Ses Teknolojileri Mezunu Iş Bulabilir Mi ?

Merhaba arkadaşlar.Ben anadolu lisesinde 3. Sınıf öğrencisiyim.İlerde aranjörlük,ses mühendisliği yapmak istiyorum ve bunun için en uygun okulun İtü ses teknolojileri olduğunu araştırdım.Burdan mezun tanıdıklarım var.Yetenek sınavına hazırlanacağım.Ama bir aranjör Türkiye de iş bulabilir mi ? Bu insanın içinden gelmesi gereken bir iş tabiki ama aç kalmak da istemem :D
Bu bölüm mezunu birisi :Nerelerde iş bulabilir? Neler yapabilir?

O bölümden tanıdığınız mezun ne iş yapıyor :)
Müzik sektöründeysen para kazanıp kazanmaman biraz da sana bakıyor. Kazanmak için uğraşan ve işini iyi yapan adam mesleği ne olursa olsu kazanır bence. Bionluk.com'a aranje, düzenleme, mix, mastering gibi konularda açılmış onlarca ilan var ve fiyatları da hiç düşük değil(500-7500). Bu işte profesyonelleşirsen doğrudan ünlü sanatçılarla çalışma fırsatın var ama bu da senin girişkenliğine ve biraz da ikna kabiliyetine bakıyor. Okuduğun lise seni ilgili olduğun bir mühendislik dalının uygun bir üniversite bölümüne sokabiliyorsa müzikle ilgilenmeyi o zamanlarda da sürdürüp ekmeğini yiyebilirsin. İşini eline alıp müzikle refah ortamda uğraşmak lazım.

Aç kalma (veya başka işler yapmaya sürüklenme) ihtimalin %80. Geri kalan yüzdelik şans, çevre, girişkenlik ve her yolu zorlama ile ilgili. Bu mesleği öğrenmek veya yapmaya başlamak için okuluna gitmenin tabii ki faydası var ama, direkt işin içine girip deneyim kazanmaya çalışmak, bu mesleğe daha etkin bir giriş oluyor maalesef (ve bu dünyanın her yerinde ses mühendisliği için geçerli).

Sen güzel güzel okurken, diğer tarafta stüdyoda getir götür işlerini yapıp, çay kahve yapıp işi öğrenmeye çalışan / belki bedavaya çalışıp deneyim kazanmaya, çevre yapmaya gönüllü olan kişiler, sen okulu bitirene kadar stüdyonun başlıca işlerini yapan mühendis / aranjör / prodüktör vs. olmaya kadar gelebiliyorlar. Okulu bitirince de sen öğrendiğin mesleği yapıp artık para kazanmaya ihtiyacı olan ama hiç gerçek dünya deneyimi / çevresi olmayan bir kişi olarak zorlanma ihtimalin yüksek olabilir.
Kısaca bu bölümleri okuyanların çoğu para kazanmak için başka meslekler yapıyor. Karşılaştırmak gerekirse, iyi bir okuldan mezun olmuş bir makina mühendisinin ilk senesinde iş bulma olasılığı %70 dersek, ses mühendisliğinde bu %5 civarındadır.
Kendim de ses mühendisliği mezunuyum, ayrıca yüksekte yaptım bu arada. (Ben kendi mesleğimi yapıyorum o ayrı :))

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aç kalma (veya başka işler yapmaya sürüklenme) ihtimalin %80. Geri kalan yüzdelik şans, çevre, girişkenlik ve her yolu zorlama ile ilgili. Bu mesleği öğrenmek veya yapmaya başlamak için okuluna gitmenin tabii ki faydası var ama, direkt işin içine girip deneyim kazanmaya çalışmak, bu mesleğe daha etkin bir giriş oluyor maalesef (ve bu dünyanın her yerinde ses mühendisliği için geçerli).

Sen güzel güzel okurken, diğer tarafta stüdyoda getir götür işlerini yapıp, çay kahve yapıp işi öğrenmeye çalışan / belki bedavaya çalışıp deneyim kazanmaya, çevre yapmaya gönüllü olan kişiler, sen okulu bitirene kadar stüdyonun başlıca işlerini yapan mühendis / aranjör / prodüktör vs. olmaya kadar gelebiliyorlar. Okulu bitirince de sen öğrendiğin mesleği yapıp artık para kazanmaya ihtiyacı olan ama hiç gerçek dünya deneyimi / çevresi olmayan bir kişi olarak zorlanma ihtimalin yüksek olabilir.
Kısaca bu bölümleri okuyanların çoğu para kazanmak için başka meslekler yapıyor. Karşılaştırmak gerekirse, iyi bir okuldan mezun olmuş bir makina mühendisinin ilk senesinde iş bulma olasılığı %70 dersek, ses mühendisliğinde bu %5 civarındadır.
Kendim de ses mühendisliği mezunuyum, ayrıca yüksekte yaptım bu arada. (Ben kendi mesleğimi yapıyorum o ayrı :))
Çok teşekkür ederim cevabınız için.Okurken boş durmayacağım tabiki.
Hayatta güzel şeyler yaşamak için risk almak gerektiğine inanırım.Bakalım neler yaşayacağız...

Geri