Leon

erto var ya az önce ben bu başlığı açıyodum baktım sen önce açmışsın.....leon harika bir yapım beni etkileyen üç filmden biri...özelliklede unutulmaz shape of my heart finaliyle muhteşemdi....özellikle kült replikleri::::::::::
gary oldman:hiç kulağını çimlerin büyüsüne verip mozart dinledin mi

matilda'nın babası:hayır

gary oldman:öyleyse çimler büyüden uyanmamış..

tabii silah adamın beynine dayalı bir şekilde konuşuyo gary oldman ve replik biter bitmez tak

Çoğumuz filmin sansürlenmiş halini izlemişizdir.Gösterime girdiği tarihte Avrupada yayınlanan versioynunda Leon ile Mathilda nın dahada yakınlaştığı sahneler varmış.Çıkarttıklarına göre bayağı yakınlaşmışlardır diyecem ama bu sansürcü zihniyetin işi belli olmaz.

Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon'un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

Sanırım bir film ancak bu kadar başarılı olabilir jean reno'sundan gary oldman'ına ordan natalie portman' a gerçekten bir sinema klasiği en sevdiğim sahne kesinlikle ayrıldıkları sahnede leonun tek başına ordan kurtulabilceğini ve tekrar buluşacaklarını ve kök salmak istediğini söylemesi sanki butun insan yaşamın bir izdüşümünü sundu yaşam ölüm umut ve en sonunda umutların yokoluşu.

sinemaya gidip tanıtım filmini izledikten sonra ulan ne güzel macera filmi geliyor haftaya action,vurdu,kırdı deyip bir hafta sonra filmi izlemeye gittigimde filmin sonunda salya sümük cıktıgım cok güzel bir filmdi.
ayrıca filmdeki kücük mathilda, amelia da ve star wars'da amidala'yı oynamış sanıyorum bende nerden hatırlıyorum bu hatunu diyordum ;)
sanırım filmin birde directory cut diye sansürsüz bir cevrimi varmış beraber uyudukları sahne falan hatta fransiz televizyonlarinda da mathilda ile leon'un birlikte uyumasini kesmisler ve bu sahne televizyon versiyonunsa kesildigi icin şöyle bir yanlış anlama oluyormuş bende şimdi düşündüm ve hatırladım mesela sansurlu versiyonda, leonun mathilda'yi gary oldman'dan kurtardigi sahne ikisinin sarilmasini, leonun yuzundeki rahatlama hissiyatindan kameranin ayak hizzasina inmesiyle aralarindaki boy farkinda bittigi sahneyi, leon'un uykudan firlamasiyla ve mathilda'nin onun yanindan sac bas daginik, boxeriyla kalkmasi takip eder ki, normal sartlar ve birbirine biraz daha yakin yaslarda iki oyuncu soz konusu olsa, arada cinsel munasebete girdik'i veren bir olaydır sanırım televizyon icin yeniden montajlayan adam bunu dusunememis ve sıçmış

defalarca izlesem sanırım bıkmam. filmin uslubu çok tatlıydı. filmin sonunu bilmeme rağmen her defasında içim acıyarak izliyorum. çok etkileyici...

İnanılmaz bir film ya,müthiş ötesi hayatımda izlediğim en iyi 10 filmden biri kesinlikle.Hayatımda hiç bir filmde ağlamadım ama ağlamaya en yaklaştığım film bu oldu işe

benim için en özel filmlerden.. çok kez seyretdim ve yine seyrederim.. müthiş bir haz alıyorum ancak içimde birşeyler kopuyor o filmde.. mükemmel bir film..tek kelimeyle..

süper bir film!!!izlediğimde ağlamaktan bir hal olmuştum.özellikle de şu repliği hiç unutmam;
Mathilda: Leon, sanırım sana aşık oluyorum. Bu benim için ilk biliyo musun?
Leon: Daha önce hiç aşık olmadıysan bunun aşk olduğunu nerden biliyosun?
Matilda:Hissediyorum
Leon: Nerde?
Matilda: Karnımda.Önceden orda bi düğüm vardı şimdi yok.
Leon: Artık karnının ağrımamasına sevindim ama bununla alakası olduğunu sanmıyorum.....

Kisa bir süre önce tanistim bu filmle. Bu kadar gec kaldigima üzüldüm. Öyle gizemli birini tanidim ki bana sevgiye dair verdigi cok sey oldu. Simdi onu aniyorum bu filmle. Hayatimin en dürüst kösesine koyarak.

Sanırım ben orjinal versiyonunu izlemiştim ve beraber uyumaları, mathilda'nın leon'a sarılması ,mathilda'nın yataktan kalkışı,birde mathilda'nın(bu ismi söylemekten niye bu kadar zevk alıyorum bilmiyorum :)) ) restoranda leon'u öpmeye çalışırkenki sahne,sonra şampanyayı fondipleyip kahkaha atması,ve daha birçok sahne...doyum olmaz.(işte bu yüzden defalarca izleyebiliriz bu filmi)bu ikilinin uyumu ve film beni o kadar etkilemişti ki jean reno ve mathilda'nın (natalie portman demiyorum; ben onu böyle sevdim) bütün mimikleri ve jestleri aklımda...Ve tabi ki shape of my heart...sizde iz bırakır...

bende çok severim leon'u.hele o karanlığın içinden çıkıp şişkonun boğazına bıçak dayadığı sahne yokmu :D

Geri