Behringer V-amp Serisi

Bende fcb yok ama aynı bekleme zaten kendi footswitch'i ile de olmakta..

Olay şu ki: eğer patch'ler arasında amfi ve kabin simulatörleri arasında fark varsa (biri hi-gain öbürü clean, biri 4x12 öbürü tweed falan gibiyse) bu bekleme baya uzun oluyor.. Parça içinde kullanılacak tonların aynı simülatörlerden geçmesi bu bekleme süresini makul seviyelere çekiyor.. Benim önerebileceğim tek çıkar yol budur..

Ben clean'lerde amfi simulatörünü ya kapatmayı, ya da minimum gain/drive durumunda kullanmayı; kabini ise değiştirmemeyi tercih ediyorum.. Yeterli gibi görünüyor, henüz canlı çalarken deneme fırsatım olmadı..

v-amp'i sırf bu yüzden canlı performansta tutmayanlar çok... Anında değişmemesi hoş değil gerçekten. v-amp pro nasıl acaba bu konuda, bilen var mı?

pro nun bu konuda nasıl oldugunu bılmıyorum ama fiyatı 2 ye gore dusuk hem aynı teknoloji ben bir fark olacagını sanmıyorum.
bu aletlerı internetten nasıl upgrade edıyoruz biliyor musunuz?

Sekoser sanırım yanlış biliyorsun dostum, V-amp pro rack tipi bir alet fiyatı da vamp-2nin 2 katı civarı, digital output falan var. Nette bir search etsem bulunur aslında patch değiştirirken arada gecikme olup olmadığı ama burada bilen varsa daha güzel olur tabi :D

fcb 1010 dakı iki expression pedalıda aktıf hale getıremıyorum yaptıgım işlem bastan sona soyle:
aleti acıyorum :D
direkt ,mesela birinci foot switchi seciyorum
down switcine 2-3 saniye basıyorum switch 1-2 ledi yanıp sonmeye baslıyor
up/enter switchine basıyorum 1.,8.,9, switchler yanıyor ve sekizi seciyorum enter a basıyorum
number ledi yanıyor
kontrol numarası olarak 27yi giriyorum enter a basıyorum val1 ledi yanmaya baslıyor 1 girip entere basıyorum
val 2 yanıyor 127 giriyorum entere basıyorum
select ledi yanıyor
down switchine 2-3 sanıye basıp cıkıyorum programming moddan.

simdi gayet basit olarak soruyorum fcb 1010 u acıp 1e basınca exp.pedal a neden wah olarak calısmıyor nerede yanlıs yapıyorum...

mahcem bana bu baslıgı ılk attıgımda yardım edecegini soylemıstın ben hala foruma hergun gırıp bakıyorum yazdıgın bısey var mı diye...

yardımlarınız cok yaralı oluyor tesekkur ederim ben hergun foruma girip bakmaya devam ediyorum

Scot'un benden önce davranıp linkini verdiği doküman herşeyi gayet güzel anlattığı için aynı şeyleri tekrar etmeye gerek görmedim.

Sevgiler.

sekoser sendeki fcb'nin versiyonu eski olabilir, yeni bir EPROM programlayıp takman gerekebilir bir kontrol et bence... galiba son versiyonu 2.4.1B olcaktı... www.v-amp.com'a girip bakabilirsin, upgrade instructions falan var.

ben bu bahsettiğim exp pedal sorununun aletten kaynaklandıgını dusunuyorum hatta emınım bundan cunku diger butun fonksiyonları düzgün calısıyor bu aletın...
herneyse scot yukarıda bahsetmıs oldugun kaynaktan sadece epromun nasıl yerınden cıkartıldıgını anlayabıldım acaba bunun dısında bu eprom updrade'i ile ilgili ne yapılacagını soyleyebilecek biri varmı elektronıkten hıc anlamıyorum, kusura bakmayın yenı bır eprom mu satın almam gerekıyor yada netten bırsekılde update'i falan mı var bu epromun....
yardımlar ıcın tesekkurler

acaba analog mu alsaydık efektorlerı,hıc değilse basımız agrımazdı bu kadar... :)

yine ben :D

ya bu fcb 1010 un epromunu upgrade etmek için yenisini mi alıp takmam gerekıyor birde eeprom mu almam lazım bu işlem için..
bir de behringerin kendi sitesinde bir 256lık birde 512 lik eprom için upgradeler var şimdi bendeki 256 iken 512 lik alır takarsam buna(yada tersi) bir terslık olur mu?
cevap? :D

sekoser
bende v-amp2 alıcam ama bu gecikme olayı baya fazla oluyo denemiştim ve canımı sıktı bu olay cunku sahnede kullanıcam.bu gecikme öldürür beni :D .
Yalnız v-ampı olan bi arkadaşım aynı anfi ve kabin seçeneğini sonraki patchtede kullanırsan gecikme azalıyo dedi ki benede hatırlıyorum bazı tonlarda geçiş daha hızlıydı ,ondanmış meğer :) .
Bi dene derim olursa banada haber ver.Bide gecikmeyi önlemenin başka yolunu bilen varsa lutfen beni aydınlatsın.

My expression pedals don't work. What should I do?

Many units ship with the exprssion pedals not correctly calibrated. This requires that you perform a manual calibration before the pedals will work correctly. The following procedure was provided by Behringer:
Keep footswitches 1 and 3 pressed while switching on the unit (This bit you can't do standing up!). Release the switches when the display blanks. The LEDs on the footswitches, the ones on the display and each segment of the two numeric displays will turn on and off in sequence.
Wait until all footswitch LEDs are on. Depress all footswitches one at a time, including UP and DOWN, until all LEDs are off.
Wait until relay switch test is finished. (There will be a couple of mechanical clicks, and the display will end up reading "F1" (at least, it did on mine)). [Also, if you have connected a MIDI cable between the MIDI in and out, the display will show "A1" before this, meaning the midi ports work correctly.]
Press DOWN once.
Adjust the left expression pedal (A) to the lowest value (heel down). Once adjusted press UP.
Adjust the left expression pedal (A) to the highest value (toe down). Once adjusted press UP.
Adjust the right expression pedal (B) to the lowest value (heel down). Once adjusted press UP.
Adjust the right expression pedal (B) to the highest value (toe down). Once adjusted press UP.
Select a patch which has both pedals set to their full range, and check the expression pedals now send 0-127 (0x00-0x7F)
The newest EPROM also provides a quicker way to get to the calibration, which is detailed in the updated manual and in the files section.

Forumdaki bir çok V-amp ile ilgili başlıkların silinenlerinden alıntılar

Overkillz demiş ki:
Merhabalar,vamp 2 yi aldım ve test ettim.Sound son derece hoş geldi..

1-) Aletteki cabinetleri noisegate olayını reverb room olaylarını falan ayarlayamıyorum ? ?
2-) Midi kablosu gelmedi yanında herhalde ben alacagım oda ayrı bir mevzu..
3-) Footswitchlerle preset geçişi yapamıyorum daha dogrusu footswitch e bastıgımda ekrandaki numara degismiyor fakat 2 preset degisiyor,3. sünde ve diger basışlarımda ses hep aynı..
Bank up ve down a bastıgımda ise yine 2-3 preset degisiyor..Acaba preset mi yuklenmemiş durumda yoksa benim mi yuklemem gerekiyor..Manual inde sultans of swing vs vs bir sürü preset gozuküyor nedense..

Şimdiden Teşekkürler

Jeff_Loomis demiş ki:
Hayırlı olsun güle güle kullan,

1) Sanırım "live mode" ve "studio mode" denen 2 farklı saçenekten kaynaklanıyor olabilir. Live modda gitarı direk bir amfiye bağlayacağın için her türlü cabinet ev mic simulatorleri kapanır. Zaten sen gerçek kabin ve mikrofonlarla çalışacağından gereksiz bir işlem olur. Studio modda ise gitarı PA sistem veya direk mixer'a gireceğinden bu simulatorlere ihtiyacın olacağından bu seçenekler de açık olur. Gibi geliyor bana... Benim PODxt de öyle çünkü.

2) Midi kablosunu ayrıca dışarıdan alacaksın veya yaptıracaksın.

3) ???

Scot demiş ki:
Overkillz demiş ki:
Yani olayı özetlersek sorunum şu :
bu alette
5 tane banka var.. isimler A B C D E
Bu 5 bankanın her birinde 25 efekt yeri var yani toplam 5 çarpı 25 = 125 efekt kaydedebiliyorsun
Ben mesela A bankının 1. yerine Metropolis efekti 16. yerinede Sweet Child of Mine kaydetmek istiyorum..Metropolis i kaydediyorum sonra sıra dead skin mask e geliyor ve ok tuşlarıyla sayıyı 16. yere getiriyorum kaydetme olayını yapar yapmaz her preset te sweet child of mine efkti oluyor..25 efekt te dead skin mask yani metropolis ide siliyor..
A bankasının 25 presetinde de full sweet child of mine var ,hepsi aynı ve 2. bir farklı efekti kaydedemıyorum..

Bende de bir V-AMP2 var ve sen kavramlari karistirmissin gordugum kadariyla. V-AMP2'de 25 tane bank var ve her bankta 5 preset var: A B C D E, oncelikle footswitchle sadece ayni bank icindeki presetleri gezebilirsin yani 1nci bankta isen 1A, 1B, 1C, 1D, 1E ye gidebilirsin sadece footswitch kullanarak. Dolayisiyla efektlerini sirayla soyledigim yerlere yani A B C D E'ye koyacaksin.

Sen su an istedigin efekte gelip bank degistiriyosun ve de dolayisiyla hep ayni yere koymus oluyosun istedigin efekti. bank numarasi ve preset isigi yanik olacak kaydederken. hangisine kaydettigini anlaman icin. Ben MIDI uzerinden yapiyorum bahsettigin isleri cok kolay oluyor tavsiye ederim, 20-30 milyona bir midi kablosu al basin agrimaz.

Mahcem demiş ki:
Kardeşim istediğin tonu bul. Sonra hangi Preset'e kaydetmek istiyorsan A, B, C, D, E... Onun üzerine birkaç saniye bas. O ses ekranda görünen Bank'ın o basılı preset'ine kaydolur. Eğer o preset'deki orijinal tonu kaybetmek istemiyorsan preset tuşuna parmağın basılı iken oklarla Bank numarasını değiştir, istediğin Bank'a geldiğinde parmağını çek. Bulduğun ton öncekinin üzerine değil de başka yere kaydolur.

Ondan sonra cihazı doğru S (Stüdyo) veya L (Live- Sahne) modunda kullandığından emin ol.

Belki de sen o kanala her iki efekti de kaydediyorsun ama çalışma modun doğru olmadığı için efektlerden biri çıkış kanallarından birine gidiyor, diğerine kuru olarak gidiyor. Sen de o kuru çıkış veren kanaldaki sesi aldığın için bir türlü duyamıyorsun. Stüdyo kayıtlarında bazan enstrumanlar reverb, chorus gibi efektlerden arındırılmış olarak kaydedilir ki sonra miksajda filan kayıttaki seviye fazla gelirse geri dönebilme şansı olsun diye, o yüzden Stüdyo modunu iyi seç, kimisinde bir kanal efektli bir kanal efektsiz gelir. Efektli olanı çalanın kulağına verirsin, o efektli olarak duyguyu doğru alıp çalar ama kayıda diğer kanal gider.

Kullanma kılavuzunun 10. sayfasına bakarsan oradaki tabloda der bunları. Ayarlarına iyi bak.

Overkillz demiş ki:
Yine V-amp 2 problemi..Gitar calmak icin v-amp 2 yi kurdum ve bi baktım..Yine aynı problem..Presetler üzerinde gezdigim zaman gordumki yine bazı efektler degişmiş ve silinmiş..Pil problemi falan demişlerdi ama simdi pil olayını düzeltirsem yine boyle birşey olma ihtimali varmı ? hayır yani gercekten sinirimi bozuyor bu 2. oluyor.. Eger düzelmeyecek gibi birşeyse tavsiyeniz nedir ?
Düşünün yani konsere cıkıyorsunuz ve bütün presetleriniz silinmiş vaziyette nasıl hissedersiniz kimbilir.Eger sorun devam edecekse Sansamp TRIAC veya türevi birşey almak istiyorumda ?

Teşekkürler

DrB demiş ki:
Valla yaklasik 2 senedir falan kullaniyorum hic basima gelmedi. Cidden enteresan acikcasi. Kaydettigine emin oldugunu dusunerekten bir sekilde hafiza pili ile sanki bir problem (temassizilik falan gibi) var derim ben, yazdigini okuduktan sonra.

V-amplerle ilgili cok onemli bir uyari. Saka maka degil, aletten butun baglantilari (elektrik haric) cikardiktan sonra elektrikten cekiniz. Bu ciddi bir bozulma sebebi, ben prospektus falan okumadigimdan ilk 30 gun icinde bozmustum. Allahtan amerikada idik o zaman, guitar centerdan bozuldu bu cak cuk diyince (30 gun return garantisi var) yenisini almistim. Kulagima kupe oldu! ;)

B

beyler ben 100€ civarında bi ürün arıyodum ve sonunda behringer x v-amp e karar verdim.(v-amp modellerinde yaşanan geçiş sorunları vs. göz önünde bulundurarak buna karar verdim.çünkü anladığım kadarıyla özelliklerine göre makul bir fiyat sunulmuş)...ancak gel görki ne istanbulda ne ankarada bu ürüne ulaşamadım,nereyi arasam yok cevabı alıyorum.
size sorularım:
-bu ürünü nerde bulabileceğimi bilen var mı?
-bu fiyat civarında bu modele eşdeğer/kaliteli bi ürün tavsiye edebilir misiniz?
-elimde v-amp design adında bi program var.bu tam olarak ne işe yarar? (bilgisayardan kontrol etmek için olsa gerek tahmin ediyorm...)

bu geçişlerdeki duraksamayı kaldırmanın yolu
tüm tonlarda aynı anfiyi kullanman,

yani;

a tonunu british hi gain den yazdın
b tonunuda aynısından yazman gerekio
ancak o zaman iki ton arasında geçiş yaparken duraksamıo

şimdi sen "eee nası british hi gainden clean ton yazabilirimkine?!?!?!" diye bi soru soracaksın
bende diyeceğimki " bak koçum bu geçişlerdeki duraksamalar seni çok rahatsız ediyorsa clean ton elde etmek için mesele british hi gain'i seç sonrada
gain i bayaa bi kıs, hatta biraz echo felan ver, o kadar başarılı bi clean olmuyor tabiki ama tondan tona atlarkenki o geçiş sorununu ortadan kaldırıo"

...

pitchshifter şu duraksamıo kaldırıo gibi ebleh Türkçe'sini evde bırakıp forumlara girersen çok daha hoş ve anlaşılır olacak...

pitchshifter gecikme ile ilgili olarak söylenebilecek tek geçerli yolu da söylemiş, kabin değişikliği de o bekleme süresini uzatmakta.. Ona da dikkat edilmeli...

Ayrıca bahsi geçen yazılım, bir süredir dijital processor'lerde kullanılan midi üzerinden aletin üzerindeki patch'leri kontrol etme mekanizmasının vamp'teki hali...

Bilgisayar'la V-amp arasına bir midi kablo bağlanır... (Bilgisayarın midi/joystick portu aynıdır..Ses kartının üzerindeki çok girişli bağlantı olur kendisi..)... Sonra bu yazılım açılır.. Yazılım açıldığında, vamp'in bağlı olduğu midi port'unu arayacaktır.. Bulduktan sonra aletin içerisindeki patch'ler burada listelenir.. istediğinizi v-amp'in üzerindeki pot'larla oynamadan ayarlarsınız... V-amp üzerinden zorlukla yaptığınız bazı şeyleri daha kısa ve kolay olarak halledersiniz...

Ayrıca hafızada durması gereksiz olan patch'leri hdd'inize kaydedebilirsiniz, patch'lerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz v.s..

O yazılımın işlevi bu kadar... Tabi ben bunları V-amp2 için söyledim, herhalde x V-amp 'in de bir farkı yoktur..

Geri