Sap Ayarı Hakkında

Bu konuda ufak bi sorum var. Çalmaya başlayalı 2-2.5 sene geçiyo ve 1 ay öncesine kadar gitar bakımı hakkında hiç bişeyi bilmiyodum ve bakım için birilerine götürmekte angarya geliyodu. 1 ay önce tel değişimi ve klavye temizliği için bakıma götürdüm. Aynı tel takımı takmadığımdan olsa gerek sap ayarıda biraz bozuldu ve aynı kişiye sap ayarınıda yaptırdım. Aldığım gün 2-3 saat sonra 1. Telim koptu. O arada tatil işleri araya girdi ve gitarda evde kaldı. Döndükten sonra ciddi bi cızırtı problemiyle karşılaştım tel taktırıyım belki problem çözülür dedim ve aynı tel takımının tekli tellerinden takdırdım ama değişen bişey yok 2-3 gündür çeşitli video ve makalelerle araştırıyorum işi. En son bugün aldım elime gitarı açtım truss road kapağını ve truss road gayet gevşek durumdaydı hatta kıpraşıyodu bile. Neyse evde bulduğum 3 adet alyan anahtarının en ufağı deliğe girdi ama pek oturmadı sanırım neyse bunlada olur herhalde dedim sıkmaya çalıştım ama nafile 5-10 dakka bekledim değişen hiç bişey yok hatta dahada kötü bi durumla karşılaştım bu sefer. Gitar en ufak kıpırdamada içindeki truss road resmen içinde hareket ediyo şuan 3.5 atıyorum evin içinde gitara bişey olucak diye. Bu konuda bana yardım edebilir misiniz ?

Öncelikle belirteyim ki gitar hakkında hiçbir bakım bilmeyerek sap ayarı yapmaya girişmeniz büyük bir hata. Keşke öncesinde araştırsaydınız bilinçsiz bir şekilde kurcalamak gitarı kullanılmaz hale getirebilir. Sanırım öyle de olmuş çünkü truss rod'un sapın içinde sallanması kesinlikle anormal bir durumdur. Muhtemelen truss rod'u haddinden fazla sıkarak kırdınız veya aşırı gevşettiğiniz içinde sallanıyor olabilir. Özellikle sap ayarı ve entonasyon ayarı milimetrik ayarlar isteyen ve yeni başlayanların kesinlikle bilinçsizce girişmemesi gereken ayarlardır. Sap ayarında alyan tek seferde 45 dereceden fazla çevrilmez ve ezbere sağa sola çevrilerekte yapılmaz tellerdeki yükseklik baz alınarak yapılır. Siz alyanı hangi yöne doğru çevirdiğinizi yazar mısınız?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sola doğru çevirdim. Ama pek çevirdiğim söylenemez zaten alyanın tam oturup oturmadığından şüpheliyim. Alyan gözünü açtığımda zaten bi gevşeklik söz konusuydu. Alyan takıp çevirmeye çalıştığımdada çeyrek turu geçtiğini sanmıyorum. Zaten korkuyla beraber çok hassas yaklaştım

Truss rod'u sikmak icin yani sapin tellere karsi daha fazla direnc gostermesini saglamak icin sapa kafa tarafindan kopruye dogru
bakarken saat yonunde cevirmeniz gerekiyor truss rod'u. Siz diger yonde cevirdiyseniz sikmak yerine gevsettiniz. Bu sekilde truss rod iyice gevsemis olabilir. Isterseniz 45 derece kadar saat yonunde cevirip birkac saat sonra durumun duzelip duzelmedigine bakabilirsiniz. Olmazsa da gitardan anlayan birine gostermenizi oneririm.

Truss rod'u sikmak icin yani sapin tellere karsi daha fazla direnc gostermesini saglamak icin sapa kafa tarafindan kopruye dogru
bakarken saat yonunde cevirmeniz gerekiyor truss rod'u. Siz diger yonde cevirdiyseniz sikmak yerine gevsettiniz. Bu sekilde truss rod iyice gevsemis olabilir. Isterseniz 45 derece kadar saat yonunde cevirip birkac saat sonra durumun duzelip duzelmedigine bakabilirsiniz. Olmazsa da gitardan anlayan birine gostermenizi oneririm.
Bence hiç elleşmeden direk bilene götürmesi daha iyi değil mi ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu videoyu referans alarak denemiştim zaten video gayet bilgilendirici bu konuda bi sıkıntı yok ama benim uygulama kısmımda biraz sorun olmuş olsa gerek :d
Yinede teşekkür ederim

Geri