4 Yılda Gitar Fiyatındaki Değişim.

Cort X-2 Hakkında bir yorum
410lira.PNG

Şu anki fiyatı
fiyat.PNG

İbanez grg170DX
2008 Yılından bir görsel
357.PNG

Şu andaki fiyatından bir görsel
üstmodel.PNG

Sizce bu fiyatlar ne olur ??

Dosyalar

• fiyat.PNG
    fiyat.PNG
    164.4 KB · Gösterim: 446
Dolar bazlı fiyatlarına bakmak lazım. Dolar 2 liranın altındaydı o zamanlar yanılmıyorsam.

Düzenleme: Ibanez'in fiyatında görülüyor. İndirimsiz olarak aralarında 10 dolar bir fark olmasına rağmen TL olarak fiyat farkı muazzam. 1000 liradan biraz fazla yapıyor mevcut kur olarak hesapladığınızda.

Ben cort x1 gitarını 350 liraya aldım sıfırını. Şimdi iki katına çıkmış. Sebebi ise büyük ölçüde dolar. Daha pahalı gitarlarda geçiriyor Türk satıcılar ama.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dolar bazlı fiyatlarına bakmak lazım. Dolar 2 liranın altındaydı o zamanlar yanılmıyorsam.

Düzenleme: Ibanez'in fiyatında görülüyor. İndirimsiz olarak aralarında 10 dolar bir fark olmasına rağmen TL olarak fiyat farkı muazzam. 1000 liradan biraz fazla yapıyor mevcut kur olarak hesapladığınızda.
Canımı acıtan kısım şu ki aslında grg170dx birisi 450 liraya almış iken şu anda 1100 lira veriyor. Yazık günah ya...

Onu bunu bilmem arkadaşlar. Zamanında dolar 1.20 küsürmüş arkadaşın gönderdiği 2008 ibanez fiyatındaki kur onu gösteriyor. Aklımız kesip de o zamandan gitara yatırım yapsaymışız şimdiye köşe olumuşuz :)) Artık enstrüman alamıyoruz adeta. Gerçi sıfırı geçtim ikinci elde bile piyasa durdu denebilir

Onu bunu bilmem arkadaşlar. Zamanında dolar 1.20 küsürmüş arkadaşın gönderdiği 2008 ibanez fiyatındaki kur onu gösteriyor. Aklımız kesip de o zamandan gitara yatırım yapsaymışız şimdiye köşe olumuşuz :)) Artık enstrüman alamıyoruz adeta. Gerçi sıfırı geçtim ikinci elde bile piyasa durdu denebilir

Aldığın başka şeyler de dolarla artıyor ama. Sen sadece kaybını azaltırdın. Sürekli yatırım yapan birisi değilsen doların agresif artışından hep kaybediyorsun.

Tek sebebi dolar. Ticaret ile uğraşan birisi olarak en çok can yakan nokta bu. O zamanlar 1$ = 1.6 - 1.9 Türk Lirası civarındaydı. 2600-2700 bandında Amerikan Fender alabiliyordum. Mexico Tele' ler 900-1000 Türk Lirası civarı idi.

Genç arkadaşlar ;
Eğer gitara az çok hakimseniz,elinize alıp biraz çaldığınızda gitarda herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabiliyorsanız,sıfır gitar almayın derim.
Hele ki aldığınız gitarı ileride daha iyisini almak ya da sıkılmak gibi sebeplerden dolayı değiştirecekseniz sıfır gitar almak size maddi açıdan zarar olarak geri döner.Piyasa olarak çoğu gitarın 2.elini bulabileceğiniz bir piyasa mevcut şuan Türkiye'de

Bahsettiğiniz fiyat durumunun tek sebibi bu gitarların hiçbirinin Türkiye'de üretilmemesi ve dolar üzerinden Türkiye'ye ithal edilmesi.
Doların yıllar içerisindeki grafiği neyse bu gitarların fiyat grafiği de odur.

grg170dx 300 liraya nakit alabiliyordunuz. O zamanlar digitech rp80 prosesor alacaktim, pazarlik yaparken dolar kurunu tl ye ceviriyorlardi. O da 100dolarda 20 lira oynuyordu.

Boss pedallari zuhalden 80-90 lira civarina alabiliyordunuz.

Blues jr.ler ikinci elde 800-1000 lira arasinda degisiyordu.

Cok degil 5 sene once blackstar ht 5, nakitte 1000liraydi.

En komigi de ogrenci kredisi ile suhr custom, bogner ecstasy red, carbon copy, 10band eq gibi pedallar aldim. Lisedeyken otobus parasini kenara atarak fender strat aldim, 1 senede. Sonra kriz var diyince suclu oluyoruz. Alim gucu cok dustu, 10 sene once alim satim yapanlar daha iyi goruyordur bunu. 1000liraya en alt model ibanez olmamali, asgari ucret nerdeyse.

Aldığın başka şeyler de dolarla artıyor ama. Sen sadece kaybını azaltırdın. Sürekli yatırım yapan birisi değilsen doların agresif artışından hep kaybediyorsun.
Üstadım işin espri tarafından bahsettim doğrusu. Söylediğin gibi tamamen dışa bağımlı bie ülke olduğumuzdan dolayı aldığımız her üründe dolar endeksliyiz bundan dolayı senin de söylediğin gibi her daim zarar edeceğiz. Müzik en büyük keyfimiz ama gel gör ki onda da alım gücümüz yok. Fender yerine Sx almay mahkumuz :)

Ülkede ekmekten toplu iğneye her şeyin fiyatı astronomik artarken gitar fiyatlarının yükselmesine şaşırmak, ne desem bilemedim.. sanki koca bir kazanın içindeyiz, yavaş yavaş suyun sıcaklığı artıyor ama fark edemiyoruz, ta ki...

Ülkede ekmekten toplu iğneye her şeyin fiyatı astronomik artarken gitar fiyatlarının yükselmesine şaşırmak, ne desem bilemedim.. sanki koca bir kazanın içindeyiz, yavaş yavaş suyun sıcaklığı artıyor ama fark edemiyoruz, ta ki...
arkadaşlar karşılıksız para basılıyor, hem enflasyon hem dolar artıyor. Paranin alım gücü düşüyor haliyle. Bu konuyla alakalı binlerce makale, tez vs gibi bilimsel çalışmalar yapılıyor yapilmistir ama benim tek önerim elindeki ekipmana sahip çıksın herkes ve ekipman alım satım dan daha çok şu aletten biraz olsun güzel ses çıkarmaya çalışsın. Ozaman asıl amaca ulaşmış olacağız.

4 Sene önceki ödediğim ev kirası ile şu ankinin ilgisi yok, dolayısıyla herşeyin fiyatı artacak tabi dolardan bağımsız olarak da artacak. Gitarı satan adamlarında kirası artıyor :D

Geri