Chuck Berry

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Autopsy_table tarafından 19 Mart 2004 tarihinde açılan konu

 1. Asıl adı Charles Berry olan rock'n roll'un varlık nedeni ve efsanesi Chuck Berry, 18 Kasım 1926 yılında California'da doğdu. 40'lı yıllardarın sonunda Les Paul'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n roll gruplarında solo enstürmanı saksafon yada piyano iken ; Mucid'i azam Les Paul'un Gibson model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte Elektro gitar ile rock'n roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berry'de bu günkü birçok müzisyeni etkileyecekti. bunların başında da AC/DC ve Angus Young gelecekti, öyleki onun gitarla seke seke sahnede dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır.(Ben baba metalciyim baba deyip bu hareketi bilmeyenin alnından öper cebime koyarım) Aynı şekilde Young'ın ustalarındandır. Şimdi burada ismini yazamayacağım kadar farklı biçim ve türevlerdeki rock kökenli müzisyeni etkileyen bir ekolun ismidir; CHUCK BERRY.....

  Usta gitarist ve rock'n roller, 1950 yılında ilk olarak bir klüp ya da bar grubu diyebileceğimiz "St Lois, Mo" adlı trio ile müzik kariyerine başladı. Bu grupta usta gitarıyla yeralırken, Jhonson (piyano da, Ebby Harding de davuldaydı.).

  1995 yılının Mayıs ayında Chicago'da blues'in efsane adamı Muddy Waters ile tanıştı. Waters onları Chess Record's a önerecekti. Bir ay sonra'da "Maybeline" adlı şarkıları piyasaya çıkacaktı. Ağustos'ta listelere giren bu parça ile Chuck Berry Amerika'da tanınacaktı. Tabii ki bu tanınmanın sadece ABD ile sınırlı kalması, single'ın İngiletere'de çıkmamasından dolayıydı.

  Bu başarıyı 1956 Haziran!ında çıkan " Roll Over Beethoven" adlı şarkısının çıkışıyla da sürdürecekti. AC/DC'ninde ilk yıllarında Avusturalya'da çıkan ilk albümlerinde cover'ını yaptıkları "Scholl Day" 1 milyonun üzerinde satış yapmış ve de listelerde 1 numaraya yükselmişti. Bu parça ile Berry, İlk önce İngiltere'de tanınacak ve ardından da tüm dünyaya yayılacaktı.

  1957 sonunda "Rock'n Roll music" single'ı çıktı. Bunu takiben " Sweet Little sixteen","Johnny B Goode", "Back in The USA" gibi birbirinden muhteşem birbirinden harika birbirinden süper parçalarla ününe ün katacaktı. (Biraz fazla övdüm sanırım ama hak ediyor yalanmı?)

  60'lı yıllara girerken polisle başı derde girecekti.

  Indiana'daki Federal Hapishaneye'de iki yıl yatan Berry'nin parçaları o günlerin yeni grupları olan Rolling Stone ve Beatles (Babamın grupları diyorum bunlara) tarafından da yorumlanacaktı. Aynı zaman sürecinde de Berry'nin parçaları 3 albümde toplanıp piyasaya çıkacaktı.

  1964 yılının başında hpisten çıkan Berry, Chicago'daki stüdyosuna kapanıp, yeni parçalar hazırlamaya koyulur. 1 ay sonra Nadine ( Is it you*) single'ı geldi. Ardından da ilk İngiltere turnesine çıkar. 9 Mayıs 1964 'de Animals grubu ile birlikte Finsbury Park Astoria'da konser verirler.

  Chuck Berry artık tüm dünya ya yayılmış öncü ve de efsaneleşmiş bir fenomendi. Adına "Hai Hail Rock'n Roll" gibi filmler çekilecek, kitaplar yazılacaktı.

  Albümleri:

  * Chuck Berry (Chess Records'63)
  * Chuck Berry on stage (Chess Records'63)
  * More Chuck Berry (Chess '63)
  * The Latest And The Gratest (Chess '64)
  * You Never Can Tell (Chess '64)
  * Chuck Berry in London (Chess '65)
  * Back Home (Chess '70)
  * My Dying A Ling (Chess'72)
  * Chuck Berry's Golden Decade (Chess'72)
  * And Rockin (Chess'73)
  * Rohit (Atlantic'79)


  Notoş: Chuck Berry'nin çıkan daha sayfalarca sürecek toplama, karışık albümlerde de parçaları vardır.... But he could play a guitar just like ringing a bell :)
   
 2. go johnny go gibi nefis parçaları vardır...ne şarkıdır bu hala usanmadan dinlerim.
   
 3. Abi Rock n Roll un dedesi... Çok şeker bi herif harbi...

  Johnny B good a taparım gerçekten... Dinlemeyen insan yoktur heralde ;)))
   
 4. Bugün Rocxk'ın tarihçesi diye bi yazı okudum..Orda da R&B'yi Rock'n Roll'a çeviren şahsiyetlerden birisi diye yazıyodu...Karıştırmıyom dimi?
   
 5. Hayır karıştırmıyorsun.Elvisi hiç sevmememe rağmen bu adamı çok severim nedense.
   
 6. Bluesun en baba adamı dır bence
   
 7. en dede....
   

 8. +1 süper dede
   
 9. johnny b. good' u i,lk dinlediğim yer geleceğe dönüş 1 'di... çocukluğumda hep öle bi solo atmayı hayal ederdim....
  süpppppperrrrr bi şarkı dahaa.......
  tabiii chuck berry sadece johnnny b. good'la kalmış bi adamda pardon dede de değildir...
  iyi müzik adamı...
   
 10. eh sonunda emin oldum gelecege donusteki johnnyden..guzel filmdi..
  rugratsi izlerken daha dogrusu ordaki chuky gorunce hep aklima gelir..suratimda salak bi siritmayla cizgifilmi izlemeye devam ederim
   
 11. Yazılanın aksine Chuck Berry'nin müziği blues değil, taş gibi rock'n rolldur. Eserleriyle devrim yaratan bir müzisyendir. Tüm zamanların en büyük ve en popüler rock gruplarından biri olan AC/DC'yi çok önemli ölçüde etkilemiştir. Hatta gitarist Angus Young, Berry'nin o meşhur ördek yürüyüşünü bile kullanır konserlerinde. Bu arada, AC/DC'nin School Days yorumuna dikkat. ;)
   
 12. aynen.şimdi atabiliyorum da:))

  ya ördek yürüyüşü olayı bitirir zaten favori gitar atraksiyonumdur:)
   
 13. Elvis bu adamın müziğini muhafazakar beyaz ailelere satarak bir yerlere gelmiştir bence Rock'n Roll konusunda Chuck Berry'nin payı çok daha fazladır...
   
 14. rock nd roll un asıl babasıdır.
   
 15. Back To The Future sağolsun o filmde olmasa dünyanın yarısı hala daha tanımayacaktı herhalde bu adamı bende onların arasında olabilirdim
   
 16. Bende ilk olarak Geleceğe Dönüş filminde dinlemiştim Johnny B. Good'u..
  Birkaç yıl sonrada Judas Priest'in Ram It Down albümünde karşılaştım. Judas'ın cover'ı da çok güzel olmuştu.

  Chuck Berry'yi severim ama bu kadar önemli bir isim olduğunu bilmiyordum. teşekkürler Autopsy_table.. Sana iyi otopsiler dilerim :)
   
 17. Bu arada Michael J. Fox gercekten calip soyler o parcayi.
   
 18. "Ördek yürüyüşü" atraksiyonunu rock tarihine yazmış, muhteşem soloları var olan aşmış biriydi bence..
   
 19. Sondaki soloda Martyin çaldığına tam inanmıyorum bazı yerlerde sallama çaldığı belli oluyor.Ama genel olarak şarkıyı çalmış.Hatta bu sahneler için gitar dersi almıştır.Filmde ayrıca Chuck Berry'e gönderme vardır.
  Marty şarkıyı çalarken eli kesilen gitarist telefona koşar ve kuzenini arar, konuşma şöyledir:
  -Hey Chuck, ben Marvin... tanımadın mı kuzenin Marvin Berry, yeni bir şeyler arıyordunya bir de şunu dinle.

  Marty orda ünlü gitaristlerin haraketlerini taklit eder.Tabiki Chuck'ın sekmesini de.

  Şarkının Judah Priest versyonuda oldukça güzeldir.
   
 20. Normalde adam zaten gitar caliyor ve studyo kayitlari var o acidan Johnny B. Goode calmak icin gitar dersi almis olacagini pek sanmiyorum ama sonlarina dogru civitip Van Halen tarzi falan caliyordu.
  Bir de su var, grupla caliyorlar falan, Marty kendini kaptirip baska seyler calarken orkestradan biri telefonla Chuck diye birini ariyor :)
   

Bu Sayfayı Paylaş