stüdyoda kendimi(gitarın sesini)bir tek ben duyamıyorum

stüdyoya girdik.benim 4.stüdyom.2 gitar davul bas ve vokal girdik.amfileri diğer gitarist ayarladı.çalmaya başladık bası net duyuyorum diğer gitarı net duyuyorum fakat anfinin sesini sonuna kadar açmama rağmen çaldığım tek notayı bile duymuyorum.adamlara söyledim beni çok net duyduklarını söylediler.ilk önce amfileri değiştik diğer gitaristle.adamın gitarından cayır cayır ses geliyo.bende ses aramakla uğraşıyorum.sadece çok derinden ne olduğu belli olmayan bi ses geliyo.acaba kulağım yüksek sese alışık olmadğım içinmi bu başıma geldi.çünkü evdede çok kısık sesle çalışıyorum.öyle bara mara yüksek sesli ortamlara girip çıkan bi eleman değilim.ondanmıdır.bide çıktığımda kulağım hem acayip çınlıyordu hemde dış sesleri ogün için zor algılıyordum

kulağımda sorun olamaz çünkü diğer elemanların her vuruşlarını çok rahat duyabiliyordum.

psikolojik olmadığını biliyorum çünküğ çok rahattım ve kendimede çok güveniyorum.ama stüdyodan çıkınca adamlar nediyo bu deli
der gibi bakıyorlardı. sizce bunun nedeni ne olabilir

sound check yaparken iyi ayarlayın. çaldığınız stüdyonun akustiği vs. de çok önemlidir. ses yalıtımı iyi yapılmamışsa stüdyoda onun da etkisi olur. amfiler kolpa olabilir, gitar setupın da sorun olabilir. iyi bir stüdyoya gidin ve mixerin başına bu işten anlayan bi adam geçmeli, iyi bir sound check yapın. sorunun devam edeceğini sanmıyorum bu şekilde.

Öncelikle bu soruyu biraz aşağıda başka bir başlıkta sormuşsun ve bazı cevaplar gelmiş ve hepsi de sorduğun sorudaki açıklama miktarına göre yeterli cevaplar.

Derdin büyük ihtimalle soundcheck ile başlamış. Bir büyüğüm söylemişti iyi grup soundcheckte sesi açan değil kısandır diye. Aynı şeye Satriani'nin Satch Tapes videosunda da rastladım bu nedenle tavsiyem iyi bir soundcheck yapmanız. Eğer yine aynı sorunu yaşıyorsanız bu işi bilen birisinden yardım isteyin.

Ayrıca gittiğiniz stüdyoda yerleşiminize ve stüdyo ortamının akustik yapısına göre de oluşabilecek bir sorun bu.

Kolay gelsin...

Sesin derecesi yarimdan fazla ise, kisaca volum yuksek sayilabilecek bir aralikta ise, calan kisinin kendi enstrumanini net bir sekilde duyamamasi cok normaldir. Ben sanmiyorum ki en iyi ekipmana sahip olan birinin dahi ben bunu yasamiyorum diyecegini.Peki alismak ustalik gerektirir mi? evet gerektirir.

şöyle farklı bir açıklama getireyin insan ilk stüdyo yapmaya başlayınca geriliyor benim sesim duyulmuyor ben duyamıyorum kötü çıkıyor sanırım veya bu benim sesim değil gibi şeyler düşünüyor ama sonradan alışıyor . birde enstrümanların ses seviyelerinin iyi ayarlanması gerekiyor yoksa elektro ve davul sesi bastırabiliyor bazı durumlarda zamanında benimde çok başıma geldi taaaa amfinin monitörün dibinde söylüyotdum sesimi duyabilmek için. :D

Geri