donNie darko

Roth-Azad demiş ki:
Benziyorlar mı? Ne açıdan benziyorlar ben anlayamadım? Zaten bizFrank'ın (gerçek hayatta kızı ezen Frank'ın) hiç bir kişisel özelliğini bilmiyoruzki. Sadece Donnie'Nin bilinç altının Frank görüntüsünü aldıktan sonra ona eklediği kişiliği biliyoruz
Evet biliyoruz, o da diğerleri gibi yalnızlıktan korkuyor, Donnie gibi. Donnie söylemişti psikoloğuna yalnızlıktan korktuğuna. birde dediğim gibi, ikiside farklı tipler çevrelerindekilerden. Donnie'nin farklı olduğunu zaten biliyoruz, Frank'in de farklı olduğunu "Why are you wearing that stupid man suit" gibi kurduğu akıllara zarar cümleden biliyoruz. Bir nevi donnie Frank'i buldu. He bu arada Donnie daha önceden (yani zaman yine geriye alınmadan önce) tanışmışsa Frank'le ordanda bilinç altına yerleşmiş olabilir. Karışık bayağı, Dvd'yi alıp herşeyi anlamak lazım bir ara...

benim de filmi bir kez daha izlemem lazım.zaten arkadaşlarla yarı sohbet ettik yarı filmi izledik- ki böyle film izlemeyi hiç sevmem-filmden pek bir şey anlamadım.en azından filmde hakkaten doğru bir mantık kurgusu varsa,bunu çözmek lazım.

Bu tür filmleri tekrar tekrar izlediğimizde kıyıda köşede kalmış ve üstünde durmadığımız bi çok ilgiç nokta buluruz.Matrix serisinin ilk filmi buna bi örnektir eğer o noktaları tüketirsek filmi özümsemiş oluruz.ama bunun filmden sıkılma gibi bi dez avantajıda yok değil.

Çok farklı bir film, her yönüyle muhteşem diye düşündüm bugün izlediğimde. Kafamı kurcalayan çok yer var ama bunun sebebi biraz da kahrolası altyazıların nasıl olduysa bir sahne geriden gelmesi. Hatta hiç anlamadım desem yeridir. Mutlaka orjinalini alıp izlemeyi düşünüyorum.

rainbow demiş ki:
Çok farklı bir film, her yönüyle muhteşem diye düşündüm bugün izlediğimde. Kafamı kurcalayan çok yer var ama bunun sebebi biraz da kahrolası altyazıların nasıl olduysa bir sahne geriden gelmesi. Hatta hiç anlamadım desem yeridir. Mutlaka orjinalini alıp izlemeyi düşünüyorum.
Ve nedense hep bu tür filmlerin alt yazıları sakat olur (Bkz. The Cube, ButterFly Effect vb.)

ya valla ben filmi izledikten sonra çok da etkilenmemiştim. benim de kafam çok karışmıştı. o sıra nedense üzerinde fazla düşünmedim.
ama az önce burdaki yazıları okurken bi anda filmden acaip etkilenmişim gibi hissettim. özellikle roth-azad senin o uzun yazdıgın yazıyı okuyunca bi anda aklımda bi sürü ampul yandı resmen.
ben bi kaç kere daha izlicem filmi. biraz önce karar verdim.
bu arada filmin başladıgı sahnede çevre ne kadar huzurlu görünüyodu. fırtına öncesi sessizlikmiş meger.

Birçok sinema eleştirmeni tarafından 2003'ün en iyi filmi kabul edildi.
Donnie darko benim izlediğim en iyi filmlerden biriydi.daha sonra kelebek etkisini izleyince benzer birçok yön gördüm ikisinde de...
Filmin başında olayların birbirinden kopuk bir şekilde sunulduğu fikrine kapılsanızda sonrasında birbirine çok güzel bağlandı.
Filmin baş karakterinin bir şizofrenin iç dünyasını ve kendi kendine yaptığı hesaplaşmaları çok iyi yansıtması da bence filmin başarılı bir yönü daha...
hayat bazen en sevdiğiniz kişinin yoluna devam edebilmesi için kendinizi feda etmenizi gerektirebiliyor,onu hiç tanımamanızı da...
filmin sonundaki parçayı GARY JULES söylüyor,herkes farklı yorumlarda bulunmuş.parçanın adı da Mad World...sırf bunun için bile izlenmeye değer... ;)

Film süperdi de bazı yerleri filmde açıklamamışlar,websitelerine koymuşlar,örneğin grandma death yazdığı kitabın sonunda zamanda yolculuk yapabilen birisi varsa bana mektup atsın demiş,bu yüzden devamlı posta kutusuna bakıyormuş..filmi iyice anlamak için donniedarko.com a gidip araştırma yapmak gerekiyor ama sitede film gibi karmakarışık.. :!:

morgues_princess demiş ki:
Film süperdi de bazı yerleri filmde açıklamamışlar,websitelerine koymuşlar,örneğin grandma death yazdığı kitabın sonunda zamanda yolculuk yapabilen birisi varsa bana mektup atsın demiş,bu yüzden devamlı posta kutusuna bakıyormuş..filmi iyice anlamak için donniedarko.com a gidip araştırma yapmak gerekiyor ama sitede film gibi karmakarışık.. :!:

Site ile ilgili en sevdiğim şey de bu, eğer daha fazla bilgi istiyorsan aklını kullanmalısın. bu arada anlaşılmayan herşey dvd'de var, özellikle anlaşılmasın diye kesilmiş bütün sahneler dvd'de.

filmi kötü bulduğunu söyleyenler, bence filmi bir de şizofreni temasına sıkıştırmaktan uzak kalarak izlesinler.
kelebek etkisinin ele aldığı konu burda daha özgün ele alınmış diye düşünüyorum...

Geri