Müzisyenler Için Mobil Uygulama

Merhaba, Ege Üni. Bilgisayar Müh. 2. sınıf öğrencisiyim, birçoğumuz gibi benim de müziğe ve gitarlara karşı bir tutkum var; bunu da okuduğum bölüm ile alakadar kılmak istiyorum. Bu aralar yeterli ilgisi ve bilgisi olan herkes mobil alanında uygulama yazmak için hücum etmiş durumda; bir yandan mesleki gelişim için, bir yandan da "Acaba ekmek kapımız olabilir mi?" düşüncesiyle.
Benim de ne zamandır aklımdadır müzisyenler(ya da sadece gitaristler) için bir uygulama yapmak mesleki gelişimi sağlamak amaçlı.
Aklımda uygulamada olabilecek;
-Gitar çalmaya yeni başlayanlara yardımcı olabilecek egzersizler,
-Gamlar ve modların klavye üzerinde rahatça görülebileceği bir tasarım(şunun gibi GUITAR SCALES),
-Gitar almak isteyenler için aradığı herhangi bir gitara ait kullanıcı yorumlarını bulabileceği bir ortam(belki bir puanlama sistemi,

gibi düşünceler var. Bu düşüncelerin hepsi zamanında karşılaştığım sorunlara çözüm oluşturabilecek bir doğrultuda. Uygulamanın başarıya oturmasının temeli de karşılaşılan bu sorunlara olabildiğince hızlı çözüm bulabilmesine bağlı.
Bu bağlamda sizden de karşılaştığınız sorunlara çözüm oluşturabilecek ve uygulamanın içine eklenebilecek ya da uygulamanın anafikri olabilecek öneriler bekliyorum.
Müzisyenlerin işine yarayabilecek bir mobil uygulamada neler olmalıdır sizce ?

yüksek lisans için güzel konu master progarmına sakla ( birde bir çok bu tip uygulama var seni farklı bir noktaya taşıyacak bir uygulama olması gerekir....

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi bünyesinde tab oynatıcısı olması oldukça fazla fark katar.
Hocam şimdi tab oynatıcı biraz beni aşabilecek bir durum çünkü biraz fazla bilgi ve grafik alanında tecrübe gerekiyor. Onu bir şekilde hallederim mutlaka tanıdığım deneyimli insanlar var sektörde ama uygulamanın ücretli olmasına sebep olabilir masraflardan dolayı. Eğer altından kalkabileceğim birşeyse uygulamayı aylık ücrete bindirmeden yapabileceğim birşeyse ciddi düşünüyorum bu konuyu, bir araştırma yapacağım. Teşekkür ederim.

yüksek lisans için güzel konu master progarmına sakla ( birde bir çok bu tip uygulama var seni farklı bir noktaya taşıyacak bir uygulama olması gerekir....
Hocam bitirme tezi olarak ta verilebilecek bir proje olur sanırım. Diğerlerinden farklılık olarak ücretsiz ve geniş içerikli birşey düşünüyorum. Yani her müzisyenin işini tek bir uygulamayla halledebileceği bir uygulama. İçince metronom falan da olabilir yani, genel bakışlı bir uygulama olacak şimdiki görünüşe göre. Mesela internette biraz bilgi kirliliği olduğundan dolayı bir ekipman hakkında fiyat, özellik bilgisi ve kullanıcı yorumu aradığımızda karşımıza çok sayıda site çıkıyor, benim amacım bunların hepsini tek bir uygulamada bir aramayla bulunacak şekilde alt alta koyarak kullanıcının minimum çaba ile en fazla bilgiyi elde etmesi.Mesela Ultimate Guitar'ın gitarlarla ilgili bir puanlama sistemi var ama bu sistem her gitara kullanıcının görüşlerine göre bir oylama imkanı sunuyor. Ibanez rga42'nin notu 9.1iken bir Gibson LP'nin puanı 7.6 olabiliyor. Tüm gitarları fiyatlarına göre performanslarını kullanıcı görüşleriyle birleştirip puanlarına oranlayacak bir sistem düşüncem de var. Yeni fikirler buldukça farklı bir eksende de bakabilirim konuya.

Görsellik açısından şey yapabilirsin mesela program açıldığında bir tane maskot resmi olur programı temsilen, merhaba falan der. Programı tanıtır kısaca sonra sorular sorar. Hangi enstrümanı kullanıyorsun, sevdiğin müzikler neler. Ona göre bir algoritma oluşturursun ve çalabileceği şarkılar, o şarkıları çalmak için hangi teknikleri bilmeli, o teknikleri nasıl öğrenebilir tarzı sorulara cevap verir. Tabii tek başına yapabilir misin bilmem çok üst düzey bi program olur bu. Hatta arkadaşlarınla falan yapıp gitar firmalarına falan satmaya çalışabilirsiniz. :D

bilindik grupların bilindik şarkıları kesinlikle olmalı bence tam o telif mevzularını bilmiyorum ama insanlar genelde sevdiği şarkıları çalıyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Görsellik açısından şey yapabilirsin mesela program açıldığında bir tane maskot resmi olur programı temsilen, merhaba falan der. Programı tanıtır kısaca sonra sorular sorar. Hangi enstrümanı kullanıyorsun, sevdiğin müzikler neler. Ona göre bir algoritma oluşturursun ve çalabileceği şarkılar, o şarkıları çalmak için hangi teknikleri bilmeli, o teknikleri nasıl öğrenebilir tarzı sorulara cevap verir. Tabii tek başına yapabilir misin bilmem çok üst düzey bi program olur bu. Hatta arkadaşlarınla falan yapıp gitar firmalarına falan satmaya çalışabilirsiniz. :D
Hocam uygulamanın ilk açılışından kullanıcıdan ilgilendiği alanları, enstrümanları vb. alacak ve işine yarayacak kısımları onun ihtiyacına göre sıralayacak bir sistem planım var sizin dediğinize benzer. Dediğiniz gibi teknik kısım da olabilir içerisinde.

bilindik grupların bilindik şarkıları kesinlikle olmalı bence tam o telif mevzularını bilmiyorum ama insanlar genelde sevdiği şarkıları çalıyor
Çok bilinen-çalınanlar tarzı bölümler olabilir evet çok kullanışlı olur. Hatta seçtiği müzik tarzıyla alakalı yeni içerikler de eklendiğinde bildirim tarzı birşey düşünebilirim. Teşekkürler.

Tek söyleyebileceğim şey E hariç akort düzenlerini de yapabilmeli. Ne kadar ücretsiz uygulama varsa farklı akort düzenleri için para istiyor, guitartuna'dan çok memnunum ama sadece E :/
Evet hocam bazı uygulamalar sadece e akort düzenine göre akort yapıyor. Bazılarında ise gitardaki basılan notayı gösteriyor sadece, bende ikisi de olacak. Akort düzenlerinin hazır seçilebilir bir şekilde ekrana gelmesini de sağlayacağım, sadece gitardan çıkan sesin hangi notada(frekansta) olduğunu da göstereceğim. Teşekkürler.

Ama bir gitar veritabanı oluşturma fikrim hala devam ediyor. Yazacağımız uygulamada akla gelebilecek tüm gitarlarla ilgili kullanıcı görüşleri, gitarın fotoğrafları ve oylama puanları yer alacak. Özelliği ise gitarı iki saat googleda aramanıza gerek kalmadan direk erişebileceksiniz marka model girerek.
Egzersizleri de düşünüyorum eklesek mi eklemesek mi diye. Daha yazmaya başlamadım uygulamayı ortada somut birşey yok.

Geri