RSS pan?

Davulu RSS şekilde panladığımda (terimleri varsa bilmiyorum duyduğum şekilde anlatıcam),kick i ortada ve biraz aşağı, zilleri sol ve sağ üst köşelere koyuyorum,ayrıca bas gitarıda ortada birazcık yukarı panlamayı düşünüyorum.Sadece davul şu an kulağıma normal pandan daha rahat bir duyumla geliyor.
Ama bu büyük tesisatlarda bir soruna yol açarmı?

Bildiğim kadarıyla RSS paning bir çeşit fake 3d panning,

Sağ üst köşe fln dediklerin front left oluyo bildiğim kadarıyla. Stereo bir sistemden surround etkisi beklediğin zaman karşına sweet spot denilen olay çıkıyor. Sweet spot stereo bir sistemde müzik dinlerken senin durupda düzgün verim alabileceğin yerdir(özetle) Kullanılan sistem büyüdükçe sweet spotun boyutuda artar ve bir soruna yol açma ihtimali azalır.

Kaldıki büyük sistem dediğin 1000-2000 kişilik bir sistem ise ( konser, seslendirme etc. ) Orda RSSnin etkisini kaybetmesini hesaba katmalısın, reflectionlar artacağından yarattığın surround etkiyi bulamıyabilirsin.

Tavsiyem RSS ye fazla bulaşma, garantili yönden git plain panning ile yetin, yaptığın kayıtlarıda walkman discman, araba, babanenin kasetçaları, okulun hoparlörleri nerde imkan bulursan dinle.

RSS pek genel bir sistem olmadığından zili sağ üste davulu aşağıya koydum gibilerden anlatımlarınında pek faydalı olacağını sanmıyorum. Ben ne RSS gördüm ne elledim şahsen :) Teorik olarak yaklaştım konuya :)

Geri