Cubase Midi Device Error?

T

the_mistreated

Ya arkaşlar, daha yeni cubase sx 3.1 aldım ve kullanmaya başladım. Program açılırken "hoparlorler (realtek high defination) error" veriyor ve ses kartıyla bağlanıtının yapılamadığı söylüyor. Sonra program açılıyor. Devices/device setup bölümünün all midi inputs bölümünde olması gereken midi aygıtları görünmüyor. Ne olur arkadaşlar yardım edermisiniz? Şimdiden teşekkürler :( :(

Aldıysan bu programı yetkili satıcısıyla görüşüp sorununu rahatça çözebilirdin zaten. Ama sanırım alma kavramın kırılmışını indirmek ses kartının sürücüleri ile cubase pek anlaşamamış anlaşılan onları tekrar kurmayı ve Asio sürücüleri kullanmayı deneyebilirsin. Bilgisayarında ne tür bir midi aygıt kurulu ki görünmesini bekliyorsun orda müneccimmiyiz sendeki midi klavyeyi midi triggeri drumpadi tahmin edelim?

İyi günler.

Me_ThuS demiş ki:
Aldıysan bu programı yetkili satıcısıyla görüşüp sorununu rahatça çözebilirdin zaten. Ama sanırım alma kavramın kırılmışını indirmek ses kartının sürücüleri ile cubase pek anlaşamamış anlaşılan onları tekrar kurmayı ve Asio sürücüleri kullanmayı deneyebilirsin. Bilgisayarında ne tür bir midi aygıt kurulu ki görünmesini bekliyorsun orda müneccimmiyiz sendeki midi klavyeyi midi triggeri drumpadi tahmin edelim?

İyi günler.

öncelikle çok çok teşekkür ederim..şimdi bu konularda yeniyim..bilgisayarımda midi aygıt olup olmadığını bile bilmiyorum.makina daha yeni geldi...hp pavilion m8000 media center pc die bi model..kendinde bi midi aygıt varmıdır nasıl öğrenirim?ayrıca midi aygıtlar hakkında beni bilgilendirir misin?ayrıca programdan ses çıkabilmesi için midi device gereklimidir?yoksa midi device ne içindir?çok teşekkürler

bilgisayarda bir midi aygıt bulunmaz midi bir iletişim protokolü. Bilgisayarında yoktur zannımca bir midi aygıt olmasının hp nin hitap ettiği kesimde bir manası yok. Bakarsın aygıt yöneticisine öyle birşey olmadığını görürsün. Midi aygıtlar hakkında bilgi bayağı uzun hali hazırda yazılmış yığınla makaleyi okumaya başla anca bitirirsin.
Ses çıkması için midi device(aygıt) a gerek yok. Sadece midi sesleri çıkartmak veya bilgisayarda davul programlamak klavye çaldırmak istiyorsan (yada benzer bir eylem) midiye ihtiyacın olucaktır ki bunun içinde bir midi aygıtına ihtiyacın yok midi protokolü her bilgisayarda vardır.

Baktımda açıklama biraz karışmış şöyle örnekleyeyim: Bir midi klavye midi aygıttır usb yada midi portundan bilgisayara bağlanır ve bilgisayara midi sinyaller gönderir alır. Bu sinyallerle bilgisayardan sanal bir enstrümanı çalabilirsin misal. Midi burda sadece ara iletişim dili. Bilgisayarında midi portu varmı orası ayrı bir soru genelde olmaz.

Birde sorularında önündeki durum hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeyi misal elindeki bir cihazın modelini veriyorsan yanında onunli ilgili linkleri de verki sana yardımcı olmaya çalışacak insanlar bi yandan o aletlerin ne olduğunu aramaya kasmasınlar. Açıkçası benim o kadar zamanım yok arayacak. Sen araştır bir zahmet birde önce dene ondan sonra sor.

İyi günler.

tekrar çok teşekkür ederim..ozaman cubase her açıldığında midi bulamıyor,bu sorun yaratmıcak sanırsam..son soru;cubase'in vst lerinde (bfd,virtual guitar...) bunlarda , ben gitar çalarken eşlik etmesi için midi aygıta ihtiyacım var mı?midi protokolüne nasıl ulaşırım bir de???gerçekten çok sağolun,sizi meşgul ediyorum :oops:

Kısa yol: Cubase de bir midi kanalı aç draw tool ile (kalem simgeli işaretçi yani) istediğin uzunlukta midi eventi yarat kanalın üstünde istediğin boyda bi çizgi çekmek suretiyle. Sonra normal işaretçi ile buna çift tıklarsan piano roll denen editör açılır.

Bu editör de solda piyanı tuşları notaları simgeler sağ alanda ölçüler burdaki ölçülerin içini çalmasını istediğin notalar ile dolduracaksın bu iş bittikten sonra. bu pencereyi kapatıp midi kanalı seçiliyken yine solda kanalın özelliklerini gösteren alanda midi out'u istediğin Vsti ye (bfd,virtual guitar vs.) bağlayacaksın.

Çal dediğinde çalacak o.

Midi protokolüne ulaşmana gerek yok guitar pro veya benzeri bir programla daha kullanıcı dostu bir arayüzde istediğin şekilde midi notaları yazabilirsin sonrada bunları cubase e import edebilirsin. Ha midi aygıt denen şey işte bu adımlarda ortaya çıkıyor oturup 200 ölçü boyunca tek tek davul vuruşlarını yerleştirmek oldukça sıkıcı ve deneyim gerektiren bir iş (zamanı saymadım bile) bir drum pad alıyorsun ve kayıt deyip sen çalıyorsun o kaydediyor sonra onu alıp istediğin vst i ye çaldırıyorsun mantık bu.

Uzun yol: Önünde okumak için bir sürü kaynak programın kullanma kılavuzu ve benzeri bir sürü şey var. Oturup okumaya ve denemeye başla. Zamanla bu anlattığım şeyi sende keşfedip yapabilir hale geleceksindir.

Kısası varken niye uzununu yapayım diyen arkadaşlar kısasını yapıp nedenlerin hiçbirini çözemezsiniz. Haliyle yeni birşeyler yapamazsınız.

Kolay gelsin.

Geri