Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Fretboard'dan bahsediyorum yani sapin arkasindaki contour'dan degil:

Ikisi de mevcut yani daireden de elipsten de. Radius eger belirtilmemisse daireden gelir ve yukarida arkadasin guzel sekilde anlattigi gibi o grafikte cap ne kadar artarsa o kadar fretboard "duz" olur. Yani ustundeki bombe az olur. Elipsten gelmesi icin adina "compound radius" denmesi lazim. O da gelense shredciler falan icin ele daha usturuplu oturmasi icin yapilmaktadir. Hic kullanmadigim icin bilemiyorum, hangi tarafi yani bass tellerinin oludugu bolge mi yoksa tiz tellerin oldugu bolge mi daha bombeli. Ama bir tarafina daha bombe verildigi kesin, oteki kesimine gore.

Eger cok merak ederseniz warmoth'un sayfasina bakiniz, email ile falan da sorulabilir tam olarak bu nokta.

B

Yanliz kendi yazdiklarimi okurken bir anda kafam karisti. Cunku bir de su sekilde bahsedilen "compound radius" var:

Ilk perdelerde mesela daha bombeli, ve daha alt perdelerde mesela 12.de daha az bombeli. Simdi bunda genelde hep dairesel.

VAlla denildigi gibi eger daha fazla bilgi edinmek isteniyorsa, acip arastirmak lazim gelecek. Arastiran babayigit te buraya bulgularini yazarsa ne ala hepimiz ogrenmis oluruz. 8)

B

imdat!çıldıracağım.:roll: :oops: :oops:
ya ben yeni bi' gitar alacağım almasına da çok masraflı olmaya başladı bu.
bu processor illa lazım gelen bi'şey mi? amfi yerine 2+1 kullansak?ben sonsuza dek jazz yapmak istemem, sonsuza dek distortion da. aldığım zaman hem bend yapmak isterim hem de davulsuz olarak milleti coşturmak(ki gitarla daha tanışalı 2 sene oldu-tıfılız yani-).çok şey mi istiyorum ya?tüm bu müzik arzusuna 200$ yetersiz bi' rakam mı? bu okul "müzük" bursu vermez mi?

DrB demiş ki:
Yanliz kendi yazdiklarimi okurken bir anda kafam karisti. Cunku bir de su sekilde bahsedilen "compound radius" var:

Ilk perdelerde mesela daha bombeli, ve daha alt perdelerde mesela 12.de daha az bombeli. Simdi bunda genelde hep dairesel.

VAlla denildigi gibi eger daha fazla bilgi edinmek isteniyorsa, acip arastirmak lazim gelecek. Arastiran babayigit te buraya bulgularini yazarsa ne ala hepimiz ogrenmis oluruz. 8)

B

evet compund radius o şekilde oluyor mesela satriani'nin gitarı öyle
üst perdelerde daha düz bir profile sahip ama wizard lardaki gibi sanırım
asıl farklılık ilk perdeler daha bombeli yapılmış 250mmR radius yazıyor nette rg prestigeler 430mmR

farklılığı şöyle düşünebilirsiniz klavyedeki bombeyi tam bir daireye tamamladığınızı düşünün işte o oluşacak dairenin çapı yukarıda bahsedilen değer
klavye ne kadar düz bir profile sahipse o kadar büyük bir çember elde edersiniz

Compund radius önceki sayfada verdiğim linkte vardı. En iyisi kalan kısmı da buraya yapıştırayım, konu dallanıp kafa karıştırmasın diye o kısmı eklememiştim.

Compound Radius Fingerboard
A Warmoth innovation
radius_profile2.gif

This is a concept that we introduced nearly two decades ago to improve both comfort and playability. It has proven to be a very popular feature that we have incorporated into the majority of our necks.

Everyone knows how comfortable vintage Fender necks are for rhythm work and chording, but without uncomfortably high action, string bending is not an option the strings "fret-out".

To achieve low action and no buzz string bending, many necks resort to a 16" fingerboard radius. This certainly works, but the comfort factor is lost.

What we developed was the theory and technology to make the fretboard conical. This retains a tighter radius in the area commonly used for rhythm and chording, while flattening the area used for bending and lead playing. We selected a 10" radius at the nut for both comfort and compatibility with the popular Floyd Rose locking nut. A 16" radius at the heel has proven to afford 2-1/2 step bends with action below a 16th of an inch!

In usage, the changing radius is not really noticed. It is simply easier to play on and more comfortable. Compared to a conventional single radius neck, the compound radius is far more difficult and time consuming to produce. So, why do we do it? This is a design that will make a genuine difference in your playing. An improvement in your playing speed... Its fast! String bending has never been easier, and comfortable. And of course your playing will be better if your hand is more relaxed.

One final note about the compound radius
There is no practical difference in accomplishing a fret level, nut cut, set-up or any other adjustment to a compound radius neck. They are as easy to work with as any other neck.

Custom Straight Radius
Straight radius necks have been the industry standard since the inception of guitars and are still used by the majority of manufactures; primarily because it is much easier to produce than the much more comfortable compound radius necks. For those of who prefer straight radius, we have a custom machine which is adjustable to any straight radius between 9" and 16", in half inch increments. We can offer this custom work on our Warmoth "Pro" and Vintage Modern construction necks, in either 25 1/2" or 24 3/4" scale lengths.

radius_chart.gif

Edit: Yine Warmoth alıntısıdır.

Arkadaşlar ben Ankaradayım ve uygun fiyatlı sıfır bir ibanez gitar almayı düşünüyorum sanırım zuhal'den alıcam, bilen arkadaşlar varsa bir iki tavsiye isticem ve soru sorucam
1- Uygun fiyatlı bir ibanez arıyorum üstünde floyde rose olsun ve 24 perde olsun
2- Tavsiye edeceğiniz gitarlar zuhal müzikte varmı varmı kaç para olduğunu biliyorsanız yazarsanız çok sewinirim
3- Zuhal'de taksit imkanı varmı varsa da üzerine kredi kartıyla taksit yüzünden fiyat ekliyorlarmı?
şimdiden teşekkürler arkadaşlar

patlakteker demiş ki:
Arkadaşlar ben Ankaradayım ve uygun fiyatlı sıfır bir ibanez gitar almayı düşünüyorum sanırım zuhal'den alıcam, bilen arkadaşlar varsa bir iki tavsiye isticem ve soru sorucam
1- Uygun fiyatlı bir ibanez arıyorum üstünde floyde rose olsun ve 24 perde olsun
2- Tavsiye edeceğiniz gitarlar zuhal müzikte varmı varmı kaç para olduğunu biliyorsanız yazarsanız çok sewinirim
3- Zuhal'de taksit imkanı varmı varsa da üzerine kredi kartıyla taksit yüzünden fiyat ekliyorlarmı?
şimdiden teşekkürler arkadaşlar

Uygun fiyat aralığını söylersen daha iyi yardımcı olabiliriz.Kredi kartına taksit yaparlar ama fazla bir indirimleri olmaz o zaman.

Aradığın özelliklere uygun rg370 veya 350 önerebilirdim ama 600 dolar civarı.Daha düşük modeller grg270 ve grg 170 dediğin fiyat aralığında ama beklentilerini karşılar mı bilmem.Şu anda forumda bir adet rg320 var Dragonchaser'ın sattığı ona bir göz at istersen.

Hellhound demiş ki:
Aradığın özelliklere uygun rg370 veya 350 önerebilirdim ama 600 dolar civarı.
Sanırım bunlar DX modellerin fiyatı. RG370B modeli daha ucuz. İzmir'de 450$'dı. Nakit 400$'a bırakıyorlardı zamanında. Ama üretimden kalkmış olmalı bunlar. 350'lerde sanırım B modelleri yok. (DX, eX gibi modeller vardı.) Kolay gelsin...

selamlar.. "hamer californian" 1 humbucker 1 single "kore" yapımı gitarımın 2. el piyasasını öğrenmek istiyorum.. bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim..
şimdiden teşekkürler..

Gogostar, Stormcrow:

Eyvallah beyler bilgilenmis olduk.

Benim anladigim butun fretboard caplari dairesel. Hic baska cins bir sey goren var mi?

B

Geri