Nux Cerberus Ve Mooer Red Truck (fly Rig Alternatifleri)

Bu benim de aklımı yorduğum bir mesele, iki şey var tespit ettiğim:
1) Mooer Radar bu sıkıntıların ilacı olabilir, doğrudan pedalboardları sisteme girmek için de öneriliyor. İlla ki bir preamfinin renk vermesini istiyorsanız durum değişir tabii ama bunun dışında pratik bir çözüm.

2)Cerberus üzerinde effects loop var. Sanırım ekstra bir preamfi-pedalı buraya yerleştirip preamfinin yerini sinyal zincirinde doğru bir yere koymak da mümkün olabilir.

cerberusinout.jpg

hocam maalesef cerberus üzerinde effects loop yok. inputtan gitar girdiğinizde output modulasyonsuz sadece drive seslerini veriyor. inputtan giriş yapıp modulasyon outputunun çıkışını direk amfiye bağlarsanız efektler gelmeye başlıyor. ya da 4 kablo tekniğini kullanacaksınız. yani ben anlamıyorum bu alete kabin simülasyonu koymuşlar ama neden preamp yok. tamamen saçmalık. preampsız kabin simülasyonunun ne önemi var ki?

118676 eklentisini görüntüle

hocam maalesef cerberus üzerinde effects loop yok. inputtan gitar girdiğinizde output modulasyonsuz sadece drive seslerini veriyor. inputtan giriş yapıp modulasyon outputunun çıkışını direk amfiye bağlarsanız efektler gelmeye başlıyor. ya da 4 kablo tekniğini kullanacaksınız. yani ben anlamıyorum bu alete kabin simülasyonu koymuşlar ama neden preamp yok. tamamen saçmalık. preampsız kabin simülasyonunun ne önemi var ki?
4 Kablo metodu zaten loop mantığını kullanır, loop olmadan 4 kablo nasıl olur ?
Henüz cihaz elime ulaşmadı, ama aşağıdaki linkte yer alan şemadan bakarak söylüyorum:
Cerberus - Integrated Effects - NUX

Bu cihaza preamfiyi bağlamak için distortion çıkışını preamfiye girip, preamfi çıkışını modulasyonun in kısmına girmek gerekir. Bu mümkünse zaten bir loop var demektir.
Bu cihaza preamfi konmaması kasıtlı ve bence en az 2 sebebi var:
1)Doğrudan amfinin önüne girilebilir portatif bir cihaz olması. Böylece istenilen amfi/preamfiye bağlanır. Benim gibi amfi modelleyicilerden nefret eden insanlar için çok cazip.
2)Amfi modelleyiciler ile rekabete girmeyen (ve böylece firmanın amfi modellemesi içeren diğer ürünleri de baltalamayan) bir ürün olması.

4 Kablo metodu zaten loop mantığını kullanır, loop olmadan 4 kablo nasıl olur ?
Henüz cihaz elime ulaşmadı, ama aşağıdaki linkte yer alan şemadan bakarak söylüyorum:
Cerberus - Integrated Effects - NUX

Bu cihaza preamfiyi bağlamak için distortion çıkışını preamfiye girip, preamfi çıkışını modulasyonun in kısmına girmek gerekir. Bu mümkünse zaten bir loop var demektir.
Bu cihaza preamfi konmaması kasıtlı ve bence en az 2 sebebi var:
1)Doğrudan amfinin önüne girilebilir portatif bir cihaz olması. Böylece istenilen amfi/preamfiye bağlanır. Benim gibi amfi modelleyicilerden nefret eden insanlar için çok cazip.
2)Amfi modelleyiciler ile rekabete girmeyen (ve böylece firmanın amfi modellemesi içeren diğer ürünleri de baltalamayan) bir ürün olması.

yalnız bu durumda cerberusun kabin simulatoru açıksa ve outputu mooere yollarsak bu durumda preampa yani mooere kabin simulasyonuna sokulmuş bir ses gitmez mi. yani normalde preamp>kabin gibi bir işlem yolu olur. bu durumda tam tersi olmaz mı? ve bu doğru mudur?

Son düzenleme:
yalnız bu durumda cerberusun kabin simulatoru açıksa ve outputu mooere yollarsak bu durumda preampa yani mooere kabin simulasyonuna sokulmuş bir ses gitmez mi. yani normalde preamp>kabin gibi bir işlem yolu olur. bu durumda tam tersi olmaz mı? ve bu doğru mudur?
Hayır. Şemayı incelerseniz, kabin simülasyonunu efektinin tanımlamış olduğum yerden sonra devreye girdiğini görürsünüz. Preamfi dediğim şekilde bağlanırsa kabin efekti preamfinin sonrasında kalır.
Sizin dediğinizin olması için pedalın modülasyon çıkışını doğrudan preamfiye bağlamak gerekir.

Hayır. Şemayı incelerseniz, kabin simülasyonunu efektinin tanımlamış olduğum yerden sonra devreye girdiğini görürsünüz. Preamfi dediğim şekilde bağlanırsa kabin efekti preamfinin sonrasında kalır.
Sizin dediğinizin olması için pedalın modülasyon çıkışını doğrudan preamfiye bağlamak gerekir.

şu yolladığınız linkteki sayfaya ve şemaya çok rahat 20 kere bakmışımdır daha önceden, bu yüzden tekrar bakma gereği duymamıştım. düz mantıkla her iki çıkışta da kabin simülasyonunun çalışacağını düşünüyor insan. bu yüzden simülasyonun ne faydası olacağını anlayamayıp bu kadar direttim. cerberusu alsam mı almasam mı ikileminin de tek kaynağı bu olaydı benim için. fakat şimdi cevabınızı görünce şemayı tekrar inceledim ve gerçekten de dediğiniz gibi gözüküyor. daha önceki incelemelerimde heyecanın da etkisiyle gerçekten gözümden kaçmış. farketmemi sağladığınız için çok teşekkür ederim, artık gönül rahatlığı ile alabilirim.

Bu arada Cerberusu Mooer olmadan da denedim direkt ses kartına cab sim ile. Oldukca sönük kalıyor tonlar hali ile. O şekilde kullanılmasını tavsiye etmem, kesinlikle amfi, preamp vs desteği şart direkt sisteme girmek için.

Bu arada Cerberusu Mooer olmadan da denedim direkt ses kartına cab sim ile. Oldukca sönük kalıyor tonlar hali ile. O şekilde kullanılmasını tavsiye etmem, kesinlikle amfi, preamp vs desteği şart direkt sisteme girmek için.
Drive katını temiz ton veya hafif kırılma etkisi verecek ve distortiondan sonra gelecek şekilde ayarlamak mümkün olabilir. Henüz denemedim, ama bu şekilde drive katı preamfi görevi görebilir. Elbette bu da sınırlı bir çözüm ama denemek lazım. Ayrıca boost fonksiyonunu ayrıca kullanmak yerine volümü yükseltmek amacıyla hep açık tutmak da bir diğer çözüm olur.
Bu arada, cihaz bugün elime geçti ve kullanım kılavuzuna sadece bir tek noktada bakma ihtiyacı duydum. 10-15 dakika içerisinde kafamdaki bütün tonları aldım. Fly Rig ile çektiğim eziyetten sonra ilaç gibi geldi cihaz. Bence tek eksiği od-distortion için EQ'nun sınırlı olması ve tabii preamfi olmadığı için bir master volüm kontrolü olmaması. Ama cihaz o kadar çok şeyin açığını kapatıyor ve yerden-kablodan o kadar çok tasarruf sağlıyor ki, ekstra bir pedal taşımak benim için dert değil.

SON PEDALBÖRD 2.jpg

arkadaşlar ben şöyle bir pedalboard tasarladım. fotoda cerberus ve kompressör harici bütün pedalları aldım. bu 2liyi de en kısa zaman içerisinde alacağım.

şimdi soruma geleyim.

öncelikle bu tasarımı amfisiz kullanım için direk miksere girmek üzere yaptım buna dikkat edelim. daha önceden konu içerisinde konuşmuştuk yukarıda görebilirsiniz. nux cerberus 2 bölümden oluşuyor, bunlar drive ve modülasyon. drive bölümünün ayrı çıkışları var. fotodaki american sound pedalı preamp olarak direk PA sistemlere giriş için tasarlanmış işini yapan bir pedal. nux ve diğer pedalları american soundu bir amfiymiş gibi düşünerek buna girmeyi planlıyorum. sonrasında ise american soundun çıkışı nux cerberusun modülasyon katına giriyor ve buradan da efektli ve kabin simülasyonu ile çıkış yapıyor.(üstte bu konu hakkında konuşmuştuk)

merak ettiğim tek şey şu, sizce burada yaptığım bağlantı şeması doğru mudur? yüksek miktarda ses(volume/desibel) kaybı yaşar mıyım? değerli cevaplarınızı bekliyorum.

NOT: mavi pedal midi kontrollü bir eq pedalı. nux cerberus ile arasındaki pembe çizgi temsili midi kablosu :)

Selamlar nux cerberus ilk ciktiginda pek incelememistim acikcasi. Prova gibi yerlere giderken 5,6 pedal yerine simdilerde nux u almayi dusunuyorum. Yorumlarinizi okudum. Ustunden de 1 yil gecmis. Acaba gecen bu surede fikirlerinizde degisme oldu mu? Iyi yada kotu sekilde..

Selamlar nux cerberus ilk ciktiginda pek incelememistim acikcasi. Prova gibi yerlere giderken 5,6 pedal yerine simdilerde nux u almayi dusunuyorum. Yorumlarinizi okudum. Ustunden de 1 yil gecmis. Acaba gecen bu surede fikirlerinizde degisme oldu mu? Iyi yada kotu sekilde..
Selam halen aktif olarak kullanıyorum ve acaip memnunum. Üstteki yazimdaki sistemin aynısını kurdum ve sonra biraz değişiklik yaptım. Aslında bir inceleme videosu yapmayı düşünüyordum ama pedal boardı çaldığım şehirde bırakıyorum. Eve getirdigimde usenmezsem yapacağım. Merak ettiklerini sorabilirsin.

Benim icin onemli olan distortion tarafi. Solo partlarda sonuk drive sevmiyorum yada camurlasan bir ton. Deneme imkanim henuz olmadi, videolari baz aldigimda gayet tok ve camurlasmayan bir sound duyuyorum. Extra preamp pedalıyla birlikte nux un drive katını da merak ettim.
Birde analog pedal modunda kullanirken delay/reverb katinda berabermi acilip kapaniyorlar.? Yani reverb u bir amfideki gibi surekli aktif yapip sadece delay on/off yapılabiliyor mu?

@tonedrive

Cihazın üstündeki drive bölümü cidden çok iyi. Distortion kesinlikle çamurlaşmıyor fuzzlaşmıyor. Overdrive pedalı gerçekten Blues Breaker karakteristiğinde ve çaldıkça çalasım geliyor. Kullanacağın preamp pedalı nedir? Çünkü ben bu sonuçları lambalı amfi ya da Vox Tonelab Ex için çok uğraşıp ayarladığım bir Twin Reverb simülasyonuyla kullanıyorum. Bilgisayar üzerinde Amplitube gibi yazılımlarla da süper sonuç veriyor. Preamp pedalı ile bu kadar iyi sonuç alamayabilirsin. Çünkü elimde Joyo American Sound pedalı da var ve onunla çok iyi bir sonuç aldığımı söyleyemem.

Delay/reverb kısmını ayrı ayrı kontrol edebiliyorsun, reverbü ctrl tuşuna atayarak açıp kapatabilirsin hatta delay açıp kapatmakla kalmayıp çalarken tap tempo ile delay temposunu da ayarlayabilirsin.

Drive kanallarını 3 kanal olarak kullanabilirsin. Overdrive açıkken distortion pedalına bastığında overdrive'ın kapanıp sadece distortion'ın açık kalması ya da tam tersi distortion açıkken overdrive pedalına bastığında distortion'In kapanıp sadece overdrive'ın açık kalmasını sağlayabilirsin. Bu özelliğini kapatıp distortion ve overdrive'ı aynı anda gain stack(iki drive pedalı aynı anda kullanıp biri ile diğerini boost etmek) yapabilirsin. Bunu yaparken pedalların seri ya da paralel mi bağlanması gerektiğine karar verebilirsin. Aynı zamanda pedalların sıralamasını yani distortion>overdrive ya da overdrive>distortion olarak değiştirebilir ve istediğin şekilde kullanabilirsin.

Merhaba uzun elimdeki pedallarla nasıl bir sıralama yaparsam en iyi verimi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim bos wah - add comp- mxr eq- ditto looper-trio band creator (davul pedali) - nux cerberus - marshall avt 50 send retrun girişi mevcud

Merhabalar bilgisayarda amp modellemesi değiştirip cihazı kapatıp açınca tekrar baştaki amfiye dönüyor seçtiğim amfiyi nasıl kayıt edebilirim

Geri