SoundBlaster Kullananlar.. Kx Driver Hakkında

Hangi driverı kullanıyorsunuz?

• Official Creative

Oylar: 0 0.0%
  • Emu Aps

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    1,140
ac97 altında olduğundan eminim ama altında mic yazmıyor olabilir. Line in falan var oralarda olması lazım. ordakileri dene sırayla unmute etmeyi, biri çalışır sanıyorum.

he tamam bunuda şimdi yapabildim...bir detay daha varmış..ilk once donatılardaki ses denetiminden yani master mixerde micln yazan yerin sesini açmak gerekiyor..ondan sonra senin dediğin kısımda yani kxmixer de ac97 kısmında GAİN yazan yer var orayı unmute yapıp sesi açmak gerekiyormuş.....

saol batuhan....

not:dur bakalım galiba bu sefer gitmeyecek üyelik :)

AVP demiş ki:
çok uğraşmama rağmen, ve orjinal driver inde ses almama rağmen
1 mikrofondan ses alamadım?
2 rear out çıkısından dan ses alamadım?

ayarlarda mı bi prob var ?

saygılar...

pyramind demiş ki:
1. Mixerda Ac97 sekmesinde aşağı açılan kutudan "Mic in" i seçmelisin. Mikrofondan ses duymak istiyorsan, hemen alttan mikrofonun sağ altındaki ufak yuvarlaktan "unmute" etmelisin. Kaydetmek istiyorsan da ac97nin üstünde kırmızı noktalı sekmeden ac97 levellarını açmalısın.

2. Sesleri front yerine reardan almak istiyorsan, mixeri açınca ilk çıkan bölgeden(master olması lazım, en üstteki seçeneğin bölgesi) Swap front&rear şeklidne ticklenebilen bir kutu var onunla oyna.

Hepinize selamlarımı ileterek her ne kadar geçmiş bir konu olması ve üzerinde bir çok kez konuşulup,tartışılmasına rağmen Kx Driver larıyla ilgili sizlere bir soru yöneltmek istiyorum:

Kullandığım ses kartı :Creative Audigy 2 Value.Bu zamana kadar hep Creative kullandığım için aslına bakarsanız diğer ses kartları hakkında en ufak bir fikir edinemedim.Awe 32, 128 vibra ve Audigy 2 dir gidiyoruz.Aslına bakarsanız kullandığım ses kartından oldukça memnundum.Taki kullandığım sistemi değiştirip,olayı biraz daha profesyonelize etme düşüncesi bende oluşana kadar.

Önceden Acid ve MadTracker yazılımlarını kullanarak amatör olarak demo çalışmalar yapıyordum.Genelde loop mantığıyla döngü bazlı olarak çalıştığımdan ses kartımdan yana o sıralar pek bir sorun çekmiyordum.

Dediğim gibi sistemimi değiştirdim ve Cubase Sx yazılımı aldım.Şu an Cubase Sx proğramını kullanıyorum.Tabi haliyle ilk başta driver problemiyle karşılaştım.Official Driverları 16 bit le sadece 48.000 khz , 24 bit lede 96.000 khz calıstığından official asio sunu kullanmak yerine alternatif bir driver arayışına girdim.Ve Kx le karşılaştım.

Neyse kurdum driverları ve Cubase Device Setup ından Kx Asio yu seçtim.Kx mixerden gerekli ayarlamaları yaptım.Audio Kayıt için.Velakin şöyle bir problem oldu.

Editleme için kullandığım yazılım olan Adobe Audition da kayıt yapabiliyorum.

Önceden kullandığım yazılım olan Acid Pro 3.0 da kx asio yla kayıt yapabiliyorum.Ses kayıt aygıtı olarak Microsoft Ses Kaydedicisi ni seçerek Kx Asio dan dahada iyi kayıt yapıyorum.

Ancak Cubase de Audio İnput olarak ne Kx Asio yu nede Microsoft Sound Mapper ı görüyor.Hiç bir şekilde Cubase de audio kayıt alamadım.Audio outputunda Kx Asio gözüküyor.Ancak input ta hiç bir şey yok.

Midi kayıtlarında oldukça başarılı bulmama rağmen Audio kayıtlarında hüsrana uğradım anlayacağınız.

Tabi bunun bir ince ayarı vardır.Kx Mixere henüz cok hakim olmadığından belkide ben bulamadım .Gerekli şemaları felan asmışsınız gerçi ancak ben biraz geç kalmışım :(

Bu arada bir diğer alternatif sürücü daha keşfettim.Buda Asio 4 all.Yanlız Asio 4 all sadece midi kayıtlarda etkili oluyor galiba.Audio sürücü olarak windows ses birleştiricisini kullanıyor anladığım kadarıylla.

Crazy Lead sende Konya dan mışsın.Konya lı müzisyen arkadaşlarla karşılaşmaktan mutluluk duyduğumu belirteyim.Yardımcı olursanız bu konuda sevinirim.

Not:Teknik terimlere çok hakim değilim.Yanlış terimler varsa affola şimdiden.Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.Hayırlı Bayramlar...

Cubase'deki sorun için şunu söyleyebilirim..

Projeyi 48khz olarak ayarlayın.. 44.1 sadece çalınabiliyor, kayıt alınamıyor... Bunu bir kontrol ederseniz, tahmin ediyorum sorun bundan ötürü..

Geri