iyi bir gitarın özellikleri

S

static_angel

lütfen iyi bir gitarın özelliklerini sayarmısınız? :oops: bütün gitar türlerinin :? özellikleri derken mesela tahtası neden ne olursa ii olur gibi? :!: yada telinin kalitesi fln işte cvp bekliyorum pls[/u][/b]

• Konu Sahibi Konu Sahibi
vee hiç gitar kullanmayan ama çok isteyen ve alacak olan birisine gitarlar hakkında ne gibi tavsiyede bulunursunuz?

1. ağaç farkmaz. kaliteli olsun, hatasız olsun yeter.
2. 0 cızırtılı klavye (düşük actionda çok zor çoook :))
3. Kaliteli manyetikler
4. iyi işçilik

PhoibosApollon demiş ki:
en iyi gitar calabildigin gitardir. bunu soylemekten yoruldum. 8)

haklı olabilirsin ama şimdi gitardan gitara fark var ben gitar çalabiliyorum ama kullandığım gitar markasız 150 ytl lik bi start yani bu gitarı çaldığıma inanıyorum ama elimde daha iyi birşey olsa belki şimdi yaptığımın daha iyisinide yapabilirm kişisel fikrimdir sonra kavga çıkmasın forumda :)

calınabilirligi sorun olmadıgı surece benım ıcın ok :)
yanı ıstedıgınız actıon'a ayarladgıınızda bizlama cızlama ya da sustaını belirgin sekilde yok eden faktorler yoksa,
sapı sorunsuzsa,
akor tutma mekanızması iyi calısıyorsa,
elektronık aksamı da düzgün calısıyorsa sorun yok (tabiki kullanılan kaliteli agac ve iyi işçilik/aksam faktorude cok onemli)

en önce sana göre rahat bir klavye
caldıgın tarza ve istedigin sounda uygun agaçtan yapılmalı.
kaliteli manyetikler ve yine istedigin tarza göre secmelisin.
floyd rose olayına gelince o da istedigin sounda baglı floyd rose sustainden yer ama caldıgın tarzda gerektiriyorsa kullanmalısın.
bide teller var temiz ve kaliteli teller hem fretlerin ömrünü uzatır hemde çaldıkça çalası gelir insanın. :)
ton olayına gelince gitarın tondaki payının baya olduguna bende katılıyorum ama asıl ton amfidedir bence.cok iyi bir gitarı kötü bir amfiye bağlarsan kötü sound elde edersin ama kötü bir gitarı(kötü derken arızalı durumda değil tabi) iyi bir amfiye bağlarsan güzel ton alırsın.o yüzden sana rahat gelen kalitesi yerinde bir gitar alman ve bana göre daha önemlisi sağlam bir amfi alman.

Bir kere verdiğin parayı haketmesi lazım.Ağacı demişsin bi kere agathis yani suntalardan uzak durmalısın.ıhlamur ağacını da tavsiye etmem(Ihlamurun işlemenmesi kolay yumuşak bir ağaçtır,yapısının detaylarına çok girmek istemiyorum ama bas ve midleri sınırlamayan dolayısı ile karaktersiz olan bir yapısı vardır).Ama tabi zevk meselesidir,ıhlamur tercih eden çok iyi müzisyenler de var.Amerikan baswood mesela sarı ıhlamurlara göre çok daha iyi.Ve american basswoodu çok üst sınıf gitarlarda da görebiliyoruz.Onun dışında Kızılağaç(alder) benim zevkim için uygun tizleri oldukça güçlü,belirgin,midleri orta şekerli olan,basları ise .Ya da maun olabilir daha yoğun ve basları daha yüksek bir tonu vardır,çok homojen bir yapıya sahiptir.Maun gitarlarların kasalarındaki tanecik yapısı birbirinden çok farklılık göstermez .işte bu konudan bahsetmişken bir de çok homojen olmayan aynı ağaçtan yapılan 2 gitarda bile ton farklılıkları duyabileceğimiz ama tertemiz tizleri olan dışbudak(ash) ağacı vardır.Dışbudak gitar alınıyorsa aynı model başka gitar varsa mutlaka onlar arasında iyi deneyip iyi seçim yapmak gerekir çünkü içlerinden birinin tonu daha iyidir çünkü biçok zaman ikisinin tonu aynı değildir.Ağaç çok önemlidir.Neyse sadece ağaç değil üzerinde kullanılan manyetikler de tabi ki çok önemlidir.Hatta tonu sağlayan etkenler içerisinde,tona karakteristiğini yansıtan en önemli etken manyetiklerdir.Manyetiklerin uzak doğunun ücra köşesinde üretilen 3.sınıf manyetiklerin olmamasına dikkat etmek lazım.hardware da çok önemli köprü sistemi ve kulaklar çok önemli bunun iyisinden anlamak zor iş.bu olay zamanla kendini gösteren bi olay ama şunu da söyleyeyim ki sıfırı 250-300 dolarlık bir gitar alıp floyd rose'undan bi hayır beklemek yanlış olur.Yani gotoh,scheller ya da floyd rose gibi bi takım markalar gözü kapalı güvenilebilinecek cinsten markalar olsa da bunun dışında fender'in kulaklarını çook tavsiye ederim.Square lerde bile fiyat aralığına göre sağlam kulaklar var.floyd rose sisteminde dökümüne dikkat etmek lazım.Tremolo sistemini kullanmayan birisi için floyd rose olan bir gitar almak ta saçma.Hardware kalitesi derken kullanılan metalin kalitesi çok önemli oluyor,metalin kalitesine bağlı olarak bi gitar açısından çok sağlam olması,dayanıklı olması,hemen yıpranmaması beklenen perdelerin de kaliteli olması önemli.Özellikle gitarın ileriki yıllarında alakasız aşınmış perdeler çalım rahatlığını bozacaktır,cızırtılar yapacaktır.Gitarın 3.,4. yılından sonrasını düşünmek lazım herzaman sıfır olan hergitarın mutlaka albenisi vardır,sorunsuzdur....
Klavyede kullanılan ağaç ta bence çok önemli kendi zevkime göre en çok beğendiğim abanozdur(abanoz dünyanın en pahalı ağaçlarındandır hatta gitar yapımında kullanılan en pahalı ağaçtır)Ama tabi maddi durumlarla ilgili bu yani gotho kulaklar,abanoz klavye ya da 1.sınıf manyetikler,orjinal floyd rose her gitara konulamıyor.Paran doğrultusunda hareket etmen lazım.Herşeyin dışında içine sinen bir gitar olması gerekiyor tabi her nekadar işçiliği ve malzeme iyi bir gitar olsa da içine sinmiyorsa o gitardan keyif alamazsın sonuçta.

en genel olarak ilk önce:
ton yani manyetik ve ağaca bakarım daha sonra işçilik ve malzeme kalitesine bakarım en son olarak tipine şekline rengine vs...gibi şeylere bakarım

herkese çook teşekkür ederim gitarımın nasıl bişi olacağına karar werdim (özellikle eren kömürlü) ;)
Ayrıca PhoibosApollon nickli abi inş. ilerde bende senin kadar iyi çalarım çok beğendim:)

ibanez grg170 dx ve ibanez rg 350 dx hakkındaki düsünceniz nedir ? test etmiş olanınız varmıdır ?

Geri