Yeni Elixir Optiweb Nasıldır?

Erime konusunda idda şu; kaplamalı telin fretten daha sert/dayanıklı olması nedeniyle fretlerin daha hızlı erimesi.

Görecelilikte şuradan kaynaklanıyor, bugün 3-4000tl'nin altında satılan gitarların hemen hiçbirinde gerçek çelik fret yok (nikel karıştır, fabrikada işçi işini daha hızlı bitirsin kafası...). Piyasada sıkça kullanılan tellerinde çoğu daha tatlı tınlayan nikel oranı yüksek (yumuşak) olanlar. Birde amatörlük faktörü var çalarken gereğinden çok bastırmak...Elixir alıp telleri asırlar sonra değiştirenlerde ayrı bir hikaye...

Yani bende sende erime oldu olmadı tartışmalarının sebebi bu diye düşünüyorum.

Fret eritme dışınd bana saçma gelen bir şey daha var: elixir kullananlar 2 ay 3 ay boyunca gitarın tuşesini temizlemiyorlar mı veya bakım yapmıyorlar mı? Bana eski usul tel kullanıp iki hafta veya ayda bir tuşe bakımı yapmak daha sağlıklı geliyor.

Fret eritme dışınd bana saçma gelen bir şey daha var: elixir kullananlar 2 ay 3 ay boyunca gitarın tuşesini temizlemiyorlar mı veya bakım yapmıyorlar mı? Bana eski usul tel kullanıp iki hafta veya ayda bir tuşe bakımı yapmak daha sağlıklı geliyor.

Güzel bir konuya parmak basmışsınız ama başlıktan kayıyoruz ufak ufak. Yine de cevap vereyim :D Gözüme çarptıkça, elleri leş gibi terleyen biri olarak klavyede biriken tortuları siliyorum. Ancak bir yerden sonra 'eh artık tel değişiminde' diye bırakıyorum. Neticede klavyedeki pislik görüntü olarak kötü dursa da bir arıza çıkarmıyor.

Üstünde tel varken, solüsyon kullanamamak üzücü ama. Elixir'den beri gitarlarda yaşam formları oluştu zaten, kendi halinde yaşayıp gidiyorlar oracıkta...

Klavyeyi silmemeyi 'saçma' olarak görmüyorum ben.

Bu yeni modeli deneyen var mı?

Sabah taktım, özellikle sarım tellerin kayganlığı elixir hissiyatını hatırlatıyor.

Detay yorumlamak için daha erken ama kesinlikle tınısında bir fark var. Elixir kullanmama nedenim doğuşkanlarının bazen hoşuma gitmeyen sesler çıkartmasıydı (alt perdelerde 2 tele vur, sustain ederken birini bend yap arka planda istenmeyen bir tını oluşumu gibi...) ve tel yeni veya eskimiş olsun bu problemi özellikle kulaklıkta duyuyordum. Bu telde olmadı. Genel tını sertliğide biraz daha az gibi ama biraz eskisin bakalım...

Omur konusunda da hiçbir fark yoksa ben de alacağım bir sonrakine (5-6 ay sonra). Dun cesaret edemeyip nanoweb aldim yine. Bir memnuniyetsizligim yoktu ama daha parlak bir ses arti ayni ömür olacaksa sahane olur.

Şahsen 2 haftada bir 20-25 tl çok zor olmamalı. Ayda 50 lira bütçe ayırarak, Hem fretlerinizi koruyorsunuz hem de ernie ball'ın parıl parıl parlayan tonunu alıyorsunuz. Şahsen 6 yıllık gitar maceramda her ikisini de bi hayli gözlemleyen biri olarak, Ernie Ball slinky'i hiç bir tele değişmem. 1. Haftanın sonunda mikrofiber bezle telleri temizleyip, ikinci hafta sonunda yeni takım takıyorum. Tavsiye ederim :)

Şahsen 2 haftada bir 20-25 tl çok zor olmamalı. Ayda 50 lira bütçe ayırarak, Hem fretlerinizi koruyorsunuz hem de ernie ball'ın parıl parıl parlayan tonunu alıyorsunuz. Şahsen 6 yıllık gitar maceramda her ikisini de bi hayli gözlemleyen biri olarak, Ernie Ball slinky'i hiç bir tele değişmem. 1. Haftanın sonunda mikrofiber bezle telleri temizleyip, ikinci hafta sonunda yeni takım takıyorum. Tavsiye ederim :)

Yahu benim 3 gitarım var, hele bir de floyd rose ise zaten akordu tam oturana kadar uğraştırıyor iyice. Tam oturdu derken epi topu 1 hafta çalacaksam yemişim öyle işi :D Hesaplayan adamlar mod on: 3x50 hadi bir de bunu yıllık yapalım, neredeyse 1500 TL ediyor benim için. Öteki türlü 300 TL veriyorum. Bu parayla yapacak başka şeyler olmaz mı hiç?

Yani ayda 50 TL'yi küçümsemeyelim :D

Bütçem olsa, sırf zırt pırt tel değiştirme olayıyla uğraşmamak için yine tercih etmem o da ayrı.

Bu arada yeni seri için de presence yüksek deniyor, Elixir'in sitesinde. Bu mevzuda bu kadar hassas olanlar bence mutlaka denemeli. Beni her türlü kestiği için şimdilik yorumları bekleyeceğim forumdan.

Cleartone, telin üstüne şerbet dökülmüşte kurumuş gibi bir hissiyat verir.
Normal elixir biraz kaygan bi hissiyat verir bu da alışkanlık yapar, kaplamadan dolayı bright frekansları azdır, Re telinde 2 hafta içinde penanın vurduğu yerde tüylenme olur.
Optiweb i yeni kullanmaya başladım, daha dengeli ve tiz kaybı yok, gayet güzel tınlıyor şimdilik...

Son düzenleme:

Ernie Ball Slinky yi hiçbir tele bende değişmem :) aynen ayda 2 takım gidiyor net...

Floyd rose lu gitarım için optiweb kullanmayı ciddi düşünüyorum tabii...

Bu Elixir'in fretleri aşındırma rivayeti ile ilgili zamanında epey konuşmuştuk. O zamanlar ben de, Elixir'in daha hızlı fret aşındırdığını gözlemlemiştim. Belki doğrudur, belki değil. Aşağıya bu konuşmaların döndüğü iki başlığı ekliyorum, isteyen okuyabilir.

Sürekli Elixir kullandığım Fender USA STD Strat'ın fretleri enteresan bir şekilde daha hızlı deforme olmuştu. O gitarı sonra tesviye ettirip satmıştım, çok zaman geçti. İkinci olarak, Jackson SL1 (10 yaşına girecek, ilk ve son sahibiyim) üzerinde bir dönem Elixir kullanımım sonucu sanki fret'lerin daha hızlı eridiğini deneyimlemiştim. İki durumda da erime şu şekilde gerçekleşti, fret üzerinde tellerin izdüşüm noktasında çukurlanma.

Fakat şimdi dönüp baktığımda mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Aklımda kalan, ne kadar doğrudur bilemiyorum ama birinin söylediği , tel ile fret arasındaki ilişkiyi anlatan, "aşınmayan aşındırır" sözüydü. Tabi bunun her tel için geçerli olduğu gerçeği var. Ernie Ball taksanız da çok eski tellerle çalmak, fretlere zarar veriyor, bu bir gerçek. Elixir de aynı şekilde. Çok uzun süre aynı telleri kullanmamak lazım.

Elixir'deki sıkıntı, aslında çok güzel bir olay, tellerin eskidiğini pek anlamak mümkün olmuyor. 3-4 ay süre zarfında yavaş yavaş sertleşiyor sadece. Eğer her gün elinize alıp çalıyorsanız da o sertleşmeye yavaş yavaş alışıp farketmemeye başlıyorsunuz. Belki bu bağlamda 4-5 ay sonra fret'ler üzerinde, normale nazaran daha fazla aşındırıcı bir etki yapmaya başlıyor olabilir. Dileyen varsa bunlar konuşulup tekrar tartışılır. Malzeme bilimi konusunda bilgili arkadaşlar yazabilir, bu mümkün mü değil mi diye...

Ben yine de hissiyat olarak Elixir'leri çok beğeniyorum. Elleri terleyen biri olarak Ernie Ball sevsem de sık değiştirmek gerekiyor. Bu Optiweb'lerden alacağım. Yalnız ilk defa takıyorsanız, Standard Tuning'de 0.09 set ile başlayın derim. Lakin 0.10 bana çok sert gelmekte, bend'ler falan zorlamakta.

Bahsettiğim konuşmalar:

1) Elixir Teller Hakkında Uyarı!
2) Elixir Teller Hakkında: Elixir Teller Nasıldır? Elixir Teller Hakkındaki Rivayetler?

Hocam Elixir kadar sert ve uzun ömürlü olmayıp, Ernie Ball kadar da sık değiştirme ihtiyacı bırakmayan bir tel almak istiyorum. Dunlop'ları öneriyorlar, Ernie Ball kadar iyi ton var ve biraz daha uzun gidiyor diyorlar. Dadaryo ya da Dunlop hakkında bir iki kelam etmek isteyen var mıdır ?

Hocam Elixir kadar sert ve uzun ömürlü olmayıp, Ernie Ball kadar da sık değiştirme ihtiyacı bırakmayan bir tel almak istiyorum. Dunlop'ları öneriyorlar, Ernie Ball kadar iyi ton var ve biraz daha uzun gidiyor diyorlar. Dadaryo ya da Dunlop hakkında bir iki kelam etmek isteyen var mıdır ?

Ben kullanmıştım Dunlop'u da zamanında. Bana göre hiçbirinin diğerine üstünlüğü yok ömür açısından. D'addario zaten çok uzun dönem kullandım, severim kendilerini. Ancak hepsi sık değiştirme ihtiyacı hissettirir yine. Ernie Ball tonunu çok seviyorsan Ernie Ball al derim ben o yüzden. Blue Steel kullanıyordum bir dönem, o daha uzun ömürlüydü bunlardan. Tonunu çok çok severdim ama yine de 3-4 hafta kullanabiliyordum.

Bakın bu sertlik mevzusu için de gerçekten yapmanız gereken 1 numara düşük kullanmak. Şimdi bu yeni seri ise bence optimum çözümü sunacak her açıdan, bekliyoruz bakalım. Epey bir off topic olduk ama neyse :D

Yahu benim 3 gitarım var, hele bir de floyd rose ise zaten akordu tam oturana kadar uğraştırıyor iyice. Tam oturdu derken epi topu 1 hafta çalacaksam yemişim öyle işi :D Hesaplayan adamlar mod on: 3x50 hadi bir de bunu yıllık yapalım, neredeyse 1500 TL ediyor benim için. Öteki türlü 300 TL veriyorum. Bu parayla yapacak başka şeyler olmaz mı hiç?

Yani ayda 50 TL'yi küçümsemeyelim :D

Bütçem olsa, sırf zırt pırt tel değiştirme olayıyla uğraşmamak için yine tercih etmem o da ayrı.

Bu arada yeni seri için de presence yüksek deniyor, Elixir'in sitesinde. Bu mevzuda bu kadar hassas olanlar bence mutlaka denemeli. Beni her türlü kestiği için şimdilik yorumları bekleyeceğim forumdan.
Çok haklısın :D Hem floyd meselesini hem de birden fazla gitar olayını düşünmeden yazdım :)) @EMM Aynen öyle. Tellerin hizzasında çukurlar oluşuyor fretlerde. Yani bence rivayet ya da şehir efsanesi değil fakat şu anlık görüntü kimsenin bu konuda somut olarak yüzde yüz emin olmaması.

Ben kullanıyorum, Uzun zamandır Elixir harici tel kullanmayı bile düşünmüyorum. Gayet memnunum, gerçi daha yeni ama hissiyat olarak nano web'den daha çok hoşuma gitti. Uzun sürede ne olur bilemem ama ton olarak gayet berrak. Hatta son videomda bu teller mevcut dinleyebilirsiniz.

Fret erimesi ile ilgili olan rivayetler doğru arkadaşlar. Sadece elixir sınıfında değil tüm kaplamalılarda geçerli. Nikel frete olabildiğince en yumuşak teli takmak maksimum fret ömrünü verirken minimum tel ömrünü verir. Optimizasyon problemi aslında bu. Bir zamanlar dean markley blue steel kullandım, telleri kimyasal işlemlerle kaplıyorlar, tabi bu kaplama işlemi çeliğe uygulanıyor. Kaplama dediğimiz mikronluk yüzey kaybolduğu zaman çelikle başbaşa kalıyorsunuz. Normalde olması gereken durumun çelik fret nikel tel iken (erimemesi için) çelik tel nikel frete dönüyor. Olabildiğince kaplamasız teller kullanıp -mecburen- sık değiştirmek en iyisi. Çelik oranı arttıkça sertlik artacaktır, ayrıca yaptığımız bendlerden (dinamik yüklemelerden) dolayı oluşan lokal sertleşme de fret erimesini hızlandırır. Fret ömrünü azaltan parametreler korozyonla beraber aslında bunlar. Elixirin uzun süre dayanmasının bir sonucu olmalı.

Tel önerisi isteyen arkadaşlara rotosound r10 ları öneririm. 5 6 sene ernie ball kullandım, tonu daha dengeli. Ömür olarak da hemen hemen aynı.

Merhaba,
Grimreaper'a katılıyorum. Ben de en az 5 ila 6 çeşit tel denedim, farklı setlerde (.9-.10.-.11). Dunlop'un sesi oldukça iyi, ernie ball'dan aşağı kalmaz ama ömür olarak aşağı yukarı aynı. Daddario'lar da benzer, ömür olarak. Bana sound olarak en farklı, Dr (handmade strings) ve Dean Markley Blue Steel gelmiştir. Blue Steel ömrü biraz daha uzun ama kesinlikle Elixir kadar değil. Ben Elixir belki 1-2 takım kullandım, en uzun ömürlüsü idi fakat çalım rahatlığı ve sound olarak ( çok parlak,tiz) o kadar beğenmedim. Ernie Ball rahatlığı ve sağlamlık da istiyorsanız, kesenin ağzını açıp "coated cobalt veya titanium" gibi modellere yönelebilirsiniz.
Sonuç; bütün dünyada en çok kullanılan Ernie Ball 2221 Nickel Regular slinky'ler sanırım. iki hafta kadar gider ama ses ve çalım rahatlığı harika.

Geri