Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)

1969 yapımı bir film. butch(paul newman) ve cassidy'nin (robert redford) arkadaşlık hikayesi de denebilir. yönetmen george roy hill genellikle komedi, dram tarzlarında isim yapmış bir yönetmendir. modern bir western'in altından işte böyle kalkılır dercesine bir başyapıt yaratmıştır. çok şaşırtıcı bir deneyim olmalı...

dönemin en ünlü oyucularından birisi paul newman butch karakterinde çok başarılıdır. filmin ilk başlarındaki o klasik rol kesmeler müthiştir. robert redford'da aynı şekilde kusursuz oynamıştır. bu iki soyguncunun hayatını anlatan bu filmin izleri günümüzde bile hala izlenmektedir. mesela thelma and louise'in bitiş sahnesini hatırlayın...

roy hill bu filmde diğer klasik western filmlerin aksine karakter odaklı çalışmıştır. komik öğeleri fazla olan filmin müzikleri de nefistir.

son dönemdeki yoğun filmlerden sıkılmış sinefillere bu film ilaçtır bana göre. :D

İŞTE ELEMANLAR: VAY BE!!!
Butch-Cassidy-and-the-Sunda.article.jpg

1,2 yil önce yeni forum duzenine gecilirken benim 10-15 tane film basligim ortadan kaybolmustu ve bu da onlardan birisi. Neyse artik Enchant`in acmasi guzel olmus böyle mukemmel bir filmin basligini.

Paul Newman`i ne kadar sevdigim ve takdir ettigim bir insan oldugunu avatarini 2 yildir kullanarak gösteriyorum herhalde :) Bu resim bu filmin cekimleri esnasinda cekilmistir.

Ne kadar en cok Sergio Leone`nin westernlerini sevsem de en cok beni vahsiye batida yasatmak isteyen iki karakter olmustur. Birisi High Noon`da Gary Cooper`in karakteri ve digeri ise Butch Cassidy. Ayna önunde az vakit gecirmedim Paul Newman taklitleri yaparak. Elime bir kalem alip onun gibi sigara tutmak, onun gibi esprituel konusmak ve onun gibi milleti kendine hayran etmek :)

Neyse cok daha Paul Newman`a hayranligimi derinlestirmeden filme geliyim. Robert Redford`u aslinda tamamiyle unlu eden film bu olmustur. Paul ise 50`lerin sonunda parlayan birisi. Roy Hill bu ikili ile sonra The Sting diye bir film yapmistir ve o basligi da acmistim ama o da kayboldu :)

Senaryo esprili ama bir o kadar da aslinda bir ask hikayesidir. Butch arkadasinin karisi diye kesinlikle dokunmamasi ama en azindan biraz duygular göstermesi ve flört olayi o zamanin westernlerinde gözuken sey degildir. John Wayne hep ceker giderdi bir sey yapmak yerine evli kadinlar ile. Senaryo akiciligi ile bir an komedi, bir an aksiyon, bir an drama olarak gidiyor ve guzel yazilip guzel oyuncu performanslari ile iyice kusursuzluga gelmis. Paul Newman`in karakteri aslinda cok ciddi bir karaktermis ama film cekilmeye baslarken yönetmene bu adami komik yapalim demesi ile yeni diyaloglar etkileniyor. 2 basrol oyuncusunun karizmasina ise diyecek yok. Aradan 40 yil gecmistir ama hala kadinlar birbirlerine "Robert Redfordmu, Paul Newman mi" diye bu ikiliyi karsilastirir.

En son olarak muzik konusuna deginirken "Rain drops keep fallin" gibi efsanevi bir sarkiyi arindiran bir filmdir. Filmin zaten ana sarkisi.

Herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film ve sanki enchant ben sana tavsiye ettim gibi hatirliyorum ama yaniliyor da olabilirim :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
CedriX demiş ki:
Herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film ve sanki enchant ben sana tavsiye ettim gibi hatirliyorum ama yaniliyor da olabilirim :D

sen tavsiye etmiştin zaten. senin tavsiye etmenden sonra aramalara koyuldum ve en sonunda bulabildim bu filmi. :) clint eastwood'un oynadığı spahghetti western'lerden çok farklı bir tarzı var. ben böyle bir giriş hatırlamıyorum. paul newman'ın o filmin başlangıcındaki rol kesmeleri müthiş.(kaç defa izledim hatırlamıyorum.:) birde "bir avuç dolar için"filminin girişi uzundu ve clint eastwood'da böyle rol kesiyordu.
her neyse bu film direkt olarak benim western kriterlerine göre ilk sıraya oturdu. paul newman'ı daha yeni yeni keşfeden bir insan olarak koskoca bir tokat yemiş durumdayım. :D onun birde "hud" filmini ele geçirdim. o da nefismiş.
robert redford'ı da takip etmek lazım eski filmlerini bir bir ele geçirip izlemek gerekir bence. süper iki oyuncunun böyle klasik bir filmde buluşması az görülür bir olay. ikisi çok yakışmış filmde ve pozitif oyunculuklar sergilemişler. yine izleyeceğim.:)

The Sting`i de kesin izle. Hud daha modern bir filmdir. Western derler ama degil yani, tipik bir guney Amerika filmi. Paul Newman`in 21 tane filmini izledim ve bu filmi izleyen kesinlikle Cool Hand Luke`u da izlemeli. Ingilizce `de "cool" kelimesine yeni bir anlam katan bir oyunculugu vardir o filmde de. 60`li yillarin ve 70`lerin basinin en cok para yapan oyuncusuydu kendisi.

Bu arada Sundance film festivalini kurarken Robert Redford bu filmdeki karakterinden esinlenerek festivale ismi veriyor. Bagimsiz sinemaya cok yardimi olan bir insandir. Kendisinin bir de Jeremiah Johnson diye filmi vardir. Ilerde bir erkek cocugum olursa cok ciddi bir sekilde adini Jeremiah Cassidy koymayi planliyorum..

"the sting"i de bulmaya çalışacağım "cool hand luke"u da... sen tavsiye ediyorsan vardır mutlaka birşeyler.;) "hud" yazdığın gibi tipik güney amerika filmi. aslında dvd'i alırken western filmi diye almıştım ama yine de çok beğendim. hafiften esintiler var o taraftan.
sundance film festivaline esin kaynağı olduğunu biliyordum bu filmin. o festivali ve cannes'dan da çok seviyorum. dvd'lerde yazıyor ya sundance film festivali ödülü falan diye... hiç içeriğine bakmadan alıyorum. şimdiye kadar hiç vasat bir film çıkmadı. zaten bağımsızları destekliyoruz. redford süper adam... bu arada onun çektiği 92 yılı yapımı "a river runs through it"i de aldım o da güzel çıktı. brad pitt oynuyor. redford,newman ve steve mcquinn(ben kattım bu ismi) üçlüsü canavar gibi...:)

Filmi izlemedim ama haberi nereye yazsam diye düşünüyordum, burayı uygun buldum. Çok sevenleri ve bilenleri isterse ayrı bir başlık açabilirler.

Paul Newman'ı kaybetmişiz arkadaşlar. Zaten durumu kötüydü diye biliyordum. Kanserden ölmüş bugün. Büyük bir usta kaybetti sinema camiası, toprağı bol olsun. :(

son günlerinde aklında bitiremediği fareler ve insanlar filmi vardı. kemoterapiyi durdurmuş ve evinde ölmek istediğini belirtmiş.
ben onu the long, hot summer, hud, butch cassidy and the sundance kid, the drawning pool ve harry & son ile tanımış hayranı olmuştum.
steinbeck'in başyapıt eseri fareler ve insanlar'ı bitirseydi iyi olacaktı ama maalesef nefesi yetmedi. sinema dünyası için çok büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum, yeri asla doldurulamayacak bir aktör, tıpkı robert redford gibi... butch cassidy yok artık! :cry:

paulnewman480.jpg

enchant demiş ki:
"the sting"i de bulmaya çalışacağım "cool hand luke"u da... sen tavsiye ediyorsan vardır mutlaka birşeyler.;) "hud" yazdığın gibi tipik güney amerika filmi. aslında dvd'i alırken western filmi diye almıştım ama yine de çok beğendim. hafiften esintiler var o taraftan.
sundance film festivaline esin kaynağı olduğunu biliyordum bu filmin. o festivali ve cannes'dan da çok seviyorum. dvd'lerde yazıyor ya sundance film festivali ödülü falan diye... hiç içeriğine bakmadan alıyorum. şimdiye kadar hiç vasat bir film çıkmadı. zaten bağımsızları destekliyoruz. redford süper adam... bu arada onun çektiği 92 yılı yapımı "a river runs through it"i de aldım o da güzel çıktı. brad pitt oynuyor. redford,newman ve steve mcquinn(ben kattım bu ismi) üçlüsü canavar gibi...:)

Sting de Cool Hand Luke da efsane filmler bence. Sting şimdiye kadar izlerken en çok eğlendiğim filmlerden biri olabilir. Cool Hand Luke ise tamamen Paul Newman show. Filmde seni de bir sürpriz bekliyor, eğer Guns n Roses seviyorsan hehe :)

Bu arada River runs through it beni en çok sıkan filmlerden biri olmuştu, hiç beğenmemiştim niyeyse.

Geri