Acid Pro'da Stereo Kayıt SORUNU!

arkadaşlar
acid pro 5 kullanıyorum..

stereo kayıt yapamıyorum, yapmaya çalıştığım zaman sol taraftan ses gelmiyor. sadece sağdaki kanala kaydediyor.

aşağıdaki resimde ne demek istediğimi programı kullananlar anlayacaktır. Her türlü ayarı denedim, ASIO driver da yüklü..

acidve1.jpg

acil yardım ederseniz çok süper olur.

Sesi ve kanalları kapattıp açtığın bölümde ( Ses kaydının isminin yazdığı kısmın altındaki menüler..) sesin sağa ve sola kaydedilmesini veya duyulmasını sağlayan bölüm var.. Muhtemelen o bülüm sağa işaretlenmiş.. O butonu ortaya getirirsen her iki tarafatan da sesi alırsın..

line in girişini kullanıyorsan stereo kayıt zaten yapamazsın. Mono dur o.
mikrofon girişi stereodur.

gitar kaydediyorsan tavsiyem iki tane mono kayıt alıp sağ sol panlaman.

kolay gelsin

Ya abi sanırım orda bi hata olmuş mikrofon girişi de monodur. Ayrıca mono kaydet daha rahat edersin gerekirse bi kopyasını çıkar diğer tarafa panla onuda geniş geniş çalışırsın.

İyi günler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
impala demiş ki:
Sesi ve kanalları kapattıp açtığın bölümde ( Ses kaydının isminin yazdığı kısmın altındaki menüler..) sesin sağa ve sola kaydedilmesini veya duyulmasını sağlayan bölüm var.. Muhtemelen o bülüm sağa işaretlenmiş.. O butonu ortaya getirirsen her iki tarafatan da sesi alırsın..

dediğin yeri doğru anladıysam, o kısım sağa işaretli değil 2 tarafa da işaretli..

bu arada arkadaşlar M-Audio FastTrack ses kartı kullanıyorum, karta girmek içinse öncelikle amfinin Record Out çıkışını kullanıyorum.
ve bu çıkış stereo bir çıkış.

bu durumda stereo kayıt yapma şansım neden olmuyor?

Me_ThuS demiş ki:
Ya abi sanırım orda bi hata olmuş mikrofon girişi de monodur. Ayrıca mono kaydet daha rahat edersin gerekirse bi kopyasını çıkar diğer tarafa panla onuda geniş geniş çalışırsın.

İyi günler.

Yok abi benim karşılaştığım onbord ses kartlarındaki mikrofon girişleri hep stereoydu.
Aynı kaydı kopyalarsa faz problemi yaşar onuda söylemeden geçemeyeceğim.

PG13 dostumuz ilk mesajında ses kartının ne olduğunu yazmadığı, benimde müneccimler ile bir bağlantım olmadığı için bilemedim onboard sandım ses kartını.

PG13, stereo girişin varsa umarım stereo jack kullanıp sinyali stereo bir kaynaktan gönderiyorsundur?

Aha şimdi farkettim Record out ne abi?? "Record in"den kayıt yapar record out dışarı ses gönderir adı üzerinde "out" çıkış!! sen giriş kullanacaksın.

Fasttrack nedir ne değildir bilmiyorum bu da çözmezse sorununu haydi hayırlı işler diyorum.

:) işler iyice karışmış. Onboarddaki mikrofon girişleri stereo mudur bilemem yani kayıt yapmak için hiç onlarla uğraşmadım. Çıkış stereo ise girişte stereo olmalı ki olsun sana bir stereo kayıt. Ha giriş stereo değilse stereo çıkan kabloyu ikiye bölersin birinin fazını ters çevirirsin iki mono sinyal olarak kaydeder sağa sola panlarsın. Aynı sonucu alırsın biraz dip ses eklenmiş olarak.

Skull abi adam record outtan sesi alıp karta giriyorum demiş zaten orda bi problem yok olması gerektiği gibi ama fasttrack in girişler mono o yüzden dediğim şekilde yapman gerekebilir.

Abi aynı sesin bir kopyasını alıp çaldırınca niye faz sorunu yaşansın ki ikisi birbirine göre in-phase güçlendirirler birbirlerini. Ben bütün kayıtlarımda bu tekniği defalarca kullandım daha kaybedilen birşey olmadı :D

İyi günler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fast Track'de stereo giriş var diye biliyordum ben, yanılıyormuyum?

arkadaşlar Roland Cube 60 marka amfimden çıkıp ses kartına giriyorum. Bu amfinin özelliklerini incelerseniz Recording Out/Phones çıkışı stereo'dur. Zaten oraya kulaklık taktığım zaman 2 taraftan da ses alıyorum bu stereo olduğunu kanıtlıyor.

Fast Track 4x4 bir arabirim sitesinde dediğine göre. Ama her giriş monodur stereo değil. Stereo çıktını alıp amfiden iki parça halinde iki girişe girmen gerekki stereo kayıt alasın. Sorun burdan kaynaklı.

Me_ThuS demiş ki:
Abi aynı sesin bir kopyasını alıp çaldırınca niye faz sorunu yaşansın ki ikisi birbirine göre in-phase güçlendirirler birbirlerini. Ben bütün kayıtlarımda bu tekniği defalarca kullandım daha kaybedilen birşey olmadı :D

İyi günler
ahaha, neremle okudum bilmiyorum vallahi record out kısmında karışıklık olmuş çok özür diliyorum :oops:

Yapman gereken aynen Me_ThuS un dediği gibidir.Ancak dikkat etmen gereken bir nokta var Acid bunu yapıyormu bilmiyorum.

Stereo bir kanal açtığında bunun örnek veriyorum sağ kanala yazacağı kaydı line in 1 sol kanala yazacağı kayıdı da line in 2 den alması gerekecek ve bunu default bir stereo kanal açtığında yapabilecekmi bilmiyorum. Cubase de problem değil muhtemelen acid de yapabiliyordur bunu ama bilmiyorum uzun zamandır kullanmadım.

Me_ThuS
Faz değiştirmek sakat iş :) sağlı sollu aynı gitaları kopyaladığın bir kayıttan mono çıkış aldığında gitarlar birbirini götürmüyormu? biri "-" biri "+" olduğunda direk birbirilerini sıfırlıyorlar ben yapınca. Ama Mono çıktı alman lazım misal radyoda stereo çaldıramayabilirsin ;)

:D Evet faz değiştirmek sakat işte amfinin çıkışı olarak kulaklık çıkışını kullanıyor arkadaş yani stereo bir kabloyu ikiye bölüp iki mono haline getirmesi gerekecek aslen burda faz değiştirmeye gerek olmayabilir de ben bir an balanslı bir mikrofon kablosunu ikiye böleriz diye düşündüm o zaman fazı ters çevirmek lazım (sebebi diye girmeyelim sürer gider bu mesele balans yüzünden ama) neyse sanırım anlaştık karşılıklı.

Bende acid direk stereo yu iki mono birleşimi olarak alırmı bilmiyorum tıpkı skull gibi. Denemek görmek lazım.

Radyo meselesi de ilginç birkaç ay kadar önce yerel bir radyoda grubumla röportaja gittikde bende tırsmıştım bizim kayıtlar evde yapıldı stereo bide ben hiç mono düşünmedim sıçıcaz felan diyodum. Adamlar stereo yayın yapıyoruz biz dediler. Sanırım teknoloji bunuda çözmüş ama yinede emin değilim. Araştırmak lazım.

Kolay gelsin.

Geri