Makale/Tutorial Amfi Ton Modifiyesi Ve Duncan Tone Stack Calculator

Merhaba arkadaslar ,
Amfilerin tonundan cok da memnun olmayanlar icin aslinda amfiyi degistirmeden önce yapilacak cok kücük bir mod amfiye asik olmanizi saglayabilir , amfilerin ekolayzer kismina ingilizce olarak tone stack diyorlar , ve bu hemen hemen her marka icin fixlenmis bir hadise , yani british flover denen tone un büyük bir kismi aslinda amfinin marshall olmasindan degil , marshall tone stack kullanmasindan geliyor. fender vs icin de durum böyle ( tabi lambalarin cinsinden tutun , trafonun icindeki metalin özelliklerine kadar yiginla faktör var tonu etkileyen ama onlara girmeyecegim... )
tone stack basit olarak bir filtre devresidir , bazi amfilerde 3 e bazilarinda 2 ye bazilarinda cesitli araliklara bölünmüstür. bu bölüntüleri de her firma , hatta her model , kullanilan birkac komponentin degerlerini degistirerek belirli bir aralikta piyasaya sürüyor.
eskiden kara düzen marshall degerlerini fendere , fender degerlerini de marshall a uygulamayi denerdik , fakat sonra seymour duncan , ne kadar tesekkür etsek azdir kendilerine , cok basit 1 mb bir uygulamayla , bu isi keyfine göre ayarlama imkani sagladi , asagida linkini verecegim uygulamanin kullanimi cok basit , komponentlerin üzerine cift tiklayip kafaniza göre degerler vermek , ve yandaki grafikten ekolayzer in ne aralikta calistigini görmek . asagida bulunan bas treble ve mid ayari da amfinizdeki potlar oluyor , acip kisabiliyorsunuz istediginiz gibi. kendinize göre ideal grafigi gördügünüz anda , isi sanal ortamdan gercege döküp , uygulamada degistirdiginiz komponentleri amfi üzerinde degistirmek , ki bu direncler nerede peki , ben ne anlarim falan derseniz korkmayin hic , orjinal semayi acin amfide , tone stack zaten uygulamada gördügünüz sekli ile karsiniza cikacaktir , orada rezistanslarin ve kapasitörlerin numarasi vardir , o numaralari amfinizin bordu üzerinde , direk tone potlarinin arkasina en yakin sekilde göreceksiniz , yani tone potunun bacaginin baglandigi komponentler genelde degistirmeniz gereken parcalar olacaktir . böyle islerle ugrasmazdan önce amfinizi fisten cekiniz ve yaklasik 1 saat kondansatörlerin bosalmasini bekleyiniz .
sonra da yeni amfinizin keyfine bakin :)
link : Download

Kadir arkadasimiza cevap icin yazdigim kismi da konuya ekleyeyim , maksat nasil kullanildigi hakkinda biraz bilgi sahibi olunsun , arkadasin ibanez amfi icin uygulamanin örnekli anlatimi:
bu arada ben baktim ibanezin semasi su sekilde , eger tsa 15 veya 30 ise amfin ,
UnofficialTSA30SchematicsRetouched_zpsqvzkrwy5.jpg

fender tone stack kullanmislar , ama degerleri farkli biraz ,
farkliliklari girdigimizde aynen su sekilde bir devre var ibanez amfide.
104124 eklentisini görüntüle

kapasitör degerlerini yukaridan asagi dogru 250p ,100n ve 47n olarak degistirirsen , ve ek olarak mid potunu 10k yaparsan (normalde eski fender amfilerin cogunda aslinda mid potu olmaz onun yerine 6.8k direncle sabit mid kullanilir ), bire bir fender blackface mod yapmis olursun. yani asagidaki resimdeki gibi bir mod orjinal vintage fender blackface tone modudur
68_Custom_Deluxe_Reverb_Vintage_Tone_Stack.gif

Eger marshall mod ister de su sekilde bir degisiklige gidersen :
104125 eklentisini görüntüle
fender bassman 5f6a semasindaki gibi yapmis olursun , ki bu aslinda marhall mod dur , cünkü marshall ilk yaptigi amfi olan jtm45 i yani nami diger bluesbreaker modelini fender bassman i kopyalayarak yapmistir.
bu bilgiler dahilinde piyasadaki modlari direk uygulamak mümkün ,
fakat benim bu programi paylasmaktaki amacim bu rakamlari herkesin zevkine göre bir eq ayari icin tasarlamasi , olayin mantigini anlamasi , ve deneysel calismalarla ufkunu genisletmesidir.

Saygilarimla
Koray

Son düzenleme:
Blackstar amfilerde ISF diye bir potans var. Sola çevirince Amerikan sağa çevirince İngiliz karakterli oluyor amfi. Acaba bu potans bahsettiğiniz "Tone stack"i mi değiştiriyor ?

hocam bir şeyi merak ediyorum programı açtımda programda ibanez bölümü yok benim amfim ibanez.
ama konuda sadece belli markalar için olduğuda yazılmamış nasıl olacak ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam bir şeyi merak ediyorum programı açtımda programda ibanez bölümü yok benim amfim ibanez.
ama konuda sadece belli markalar için olduğuda yazılmamış nasıl olacak ?

Söyle olacak : amfinin modelinin yanina schematic yazip google da aratacaksin örnegin "fender twin reverb schematic" seklinde, net görülebilen bir semayi acacaksin, treble , bass , mid yazan yeri gözünle arayip bulacaksin , programdaki kaliplarla karsilastiracaksin, hangisine daha cok benziyorsa orayi referans alacaksin. baska bir tone sack kullanilmissa senin amfin ki sanmam , üzerine biraz kafa yorduktan sonra isin icinden cikamazsan burada paylasacaksin , ben bir cözümleme getirmeye calisacagim.

bu arada ben baktim ibanezin semasi su sekilde , eger tsa 15 veya 30 ise amfin ,
UnofficialTSA30SchematicsRetouched_zpsqvzkrwy5.jpg

fender tone stack kullanmislar , ama degerleri farkli biraz ,
farkliliklari girdigimizde aynen su sekilde bir devre var ibanez amfide.
ibanez.PNG

kapasitör degerlerini yukaridan asagi dogru 250p ,100n ve 47n olarak degistirirsen , ve ek olarak mid potunu 10k yaparsan (normalde eski fender amfilerin cogunda aslinda mid potu olmaz onun yerine 6.8k direncle sabit mid kullanilir ), bire bir fender blackface mod yapmis olursun. yani asagidaki resimdeki gibi bir mod orjinal vintage fender blackface tone modudur
68_Custom_Deluxe_Reverb_Vintage_Tone_Stack.gif

Eger marshall mod ister de su sekilde bir degisiklige gidersen :
bassman.PNG

fender bassman 5f6a semasindaki gibi yapmis olursun , ki bu aslinda marhall mod dur , cünkü marshall ilk yaptigi amfi olan jtm45 i yani nami diger bluesbreaker modelini fender bassman i kopyalayarak yapmistir.
bu bilgiler dahilinde piyasadaki modlari direk uygulamak mümkün ,
fakat benim bu programi paylasmaktaki amacim bu rakamlari herkesin zevkine göre bir eq ayari icin tasarlamasi , olayin mantigini anlamasi , ve deneysel calismalarla ufkunu genisletmesidir.

Saygilar
Koray

amfim TBX55R hocam devre şeması internette bunu bulabildim bir rus sitesinde başkada yok :)
biraz büyük bir devre oldugu icin net belli olmadıgı icin uploadda ettim.
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

TBX65R_pre ver100 (2).rar | Dosyaupload.com104126 eklentisini görüntüle
4558 kullanilmis bir preamp i var , c 329, c 316, c 330, c322 ve r 329 u degistirerek cesitli tonal degisiklikler yapmak mümkün , ama paylastigim programda görmen malesef zor , cd falan da calmak icin hi fi ye yakin bir preamp kullanmislar , yani klasik gitar preamplarindan degil bu malesef.

Kötü bir amfi diyebilir miyiz yoksa sadece bu iş içinmi uygun değil hocam
duncan in tone sack modu icin yaptigi programa uygun degil , yani uyarlamak zor , yine de ton modu yapmak mümkün , ama gerekli olacagini sanmam , cok genis araliklar verilmis gibi duruyor preamp katinda , yani ince ayarla cogu tonu yakalamak mümkün , kötü amfi mi iyi amfi mi konusunda birsey diyemem , kullanmadim , hatta görmedim bile , ama semaya bakildiginda ,kapsamli bir drive kanali var , spring reverb kullanilmis , kötü amfi demek gaddarlik olur diye düsünüyorum. ibanez amfiler hakkinda tek bir yorum yapabilirim o da tsa 30 amfisini denemistim dükkanin birinde, hosuma gitmemisti. ama ben sen degilim , sen de ben :) olay senin zevkine kalmis.
saygilar.

duncan in tone sack modu icin yaptigi programa uygun degil , yani uyarlamak zor , yine de ton modu yapmak mümkün , ama gerekli olacagini sanmam , cok genis araliklar verilmis gibi duruyor preamp katinda , yani ince ayarla cogu tonu yakalamak mümkün , kötü amfi mi iyi amfi mi konusunda birsey diyemem , kullanmadim , hatta görmedim bile , ama semaya bakildiginda ,kapsamli bir drive kanali var , spring reverb kullanilmis , kötü amfi demek gaddarlik olur diye düsünüyorum. ibanez amfiler hakkinda tek bir yorum yapabilirim o da tsa 30 amfisini denemistim dükkanin birinde, hosuma gitmemisti. ama ben sen degilim , sen de ben :) olay senin zevkine kalmis.
saygilar.
Samimimi cevaplarınız için teşekkür ediyorum Koray bey :)
Yeni başlayan ben için kötü olmasın o zaman :)
Pek konusu değil ama sizin gibi bilgili birini bulmuşken sormak istiyorum. Transistörlü amfide pedal kullanılmaz gibi şeyler okuyorum. Doğru mudur size göre ?

Samimimi cevaplarınız için teşekkür ediyorum Koray bey :)
Yeni başlayan ben için kötü olmasın o zaman :)
Pek konusu değil ama sizin gibi bilgili birini bulmuşken sormak istiyorum. Transistörlü amfide pedal kullanılmaz gibi şeyler okuyorum. Doğru mudur size göre ?
bey demene gerek yok , arkadasiz hepimiz :) ayrica bu sorunun yeri burasi degil ama yine de cevap vereyim , öyle bir sacmalik yoktur , her amfiyle pedal kullanilir , pedal efekt verir , amfi cikis verir !
yani dizel araba sürerken direksiyon kullanilmaz demekle , transistörlü amfide pedal kullanilmaz demek ayni sey. lamabli amfi ile transistörlü amfi arasindaki tek fark , lambalinin daha ilkel bir teknolojiye sahip olmasidir , bu ilkel teknoloji ürünü lambalar isindiginda sature olur ve tonu bozarak verir , bu bozulma overdrive denilen hadisenin ta kendisidir , bu hadise gitaristler tarafindan kesfedildiginden beridir de rock müzik var :) en makbul drive , dogal olarak lambadan gelenidir , fakat pedallar vasitasi ile veya amfinin üzerine eklenen yine pedalla ayni mantiga sahip efektlerle de bunu suni yoldan almak mümkündür , digital ve analog olmak üzere 2 sekilde efekt vardir , digital tonu 1 ve 0 lardan olusan dijital ortama tasir ve orada programlandigi sekilde isleyerek bize verir , analog efektlerde ise orjinal sinyalin voltaji , frekansi vs gibi faktörleri degistirilir , ve yine analog bir sinyal olarak cikis verilir , analog pedallarin digital efektlerden iyi olma sebebi tonun hala gercek ton olmasidir, digitaldeki gibi simule edilmis hali degil. , fakat ikisi de belirli bir sablonu izler. is drive efekti oldugunda lamba drive i pedaldan daha dogaldir , cünkü gercek bir bozulma sonucu ortaya cikar , ve bir sablona bagli kalmaksizin grafikler cizer , yani sinyalin analizi yapildiginda , hicbir saniyesi birbiri ile bire bir ayni degildir , isin dogalligi ve güzelligi de ordan gelir.
ben hala fenderin bir lambalisini kullanmaktayim ama bir cok arkadasim ekipmanlarini minimalize ederek transistörlü amfiler aldilar , ev kullaniminda lambali amfinin 1 watt i bile cok , cidden cok , sature edince camlar titriyor. aklinda bir ton oturttuktan sonra daha ucuza bir setup kurman mümkün oluyor. mesela transistörlü amfilerden peavey in bandit serisi benim cok hosuma gider , marshall in ingiliz valvestate leri de cok baba amfilerdir , hatta burda bir cogu taslayacak beni ama , vs serisi jcm 2000 serisinden bana göre cok daha iyi amfilerdir. ki aralarinda 5 kat fiyat farki var en az.
olayi anlayabilmen icin bu kadar detayli yazdim. kimseye kulak asma bu konularda , beni bile dinleme , bolca ekipman dene ,kafandaki tonu oturtana kadar da denemeyi birakma.

Geri