıfırdan muhabbete katılacak kadar vaktim de yok zaten, bu forum ve SOS forumları yeterince vaktimi alıyor.

Size iyi muhabbetler.

Domokun,
Site başı boş değil pek. Bunu neye dayanarak söylediğini pek anlamadım. Onun dışında tasarım konusundaki eleştiri için de teşekkür ederim ama bunla ilgili bir anket koymuştuk ana sayfaya. Kullanımı basit olduğu için olsa gerek bu hali beğeniliyor. Bunun dışında Mahcem arkadaşım, alınma ama çok açık birşey söyleyeceğim. O forumu bizzat ben ellerimle hazırladım ve hazırladıktan sonra "bu özellikleri girmeye üşenen adam zaten siteye pek bişey kazandırmaz" dedim. Burada aktif bir üye olduğunu görüyorum. Bu nedenle o formu doldurmamış olmana şaşırdım. İstenen kriterleri abartmamakta fayda var. İhtiyaç duyduğun müzisyene doğrudan ulaşabilmen içinde öyle bir forum gerekiyordu. Gereksiz bir soru olduğunu şahsen düşünmüyorum. Sitede çok sağlam isimler var. Berkley mezunu abiler falan. İsimleri duyumuş kişiler. Üselik bu kişilerle de partilerimizde yawaş yawaş tanışmaya başladık. Onlar bunu gereksiz görmeyip doldurduysa zaten artık bana bişey koymaz. Ama seninde kayıt olmanı isterdim. Neyse.. Konu saptı sanırım :)

tuncaxoy demiş ki:
O forumu bizzat ben ellerimle hazırladım ve hazırladıktan sonra "bu özellikleri girmeye üşenen adam zaten siteye pek bişey kazandırmaz" dedim.

O siteye kazandırılamayan birşeylere ihtiyaç duyarsan yine buraya gel sen, biz katılım için ön şart aramıyoruz, imlâ kurallarına uymak yeterli
wink.gif

tuncaxoy demiş ki:
Ben size siz bana. Bu iş böyle

Bizim bir yardıma ihtiyacımız yok şu an çok şükür, sağol teklif için.

Burada aktif bir üye olduğunu görüyorum.

Ehm... Üyelikten söz açılmışken bu teknik forumun bir üyesi değil, başlatıcısı olduğumu hatırlatayım da bir yanlış anlaşılma olmasın, siteye çok sonradan girdiğin için tabii bilemeyebilirsin. Gerçi orada başlıkta yeni gelenlere ilk iş olarak okumalarını tavsiye ettik ama sen şurayı bir daha oku istersen. Şu an teknik olarak ifade etmek gerekirse, benim forumumda yazışıyoruz. Aktif olmam doğal.

Teşekkürler.

Bu ne biçim tarz ne biçim uslubtur yaa. S24 te bana birisi üye lafını kullandığı zaman "gitte oku ben bu sitenin yöneticisiyim" demiyorum. Neyse abi canın ne isterse onu yap.

Geri