12ax7 lamba

Marshall avt50 kullanıyorum. Drive kanalında gain'i full açsam bile mid ve treble seviyesini yükselttiğim zaman garip ve tiz bir ses alıyorum. Kullandığım gitarın(fender strat - sss) köprüde hot rails var. Jackson(hsh) ile de aynı problemi yaşadım. Acaba lambanın değişme zamanı mı geldi? 2 yıl kadar oldu alalı ama o zamanlarda da böyle bir ses geliyordu galiba.
Lambayı değiştirsem problem ortadan kalkar mı? Electro harmonix gold pin almayı düşünüyorum, sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler.

Bu arada lamba ile ilgili bir iki başlık vardı ama tam olarak sorunumu yazabileceğim bir başlık olmadığı için yeni başlık açtım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada az önce amfiyi açtım ve lambayı çıkardım ve içinden çıkan lamba 12AX7'EH ( electro-harmonix - made in russia 04 01)
Amfiyi 2. el almamıştım, 0 olarak almıştım. Made in england yazıyor ama içinden orjinal marshall ecc83 çıkması gerekmez miydi??? bir de bu sonundaki 04 01 2004/01 mi acaba? Arkadaşlar burda bir oyun söz konusu ise hazır lamba elimdeyken satın aldığım yere gidip bir görüşme yapayım diyorum.
Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Marshall lamba üretmez hiçbir zamanda üretmedi üstünde marshall yazan lambadan hayır gelmez EH yapar üstüne marshall damgası vurur ve genellikle bu lambalar pek iyi lambalar değil(seri üretim ucuz lamba seçimi) mesa ve fenderinde aynı şekilde üstünde markalarını taşıyan lambaları var ama onlar seçilmiş daha iyi lambalar zaten lamba üreten topu topu 5 6 tane fabrika kaldı iyi bir lamba istiyorsan N.O.S olanları ara her markanın var (new old stock demek NOS) TR de lamba alacak isen www.timpani.com.tr ye bak orda var bir sürü marka, özel istekleri ilet sana istediğin tarzda lamba verirler (daha fazla gain daha az gürültü gibi)
Marka olarak JJ iyidir mesela beğenilen bir markadır

slm

lamba biterken genelde düzensiz elektron akışı yüzünden pıtırtılı sesler çıkartır boşta sinyal yokken. anfinin clean bölümünü aç sesi olabildiğince aç 7 8 kadar sonra dinle boştaki sesi dediğim çatırtılı sesler geliyorsa yada pıtırtı lamba bitmiş yada bitiyordur...

kolay gelsin...

-Ozan- demiş ki:
ecc83 ile 12ax7 aynı şey zaten, yanılmıyorsam ingilizler ecc83 demeyi tercih ediyolar (bi yerden okudum sanırım ben bunu..)

Evet aynılar ama heater voltajları farklı 12ax7 Amerikan ECC83 Avrupa kodu,
12ax7 de 12 volt ecc83 de 6.3 volt olması lazım tam terside olabilir ama bir önemi yok pratikte aynı şey olarak düşünebiliriz gönül rahatlığı ile aynı pozisyonda kullanabiliriz.

deliturko demiş ki:
Evet aynılar ama heater voltajları farklı 12ax7 Amerikan ECC83 Avrupa kodu,
12ax7 de 12 volt ecc83 de 6.3 volt olması lazım tam terside olabilir ama bir önemi yok pratikte aynı şey olarak düşünebiliriz gönül rahatlığı ile aynı pozisyonda kullanabiliriz.

2 side aynıdır. devrenin yapılışında farklılıklar varsa 12 yada 6.3V olur 12 V ta heater lar seri 6.3V ta ise paralel bağlı olurlar ona göre çektiği akım azalır yada artar... ama pin olarak farklılıkları kesinlikle yoktur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Re: slm

presence demiş ki:
lamba biterken genelde düzensiz elektron akışı yüzünden pıtırtılı sesler çıkartır boşta sinyal yokken. anfinin clean bölümünü aç sesi olabildiğince aç 7 8 kadar sonra dinle boştaki sesi dediğim çatırtılı sesler geliyorsa yada pıtırtı lamba bitmiş yada bitiyordur...

kolay gelsin...

presence, dediğin gibi sesler geliyor. arada bir pıtırtı ya da radyoda arama yapıyor gibi bir ses geliyor hafiften(sadece hışırtı gibi)
Kafama takılan bir kaç soru var;

1 Lambayı değiştiririm problem değil ama benim kafama takılan lambayı değiştirdikten sonra ses problemi ortadan kalkacak mı?

2 0 aldığım aletin üzerinden electro harmonix çıkıyor, aynı amfide arkadaşımdan var ecc83 marshall çıktı. tamam aynı tube sonuçta ama değiştirilmiş olabilir mi benimki?

3 lambayı kontrol ederken amfi girişine baktım. metal biraz havada duruyor yani kabloyu girişe takarken 3 kademe giriyor normalde diğer girişlere. bunda 2 seviye gibi. bir temassızlık olabilir mi ordan da? ( umarım anlatabilmişimdir :oops: )

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar bakamıyordum bir kaç gündür, görüşmek üzere.

Arkadaşım ben de vs100 combo kullanıyorum ve bahsettiğin olayın yani garip ve tız bir ses alman tamamen marshall'ın o seride kullandığı preamp ile alakalı bi durum ki bu vs serilerinde de hemen hemen aynı preamp kullanılmış.Ben daha 1 hafta önce tüpü değiştim ve electro-harmonixin goldpinli versiyonunda aldım.Hemen hemen karakterleri aynı ama marshallın stok kullandığım tüpü daha gainli idi(çok çok az bi fark var ama dert etme).Sana tavsiyem o amfiyi bi ekolayzır pedalı ile kullanman.Tızları falan eqdan kısınca gayet güzel oluyo.Ha bu arada eski tüpüm sevgili presence'ın da bahsettiği gibi yüksek seste ve overdrive 2 kanalında pıt pıt ses yapıyodu.Yani tüp haşat olmuştu artık :)Şimdike tüp daha az ses yapıyo ve pıt pıtlar yok.Başka sorun varsa yardımcı olmaya çalışırım ;)

İmzana baktım da sende zaten eq pedalı varmış adamım :mrgreen:.O zaman sana demem o ki;istediğin ayarı bulana kadar acımasızca uğraş..yoksa ton mon alınmıyo maalesef :)

eğer amfinin tonu buysa lanet edecem marshall'a mail atarak :D avt150 kullanıyor bir arkadaşım, inanılmaz güzel tonlar alıyoruz ya... presence falan da 0 daydı sadece gaini açtım yani od1 kanalındaydı galiba. bilmiyorum anlamadım ya bir sorun var ya da dediğin gibi karakteri böyle. avt50 kullanan biri ses verirse süper olur aslında. lamba değiştirmeden ustaya göstersem mi sorun var mı diye? delircem :twisted:

Zamaninda bi yerde okumustum, ne kadar guvenilir bilmiyorum ama, lambalar isindiktan sonra kursun kalemle hafifce lambalara vurunca cizirti yapiyorsa lambalarin degisme vakti gelmis deniyordu. Tabi sorumluluk sizin, deneyebilirsiniz cok hafifce vurmak kosuluyla : )

Ben de bir soru sorayim. Her lamba degistiriste, ayni marka taksak bile bias ayari yapmak gerekir mi?

Preamp lambalarında gerektirmez.
Power amp lambalarına bias ayarı yapılır.
O konuyu bende emrak ediyorum. Matches set alıp taksak bias ayarı değiştirmesek ne olur? Aynı marka yada başka iyi marka bir set ile.

Bir yerde okuduğuma göre bias ayarı düşükse erken drive a giriyormuş ses seviyesi düşüyormuş (yada tersi tabii). Bunun tüplere de zararı olabilir tabii.

Aynı şekilde yüksek ise bu seferde ses seviyesi yükseliyormuş drive düşüyormuş..

t-bone demiş ki:
Zamaninda bi yerde okumustum, ne kadar guvenilir bilmiyorum ama, lambalar isindiktan sonra kursun kalemle hafifce lambalara vurunca cizirti yapiyorsa lambalarin degisme vakti gelmis deniyordu. Tabi sorumluluk sizin, deneyebilirsiniz cok hafifce vurmak kosuluyla : )

Ben de bir soru sorayim. Her lamba degistiriste, ayni marka taksak bile bias ayari yapmak gerekir mi?
o dediğin şey devre üzerinde lambanın konumuna göre değişir. şayet ilk lambaya vurursan her daim ses çıkartır çıt diye sesi anfiden duyarsın ama diğer lambalarda da bu dediğin olabilir. preamp ta lamba sayısı genelde 3 tür.
distortion da--> ilk lamba sesi alır ve yükseltir(boost) 2ci lamba alıp birazda limiter uygulayarak sesi çok az distortiona uratır.3.lamba ise tamamen distortiona uramasını sağlar..
clean da ise bu değişir o dediğin şey 2 ve 3 lambalarda oluyorsa muhtemelen doğru olabilir.ama şunu unutmayın distortion olan anfilerde her lamba farklı şekilde kullanıldığından hepsi birden değil orantısız olarak biterler. yani 3. lamba çok drive girdiği için en çabuk 3. lamba sonra 2 sonra 1 şeklinde biter.. en azından benim tecrübelerim bunu gösteriyor.

jpetrucci demiş ki:
Bu arada az önce amfiyi açtım ve lambayı çıkardım ve içinden çıkan lamba 12AX7'EH ( electro-harmonix - made in russia 04 01)
Amfiyi 2. el almamıştım, 0 olarak almıştım. Made in england yazıyor ama içinden orjinal marshall ecc83 çıkması gerekmez miydi??? bir de bu sonundaki 04 01 2004/01 mi acaba? Arkadaşlar burda bir oyun söz konusu ise hazır lamba elimdeyken satın aldığım yere gidip bir görüşme yapayım diyorum.
Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler.
Bir oyun söz konusu değildir. Electro Harmonix lambaları genellikle Rusya'da üretilir. Marshall ve benzeri markalar bunları ucuza alır, üzerine kendi damgalarını basarak amfilerinde kullanırlar. Amfi İngiliz malı olabilir, ancak içindeki her parça aynen İngiliz malı ya da yapımı olmayabilir. Üzerideki rakamlar 2001 yapımı lamba olduğunu gösteriyor.

Marshall bu tüplerden de kullanıyor ancak amfiyi aldığın tarihle tüpün yapım tarihi düşünüldüğünde belki bir değiştirme söz konusu olmuş olabilir.

Saygılar...

Sayın Serkan Bey,

Bu bilgi Marshall tarafından bize ulaştırıldı:
Marshall AVT50 amfisinde ve bazı modellerinde elektro harmonix pre amplerini kullanmaktadır.

Tamamen AR-GE çalışmalarına bağlı olarak Marshall amfilerinde istediği pre amfilerini kullanmakta serbesttir.

Marshall’ın bize ilettiği; eğer amfinin içini açtıysan garanti kapsamından çıkacağı yolundadır.

Saygılarımla,

ZUHAL MUSIC
Ali SUNGURLU
Foreign Trade Manager Assistant

-----------------------------------------------

Dear Mr. Celik,

Good day...
We are the marshall distributors for Marshall Products.

Refer your problem please contact us to our telephone Numbers : 00357-22-669426

or 00357-22-663268.

We will remain for your contact.

Kind Regards,
Tereza

Rum tarafından da böyle bir mail geldi...
Bu hafta bir göstericem amfiyi lambayı değiştirmeden önce. İlgilenen, mesaj atan arkadaşlara teşekkür ederim. Gelişmeleri yazarım tekrar.

arkadaşlar yeni aldığım vs100 de çatlak sesler mevcut ilk aldığım gün gayet iyi sesler veriyordu ama 2. gün sesler çatlamaya patlamaya clean tonda ritim bile çalamıyorum bu neden olabilir lütfen yardımcı olun

Geri