Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

alım satım forumunda şöyle yazılarla karşılaşıyorum :
"gitarı 3 ay önce falanca müzik marketten aldım, sıfırdan farksız ne bir çizik ne de işlevsel sorunu var. Köprü ve sap ayarları yapılmıştır." Şimdi aklıma takılan laf , "köprü vesap ayarı yapılmıştır" lafı. Eğer çok temiz kullanılan bir gitar, biraz kaliteli gitar ise 2-3 ayda sap ayarı bozulur mu köprü ayarları bozulur mu ? Veya 2-3 ayda özenli kullanmılmış bir gitarın sap ayarı bozuluyorsa bu o gitarın aslında dandik olduğunu göstarmez mi ? Tabiki sap ayarı kaliteli gitarlard da bozulur. Ama çok uzun süre bir gerilime maruz klır uzun yıllar sonucu bozulabilir. Ama 2-3 ayda bir sap ayarı mı yapılmalı . Benim de orta halli bir gitarım var alalı 8-9 ay olmuştur. Çok temiz kullanmaya çalışıyorum. Özenle saklıyorum. Benim gitarın da sap ve köprü ayarı bozulmuş mudur ?

ornapsen demiş ki:
"gitarı 3 ay önce falanca müzik marketten aldım, sıfırdan farksız ne bir çizik ne de işlevsel sorunu var. Köprü ve sap ayarları yapılmıştır." Şimdi aklıma takılan laf , "köprü vesap ayarı yapılmıştır" lafı. Eğer çok temiz kullanılan bir gitar, biraz kaliteli gitar ise 2-3 ayda sap ayarı bozulur mu köprü ayarları bozulur mu ? Veya 2-3 ayda özenli kullanmılmış bir gitarın sap ayarı bozuluyorsa bu o gitarın aslında dandik olduğunu göstarmez mi ? Tabiki sap ayarı kaliteli gitarlard da bozulur. Ama çok uzun süre bir gerilime maruz klır uzun yıllar sonucu bozulabilir. Ama 2-3 ayda bir sap ayarı mı yapılmalı . Benim de orta halli bir gitarım var alalı 8-9 ay olmuştur. Çok temiz kullanmaya çalışıyorum. Özenle saklıyorum. Benim gitarın da sap ve köprü ayarı bozulmuş mudur ?
Evet düzgün kullanılırsa 2-3 ayda sap ayarı bozulmaz.
ama sap ayarı bir çok dış etkenle alakadar oldugu için gitarın nasıl kullanıldıgı çok önemli. Dış etkenlerden kastım, Gitarı nasıl kullandıgın gitarı koyarken sapını duvaramı dayıyorsun yoksa yere oldugu gibi mi seriyorsun, yahut, atıyorum gitarın en üstteki iki teli kopmuştur, sen bu teli 1-2 hafta değiştirmezsen sap ayarının boluzlması muhtemeldir.
genel olarak bakıldıgında iyi paralar verdiğimiz gitara gözümüz gibi bakarız.
Benim gitarımda öyle. alalı 9 ay oldu. gözüm gibi baktım ama şu anda sap ayarı bozuk. entonasyon ayarı bozukmu onu bilemicem. tellerin değişmesi gerekiyor. klavyenin temizlenmesi gerekiyor falan filan. yani cok dikkatli baktıgım halde bu tip şeyler oluyor.
Şimdi gelelim senin soruna;
"gitarı 3 ay önce falanca müzik marketten aldım, sıfırdan farksız ne bir çizik ne de işlevsel sorunu var. Köprü ve sap ayarları yapılmıştır."
Bunu oldugu gibi yazan adam gitarının temiz olduguna ikna etmek için yazar. (elbetteki satılmasını isteyerekten)
Genelde zaten hangi gitarların ne tür sorunları oldugu bilinir. Ör: cort x6 'nın akort kacırma proplemi. aynı şekilde sık sık sap ayarının yapılması gerekn bi gitar oldugunu düşünüyorum (4-5 ayda bir)
Şimdi bu gitar senin için farklı açılardan bakıldığında ne kadar kalite de olsa ne kadar dandikte olsa bu gitarın kalitesiz işçiliği konusunda bir çok gitarist hem fikir.
işçiliği Çok kaliteli bir gitarın 3 ayda sap ayarının bozulması iyi kullanılmadıgının göstergesidir.
Ama sen bu gitarı aldıgında ayarları düzgünse ve gitarda hasar yoksa senin için ilerde bi sorun yaratmaz.
Biraz uzun bir cevap oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

ornapsen demiş ki:

Klavye başında teorik olarak "bozulştur/bozulmamıştır" şeklinde fikir alışverişi yapacağımıza, pratiğe geçelim derim arkadaşlar =) Gitarı kullanış sıklığın, kullandığın ortam, gitarın kalitesi vb. bilgilerden bi karara varılabilir evet. Ama bunu bekleyene kadar en basit ve KESİN DOÐRU olan yöntemi seçip uygulamak daha doğru bence.

Biliyorsunuzdur muhakkak ama bilmeyen arkadaşlarda olabilir diyip anlatayım.

Sap ayarının yerinde olup olmamasını perdelere bastığımızda olağan dışı ses gelip gelmemesinden anlayabiliriz en basitinden (bazen cızırtılı bir ses gelir, bazen hiç ses gelmez ayar bozuk ise). Çalış biçimide önemlidir, eğer tellere çok fazla abanarak sert vurursak, bu bozuk sesleri sap ayarı tam olan bir gitarda da duyabiliriz. Sapın şeklinden anlayabiliriz ( içe dönük yada dışa dönük bir biçimde ise sap ayarı bozuk demektir)

Köprü ayarında ise en genel kural, köprünün gitar gövdesine tam paralel durmasıdır. Daha eğik yada daha dik bir konumda ise köprü, ayarı bozuk demektir.

Doğru pozisyon ;

Bence bunları baz alarak ayarlarını kendin kontrol et ve en doğru sonuçları al ornapsen ;)

Evet arnatuile güzel açıklama olmuş. Yani yeni gitar mağazada durduğu süre boyunca da o gitarın sap ayarı bozulmuş olabilir.e Veya belki fabrikadan çıktığında bile sap ayarı bozuk olarak mağaza gelmiş olabilir. Hassas bir konu.

yutup123458 gitardan olağan dışı bir ses gelmiyor. gitarı inclediğimde sapı çok muntazam şekilde düz değil gibi ama bu göz yanılması da olabilir. sadece dikkatimi çeken şey ; 6. tel diğerlerine göre daha yukarda olması ve tellerin mandallara bağlandığı yerdeki kasnağın (ismi yanlış olabilir umarım anlatabilmişimdir ) üst tellere doğru yükselmesi. Ama gitarı alırken 2 saat inceledim zatan, bir de bunlara dikkat etseydim kesin kovarlardı beni eminim :)
Tabi gitarımdan memnunum ama daha iyisini de çalmadğım için bilemiyorum.

Ozaman sen gitarını iyi bir ustaya götür, tüm ayarlarını yapsın, ve kafanda hiç soru işareti kalmasın.

Gitarından memnun isen daha iyi bir gitar deneme derim ben :) çünkü o saatten sonra gitarından memnun olmazsın :)

Merhaba arkadaşlar , ben şöyle gerektiğinde sert karakter gösterebilen ( bkz : jackson karakterli) ve üzerinde emg aktif manyetik varmış gibi dist.'da coşan aynı zamanda sustain canavarı olan ve bazen gerektiğinde single manyetiklerin verdiği o saf tonları verebilen ve clean yönünden tatmin olucu olan bir gitar arıyorum .Jazz,blues,hardrock,metal,grunge vs.vs gibi tarzlara her daim uyabilen her tarza gitmese de az biraz her birinin ucundan sound veren bir gitar arıyorum , farkındayım tarife uyan gitarlar direk bir fender stratocaster veya bir gibson custom yada bir lp studio ama ne yazık ki bütçem 400-600 tl arası değişmektedir . ve önerdiğiniz gitarın yanında 15-30 w arası hangi marka amfi ile uyumlu olacağını ayrıca hangi prossesör'ü tavsiye ettiğinizi de belirtiseniz çok sevinirim ,amfi için ayıracak bütcem 200-250 arası ve prossesör için de idareten kullanabileceğim 100-150 liralik bir prossesör .. önerilerinizi bekliyoruum şimdiden teşekkürler ;)

Arkadaşlar doğru yeremi yazıyorum bilmiyorum ama bir sorum olucaktı:Biz rock grubu kurmaya karar verdik.Ancak şöle bir durum var ritmi akustik gitarlamı yoksa elektro gitarlamı atmalıyız...Alternatif Rock ağırlıklı bir grup kurucaz ve pek bir bilgimiz olmadığı için sormak istedim yardım ederseniz sevinirim.

böyle bir genelleme bir yorumlama olmaz zaten
akustikte kullanabilirsin elektroda tamamen tarzla ilgili bir mesele. hangi grupları yada hangi sanatcıları benimsediğinizle alakalı örneğin bir badem calacaksanız akustik gitar daha uygundur ama mor ve ötesi gibi gruplardan calacaksan tabiki elektro
burda ayrı bir nokta var eger studyo gibi bir yerde çalışacaksanız akustik gitarsa tercihiniz elektro akustik olmak zorunda

Ya işte dediğim gibi sınırlama yapmadık yani bademde olabilir,dumanda,mor ve öteside kulağımıza ne hoş geliyosa.Yani genel anlamda akustik gitarmı daha fazla yarar yoksa elektromu bunu öğrenmek istedim yalnızca bilgin için teşekkürederim.

zealist demiş ki:
Merhaba arkadaşlar , ben şöyle gerektiğinde sert karakter gösterebilen ( bkz : jackson karakterli) ve üzerinde emg aktif manyetik varmış gibi dist.'da coşan aynı zamanda sustain canavarı olan ve bazen gerektiğinde single manyetiklerin verdiği o saf tonları verebilen ve clean yönünden tatmin olucu olan bir gitar arıyorum .Jazz,blues,hardrock,metal,grunge vs.vs gibi tarzlara her daim uyabilen her tarza gitmese de az biraz her birinin ucundan sound veren bir gitar arıyorum , farkındayım tarife uyan gitarlar direk bir fender stratocaster veya bir gibson custom yada bir lp studio ama ne yazık ki bütçem 400-600 tl arası değişmektedir . ve önerdiğiniz gitarın yanında 15-30 w arası hangi marka amfi ile uyumlu olacağını ayrıca hangi prossesör'ü tavsiye ettiğinizi de belirtiseniz çok sevinirim ,amfi için ayıracak bütcem 200-250 arası ve prossesör için de idareten kullanabileceğim 100-150 liralik bir prossesör .. önerilerinizi bekliyoruum şimdiden teşekkürler ;)

Biraz yardımcı olsanız :( artık beklemek istemiyorum , biran önce ekipmanımı tamamlayıp kendimi geliştirmek istiyorum, lütfen yardımcı olun :roll:

@zealist 5000 ytl param var. hem spor hem de aile arabası olsun. station wagon kadar kapasitesi olsun. üstü de açılabilsin. tarzında birşey istemişssin. yardımcı olmak zor.

ghostknight haklısın hocam , şöyle anlatayım derdimi o zaman . blues,jazz ve hardrock'a yatkın olan bir gitar arıyorum ?

hum-single-single (hss) kombinasyonu strat veya superstrat kasa gitarlara bakın. o fiyat aralığını çok iyi bilmem. ama bildiğim şey şu: denemen lazım. bilhassa klavyenin eline oturması ve rahat olman gerekiyor. cızlama bızlama var mı. sap düzgün mü. gitar akord tutuyor mu. köprü sağlam mı. bunlara bak. tünel de bol bol gitar dene.

o fiyat aralığında bir de amfin ne olacak belli değilken, ton mevzusuna çok takılma bence.

Aklıma yatan bence de bir fender strat ama bir yandan da fender telecasterleri düşünüyorum ikisi arasında tercih yapmam gerekiyor ve ayırabileceğim bütçe 1000-1200 tl arası değişir bu fiiyata bulabileceğimi de pek sanmıyorum. .Düşük kaliteli bir gitar , prossesör ve bir amfi ile kendimi tatmin edeceğime bence ekipmanı zamanla düzmek daha mantıklı geliyor .Şimdi bir stratocaster alırım bir iki ay sonra da güzel lambalı sıcak ton veren uzun süre idare edebileceğim bir amfi sonrasında da diğer ekipmanlara yönelmeye başlarım . ghostknight ve Atalay zaman ayırıp yardım etmeye çalışmanızdan dolayı çok teşekkür ederim ,görünüşe göre zamanla biraz daha sık rahatsız edicem sanırım :D

Gibson Les Paul Studio FADED
--------------------------------------
Bir Gibson her tür müziğe uyar derler.Öncelikle metal konusunda bu gitarın nasıl bir iş yapacağını çok merak etmekteyim.Aklımın bi köşesinde ec-1000 var fakat kendimi metale odaklamak istemediğim içinde bir yandanda Gibson alma hevesindeyim.Gel gelelim 2 farklı satıcıdan biri lp studio yu yerden yere vururken diğeri gayet makul kaçırmamalısın diyor.Tabii ki satıcıdır herkes kendi tarafına çekmek ister :) Ama aklımda soru işaretleri bıraktı deneyen bilen gören arkadaşlar varsa edindikleri izenimleri paylaşmaları rica olunur :) İyi günler..

LaMinor demiş ki:
Gibson Les Paul Studio FADED
--------------------------------------
Bir Gibson her tür müziğe uyar derler.Öncelikle metal konusunda bu gitarın nasıl bir iş yapacağını çok merak etmekteyim.Aklımın bi köşesinde ec-1000 var fakat kendimi metale odaklamak istemediğim içinde bir yandanda Gibson alma hevesindeyim.Gel gelelim 2 farklı satıcıdan biri lp studio yu yerden yere vururken diğeri gayet makul kaçırmamalısın diyor.Tabii ki satıcıdır herkes kendi tarafına çekmek ister :) Ama aklımda soru işaretleri bıraktı deneyen bilen gören arkadaşlar varsa edindikleri izenimleri paylaşmaları rica olunur :) İyi günler..
Merhaba,

Gibson Studio modellerini almanız konusunda sizleri ne almaya teşvik edebilirim nede almamaya ama fiyatları uygun evet üstünde gibson yazıyor ve evet kullanılan elektronik aksamı custom modellerle aynı ama şöyle birşey var kullanılan ağaç, fretlerden tutun gövdeye kadar kullanılan ağaçlar gerçekten düşük kalitedir. Bu sizin gibsonunuzun sesin etkiler mi? yine hemen hemen aynı tonları elde edebilrisiniz. Gibson Sg modelleri için speacialları tavsiye ederim fiyat bakımından hem uygunlar hemde standart modellerle aynı sesi yakalayabilirsiniz.Eğer gitara başlıyorsanız ve birazda param var diyorsanız gibson studio modeller de gayet uygundur.

Geri