Boss'dan Yeni Prosesör: Gt-1000

Epeydir Boss'tan düzgün bir prosesör çıkmasını bekliyordum. Roland Cube serilerindeki tınıları beğenmekle beraber GT serilerinden hiç hazzetmedim, gain ve kabin simülasyonu konusunda berbatlardı.
Nihayet BOSS, Katana amfilerinde de kullandığı teknolojiyi entegre ettiği bir prosesör çıkartıyor. (Tube Logic - AIRD). Ocak sonunda duyurulmuş, herhalde Nisan civarı filan gelir buralara.
Anlaşılan Headrush-Helix vs. ile de kapışmayı planlıyor Boss, tasarımdan öyle anlıyorum. Dokunmatik ekran yok (ben pek güvenmiyorum zaten dayanıklılığına onların...) ama özellikler itibariyle bu da iddialı ve pahalı bir cihaz olacak, çünkü Boss'un yeni "amiral gemisi" bu prosesör artık.

BOSS - GT-1000 | Guitar Effects Processor
Roland Boss GT-1000 Effects Processor Inside and Out Review | tonymckenzie.com

Cube serilerinden ben de çok memnunum, sahne yaptığım bir yerde programı onla yapmıştım hayran kaldım; '59 Bassman' ile çalıyormuşum gibiydi. Keşke bütçem olsa ilk fırsatta almak istediğim bir ekipman.
Kabin açısından prossesörde BOSS un iyi iş çıkarabileceğine önceki tecrübelerim sebebi ile pek ihtimal veremiyorum.
Gt8-10 efektör olarak çok iyiydi ve fantastik modülasyonlar yapılabiliyordu ama tek başına sisteme girebilmek için harici bir kabin similatörü kullanmak zorunda kalıyordum.
Bu modelin NAMM ve bir kaç farklı tanıtımına baktım, şüpheliyim. İlginçtir çünkü sadece plexi tonu gösteriliyor. Onun da çok iyi olduğunu söyleyemem, yine kabinsel olarak sıkıntılı bir iş var gibi görünüyor bana.

AIRD özelliği güzel gibi ama IR loading özelliği var mı göremedim. Onsuz biraz eksik olur sanki...

Bu arada umarım başarılı olması durumunda bunu da Helix gibi bölüp çoğaltıp tekrar pazarlamazlar... Cidden LT'si idi HX'i idi bir noktadan sonra rahatsızlık veriyor bana :(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cube serilerinden ben de çok memnunum, sahne yaptığım bir yerde programı onla yapmıştım hayran kaldım; '59 Bassman' ile çalıyormuşum gibiydi. Keşke bütçem olsa ilk fırsatta almak istediğim bir ekipman.
Kabin açısından prossesörde BOSS un iyi iş çıkarabileceğine önceki tecrübelerim sebebi ile pek ihtimal veremiyorum.
Gt8-10 efektör olarak çok iyiydi ve fantastik modülasyonlar yapılabiliyordu ama tek başına sisteme girebilmek için harici bir kabin similatörü kullanmak zorunda kalıyordum.
Bu modelin NAMM ve bir kaç farklı tanıtımına baktım, şüpheliyim. İlginçtir çünkü sadece plexi tonu gösteriliyor. Onun da çok iyi olduğunu söyleyemem, yine kabinsel olarak sıkıntılı bir iş var gibi görünüyor bana.
Bu kabin meselesindeki sıkıntı sadece kabinlerle ilgili olmayabilir aslında:)
Geçen gün Digitech GSP 1011'i kurcalarken bir şey fark ettim. Preamfi tonlarını başarısızı bulduğum için external preamp olarak Sansamp PSA 1.1 kullanıyorum, amfide gayet iyi sonuç veriyor. Ama sonra bilgisayara bağladımi bir de baktım kabin efektleri gayet sıradan. PSA üzerindeki kabin simülasyonu ile kıyasladım (analog), neredeyse bire bir aynı etki geliyor.
Sonra jeton düştü: Digitech üzerinde temiz bir amfi tonu ayarlayıp önüne bir distortion bağladığım zaman harika sonuç aldığımı hatırladım. Bu da demek oluyor ki, bu gibi modelleyicilerde amfiyi bypass edince kabin efektinin başarısı da düşüyor.
Eğer Boss doğru düzgün amfi modellemesi yapmayı başarırsa bu durumda işler değişebilir, çünkü GT serisinde bence sorun, preamfinin başarısızı olmasıyla da yakında ilişkili idi. (GT100 v2.0'da durumlar nasıl oldu bilmiyorum.)
Videolardan yorum yapmak sağlıksız da olabiliyor, bekleyip görmek lazım. Ben Boss'un bu sefer asıl hedefinin amfi tonlarını tutturmak olduğunu düşünüyorum, o yüzden beklentim daha yüksek. Çünkü Helix, Headrush vs. ile çıta bu kadar yükselmişken Boss'un eski GT modellerinden pek de ileriye gitmeyen bir şey yapması ciddi bir fiyasko olur...

75 milyon pedal satmış firma artık yön değiştiriyor herhalde, Cube, Blues Cube, Waza, Katana derken amfi ve kabin için de epey kafa yormaya başlamış gibi duruyorlar, gerçeği veya software'i olsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
75 milyon pedal satmış firma artık yön değiştiriyor herhalde, Cube, Blues Cube, Waza, Katana derken amfi ve kabin için de epey kafa yormaya başlamış gibi duruyorlar, gerçeği veya software'i olsun.
Bir hareketlenme var, orası kesin.
Geçenlerde fark ettim; 80-90'larda prosesör işinin öncüsü iki firma, Zoom ve Digitech, artık bu pazara idareten iş yapıyor. Digitech efekt pedalları, looper vs. ile tutunmaya çalışırken Zoom ise daha çok kayıt ekipmanı vs. işine girdi. Kağıt üzerinde prosesörleri her ikisinin de var, ama cihazlar hikaye... Her iki firmada dijital amfi modelleme işinde Line 6'in çok gerisinde kaldı ve treni kaçırdılar. 2000'lerin ilk 10 yılını POD ürünleri domine eden Line 6 (Artık Yamaha...), şimdi aynısını Helix ile yapacak gibi gözüküyor.
Boss bence bunun farkında. Pedal üretiminde açık ara lider iken, amfi modelleyicilerde GT6-GT100 arası cihazlar Line 6 ile kapışamadı ve şimdi rekabet daha da zorlu.
Bu nedenle GT-1000 tasarımı itibariyle de Helix-Amplifire 12-Headrush ile rekabete girme peşinde gibi gözüküyor.
Anladığım kadarıyla Helix o kadar ciddi bir rakip ki, Fractal bile AX-8 ile yer tabanlı prosesör işine girdi.

Boss'un yeni cihazı ne kadar başarılı olacak bilemiyorum. Ama eğer başarısız olursa bence Boss da yer tabanlı modelleyici-prosesör işinde iddialı ürünlere son verip havlu atmak zorunda kalabilir. Amfi pazarındaki hamlelerini böyle okumak da mümkün, modelleyici prosesör yerine ağırlığı modelleyici amfilere kaydırabilirler. Çünkü ana firma Roland Cube serisi ile çok iyi iş çıkarttı ve o pazardaki rekabetin kontrolü şu anda Boss için daha kolay olabilir.

Uzun lafın kısası, GT-1000 yer tabanlı modelleyici- prosesör işinde Boss için "tamam mı, devam mı ?" sorusunun yanıtı olabilir. GT-1000 de hayal kırıklığı olursa Boss'un prosesörleri ME serisi klasında devam edip düşük-orta bütçeli müşteriyi hedeflemek zorunda kalabilir.

-Kabinleri impulse ama şimdilik yüklenemiyor. Namm'de tanıtınca bu konuda çok feedback aldılar, sanırım "aird" teknolojisini nasıl 3cü parti ir'larla çalıştırabiliriz diye şu an kafa patlatıyorlar.

-Bunu açıkça dile getirmiyorlar ama bence "tubelogic" transistör tabanlı tam veya yarı-analog. 90'larda digitech ve boss'un prosesörlerindeki dist./OD pedalları analogdu onun gibi düşünün (clean amfiye OCD girmiş gibi). En azından Namm video soundları bana öyle geldi, açıkçası yeryer transistörün hacimsizliğini (özellikle low-gain'de) hatırlattı. Katananın poweramp'i ton konusunda çok yardımcı ama bunu prosesörde doğal olarak başka türlü çözmek zorundalar.

-Tubelogic haricinde "legacy" amfilerde var, Jashua diye biri firmaya preset yazarken youtube'da kısaca dinletti bunları ama herhalde emir yüksek yerden gelince ertesi gün videoyu sildi :) COSM amfilerinin 96khz'de çalışan versiyonları gibi, bana halihazırda kullanılanlara kıyasla çok daha güzel geldi tınıları.

Katana v.2 ile gerçek satış patlamasını yakalamıştı, bu prosesörde durum benzer olacak gibime geliyor.

Ayrıca; GT 100/1 kullanıcılarına önerim, amfinin level outunu çok açmayın poweramp'e aşırı yüklenince ton bozar (manualında belirtiliyor) eğer daha çıkış gerekiyorsa patch/masterdan yükseltin.

IR Loading olmaması pek de kabul edilebilir bir durum değil günümüz şartları itibarı ile.

Evimdeki Boss OD3'i bile Torpero Wall Of Sound'a girerek kullanıyorsam bunu alınca mecbur beklentiler de o yönde olur :)

Bu arada OD3 canavar pedal, direkt ses kartına bu şekilde girmek efsane :)

Nihayet Boss kaliteli görünen bir yer tabanlı prosesör yapmaya karar vermiş. Modellemeleri hakkında bir şey söylemek doğru olmaz. Ama zamanında Gt-8 kullanan biri olarak modellemelerinden pek memnun kalmamıştım. Fiyat performans bazında iyi işler çıkarırsa piyasada tutunabilir. Yoksa Helix ve Ax8 gibi çıtayı oldukça yükselten ürünlerin arasında ezilecektir diye düşünüyorum.

Tonlar için video (direk ses kartına giriilmiş)

Mayıstaki güncelleme ile IR yükleme özelliği de geliyor.
Crunch tınıları bana hiç fena gelmedi, ama yorumlar çok çeşitli... Duyar duymaz "vay be" dedirten pek bir şey yok, ama tonlar kullanışlı geliyor.

Geri