Stevie Ray Vaughan

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Roth-Azad tarafından 20 Mart 2004 tarihinde açılan konu

 1. Telleri çoğu insanın çalamayacağı kadar yüksekte olan ve 13'lük sert tellerle çalmasına rağmen inanılmaz kendine ait King Tone'u (ki ilk dinlendiğinde bu nasıl muhteşem bir tondur etkisi yaratıp insanın ağzını açık bırakır. En azından bana her dinleyişimde öyle oluyor.)akıcı çalan, emprovize çalışıyla Eric Clapton'a "Bütün gitaristler ,ben dahil, doğaçlama çalarken bir sonraki hareketi düşünmek için ara verir. Bu arayı ya bir notayı uzatarak yada klasik riffleri kullanarak geçiştirirler. Stevie Ray Vaughan bunu geçen tek insandır. O başladığında herşey önceden kurulmuştur zaten." dedirten kişi. Şanssız bir helikopter kazasında ödlü (ki biniceği helikoptere aslında Eric Clapton binicekmiş. O onun yerine geçmiş diye rivayetler var. Buna ait sağlam bir kaynağım yok.) Eric Johnsonn'un yakından tanıyan, ona ilham olan ve öldükten sonrada onun S.R.V gibi müthiş bir şarkı yapmasını sağlayan insan. En büyük ilhamı da Jimi Hendrix'miş (doğal olarak). Bu insanla ilgili görüşleriniz varsa burada paylaşalım
   
 2. blues'a başlarken şöyle bir açıklama yapmış baba. ben blues'u sadece zencilerin müziği olmadığını kanıtlamak için yapıcam, beyazlarda bu müziği yapabilir ve daha iyisini yapar hatta demiş. ve daha iyisini yapmış ve gerçekten de oldu demiş ardından. bütün şarkılarını zevkle dinlerim. ama scuttle buttin' bir ayrıdır yani.
   
 3. Sonunda S.R.V'yle ilgilenen biri çıktı. Koskoca sitede kimse Stevie Ray Vaughan'la ilgili topiği okumamış bile. Topu topu 9 kere görüntülenmiş. O kadar gitar çalan falan var bir de. İlginç tabi.
  Bu arada bahsettiğin şarkı hangi albümde?
   
 4. Bende hep namını duydum ama dinleme fırsatım olmadı bakalım denk getirirsem bir yerlerden bende yorum yaparım...
   
 5. bende dinledim. bayaa bi hoşuma gitti hatta bi parçasını çalmaya heveslenmiştim ama kaldı. aşırı derecede bilmiyorum parça ismi filan söyleyemem ama bu adamın yaptıklarını deşecem daha. ve dinlediğim kadarı baya güzel
   
 6. Yaz gelsin bende çoğu parçasına çalışmayı düşünüyorum. Adamın inanılmaz tuşesi var, herşeyi inanılmaz gerçi ama.
   
 7. Little Wing ve Pride&Joy 8)
   
 8. Ben hep sağda solda yazıodm Stevie'min adını ;)
  Ama görmemiştim topic i görsemmm yazzmazz mıyımmm!!!!

  Valla çok iyi bir blues gitaristi gerçekten...

  The Sky is Crying, Tin Pan Alley , Pride n Joy, Crossfire , Scuttle Buttlin , abii scuttle buttlin de heriff sapıkkk , rude mood!!! bunların hepsi güzel yani! Daha çok doggy blues yaptığı için bazı şarkıları birbiriyle aynı olabiliyor ama her dinleyişimde de zevk alırım çok! ;)
   
 9. Rude mood!!! İnsanı dinlediği yerde çiviliyor. Bir insan bunu nasıl çalar diye. Bu arada okuyanlar adamı sadece teknikten ibaret sanmasınlar, en güzel yanı inanılmaz bir teknikle bu kadar güzel müzik yapması. Dirty pool, mary had a little lamb ve rude mood benim favorilerim.
  Bu arada Blues kavramlarına biraz uzağım. Doggy Blues nasıl bir tarz? Yani diğerlerinden farkı ne?
   
 10. Internet'ten bir yerden Little Wing cover'ını bul bence. Avatarından anladığım kadarıyla da Jimi Hendrix'le alakan var (Hadi canım :wink: ), çok hoşuna gidicektir.
   
 11. Ya Doggy blues böyle klasik blues yürüyüşünde giden türe deniyor. Yani her şarkısı öyle değil tabi... Mesela Rude Mood baya komplike...

  Ama Tin Pan Alley , The Sky is Crying , Mary Had a Little Lamb falan hep bunlar doggy... Anlatabilmişimdir inşallah! ;)))
   
 12. Teşekkür ederim yardımcı oldu.
  O zaman Jimi Hendrix'in Red House'ı, Yavuz Çetin'in Çok İstiyorum'u falan hep Doggy Blues. Ve o zaman her Blues'cunun en azından bir iki Doggy BLues'u var öyle mi?
   
 13. Evet tabii ki bu doggy olayı çok eylencelidir zaten ;)

  Ve böyle bir doğaçlama yapayım dersen bırakamazsın falan ;)
   
 14. Tamam kaptım olayı. Ben bir iki doğaçlama bir şey takılıp geliyim o zaman bakıyım ortaya ne çıkıcak :)
  Gerçi biz okulda arkadaşımla Edebiyat kiatbındaki şiirlere bu tür Cover'lar yapardık. Demek Doggy yapıyormuşuz (Bir terim öğrendim ya her yerde satarım bunu) :)
   
 15. Ya bu bilinmes zaten, Amerika'da halk içinde kullanılır , öyle bir terim
  Müziksel değil yani ;))))
   
 16. Daha iyi. "Abi bak bunu kimse bilmez. Biz Amerika'dayken arkadaşlarla arka sokaklarda varil ateşi etrafında Doggy Blues yapardık. Ne günlerdi" Ehe, bu nasıl daha karizmatik di mi:)
   
 17. Duvarlara spray le yazılar yazardık! ;P hehehe... Karizma gerçekten...
   
 18. İşini biliceksin işte :)
  Bu arada Stevie Ray Vaughan'ın internet üzerinde video'su ya da DVD gibi birşeyi var mı? Bu adamı çalarken izlemeye çok isterdim
   
 19. Vardır kesin ya bilmiyorum... Araştırmak lazım!!!!


  ARADAAAA 100. MESAJIMM! HAHA!

  ;)

  Unutturuyordun konuşurken bi orda bi burda...
  Hepinize birer içkii bendennnnss!! ;)
   
 20. Tebrik ederim:)
  Ki kimse olmadığına göre içkiler bana kalıcak.
  Vokaller S.R.V'ye mi ait bu arada?
   
Benzer Konular
 1. Deadnightwarrior
  Yanıt:
  39
  Gösterim:
  2,462
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş